Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Echipament GPON Fiberhome AN5506-02-FG?

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#37
doja32

doja32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.09.2009
Salutari,
M-am pricopsit si eu alaltaieri cu un AN5506-02-FG de la Digi. Pana la urma am reusit sa masor undeva la 240 MB/s (maxim) din 300 de pe abonament ca mai putin nu mai au, dar numai cu un ASSUS i7. Cu un Dell mai vechi (54 MB placa wireless, 100MB placa de retea) sau cu smartphone Samsing J5 nu prind mai mult de 17MB/s.
Bune si astea pentru citit ziarele, partea proasta e ca am conexiune VPN la serviciu si ma pot conecta - adica ma lasa sa ma conectez, nu stiu la ce dar nu vad nimic in retea. Parca m-am conectat la un perete. Ce ar trebui sa fac ca sa si pot lucra pe VPN?

Setarile routerului sunt cum ziceati si voi mai sus - minimale ca sa nu zic inexistente, nu am gasit nimic.

#38
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Trebuie sa stii adresele interne ale pc-urilor, si le accesezi de genul //192.168.1.50, in loc de //pc_tehnic.

#39
doja32

doja32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.09.2009
Le stiu, tocmai de aceea in C:\Windows\....\hosts am adaugat linia

<IP> <nume calculator in retea>

, cu TAB intre ele.

Mai mult, pe conexiune hotspot mobil din Samsung J3 merge VPN-ul - mult mai incet, dar merge normal.
De aceea cred ca e ceva in neregula cu routerul-minune de la Digi, si nu stiu ce anume. Chiar acum de Paste nu-i bat la cap, urmeaza si asta dar mi-am zis ca poate e mai simplu daca gasesc pe cineva care stie deja.

#40
JimmyDanger

JimmyDanger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.03.2010

View Postmar1111, on 17 februarie 2017 - 07:52, said:

Stie cineva daca se poate scapa de acest convertor FIberHome si inlocui complet cu un router de firma care face inclusiv decodarea semnalului de pe fibra ?

View Postxeleron, on 17 februarie 2017 - 07:57, said:

Nu se poate.

Înţeleg că singura piedică în calea folosirii altui echipament direct pe fibra de la RDS este faptul că ar avea alt MAC decât GPON-ul lor.
Nu se poate trece peste asta cu un router care permite setarea manuală a MAC-ului pe interfaţa de fibră optică ?
Desigur, mai rămâne de rezolvat problema aflării MAC-ului GPON-ului, pt. a-l putea clona.

#41
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sincer ma indoiesc ca autentificarea in retea pentru aparatura proprie se face doar la nivel de MAC.

#42
JimmyDanger

JimmyDanger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.03.2010

View Postxeleron, on 14 aprilie 2017 - 22:56, said:

Sincer ma indoiesc ca autentificarea in retea pentru aparatura proprie se face doar la nivel de MAC.
Corect.

Între timp m-am documentat în privința funcționării rețelelor GPON și e mult mai complicată treaba.
Pe lângă faptul că trebuie să cunoști mai mulți parametri pt. configurarea ONU (optical network unit - denumire generică pt. dispozitivul aflat la capătul dinspre client al conexiunii), acesta trebuie și să se înțeleagă cu dispozitivul care emite de la provider (OLT - optical line terminal), întrucât acesta îi comunică ONU-lui în mod dinamic unii dintre acești parametri (se schimbă permanent).
https://en.wikipedia...optical_network

Deci tipul ăsta de rețele n-are nicio legătură cu conexiunile clasice pe fibră optică (gen 1000Base-FX).
Iar faptul că folosește același tip de conector (SC) nu înseamnă că va funcționa cu o interfață standard de fibră.

Există la noi pe piață un modul GPON-ONU care se poate instala în routerele Mikrotik (vezi link mai jos), însă e inutilizabil fără acceptul și asistența furnizorului de servicii - pe care cu siguranță nu le vom primi vreodată.
https://www.mikrotik...onu-module.html

În definitiv, singurul motiv pe care îl aveam pt. a înlocui cutiuța chinezească era să nu mai stau cu 2 zdrăngănele + firele adiacente agățate pe perete (ONU + router propriu).
Inițial am încercat să utilizez doar cutiuța, însă când am constatat că dispozitivele conectate pe wireless nu se văd cu cele de pe cablu am sunat la suport să întreb dacă așa e normal. Nu mi s-a răspuns cu da sau nu, ci mi s-a spus că e problema mea. Treaba lor e doar să-mi furnizeze acces internet pt. toate dispozitivele, nu și să le permită să comunice între ele. Mi-am notat numele operatorului care mi-a dat răspunsul ăsta și intenționam să-i fac o reclamație, însă după o minimă cugetare am concluzionat că probabil ăsta e răspunsul oficial RDS, iar omul n-are nicio vină.
Așa că acum stau cu ditamai cutia cu 2 antene inutile (care nici nu sunt demontabile) pusă în mod bridge și cu încă un router alături, după cum se vede mai jos.
[ https://s23.postimg.org/xtipnso8n/IMG_0297.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cel mai probabil problema de comunicare între wi-fi și ethernet e rezolvabilă din setări, însă nu din cele la care avem acces cu contul de user. Iar acces la contul de admin pe aparatul ăsta se pare că încă n-a reușit să obțină nimeni.

Off-topic : în atenția moderatorilor - un loc mult mai potrivit pt. acest thread este la "Professional Zone > GSM/CDMA & Telecomunicatii > RCS & RDS", unde sunt și restul discuțiilor despre echipamentele RDS.

#43
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
1. Vezi ca nu ai pus link-urile cum trebuie.
2. Felicitari ca te-ai informat corespunzator si nu continui cu aceeasi idee aiurea cum fac unii pe aici.
3. Operatorul avea dreptate. Nu ii poti obliga sa mearga dispozitivul asa cum vrei tu.

#44
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Am acceptat prin telefon o "oferta" de la RDS pentru "modernizarea echipamentelor/infrastructurii". Mi-a fost instalat acest tip de router, dar am cateva probelme cu el, poate cineva imi poate arunca o mana de ajutor,

- am doua calculatoare legate prin LAN de router. Cel de pe portul 2 nu are Internet. E un comp mai vechi cu PC, pare-se ca nu primeste IP. Routerul il vede la LAN count, dar la DHCP Client List vad doar telefoanele (2) si PCul din camera mare cu Windows 10, 3 conexiuni in loc de 4.
- aveam IPv6. Acum testele de IPv6 esueaza.
- de pe calculatorul cu XP descris mai sus nu pot accesa interfata web 192.168.1.1

Probleme solutionabile, ori?

Mutumesc.

#45
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai in celalalt port merge PC-ul cu probleme? E posibil sa ai la dispozitie doar portul gigabit.

#46
JimmyDanger

JimmyDanger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.03.2010
LAN2 comunică doar cu ONT, mai departe nu merge. Și e link de 100Mb.
E posibil să comunice și cu LAN1, dar n-am încercat fiindcă mie oricum îmi trebuiau mai mult de 2 porturi ethernet.

Doar pt. documentare, am încercat acum (ONT-ul meu fiind în mod bridge) și văd că primesc IP prin DHCP pe LAN2 și pot accesa interfața de administrare prin el.

[ https://s24.postimg.org/a3xazsw41/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   [ https://s24.postimg.org/8de9ybekx/Untitled2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În altă ordine de idei, am mai încercat o dată la tehnic să văd dacă dau peste cineva care poate să rezolve problema de comunicare între wi-fi și ethernet.
Mi-a dat un număr de sesizare și în 20-30 min. a apărut un tehnician RDS la ușa mea.
Din păcate, mai mult decât să constate ce știam și eu n-a avut ce face.
Nici măcar acces la contul de admin nu avea. Mi-a zis că ei se ocupă mai mult de configurarea PPoE pt. clienții atehnici.
Și că alternative la ONT-ul ăsta nu există în prezent, abia le-au introdus și acum numai de-astea dau. Așa că probabil or să mai apară și alții cu aceeași problemă.

#47
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
OK, practic fara sa fac prea multe (am schimbat PC-urile de pe un port pe altul fara rezulatate pe LAN2, apoi rebootat routerul), deodata am ipv6 (17/20 teste cu success) si ambele PCuri au Internet, impreuna cu telefoanele. La lista cu DHCP clients, doar 3 din 4 se vad, dar merg toate 4. Probabil o coincidenta rebootul meu cu ceva schimbari in setarile retelei facute de RDS, dar ma bucur ca macar merg toate normal.

Edit: too soon.

PC-ul de pe LAN2 e din nou pe o adresa automata, nu mai are net, routerul nu-i da IP, nu apare in lista. O sa sun la RDS...

Edited by chanyi, 20 April 2017 - 17:20.


#48
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Inca un mic update: sunat la RDS. Pe portul LAN2 nu se poate net, e practic disabled. Singura optiune e pus in Bridge mode, deactivat WiFI, pus router propriu. Desi echipamentul e capabil, i-au dat disable...
IPv6 e cand OK, cand nu, probabil niciun impact functional, au facut o sesizare pentru asta.

Deci daca aveti doua calculatoare si ati primit echipamentul asta, nici n-are sens sa incercati sa-l folositi ca un router obisnuit, ignorati LAN2.

#49
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dar se poate folosi si ca un router obisnuit,atat ca are doar 1 port capabil.Iei un switch gigabit cu 70 de lei si aia e.

#50
JimmyDanger

JimmyDanger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.03.2010

View Postxeleron, on 21 aprilie 2017 - 00:05, said:

Dar se poate folosi si ca un router obisnuit,atat ca are doar 1 port capabil.Iei un switch gigabit cu 70 de lei si aia e.
Doar dacă n-ai nevoie de legătură între dispozitivele de pe wireless şi cele de pe cablu. Altfel...

View Postchanyi, on 20 aprilie 2017 - 18:45, said:

Singura optiune e pus in Bridge mode, deactivat WiFI, pus router propriu


#51
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View PostJimmyDanger, on 21 aprilie 2017 - 00:12, said:

Doar dacă n-ai nevoie de legătură între dispozitivele de pe wireless şi cele de pe cablu. Altfel...
Eu cred ca tu confunzi un switch cu un router.

Nu e prea grozava situatia. Macar de-ar fi lasat optiunea ca, pentru 5 Lei in plus, sa-ti alegi un dispozitiv mai de Doamne-ajuta: ONT + router cu 4 porturi gigabit + WiFi AC + port USB pentru HDD extern. Acest cost suplimentar lunar l-ai fi recuperat oricum din factura de curent electric prin renuntarea la restul dispozitivelor.

Edited by dd13, 21 April 2017 - 11:02.


#52
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cred ca ar fi posibil cu un convertor d-ala de fibra optica ,am mai vazut la digi cand livrau semnal tv cu el din fibra.

#53
JimmyDanger

JimmyDanger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.03.2010

View Postdd13, on 21 aprilie 2017 - 10:56, said:

Eu cred ca tu confunzi un switch cu un router.
Nu-mi dau seama ce ar trebui să înţeleg din asta.
Faptul că nu e treaba unui router să asigure comunicarea între dispozitivele din reţeaua internă ?
Ştiu că topologia unei reţele business este de tip router + switch, dar aici suntem în mediul casnic.

Oare câte routere wireless tip SOHO aflate pe piaţă nu-ţi permit să conectezi laptopul / mobilul la unitatea NAS sau la imprimanta de reţea ?
Probabil nu ar cumpăra nimeni un asemenea aparat.

Părerea mea (subiectivă) este că doar lipsa de interes / bunăvoinţă împiedică rezolvarea problemei.
În general, în orice corporaţie (nu doar în RDS), toţi fug de responsabilitate şi nu fac nimic în plus faţă de ce e strict necesar.

Probabil când se vor aduna reclamaţiile pe tema asta (deoarece modelul ăsta a ajuns deocamdată la puţini clienţi) vor catadicsi să caute o soluţie.
Sau poate se află modul de acces la interfaţa de admin şi facem singuri ce e necesar.

#54
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sincer poate ma insel dar din cate imi zice mie retelista mea de balta un switch nu impiedica accesarea unor dispozitive ce nu ii sunt atasate lui (ma rog,nu astea simple,stiu ca exista d-alea grele cu management ce au tot felul de zorzoane).In acelasi timp,conectica livrata este minimul necesar pentru a oferi serviciul, daca vrei avioane cauta a:alt provider b.aparatura proprie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate