Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Six Feet Under

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
abulafia

abulafia

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.05.2002
Se uita cineva la Six Feet Under? Mie unul imi place teribil! Alan Ball (scenarist la American Beauty) a gasit reteta?
De curand a fost lansata pe DVD toata partea I a filmului.

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Sincer...am vazut cateva episoade,mai ales primele dupa care numai sporadic....cu toata reclama agresiva facuta...mi se pare cam...slabut!

#3
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
da, ma uitam eu , dar acum nu mai am HBO, sper sa gasesc episoadele pe niste CD-uri!

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
Sunt la seria a III-a, pana acum mi-a placut.

#5
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009

 floraur, on 4th August 2010, 15:18, said:

Sunt la seria a III-a, pana acum mi-a placut.

si eu la fel, nu este un serial extraordinar dar merge  :thumbup:

#6
chmihai

chmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 22.05.2007

 EoliThic007, on 6th August 2010, 19:07, said:

si eu la fel, nu este un serial extraordinar dar merge  :thumbup:
da un exemplu de serial extraordinar te rog.

#7
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009

 chmihai, on 6th August 2010, 19:23, said:

da un exemplu de serial extraordinar te rog.

Prison Break, Lost, Dexter ...

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
Te uiti la TV si tot ce vezi sunt povesti cu final fericit, in care viata are o mica problema, la un moment dat, care mai apoi se rezolva si mai apoi  te doare mintea de atata happy end. Defapt in aceasta irealitate servita drept divertisment cvasirealist, ar trebui sa se puna mai multe condimente care nu ne plac intotdeauna, problemele pe care le avem zi de zi, frustrarile si trairile noastre, relationarea cu cei pe care-i iubim si dragostea sau ura, de care suntem cu totii capabili.

Filmul asta ne ofera atat de multa pasiune si dragoste pentru familie si viata, chiar daca incepe si se termina in tragedie provocata de pierderea unui membru al familiei. Intr-o casa mortuara, te-ai astepta sa gasesti complexul acid al mortii la fieare pas, defapt tot ce respira este o mana de oameni foarte diferiti dar absolut normali, cat se poate de dornici de a trai si a iubi, carora nu le iese totul din prima incercare. De ce sa nu ne uitam in noi sa vedem ca avem si suisuri dar si coborasuri, e cineva care poate spune ca totul merge intr-un singur sens pentru el?!

Din punct de vedere artistic, este foarte interesant sa vezi evolutia unor personaje de-a lungul a cinci sezoane si cativa ani de filmari. Unii actori au trecut de la adolescenta la maturitate in timpul filmarilor, lucru care nu poate sa fie decat interesant. As da un plus filmului pentru faptul ca reuseste sa defineasca foarte mult toate personajele, inclusiv pe cele secundare, care raman, in alte pelicule de regula, doar ca si repere sau recuzita pentru intreg.

Finalul este coplesitor, ideea, la care s-a recurs, a picat extraordinar... nu cred ca s-ar fi putut face altceva mai frumos decat atat. Am revazut ultimele doua episoade pentru a fi sigur ca nu am pierdut nimic din detalii. Este o realizare cu care cred ca o sa raman pentru mult timp...

Va invit sa va uitati si sa nu abandonati filmul, acolo unde vi se pare e viata e naspa, pana la urma poate fi mult mai rau decat atat. Exemplele din film nu fac decat sa intareasca ceea ce spun acum.

#9
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Subscriu. E un serial excelent. Perspectiva pe care o ofera nu mi se pare deloc optimista, dar e realista. Mi-a placut ca exploreaza partile defectuoase din relatiile cu oamenii si arata cu ca lucrurile nu au scopuri clare, ca sunt in continua schimbare, ca nimic nu e batut in cuie si ca, pana la urma, indiferent ce faci, mori.

#10
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009
cine ma ajuta si pe mine cu subtritrarea pt sezonul 5 ??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate