Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Sfat achitizie DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
zede2424

zede2424

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2012
Salut!

Vineri, dupa ceva timp de asteptare o sa imi cumpar primul meu dslr. Ca amator in tot ceea ce tine de fotografie vreau sa va intreb cate ceva despre ceea ce vreau sa fac. In primul rand, nu sunt sigur daca sa imi achizitionez o camera noua sau una putin folosita care mi-ar salva cateva sute de lei. Camera care mi-a placut din punct de vedere al specificatiilor si review-urilor este Nikon D5300 cu un obiectiv de 15-55mm. Bugetul meu e in jur de 2000 lei.

Aici este link-ul cu camera de pe olx, una putin folosita:
https://www.olx.ro/o...html#14dfdc2c78

Daca am ratat ceva care trebuia zis, revin cu un comentariu cat mai repede. Multumesc

Edited by zede2424, 16 January 2017 - 13:19.


#2
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Nu e rau deloc cel de pe OLX, mai ales ca are ultimul 18-55mm.
La 4000 de cadre abia are rodajul facut.

#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
E un topic dedicat pentru intrebari de genul asta:

https://forum.softpe.../page__st__7506

Daca esti la primul DSLR, ia mai bine nou. Sau daca iei SH, ia dintr-o sursa de incredere.

#4
zede2424

zede2424

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2012

View PostStefanSC, on 16 ianuarie 2017 - 13:31, said:

E un topic dedicat pentru intrebari de genul asta:

https://forum.softpe.../page__st__7506

Daca esti la primul DSLR, ia mai bine nou. Sau daca iei SH, ia dintr-o sursa de incredere.

Multumesc pentru link, am sa scriu si acolo

View PostTort, on 16 ianuarie 2017 - 13:25, said:

Nu e rau deloc cel de pe OLX, mai ales ca are ultimul 18-55mm.
La 4000 de cadre abia are rodajul facut.

Asta mi-a placut si mie dar, ca necunoscator in domeniu, ma gandesc ca ar putea sa fie ceva ciudat la el din moment ce este la un pret mult prea bun

#5
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Omul cam este in domeniu, probabil l-a tinut pe post de backup.

#6
zede2424

zede2424

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2012

View PostTort, on 16 ianuarie 2017 - 13:41, said:

Omul cam este in domeniu, probabil l-a tinut pe post de backup.

Asta cred si eu, am vazut si in background echipament profesionist si din moment ce banuiesc ca este un magazin care il vinde probabil doar nu au nevoie de el sau ceva de genul.

#7
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View Postzede2424, on 16 ianuarie 2017 - 13:46, said:


Asta cred si eu, am vazut si in background echipament profesionist si din moment ce banuiesc ca este un magazin care il vinde probabil doar nu au nevoie de el sau ceva de genul.


Nu este magazin, este un particular. Dar oricum, nu ai de ce sa iti faci probleme. In caz  ca nu este din oras cu tine, ti-l trimite prin curier cu drept de verificare. Sa fii atent doar sa nu aiba probleme cu focalizarea si nici urme de lovituri sau altele. In rest...e un aparat destul de nou aparut pe piata, nu ai ce probleme sa intampini cu el. Am luat de pe OLX chiar si DSLR de  8 ani de zile cu numarul de cadre putin trecut de jumatate din lifetime-ul senzorului, iar body-ul fusese si scapat de cateva ori. Pot sa spun ca functioneaza si in momentul de fata.
Astia de la Nikon au si garantie extinsa pentru cei care inregistreaza aparatul online.

#8
zede2424

zede2424

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2012

View PostTort, on 16 ianuarie 2017 - 13:54, said:



Nu este magazin, este un particular. Dar oricum, nu ai de ce sa iti faci probleme. In caz  ca nu este din oras cu tine, ti-l trimite prin curier cu drept de verificare. Sa fii atent doar sa nu aiba probleme cu focalizarea si nici urme de lovituri sau altele. In rest...e un aparat destul de nou aparut pe piata, nu ai ce probleme sa intampini cu el. Am luat de pe OLX chiar si DSLR de  8 ani de zile cu numarul de cadre putin trecut de jumatate din lifetime-ul senzorului, iar body-ul fusese si scapat de cateva ori. Pot sa spun ca functioneaza si in momentul de fata.
Astia de la Nikon au si garantie extinsa pentru cei care inregistreaza aparatul online.

Stau in acelasi oras cu cel care vinde aparatul. Am citit cate ceva despre ce ar trebui sa observ atunci cand il vad dar totusi voiam sa fiu sigur

#9
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Dețin un D5300 și am folosit și obiectivul de kit pe care urmează să îl achiziționezi. Nu o să te dezamăgească, asta dacă te mai ajută o părere pro :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate