Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Care este cel mai ieftin supermarket/hypermarket?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Care este cel mai economicos supermarket din Romania?
Auchan, Kaufland, Penny, Profy, Selgros, Metro etc...

#2
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
KauflandPosted Image pe primul loc... apoi Penny Posted Image

Edited by arbuneaionut, 16 January 2017 - 12:01.


#3
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 20.09.2007
Eu zic ca nu exista asa ceva. Unele produse sunt mai ieftine la un supermarket, altele la altul, samd.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005
Simplu, ala ca e aproape, si in care poti sa te invarti ca la tine in curte.
Diferentele de 20 de bani se duc pe transport, si pastile de nervi.
Triasca merchandiserii din Kaufland

#5
akmstriker

akmstriker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 05.02.2015
Nici unul, de exemplu in Ploiesti este un magazin de cartier ce vinde sub pretul oricarui supermarket/hypermarket din oras (supermarket la cocos). Asemenea magazine sunt cu siguranta in toate orasele, nu sunt adeptul hypermarket-urilor, de acolo pleaca otrava catre toata lumea, aici intra si mega image / shop and go unde preturile sunt nesimtite iar produsele sunt de multe ori depozitate in conditii mizere.

#6
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 27.12.2016
Nu exista un supermarket care sa fie ieftin pe toata marfa, au toate anumite categorii la care au preturi convenabile...

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
depinde de oferte, de produse..
totusi ca per total eu zic ca la Kaufland sunt cele mai ieftine, dar evident diferenta este mica...

#8
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
cel mai ieftin la piata ...toate  cumparaturile     mi le fac  din  Piata Obor

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003
Pai nu era Lidl ala care rupe gura targului?

#10
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 tandrei99, on 16 ianuarie 2017 - 12:01, said:

Eu zic ca nu exista asa ceva. Unele produse sunt mai ieftine la un supermarket, altele la altul, samd.
La 100 de lei cumparaturi cele 2 ies in evident. Daca te referi la un singur produs cumparat aici ai dreptate

#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu exista cel mai ieftin. Fiecare are produse mai ieftine, iar la unele diferentele sunt semnificative. Ca exemplu, la Auchan ai coacaze congelate cu 4 lei si la Carrefour sunt 6 lei (50% in plus). La zmeura e pe dos: 24 la Auchan si 17 la Carrefour. Si tot asa la destule produse. Da' tre' sa fi un pic sarit sa mergi prin toate ca sa iei din fiecare produsul cel mai ieftin.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Cel mai ieftin este cel din care pleci cu tot ce ai pe lista si lasi cei mai putini bani, dar lista este diferita la fiecare asa ca....
Pe de alta parte depinde daca cumperi produse bune sau pe cele mai ieftine si proaste.

Edited by arg, 16 January 2017 - 12:19.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 u-k, on 16 ianuarie 2017 - 11:59, said:

Care este cel mai economicos supermarket din Romania?
Auchan, Kaufland, Penny, Profy, Selgros, Metro etc...

depinde ce anume vrei sa cumperi si in ce cantitati.
nu poti compara hiper/supermarketurile cu magazinele cu specific en-gros gen metro sau selgros.
decat sa alergi de la un magazin la altul in cautarea celor mai bune oferte, mai bine cumperi tot ce ai nevoie dintr-un singur loc, economisind astfel timp si costul cu transportul / fatzaiala de la un magazin la altul, indiferent cu ce mijloc de transport.
plus ca ofertele pentru saptamana viitoare le afli in saptamana curenta, asadar iti poti planifica sa cumperi anumite produse care se vor afla la oferta/reduceri.
in general imi fac cumparaturile saptamanale din carrefour, parca au mai multe sortimente de marfa, in comparatie cu kaufland. la kaufland mi se par mai ok legumele si fructele, fata de carrefour. ma refer la cele din ploiesti, nu stiu cum stau lucrurile in alte orase.

Edited by corinadaniela, 16 January 2017 - 12:22.


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005

 arg, on 16 ianuarie 2017 - 12:17, said:

Cel mai ieftin este cel din care pleci cu tot ce ai pe lista si lasi cei mai putini bani, dar lista este diferita la fiecare asa ca....
Pe de alta parte depinde daca cumperi produse bune sau pe cele mai ieftine si proaste.
pentru cei activi este o lista pentru fiecare magazin
o zi intr-un magazin , o zi in altul

#15
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Toate te fura la cantar, nu?

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
De acord cu mesajele #3, #6. Din pdv al cumparatorului cu bani putin dar cu timp disponibil cred ca cel mai bine e sa iti faci o lista cu ce iti trebuie si apoi sa studiezi oferta valabila in ziua respectiva la supermarket.hipermarket la care ai acces. Vei descoperi oferte cu valabilitatea de o zi sau cateva zile la majoritatea din ele. E greu de facut o ierarhizare valabila permanent. Fiecare are promotii, reduceri temporare. Asa s-a scris si mai sus, preturile sunt flotante. Ca pret e mai bine sa iei un produs de undeva, alt produs din alta parte, etc. Acum depinde de timpul si rabdarea fiecaruia.

#17
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005
Cel mai scump mi se pare Profi, majoritatea produselor au cel putin 50 de bani fata de produsele similare din Penny sau Lidl. Alte marketuri nu am in sat la mine, asa ca ma limitez doar la acestea.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai convenabil pare a fi Metro. Dezavantajul este că ai nevoie de legitimaţie pentru a putea intra. Odată era şi un prag minim obligatoriu de cumpărături, nu puteai ieşi fără să iei nimic, dar pe atunci (2005) nu mă interesa capitolul ăsta.
Ca idee, cu 220 lei am umplut la maximum un cărucior mare (inclusiv 30 kg de cartofi, doi saci) şi a trebuit să facem (eu cu soţia) două drumuri ca să cărăm toate produsele în casă - spre deosebire de Mega Image, unde cu 210 lei umplu pe trei sferturi un căruţ mic şi putem căra amândoi (eu şi soţia) totul în braţe, neavând nevoie de maşină.
La Metro este mai complicat la legume şi fructe, trebuind să te chiorăşti bine ca să dibuieşti codul produsului atunci când îl cântăreşti (este scris cu font de 9 şi scrisul este cojit pe alocuri), în rest mi se pare cel mai civilizat hipermarket.
Culmea, am şi un magazinaş deschis la parterul unui bloc, are cele mai mari preţuri din tot cartierul (aproape 8 lei o sticlă de Cola de 2,5 l, 6 lei o pâine care la Mega Image costă 4 lei etc.) însă are vânzări foarte bune. Nebănuite sunt căile comerţului...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate