Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Mai merita emigrarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View PostTruculMagic, on 15 ianuarie 2017 - 13:13, said:


La cheltuieli nicidecum sa iesi mai ieftin. In afara singurele lucruri mai scumpe ca la noi sunt chiriile, in rest preturile la alimente sunt la fel, poate chiar mai ieftine...
Preturile la alimente, haine si alte produse gen smartphone sunt la fel. Serviciile sunt mai scumpe: transportul in comun, telefonia, internetul, televiziunea.

Chiriile sunt evident mai scumpe, dar depinde de oras. Intretinerea la fel.

Daca si sotia trebuie intretinuta dintr-un salariu net de 1500 € pe luna, e cam greu. De la 2000 € net pe luna e acceptabil in 2 persoane, unde doar unul e salariat.

#20
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015

View PostAnt-Troll, on 15 ianuarie 2017 - 13:48, said:

sotia trebuie intretinuta
Corect aici, cam si ea (prietena) acelasi venit.

View PostTLGTLC, on 15 ianuarie 2017 - 13:53, said:

Și cu plecatul asta este o loterie! Nu îți garantează nimeni că vei reuși să faci mare brânză acolo. Dacă ești călare pe meserie, da, ai șanse. Altfel nu!

View Postpierre_de_timp, on 15 ianuarie 2017 - 14:11, said:

merita, ca mai e loc. Decat studiezi? Ce ai labaza?
Meserie, asistent medical atat eu cat si ea

Edited by duradavid01, 15 January 2017 - 14:17.


#21
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postduradavid01, on 15 ianuarie 2017 - 14:16, said:

Meserie, asistent medical atat eu cat si ea
Teoretic v-ati gasi de lucru in Germania atata timp cat stiti limba de un B2. Cunosc destui romani in Pflegekraft care vorbesc destul de limitat dar se descurca. Iar daca ajungeti sa lucrati amandoi e chiar ok. Bine...limba. Experienta ma gandesc ca aveti.

#22
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Faci fata  lejer si cu limba engleza.

#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ma batea si pe mine gindul sa emigrez, dar nu stiam precis unde. Am nevoie de o tara cu clima Romaniei, mai putin arsita din vara, cu paduri ca pe aici si de preferinta cu ceva munti. Variante ar fi Canada, Siberia (pe linga lacul Baikal), Noua Zeelanda, poate Australia ca varianta de rezerva. Daca m-as apuca de o afacere sa zicem cu reactoare nucleare si rachete pentru zboruri spatiale m-as gindi la Australia. NU ma gindesc la o tara calda, cu clima tropicala (exceptind Australia). Voi ce credeti? Oare prin SUA, in partea de nord-vest (Montana) ar fi OK?

Edited by Dihorul Razboinic, 15 January 2017 - 14:41.


#24
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Merita!

#25
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Semerita decat ca castigi bani da e si grele. Tu esti din Satmar, duten alta tara si nu ne fa de rusine.

Al dreacu analfabet functional!

Edited by cristalqw, 15 January 2017 - 17:52.


#26
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Depinde de tine, eu NU as pleca din tara. Daca esti aici dupa bani, pleaca, daca iti iubesti tara si crezi ca in curand se v-a intampla ceva si o sa apara o noua revolutie sa schimbam hotii, atunci mergi afara 1/2 3 ani sa faci bani, apoi intoarcete si dezvolta aici. Parerea mea, nu spun ca eu as face asta sau nu, e doar o idee.

p.s daca vrei sa pleci pe o meserie buna, te rog sa te intorci cand vei vedea ca se schimba ceva, nu doar asa ca se schimba un presedinte o vrajeala etc.

Edited by alexandruww2, 15 January 2017 - 23:09.


#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postduradavid01, on 15 ianuarie 2017 - 12:16, said:

Cum spune si titlul, se mai merita plecat din tara?
Adica in cazul meu, dupa terminarea studiilor as obtine un 1.800 de lei de inceput.
Nu ar fi rau lunar, dar nici suficient pentru construirea unei case (cam ce mi-as dori in mare parte)


Intrebarea ar fi, cu 2.000/3.000 de lei in tara sau cu 1.800/2.4000 de euro inafara tarii?

Daca astea sint ambitiile tale nu ai de ce sa emigrezi, o gramada de caramizi se pune una peste alta mai ieftin in Romania.
Nu mai zic de cunoasterea profunda a limbii romane: "merita", "imigrezi" in acelasi post cu "studii"? ce studii?

View Postalexandruww2, on 15 ianuarie 2017 - 23:08, said:

Depinde de tine, eu NU as pleca din tara. Daca esti aici dupa bani, pleaca, daca iti iubesti tara si crezi ca in curand se v-a intampla ceva si o sa apara o noua revolutie sa schimbam hotii, atunci mergi afara 1/2 3 ani sa faci bani, apoi intoarcete si dezvolta aici. Parerea mea, nu spun ca eu as face asta sau nu, e doar o idee.

p.s daca vrei sa pleci pe o meserie buna, te rog sa te intorci cand vei vedea ca se schimba ceva, nu doar asa ca se schimba un presedinte o vrajeala etc.


Altul.. mai are si tupeul sa se dea patriot dar nu stie limba nici cit un turc venit in Romania de 5 ani.

View Postduradavid01, on 15 ianuarie 2017 - 14:16, said:

Meserie, asistent medical atat eu cat si ea

Acum nu stiu cum e in Europa dar in USA un asistent medical ajunge la 100k$. Trebuie studii insa si se munceste mult. Nu stiu cit se echivaleaza.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 January 2017 - 23:48.


#28
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postduradavid01, on 15 ianuarie 2017 - 12:16, said:

Adica in cazul meu, dupa terminarea studiilor as obtine un 1.800 de lei de inceput.
Nu ar fi rau lunar, dar nici suficient pentru construirea unei case (cam ce mi-as dori in mare parte)
daca standardul tau e sa-ti construiesti o casa, stai in romania. aici de bine de rau mai ai o sansa - in afara, vei trai probabil in chirie toata viata. sansele sa-ti construiesti o casa sunt de departe cele mai mari in romania.

#29
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postborn2lose, on 17 ianuarie 2017 - 23:57, said:

daca standardul tau e sa-ti construiesti o casa, stai in romania. aici de bine de rau mai ai o sansa - in afara, vei trai probabil in chirie toata viata. sansele sa-ti construiesti o casa sunt de departe cele mai mari in romania.
Cand vrei sa-ti construiesti o casa in romania, te duci afara si in cativa ani castigi bani cash pentru o casa. Aici ramai dator aproape pe viata si nici nu stii daca mai apuci ziua sa te vezi proprietar fata datorii. Asta daca reusesti sa contractezi creditul inainte de toate.

Edited by MrReason, 18 January 2017 - 02:58.


#30
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
In primul rand "nu merita" sa iti faci casa . Daca ai "visul" asta esti pierdut din start ! Indiferent unde prestezi !

Edited by farausername, 18 January 2017 - 08:36.


#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 17 ianuarie 2017 - 23:48, said:

Nu stiu cit se echivaleaza.
Nu se echivaleaza, trebuie refacute studiile.

View Postborn2lose, on 17 ianuarie 2017 - 23:57, said:

in afara, vei trai probabil in chirie toata viata.
Cea mai mare parte sistentii medicali pe care ii stiu aici locuiesc la casa lor (unii si in chirie, la bloc, dar aia-s in general cei tineri).

View PostMrReason, on 18 ianuarie 2017 - 02:58, said:

te duci afara si in cativa ani castigi bani cash pentru o casa.
Hmmm, esti cam optimist...

View PostLeopardSurd, on 15 ianuarie 2017 - 14:13, said:

Serviciile sunt mai scumpe: transportul in comun, telefonia, internetul, televiziunea.
IMHO, daca le raportam la venituri, sunt nesemnificative.

View PostTort, on 15 ianuarie 2017 - 14:24, said:

Faci fata  lejer si cu limba engleza.
Cu exceptia tarilor unde engleza e limba oficiala, nu prea (or fi cazuri, insa sunt exceptii care intaresc regula).

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Nu mai merită să pleci fără ceva contract beton,  dincolo la 1500€ cu toate cheltuielile e sărăcie sigură. De fapt,  majoritatea celor plecați au un nivel de trai mai scăzut ca în țară.
Dar dacă ai unde să mergi la sigur..  E altceva.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbenis, on 18 ianuarie 2017 - 15:21, said:

la 1500€ cu toate cheltuielile e sărăcie sigură. De fapt,  majoritatea celor plecați au un nivel de trai mai scăzut ca în țară.
Hmmmm, ala care face 1500 euro/ luna, daca se chibzuieste, poate pune deoparte vreo 200-300-400 euro lunar.

In Ro, daca facea 1000 lei luna, cat putea pune? 100 lei cel mult, traind ca un caine...

#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Mă rog,  dacă nu reușești să câștigi mai mult de 1000 de lei,  e altceva.

#35
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 18 ianuarie 2017 - 10:30, said:

Nu se echivaleaza, trebuie refacute studiile.


Cea mai mare parte sistentii medicali pe care ii stiu aici locuiesc la casa lor (unii si in chirie, la bloc, dar aia-s in general cei tineri).


Hmmm, esti cam optimist...


IMHO, daca le raportam la venituri, sunt nesemnificative.


Cu exceptia tarilor unde engleza e limba oficiala, nu prea (or fi cazuri, insa sunt exceptii care intaresc regula).

cam care este nivelul mediu al conationalilor in UK.
deci:
1. hotel din chain mondial cu 8 locatii in londra
2. persoana este camerista la unul cu locatie perfecta vis-a-vis de unul din cele mai importante locatii londoneze

-arat asta ca sa se inteleaga ca lucreaza pt o firma established, cu sindicat si tot ce trebuie

3. castiga cat sa-i fie de ajuns ca sa faca 90 km naveta cu trenul zilnic dus-intors si sa share 1 bedroom cu alta persoana, mai bine nu se poate

4. familia din romania ar vrea ca ea sa se intoarca dar raspunsul ei este ca in romania nu va avea serviciu.


deci eu cred ca pentru multi nu este neaparat nivelul castigurilor ci DACA pot gasi ceva de lucru.

dar:
mai zilele trecute unul din colegii nostri lucrator in IT ne spunea pe forum ca in noiembrie-decembri au fost layoffs la el in londra (el era de ani bunicei lucrand in londra in IT) si a putut gasi ceva numai in timisoara. interesant este ca in final, excluzand beneficiile adiacente salariului in londra, in timisoara este platit la fel.

deci situatiile variaza.

la fel cum este cazul cu medicii pe care i-am aratat cu un link la dialogul cu intoarcerea in romanika: medici de top se intorc in romania unde au aparatura de top si aplica tehnici de top aduse de la stanford, etc.

deci chestiile variaza.

oricum pot sa va spun ca pt un medic de radiooncologie tanar cu studiile in afara se ofera la clinicile particulare in bucuresti 6000 euro lunar garant si 7% din profituri.
nu este enorm dar nici putin (sunt vreo 4-5 clinici cu acest profil si merg bine).

Edited by avenirv, 18 January 2017 - 18:18.


#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbenis, on 18 ianuarie 2017 - 16:22, said:

Mă rog,  dacă nu reușești să câștigi mai mult de 1000 de lei,  e altceva.
Corect, asa e, la urma urmei nici cu 2000-3000 nu stai prea grozav, s-a tot discutat pe diverse topicuri ca trebuie spre 1000 euro pe luna pt un trai decent in Ro.

View Postavenirv, on 18 ianuarie 2017 - 18:14, said:

medici de top se intorc in romania unde au aparatura de top si aplica tehnici de top aduse de la stanford, etc
Medici de top cu tehnici de la Stanforfd fiind de fapt unul singur

View Postavenirv, on 18 ianuarie 2017 - 18:14, said:

oricum pot sa va spun ca pt un medic de radiooncologie tanar cu studiile in afara se ofera la clinicile particulare in bucuresti 6000 euro lunar garant si 7% din profituri.
Hmmmm, pai in vest ia cam dublu. Daca se intoarce se intoarce din alte motive (familie etc) nu pt bani.

View Postavenirv, on 18 ianuarie 2017 - 18:14, said:

cam care este nivelul mediu al conationalilor in UK.
...
2. persoana este camerista la unul cu locatie perfecta vis-a-vis de unul din cele mai importante locatii londoneze
Camerista e nivel de jos, nu mediu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate