Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Nelamurire factura gaz - TVA platit de 2 ori?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
fd17

fd17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2010
Am cateva facturi venite in noiembrie si decembrie pentru octombrie respectiv noiembrie. Totul bine si frumos, achitat cat au estimat ei ca am consumat, dar acum in ianuarie am o factura de 600 ron la un apartament de 2 camere, regularizare. M-am uitat pe "detalii" pe factura online si apare cu - tot ce au estimat ei, precum in screenshot-ul de mai jos.. si cat am "consumat" mai jos.
http://image.prntscr...36e9be875b2.png

Problema e ca toate sumele alea sunt FARA TVA, desi eu le-am achitat TVA cand le-am platit. Acum mi-au scazut fara TVA, au adunat cat au pus "consumul real" si au aplicat iar TVA pe toata suma. Practic TVA-ul pe care l-am platit la facturile celelalte 2 s-a evaporat.

Imi poate explica cineva ce e de facut?

Alta intrebare: pentru mine factura inseamna o chestie simpla: index vechi, index nou -> consum mc -> platesti cat ai consumat.

Octombrie: http://image.prntscr...fa74afece7b.png , start 1806 , final 1888, 82 mc
Noiembrie + o saptamana din decembrie: http://image.prntscr...98bf0fb8f82.png start: 1888, final 2008, consum 120mc

Iar la factura din ianuarie, daca dau la date contor, imi apare index vechi 1806 si index nou 2385 !!!!!!! Pai de la ultima factura aveam 2008, de ce au trecut de la 1806 si nu de la 2008, daca eu deja le-am achitat presupusul consum, chiar daca era estimat?

Pe ultima factura:

Spre exemplu 04.10.2016 - 31.10.2016 = -88.44
01.11.2016 - 07.01.2016 = -23.13
Total = 111.57. Problema e ca pe factura vine si TVA aplicat pe consum, adica eu am platit pe factura aia 138.34. Ei au scazut doar cat am consumat, adica 111.57, dupa care au mai pus alt consum si au aplicat din nou TVA pe toata suma. TVA-ul pe care deja l-am platit nu-l vad nicaieri in calcule.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
inmultirea este distributiva, deci calculul este corect.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
trebuie intai sa intelegi cum se face regularizarea.

delegatii furnizorului citesc contoarele o data la 3 luni, tot atunci se face regularizarea consumului.

tie ti se factureaza pe estimat, adica pe o cantitate de mc calculata pe istoricul tau de consum din anii anteriori, asadar nu e relevant. pentru ca iernile nu seamana intre ele. bag seama ca acele valori estimate de consum nu prea corespund cu realitatea, de aceea ai atat de mult de platit la regularizarea din sezonul rece. ca idee, la 3 camere, ap ultimul etaj, am platit pentru perioada 26.11-25.12.2016 suma de 331 lei, consum 235 mc gaz (nu facem economie, au fost si sarbatorile si am stat acasa in concediu).

la regularizare, pentru a se determina consumul real, se face diferenta intre indexul citit pe contor in urma cu 3 luni si citirea din ianuarie. din total consum real se scad cantitatile estimate si deja platite, ramane sa platesti doar diferenta sau sa ramai cu sume cu semnul "-", care se vor folosi la plata urmatoarei facturi.

de aceea iti scriam la celalalt subiect, sa-ti faci cont pe site=ul furnizorului si sa-ti dai singur citirea indexului la gaze, lunar. in felul acesta nu vei mai avea de platit decat mici diferente la regularizarea de 3 luni, pentru ca tu dai autocitirea intr-o zi, dar delegatii pot sa citeasca indexul in ziua anterioara sau peste 2-3 zile.

incearca sa le transmiti o reclamatie pe mail, sa vezi ce raspuns primesti in legatura cu cota de TVA folosita la regularizare. mai ales ca de anul acesta TVA-ul a scazut cu un procent.

Edited by corinadaniela, 16 January 2017 - 12:52.


#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Consumul de gaze autocitit se poate transmite prin telefon, website şi cu aplicatţie de pe smartphone.
Iar png-urile alea nu le poţi pune pe un link accesabil?

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
eu nu pot vizualiza imaginile puse de tine, cu facturile. incearca sa le pui si in alt format, direct in subiect, ca sa inteleg mai bine unde anume este dilema ta.
dar e corect cum ti-au calculat, stai linistit.

1. fa un calcul matematic, cat costa 1 mc gaze, echivalat in KWH ? imparti suma fara TVA de pe orice factura de estimare si afli pretul pe unitate.
2. acum, cati mc, respectiv kwh ai consumat intre cele doua citiri ? inmultesti cantitatea cu pretul aflat mai devreme si iti da un total, la care aplici cota de TVA 20%.
3. ei, acum compara cat ai platit pana acum la facturile de estimare (total factura cu TVA), la care aduni valoarea totala de la factura de regularizare (valoarea cu TVA)

nu-i asa ca sumele de la pct 2 si 3 sunt apropiate sau identice ?

#6
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Ai mai deschis un topic când te-ai trezit, acum din nou?

#7
fd17

fd17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2010

 corinadaniela, on 16 ianuarie 2017 - 13:31, said:

eu nu pot vizualiza imaginile puse de tine, cu facturile. incearca sa le pui si in alt format, direct in subiect, ca sa inteleg mai bine unde anume este dilema ta.
dar e corect cum ti-au calculat, stai linistit.

1. fa un calcul matematic, cat costa 1 mc gaze, echivalat in KWH ? imparti suma fara TVA de pe orice factura de estimare si afli pretul pe unitate.
2. acum, cati mc, respectiv kwh ai consumat intre cele doua citiri ? inmultesti cantitatea cu pretul aflat mai devreme si iti da un total, la care aplici cota de TVA 20%.
3. ei, acum compara cat ai platit pana acum la facturile de estimare (total factura cu TVA), la care aduni valoarea totala de la factura de regularizare (valoarea cu TVA)

nu-i asa ca sumele de la pct 2 si 3 sunt apropiate sau identice ?

Da, corect. Acum, nelamurirea mea e urmatoarea: (acum cu printuri bune)

Eu am platit asa:

08.11.2016 - 09.12.2016 = 193.30 : http://image.prntscr...d896be6afcf.png

04.10.2016 - 07.11.2016 = 133.88 -> http://image.prntscr...05ffb49090b.png

Ultima factura: http://image.prntscr...4b57504cece.png

Daca adunam pe ultima factura 04.10.2016 - 07.11.2016 cat mi-au scazut, rezulta 111.57, cat apare pe factura platita de mine, MINUS TVA. TVA-ULde 22.31 pe care l-am achitat deja a disparut subit.
Si daca adunam de pe 08.11.2016 - 09.12.2016, rezulta 161.08 , fara tva-ul de 32.22, care din nou nu apare pe - desi eu l-am platit cand am achitat factura. Ei au pus din nou valorile consumate de mine si au aplicat TVA la tot(cat au scazut + consumul real), TVA s-a aplicat de doua ori.

Pierd ceva in calculul meu?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
da, pierzi chestia aia invatata prin gimnaziu si pe care am incercat eu sa ti-o amintesc mai devreme: inmultirea este distributiva.
cadn aplici tva-ul la rezultat practic il aplici fiecarui membru al calculului. deci se aplica si pentru ce ai platit tu, cu minus (evident).

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
eu tot nu pot accesa imaginile cu facturile tale, asa ca nu am cum sa-ti explic pas cu pas.
dar stai linistit, ca ti s-a facturat corect, inca o data iti spun.
pentru linistea ta, trimite mail sau reclamatie la furnizorul de gaze in legatura cu asta si vezi ce raspuns primesti. eventual sa ni-l comunici si noua, sa vedem ce ti se raspunde.

si cu riscul de a ma repeta si de a deveni plictisitoare/pisaloaga, fa-ti cont in oficiul virtual al furnizorului de gaze si transmiti lunar indexul, platind fix cat consumi. care este furnizorul tau de gaze ?
sunt familii carora le pica foarte prost o factura de regularizare de ordinul sutelor de lei.
stii, te bucuri pe moment ca 1-2 luni platesti relativ putin la gaze si cand iti vine factura de regularizare, te loveste rau de tot la buget. poate tocmai atunci se imbolnaveste cineva din familie, unul dintre soti isi pierde locul de munca, se strica masina/ceva obiect electrocasnic si factura aia e fix cireasa de pe tort, exact ce-ti mai lipsea .

Edited by corinadaniela, 17 January 2017 - 09:45.


#10
fd17

fd17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2010
Acum am inteles. O sa trimit de acum index-ul lunar ca sa nu mai fie probleme. Mersi!

#11
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
In regula ,se poate inchide daca te-ai lamurit !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate