Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare infiintare srl/pfa/ii etc

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Buna ziua,

Ma tot gandesc serios la infiintarea unei firme, insa nu stiu sigur ce forma sa aleg: pfa, ii sau srl.
As vrea sa incep cu ceva micut, sa nu fiu nevoita sa investesc foarte mult.
Un fel de librarie, cu un xerox, unde se pot face si carti de vizita, pliante, flyere etc si tehnoredactare.
Am lucrat in edituri si firme de publicitate, imi place domeniul si as vrea sa-l abordez si pe cont propriu.
Nu am clientii mei, deaia as prefea sa nu fac firma intr-un apartament, unde nu ai acces asa la un vad.
In acelasi timp am si frica ca nu va fi o afacere profitabila, de aceea nu as vrea sa renunt inca la actualul job.
Acestea fiind zise, ce forma de institutie ma sfatuiti sa aleg? Stiu ca la srl m-ar trebui contabil, iar la pfa imi pot
tine singura socotelile.

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
Ai un sediu ? Asta e esential. Pfa e solutia, am lucrat in domeniu, am schimbat un pic domeniul de activitate insa mai tin legatura cu fosti colegi, unii din ei au ales sa mearga pe propriul drum, renuntand la statutul de angajat la patron.
Pot sa iti spun ca va fi destul de greu la inceput, pana intri pe piata. Sa nu afle actualul angajator ca ii faci concurenta :)

#3
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
PFA e cea mai simpla forma (si poti avea pana la 3 angajati), insa tine minte o chestie foarte importanta: la PFA raspunzi personal. Pe de alta parte, SRL-ul este o entitate separata fata de tine.

Astfel, in caz de probleme (de exemplu daca nu-ti mai poti plati furnizorii), la PFA raspunzi cu averea personala, in timp ce la SRL doar cu ce detine SRL-ul respectiv.

#4
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Nu am inca sediu, caut sa inchiriez. In apartament la mine nu prea merge, stau la etajul 1 si nu este la strada principala, trec oameni dar nu suficienti de multi. Unde lucrez acum e editura si firma de arhivare, eu activez acum pe firma de arhivare, deci nu cred ca o sa fie problema de concurenta, caci nu am ce concurenta sa le fac. Iar cu editura de am lucrat inainte mi-a propus sa imi fac pfa pentru a lucra de acasa pentru ei si altii, cand au nevoie. Am mai colaborat cu inca 1-2 edituri pe partea de tehnoredactare, dar prefera sa colaboreze toti cu agenti economici. O sa-mi fie greu ca numai cand ma gandesc cat sunt licentele. Iar pe partea de promotionale, etc as vrea sa-mi fac clientii mei, lucrand pe ceva simplu pentru inceput, carti de vizita, afise, pliante etc.

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca iti faci PFA sa o faci platitoare de TVA.

Altfel cumperi materie prima cu TVA pe care nu il mai poti deduce iar tu vinzi produse/servicii fara TVA.

Daca incerci sa introduci pierderile generate de faptul ca tu platesti TVA in pretul final care nu contine TVA, devii necompetitiv. Te calca in picioare alte firme platitoare de TVA.

#6
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Pe partea de taxe, am inteles ca cu srl-ul pic mai pic, daca nu as fi platitoare de tva.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
TVA-ul nu e dependent de forma comerciala. Poti fi platitor ori nu in functie de cum optezi sau te incadrezi intr-un plafon.

#8
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Deci mai bine srl platitor de tva, sa inteleg. Dar totusi din experienta voastra sau a alor prieteni/cunoscuti: merita sau mai bine stau in banca mea.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Afacerea? Daca tu nu o simti la fata locului, degeaba o vad eu (si viceversa).

#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostLuminita_x2001, on 15 ianuarie 2017 - 12:26, said:

Deci mai bine srl platitor de tva, sa inteleg. Dar totusi din experienta voastra sau a alor prieteni/cunoscuti: merita sau mai bine stau in banca mea.

Exact de asta s-au inventat business planul si studiile de fezabilitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate