Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Evitare surprize zbor low-cost

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Vreau sa rezerv niste bilete de avion din timp,  si din auzite stiu ca zborurile low cost ascund si unele "țepe"  daca nu esti informat temeinic din timp.
Eu nu am mai zburat cu low cost si habar nu am la ce sa ma astept.
De ex: am " googlat" bilete de avion tm -x, si am accesat  vreo 5-6 situri cu oferte de bilete de avion. Majoritatea ofereau acelasi zbor , cu aceiasi companie la preturi diferite unele cu mai mult altele cu mai putin.
Ok, am triat cele mai ieftine si mai apropriate ca pret: 126E dus intors pt 4 persoane.  Cand dau "rezerva" apare alt pret! Nici un calcul nu imi dadea suma lor, care mai includea 7.5 euro/pers "taxe', scorul fiind acuma de 188 de euro.
Daca am bifat ca locurile sa fie alaturate, pac! Inca 116 euro in plus!  Asta cu "0" bagaj.
Bagajele se taxau cu inca 25 de euro /persoana in limita a 15kg.
Daca bifez bagaje 0, asta presupune ca merg cu mainile in buzunar? Sau totusi am voie sa duc o gentutza in care sa am un tricou,  sosete si niste chiloti? Unul mic asa, ca si cel de mers la sport?

Am mai auzit de check-in online, dar habar nu am ce presupune. Din moment ce am cumparat biletul, se considera ca voi onora calatoria , nu? Oricum ma verifica cineva de bombe la aeroport.  

La ce alte taxe ascunse as putea sa ma astept daca merg doar cu un mic bagajel care sa incapa in cabina la bagajele din "tavan"?

Apropo, ca e vorba de Londra, biletele de autobuz de la aeroport se rezerva si ele online?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Ce pot spune eu e ca Blue Air este Delay Air, maestri in intarzieri, pana la 1 ora si ceva in zborurile de Antalya, parca la intoarcere a intarziat foarte mult.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Intarzieri se pot intamp[la si la alde British Airways, nu depinde atat de companie cat de alti factori (meteo, defectiuni tehnice observate in ultimul moment etc). Ba mai mult, companiile low xost aterizeaza de regula pe aeroporturi mai mici si mai purtin aglomerate, deci cel putin in principiu eviti posibilitatea sa ai  probleme de trafic pe aeroportul de destinatie.

Cel mai bine e sa alegi zborul cu un motor de cautare si sa faci rezervarea direct pe saitul companiei. Acolo vezi si toate taxele pe care trebuie sa le platesti. De ex. la Wizz poti sa iei gratis un bagaj de cala foarte mic iar daca vrei unul mai mare platesti 16 euro. Daca faci prostia sa declari bagajul la aeroport, te costa 40 de euro :ciocan: Blue Air te lasa cu bagaj mai mare de cabina si uneori mai dau si masa in zbor.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daca ai sa te uiti la bilete de avion destinatia X, la companie de linie Y, ai sa vezi ca azi vezi un pret, maine poate ai sa vezi alt pret, dar a treia zi, o sa vezi un pret mai mare.
Asta, pe de o parte, pentru ca timpul trece si cu cat te apropii de ziua Z, pretul e mai scump, pe de alta parte, compania "vede" si va creste pretul.

Companiile low-cost nu aterizeaza de cat pe anumite aeroporturi, asa incat, mai ai costuri cu transportul pentru a ajunge in oras (de regula ai navete/autobuze regulate; biletul il iei de acolo de la aparat sau de la sofer, la urcare.)
In pretul biletelor low-cost nu sunt prevazute taxele de aeroport (intotdeauna pretul este mai mic, la inceput, pentru a te atrage, dar cand dai mai departe, catre rezervare, pretul o sa fie mai mare.)
Bagajele inseamna doar un rucsacel (sau troller foarte mic). Si trebuie sa intre intr-un chestie de metal (daca intra in aia inseamna ca va intra si in compartimentul de bagaje de deasupra capului).
Alte bagaje care depasesc aceasta dimensiune se considera bagaj de cala si se plateste! Pretuirle cred ca variaza in fct de compania de zbor. DAR, in orice caz, totul este trecut si pe site-ul lor. Recomand calduros sa il consulti!

Sa fii atent ca unele zboruri pot avea escale, chiar foarte mari, si ajugi sa faci chiar si 2 zile pe drum, pentru o deplasare care alfel, in conditii normale, ar dura cateva ore.

Pe timpul calatoriei low-cost, nu exista masa gratis. Chiar si o aluna sau sandwich sau sticla de apa, costa.

#5
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 Neaceasca85, on 16 ianuarie 2017 - 01:45, said:

Ce pot spune eu e ca Blue Air este Delay Air, maestri in intarzieri, pana la 1 ora si ceva in zborurile de Antalya, parca la intoarcere a intarziat foarte mult.


Stai linistit ca si Wizz air este tot la fel.... intarzieri cacalau...

Initiator ia incearca sa iti iei bilete dus intors la Tarom.... ai sa vezi ca te asteapta o surpriza!

Edited by BodCasa, 16 January 2017 - 02:12.


#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
La tarom preturile erau exorbitante, gen 1000 de euro/ persoana.
Zborul este direct tm -londra.

Deocamdata ryanair are cele mai mici preturi.

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Luton-Bacau dus intors 4 mar-25 mar  cca 160 gbp 2 persoane,bagaj25kg+ceva in cabina gratis.Prenotat in noiembrie.Dar pt catel(membru de familie)80 si de lire,numai dus.Total 225 fara nimic in plus.aer albastru.

Nu stau in Londra dar am inteles ca ai o sumedenie de conexiuni pt ea.

Intra pa skyscanner

#8
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
craiova-luton cu wizzair, zilnic. Posted Image  dar cam dubleaza pretul daca ai bagaj de cala.

#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Low cost inseamna ca totul e fragmentat si platesti serviciile care te intereseaza.

Adica tot ce te-ai astepta sa fie gratis, este pe bani. In afara de locul in avion si un bagaj mic de mana nu e absolut nimic inclus. Inclusiv apa e pe bani in avion.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 tfmercedez, on 16 ianuarie 2017 - 01:38, said:

Vreau sa rezerv niste bilete de avion din timp,  si din auzite stiu ca zborurile low cost ascund si unele "ţepe"  daca nu esti informat temeinic din timp.
Eu nu am mai zburat cu low cost si habar nu am la ce sa ma astept.
De ex: am " googlat" bilete de avion tm -x, si am accesat  vreo 5-6 situri cu oferte de bilete de avion. Majoritatea ofereau acelasi zbor , cu aceiasi companie la preturi diferite unele cu mai mult altele cu mai putin.
Ok, am triat cele mai ieftine si mai apropriate ca pret: 126E dus intors pt 4 persoane.  Cand dau "rezerva" apare alt pret! Nici un calcul nu imi dadea suma lor, care mai includea 7.5 euro/pers "taxe', scorul fiind acuma de 188 de euro.
Daca am bifat ca locurile sa fie alaturate, pac! Inca 116 euro in plus!  Asta cu "0" bagaj.
Bagajele se taxau cu inca 25 de euro /persoana in limita a 15kg.
Daca bifez bagaje 0, asta presupune ca merg cu mainile in buzunar? Sau totusi am voie sa duc o gentutza in care sa am un tricou,  sosete si niste chiloti? Unul mic asa, ca si cel de mers la sport?

Am mai auzit de check-in online, dar habar nu am ce presupune. Din moment ce am cumparat biletul, se considera ca voi onora calatoria , nu? Oricum ma verifica cineva de bombe la aeroport.  

La ce alte taxe ascunse as putea sa ma astept daca merg doar cu un mic bagajel care sa incapa in cabina la bagajele din "tavan"?

Apropo, ca e vorba de Londra, biletele de autobuz de la aeroport se rezerva si ele online?
1. Pretul este cel afisat initial dar orice altceva costa (e.g. alegi bagaj la cala platesti suplimentar)
2. La Londra nu sunt taxe de aeroport la zborul Ryanair de pe Stansted, in alte parti sunt (depinde)
3. Bagaj la cala inseamna o valiza de max 15 kg. De obicei e cam 25 euro bagajul la cala.
4. Bagaj de mana (adica in cabina): o valiza si o plasa sau rucsac gen cel de laptop
Citat de pe site-ul ryanair: "Poţi transporta un bagaj de mână cu greutatea de până la 10 kg şi dimensiuni maxime de 55 cm x 40 cm x 20 cm, plus 1 geantă mică de până la 35 cm x 20 cm x 20 cm."
5. Checkin online inseamna ca, dupa ce ti-ai cumparat biletul online iti apare optiune checkin si iti treci datele tale si primesti biletul ca sa ti-l tiparesti. Daca nu o faci si vrei sa o faci la aeroport o sa platesti acolo ceva bani (parca vreo 20 euro). Poti sa nu tiparesti biletul si sa le arati pe telefon, pe ei ii intereseaza codul de bare de pe bilet
6. In Londra ai legaturi cu orice zona din UK easy cu NationalExpress buses. Din Stansted (unde merge Ryanair) pana in Londra biletul de persoana e cam 16 lire. Poti cumpara biletele de autobuz online, in general este mai ieftin (adica, daca biletul este 15 lire online, acolo la aeroport platesti 20 lire). Pe NationalExpress site poti alege usor un traseu si sa iti cumperi bilet pe care il primesti pe mail. La autobuz poti sa le arati direct mailul pe telefon, nu trebuie sa ai biletul tiparit.

Ca idee, si Ryanair sunt obisnuiti sa intarzie.

Edited by jm2010, 16 January 2017 - 07:16.


#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
La 45 euro/pax return nu zbori nici cu Atlassib pana la Londra. Cu mainile in buzunare, fara bagaj. E firesc sa ajunga un pic mai sus pretul final, o data ce adaugi servicii suplimentare dupa cum optezi pentru ele sau nu.
Functie de unde aterizezi si unde vrei sa ajungi, e probabil ca te va costa mai mult transferul in oras.

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
pentru transfer, cauta pe net Terravision sau National express. Cand te intorci, pentru transfer Londra- aeroport, rezerva-ti suficient imp, mai ales daca e ziua, pentru ca Londra e super aglomerata. Este si tren, dar e al naibii de scump.

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

 Groot, on 16 ianuarie 2017 - 06:14, said:

Inclusiv apa e pe bani in avion.

3-4 euro sticla de 500ml.

Vezi ca astia low cost mai au o gogorita. Unele zboruri (cele mai ieftine) sunt foarte foarte dimineata/noaptea. Asta inseamna ca e posibil sa nu ai transport pana la/de la aeroport asa de dimineata/seara.
Eu am patit in Roma sa trb sa ma intorc cu Ryan la 6 si un pic dimineata plecarea. Erau autocare (terravision) dar brusc pretul s-a facut 6E in loc de 4, ca asa au vrut muschii inghinali ai chinezoaicei care facea imbarcarea. In plus era nebunie mare pentru ca i-a imbarcat in autocar pe aia care aveau biletele printate, restul ... asteptati 20-30 min pana la urmatorul. Nu mai zic de plansete, urlete, "pierdem avionul", ah, ah! Pana la urma am dat 30E si-am luat un taxi.

#14
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

 tfmercedez, on 16 ianuarie 2017 - 01:38, said:

1. Daca am bifat ca locurile sa fie alaturate, pac! Inca 116 euro in plus!  Asta cu "0" bagaj.
2. Bagajele se taxau cu inca 25 de euro /persoana in limita a 15kg.
Daca bifez bagaje 0, asta presupune ca merg cu mainile in buzunar? Sau totusi am voie sa duc o gentutza in care sa am un tricou,  sosete si niste chiloti? Unul mic asa, ca si cel de mers la sport?
3. Am mai auzit de check-in online, dar habar nu am ce presupune. Din moment ce am cumparat biletul, se considera ca voi onora calatoria , nu? Oricum ma verifica cineva de bombe la aeroport.  
4. La ce alte taxe ascunse as putea sa ma astept daca merg doar cu un mic bagajel care sa incapa in cabina la bagajele din "tavan"?
5. Apropo, ca e vorba de Londra, biletele de autobuz de la aeroport se rezerva si ele online?
1. Poţi bifa asta dacă mai sunt câteva zile până la zbor. Dacă îl iei din timp, sigur prinzi locuri OK şi fără să plăteşti extra. Nu am bifat niciodată asta, însă, pentru că am făcut check-in în prima zi disponibilă (cu 30 de zile înaintea zborului), am prins locuri alăturate.
2. Ai bagaj de 10 Kg inclus în preţul standard, nu trebuie să bifezi nimic, însă ai grijă la dimensiuni. Dacă nu te mulţumesc condiţiile bagajului gratuit, poţi opta pentru bagaj de cală.
3. Cu 30 de zile înainte de zbor, ai posibilitatea să faci check-in online, gratuit. Tot atunci poţi opta pentru diverse servicii/bagaje, primeşti şi locurile şi biletul de îmbarcare la finalizarea procesului. Care trebuie printat, o bucată din acesta se rupe şi se păstrează la îmbarcare.
4. Niciuna, trebuie doar să se încadreze în limite (dimensiuni/greutate).
5. Da, poţi rezerva online şi e chiar recomandat să faci astfel, ai îmbarcare prioritară.

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 jm2010, on 16 ianuarie 2017 - 07:14, said:

1. Pretul este cel afisat initial dar orice altceva costa (e.g. alegi bagaj la cala platesti suplimentar)
2. La Londra nu sunt taxe de aeroport la zborul Ryanair de pe Stansted, in alte parti sunt (depinde)
3. Bagaj la cala inseamna o valiza de max 15 kg. De obicei e cam 25 euro bagajul la cala.
4. Bagaj de mana (adica in cabina): o valiza si o plasa sau rucsac gen cel de laptop
Citat de pe site-ul ryanair: "Poți transporta un bagaj de mână cu greutatea de până la 10 kg și dimensiuni maxime de 55 cm x 40 cm x 20 cm, plus 1 geantă mică de până la 35 cm x 20 cm x 20 cm."
5. Checkin online inseamna ca, dupa ce ti-ai cumparat biletul online iti apare optiune checkin si iti treci datele tale si primesti biletul ca sa ti-l tiparesti. Daca nu o faci si vrei sa o faci la aeroport o sa platesti acolo ceva bani (parca vreo 20 euro). Poti sa nu tiparesti biletul si sa le arati pe telefon, pe ei ii intereseaza codul de bare de pe bilet
6. In Londra ai legaturi cu orice zona din UK easy cu NationalExpress buses. Din Stansted (unde merge Ryanair) pana in Londra biletul de persoana e cam 16 lire. Poti cumpara biletele de autobuz online, in general este mai ieftin (adica, daca biletul este 15 lire online, acolo la aeroport platesti 20 lire). Pe NationalExpress site poti alege usor un traseu si sa iti cumperi bilet pe care il primesti pe mail. La autobuz poti sa le arati direct mailul pe telefon, nu trebuie sa ai biletul tiparit.

Ca idee, si Ryanair sunt obisnuiti sa intarzie.
Mersi pentru informare.
Daca un autobuz costa 15lire online /20 la botu' calului, sa inteleg ca un taxi nici nu mai intra in discutie la pret.. desi daca suntem 4 persoane, nu ar trebui sa coste chiar 80 de lire.. zic si io, nu dati cu pietre.

Cat despre intarzieri, mi se cam rupe.
Sambata am programat un "congres", si dacaera doar sa mergem sa participam la modul strict, luam avion care sa ajunga la londra la ora 9 dimineata, si seara sa fim inapoi in Timisoara cu alta cursa. Dar biletele alea costa  mai mult decat cazarea pe 2-3 zile  pe acolo.
Asa ca mergem de joi pana duminica, si ce economisim pe avion, stricam pe cazari..
M-am lamurit de ce este ieft8n low cost: ore de decolare / aterizare  inutile pentru cazul "business" serioase, locatii neavantajoase pentru aeroporturi.. practic ramane o nisa care poate profita. Altfel nu are rost.  Imi doresc doar sa nu stau in avion in regim "taxi" cu orele, cum au patit unii.

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Partial of topic.
Eu am fost anul trecut la Londra cu sotia si plodul. De la aeroport spre Londra am luat un tren pe care l-am platitt inchiriind fiecare cate un card, in care am bagat mai multi bani. Drumul ar fi costat 7 lire/persoana.Dar l-am folosit si in metroul din Londra, evident mai bagand niste bani..
Cand a sosit ziua plecarii, ajuns la aeroport am dat cardurile si o tanti le-a bagat fiecare card intr-un scaner, apoi ne-a zis mai aveti atatea lire,exact cat calculasem noi. In ce cont va trimitem bani? Asta OK,. Si asa a fost.
Da, drumul a durat destul de mult, cam 45 -50 de minute, dar 3*7=(doar) 21 lire..
Altfel, sincer, experienta de viata m-a facut sa fiu prudent cu astia care prea putin. Undeva trebuie sa fie o teapa. Sau ceva nespus, care se plateste la final cu mai mult decat o companie non low cost.
Un om bun in meseria lui nu lucreaza pe nasturi. A, ca e la inceput de cariera, poate.
Dar dupa un timp in care si-a dovedit valoarea afla si concurenta ca e bun si cineva il ia la el, la un $alariu mai mare..

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 lyanna, on 16 ianuarie 2017 - 07:56, said:


3-4 euro sticla de 500ml.

Vezi ca astia low cost mai au o gogorita. Unele zboruri (cele mai ieftine) sunt foarte foarte dimineata/noaptea. Asta inseamna ca e posibil sa nu ai transport pana la/de la aeroport asa de dimineata/seara.
Eu am patit in Roma sa trb sa ma intorc cu Ryan la 6 si un pic dimineata plecarea. Erau autocare (terravision) dar brusc pretul s-a facut 6E in loc de 4, ca asa au vrut muschii inghinali ai chinezoaicei care facea imbarcarea. In plus era nebunie mare pentru ca i-a imbarcat in autocar pe aia care aveau biletele printate, restul ... asteptati 20-30 min pana la urmatorul. Nu mai zic de plansete, urlete, "pierdem avionul", ah, ah! Pana la urma am dat 30E si-am luat un taxi.
Am crezut ca virbesti de autobuzul care te duce de la aeroport pana pe pista la avion...

 Prien, on 16 ianuarie 2017 - 09:27, said:

Partial of topic.
Eu am fost anul trecut la Londra cu sotia si plodul. De la aeroport spre Londra am luat un tren pe care l-am platitt inchiriind fiecare cate un card, in care am bagat mai multi bani. Drumul ar fi costat 7 lire/persoana.Dar l-am folosit si in metroul din Londra, evident mai bagand niste bani..
Cand a sosit ziua plecarii, ajuns la aeroport am dat cardurile si o tanti le-a bagat fiecare card intr-un scaner, apoi ne-a zis mai aveti atatea lire,exact cat calculasem noi. In ce cont va trimitem bani? Asta OK,. Si asa a fost.
Da, drumul a durat destul de mult, cam 45 -50 de minute, dar 3*7=(doar) 21 lire..
Altfel, sincer, experienta de viata m-a facut sa fiu prudent cu astia care prea putin. Undeva trebuie sa fie o teapa. Sau ceva nespus, care se plateste la final cu mai mult decat o companie non low cost.
Un om bun in meseria lui nu lucreaza pe nasturi. A, ca e la inceput de cariera, poate.
Dar dupa un timp in care si-a dovedit valoarea afla si concurenta ca e bun si cineva il ia la el, la un $alariu mai mare..
Despre ce carduri este vorba?  Au un nume? Sa ma interesez si eu.

Din ce imi zice google maps, stansted airport -> Londra, e mai rapid cu trenul decat orice altceva. Si daca este si mai ieftin, aia va fi alegerea.

#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
oyster

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate