Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Upgrade procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Hwarang22

Hwarang22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2017
Salut, am o intrebare. Am un laptop Asus x505lb, cu Intel i3-4010u de 1,7 ghz, si as vrea sa aflu daca se poate sa il upgradez, cu un procesor fara a mai fi nevoie sa schimb altele, gen placa de baza,. Laptopul are si 4GB RAM si aia vreau sa ii inmultesc la 8GB. Deci se poate schimba procesorul, si cu ce anume? Multumesc frumos Posted Image

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Ia-ti gandul! Are socket BGA,este lipit pe placa (are bile la fel ca chipseturile video),nu ai cum sa-l mai schimbi.Uite un link sa te convingi:

http://www.cpu-world... processor.html

#3
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
nu se poate upgrada, cum zice si cel de sus,desi nu am verificat chipsetul! eu zic sa-l vinzi....mai pui si iei altceva cand esti gata :)

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Posibil sa mearga cu o alta placa de baza si procesor, insa e cam riscant, nu prea gasesti + ca trebuie sa iei exact modelele care s-au montat pe modelul tau de laptop, degeaba iei pentru asus rog, cand laptopul tau e construit altfel, are alta racire... e prea complicat.
Mai bine il vinzi si iei ceva mai nou si mai performant.

#5
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.12.2013
posibil sa il schimbi, da, uite video.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YGnSyQ7erws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

probabil, nu prea.

Edited by MrPufuletee, 16 January 2017 - 00:40.


#6
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Se poate upgrada cum preciseaza si MrPufuletee numai ca sunt SANSE foarte mari placa de baza sa nu-ti recunoasca noul procesor mai puternic. Am un prieten care avea pe un HP635 un APU single core si a vrut sa-si bage un APU dual core E-450... si... nu i-a mers dupa ce s-a facut reballing-ul... cand au mutat procesoarele la loc pe placile initiale ... alea mergeau perfect...Mai precizez faptul ca vroia sa faca aceasta mutare deoarece pe placa cu e-450 avea probleme cu sunetul si placa de retea... erau stricate

Edited by arbuneaionut, 16 January 2017 - 12:30.


#7
Hwarang22

Hwarang22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2017
Multumesc frumos de răspunsuri!😊 e prea riscant sa-mi forțez norocul, deci mai bine un upgrade la laptop 😉

#8
Hwarang22

Hwarang22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2017
Bun, revin cu alta intrebare. Nu ma pricep, deci ingaduiti-mi inocenta Posted Image  Deci, am 4 GB RAM, DDR3.. CPU-Z spune asa, NB frequency 1696 MHz, DRAM frequnecy 798,1 MHz, chanell single.. La SPD (nu am idee pt ce sunt acronimele) am slot #1,#2,#3,#4 dar la nici unul nu scrie absolut nimic. Mentionez ca dupa modelul laptopului, scrie ca pot avea maxim 16GB RAM, dar eu vreau sa mai adaug doar 4.Intrebare mea fiind, ce model de RAM trebuie sa iau ca sa fie compatibil, si daca se poate si un link unde gasesc. Multumesc frumos frumos Posted Image Posted Image Posted Image

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Zi ce model de laptop ai ca sa putem cauta pe google informatii !

#10
Hwarang22

Hwarang22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2017
Am mai postat o întrebare despre laptopul asta: e Asus X550LB

Edited by Hwarang22, 17 January 2017 - 15:40.


#11
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Pai si noi trebuie sa-ti luam la despaducheat toate posturile ca sa ne dam seama ce model de laptop ai?  

Din specificatiile de pe site-ul producatorului reiese asta:  DDR3L 1600 MHz SDRAM.   Memoriile sunt de tip SO-DIMM.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai si cate sloturi are laptopul tau ? laptopul tau e la fel ca cel din clipul de mai jos ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b80QC3nm9GQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie sa desfaci laptopul sa vezi modelul placutei Ram existent si sa cumperi acelasi brand si specificatii.

#13
Hwarang22

Hwarang22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2017
Multumesc pt link Super8, exact ala e modelul laptopului, si scrie in video si ceva in plus pt voltajul potrivit. Caut si eu o plăcuta Kingston de care a pus ala acolo 😂

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
De ce cauti o plăcuta Kingston de care a pus ala acolo? la fel e memoria ce o ai acum in laptop ?
Ti-am spus ! desfa laptopul si vezi modelul modulului Ram si cumperi exact acelasi model, nu cumpara dupa ureche ca asa ai vazut ca avea ala in clip.

#15
Hwarang22

Hwarang22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2017
Deci de la acelasi producator. Ok, am inteles Posted Image

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
ramai la vechiul topic, nu facem topicuri pt fiecare abtipild care vrei sa-l pui

View PostHwarang22, on 17 ianuarie 2017 - 15:22, said:

La SPD (nu am idee pt ce sunt acronimele)

daca aveai curiozitatea sa afli intr-adevar, ai fi gasit pe aria unde ai deschis al 2-lea topic, exact informatiile care le cautai, explicatii mura-n gura. folositi-le, ca de asta sunt acolo puse. sunt pt voi, nu pt mine, ca eu le stiu deja.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate