Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

miere adevarata

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 bog4u, on 14 ianuarie 2017 - 22:40, said:

Îti spun sincer, daca procedeaza asa e mult mai ok decat daca amesteca direct 10% miere cu dulcofruct sau alte produse industriale.

Imi amintesc cum in urma cu cativa ani am vandut cateva sute de kg de miere de mana(stejar) unui tip care vindea in piata.
A fost foarte uimit de ce are umiditate de doar 15% , era foarte densa . Mi-a marturisit clar ca va adauga in ea sirop pentru a castiga mult mai mult.

Cam asa se procedeaza : miere este cumparata pe mai nimic de la apicultori, iar comerciantii scot adevaratul profit.


Sa nu mai discutam de mierea din China, India, America de Sud care vine la preturi de sub 1 euro/kg si este amestecata cu mierea de calitate de la noi,
fiind apoi vanduta la preturi de 10 ori mai mari .


1.Nu este articolul meu.
2. Toate sortimentele de miere  naturala cristalizeaza la un moment dat. Doar inlocuitorii nu cristalizeaza.
3. Asta cu certificarea bio este un mare fas : putem discuta pe aceasta tema cat doresti .
Teoretic, nu exista zone bio-eco in tara asta decat in creierii muntilor, unde oricum nu gasim plante suficiente pentru productie de miere.
Baietii smecheri se atesta eco si gata, vand toate produsele ca fiind eco, desi 90% din ele sunt cumparate de la alti apicultori.
Am stupi de 15 ani, din pasiune, in afara serviciului de baza si nu am vandut nici un kg de miere contrafacuta, desi au fost ani grei cum a fost si 2016 cand nu am
acoperit nici cheltuielile de intretinere a familiilor.

Eu iau miere de aia inchisa la culoare (nu stiu cum ii zice) si propolis (in alcool) de la un tip. E pocait, sper sa nu-mi traga teapa.

#20
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Unii dintre voi aveti impresia ca albinele doar proceseaza siropul de zahar si iese miere pe banda fara ca ele sa vada flori. Nimic mai fals. O astfel de procedura duce la diaree si implicit la pierderea unui numar mare de albine. Este adevarat ca in timpul pastoralului ,pe langa cultura propriu-zisa, unii apicultori din interes comercial, altii din lipsa de "cules" la albine, le ajuta si cu sirop.

#21
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Villefort, on 14 ianuarie 2017 - 22:21, said:

Am inteles de la un prieten apicultor ca sunt care dau zahar albinelor ca sa faca miere, nu le duc la flori.

 a3ds, on 14 ianuarie 2017 - 22:25, said:

Aici intervine factorul bio-certificarea eco.
Aşa e normal! Mierea BIO din zahăr BIO se face!Posted Image  Altfel n-ai cum! Că degeaba duci albinele la cules nectar din flori BIO, când ele iau nectar de unde le conduce gps-ul lor!

#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Ingrediente:Miere din spatial UE si ... .

#23
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cunosc 2 apicultori si pe cuvant daca nu toata discutia lor este cat zahar ai, de unde sa cumpar zahar , cum duc zaharul , mai discuta de roiuri si pe unde se duc dar in mare zaharul e baza . Cumpar de la ei, nu ma pricep dar pare buna , nu apuca sa se zahariseasca pentru ca nu iau cantitati mari . Zaharul e mai important decat florile Posted Image

#24
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 xilo, on 14 ianuarie 2017 - 23:15, said:

Cunosc 2 apicultori si pe cuvant daca nu toata discutia lor este cat zahar ai, de unde sa cumpar zahar , cum duc zaharul , mai discuta de roiuri si pe unde se duc dar in mare zaharul e baza . Cumpar de la ei, nu ma pricep dar pare buna , nu apuca sa se zahariseasca pentru ca nu iau cantitati mari . Zaharul e mai important decat florile Posted Image

Deci practic astia ne vand miere din zahar? Apai aia nu are niciun beneficiu pentru sanatate, chiar din contra. Posted Image

Edited by Villefort, 14 January 2017 - 23:17.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Andra_cuty, on 14 ianuarie 2017 - 21:44, said:

ce sa inteleg de aici, ca in magazine nu se vinde miere, ci ceva care doar arata ca mierea??

Da. E mai profitabil sa vinzi o zeama la pret de miere, decat miere autentica.  Vezi ca exista si cascaval care doar arata ca si cascavalul fara sa fie de fapt cascaval ci o zeama coagulata.

 xilo, on 14 ianuarie 2017 - 23:15, said:

Cunosc 2 apicultori si pe cuvant daca nu toata discutia lor este cat zahar ai, de unde sa cumpar zahar , cum duc zaharul , mai discuta de roiuri si pe unde se duc dar in mare zaharul e baza . Cumpar de la ei, nu ma pricep dar pare buna , nu apuca sa se zahariseasca pentru ca nu iau cantitati mari . Zaharul e mai important decat florile Posted Image

Tu crezi ca in cele 6 luni de iarna, albinele in stup se hranesc doar din ce au prin faguri si in rest de la Duhul Sfant? Think about it. Siropul de zahar pe care il introduc apicultorii in stup, este pentru sustinerea familiei de albine cu rezerve de hrana, pe timpul iernii, nu ca albinele sa proceseze miere din acel zahar, desi biologic pot face acest lucru. Mierea este ceea ce rezulta din cules. Iar mierea care zahariseste chiar e miere adevarata. Pe aia din hipermarket n-o s-o vezi zaharisita ever...pentru ca nu e miere.

Edited by rosix, 14 January 2017 - 23:23.


#26
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,527
  • Înscris: 30.04.2006
prieteni, daca vreti miere adevarata, cautatii pe adevaratii apicultori (din pacate foarte putini)...
daca vrei miere din ceai, puteti sa va faceti si voi acasa, nici macar nu trebuie sa mergeti la magazin...

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cum foarte putini?

http://www.euractiv....ere-din-ue-6404

#28
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 a3ds, on 14 ianuarie 2017 - 22:02, said:

Afirmatiile extraordinare cer dovezi extraordinare.

 xilo, on 14 ianuarie 2017 - 21:53, said:

Nu putem generaliza dar deobicei in magazine doar facaturi gasesti. Pentru a putea cunoaste mierea adevarata doar din privit un borcan capsat trebuie sa ai abilitati paranormale , cel mai simplu cumperi din piata de la oameni dupa recomandari de la cineva pentru ca si acolo exista falsuri cu sirop de glucoza si altele .

  Normele UE pentru comercializarea legala a mierii , cu Certificat de garantie si tot tacamul , cer procesarea industriala . Cea mai importanta operatie - pasteurizarea la 63-69 gr C . Asta va spune ceva ?

#29
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Nu stiam faza cu pasterurizarea. Oricum, nu scrie pe borcan produs pasteurizat, nu stiam ca mierea se pasteurizeaza.

#30
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,527
  • Înscris: 30.04.2006
si 35000 tone de miere impartita la 40000 de apicultori inregistrati, crezi ca e mult?!?


 a3ds, on 14 ianuarie 2017 - 23:31, said:

Nu stiam faza cu pasterurizarea. Oricum, nu scrie pe borcan produs pasteurizat, nu stiam ca mierea se pasteurizeaza.
se pasteurizeaza , asa sta mai mult la raft, dar cu proprietati mult diminuate fata de mierea adevarata...

Edited by daniel1976, 14 January 2017 - 23:48.


#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Degeaba e miere naturala daca a fost filtrata prin incalzire. Mierea la peste 40 grade isi pierde mare parte din proprietati.
Daca a fost filtrata la rece vei vedea prin borcan si particule de ceara, chiar si o aripioara de albina.
Gasiti-va un apicultor ok. Dar nu unul care tine stupii acasa si hraneste albinele cu zahar.

#32
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ala e idealul, un dac de bine cu stupii proprii si personali + o inima de mama.

Edited by a3ds, 14 January 2017 - 23:48.


#33
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 a3ds, on 14 ianuarie 2017 - 23:31, said:

Nu stiam faza cu pasterurizarea. Oricum, nu scrie pe borcan produs pasteurizat, nu stiam ca mierea se pasteurizeaza.

   Dovezile pe care le ceri tu ar insemna o lunga cautare din partea mea de surse si multa lectura pt tine . Eu cand m-am nascut acum 52 de ani primul inamic care m-a faultat a fost albinele bunicilor si a catorva unchi . La ora actuala in fam unii au murit , au ramas un var care detine cca 500 de fam si eu cu cca +100 si facem ce facem de cand ne stim - miere , polen , ceara , propolis , cutii , rame , si masinile care fac cutiile tot de mine sunt facute .

   Un stupar cu buna intentie iti va spune asa -Noi ca producatori muncim extrem de mult si profitul e la comercianti . Necazul cel mare e insa faptul ca in afara ca sunteti excrocati cu tot felul de falsuri a mai venit si UE si mai strica si bruma aceea de miere care nu este falsificata dar e deteriorata de procesari . ACA si alte laboratoare verifica periodic si dau in revista ACA sau presa ca intre 5 si 8 borcane de pe raft e " miere " falsa in proportie de 25-100% . La unele nici nu s-a putut descoperi agentul de falsificare .

Pasteurizarea - Mierea incalzita la peste 40 gr C pierde cea mai mare parte din proprietatile asa de laudate . Cu cat creste temp devine toxica . Recunosc - pt a iti dauna ar trebui sa bei o galeata de miere /zi . Pasteurizarea e facuta in scopul de a elimina drojdiile de fermentare si apa in surplus . Dar nu scrie pe nici un ambalaj ca de fapt produsul a fost ob-ti-nut din miere si de fapt e un indulcitor cu nimic mai bun ca zaharul . Deci dai banii pe ceva care mai degraba iti poate dauna . Sa nu uitam ca unii folosesc mierea in scop terapeutic sau cu mari sperante ca ii face bine la sanatate .

Mierea are niste calitati , nu le laud eu au facut-o altii . Una din ele e ca atunci cand e de calitate ( de la mama ei din stup cu ajutorul stuparului ) este un produs natural care se autoconserva . Mierea gasita in morminte din Egipt de acum 5000 de ani a fost analizata , constatata a avea aproape toate calitatile si perfect apta de consum .
   Crede cineva ca apicultorul care are un an sau cativa cu productii mai bun nu pastraza in butoaie miere pt zile negre cu anii ? E cea mai garantata banca .

Daca ma faci atent ma enervez si dupa o pauza va invat si sa cumparati miere curata .

#34
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Enerveaza-te! :)

Din ce oras esti?

#35
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,527
  • Înscris: 30.04.2006

 unucelalalt, on 14 ianuarie 2017 - 23:55, said:

   Dovezile pe care le ceri tu ar insemna o lunga cautare din partea mea de surse si multa lectura pt tine . Eu cand m-am nascut acum 52 de ani primul inamic care m-a faultat a fost albinele bunicilor si a catorva unchi . La ora actuala in fam unii au murit , au ramas un var care detine cca 500 de fam si eu cu cca +100 si facem ce facem de cand ne stim - miere , polen , ceara , propolis , cutii , rame , si masinile care fac cutiile tot de mine sunt facute .

cum vindeti mierea obtinuta: la procesatori sau cu...borcanul?

#36
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 daniel1976, on 15 ianuarie 2017 - 00:07, said:

cum vindeti mierea obtinuta: la procesatori sau cu...borcanul?

Cu bocanul si cu bidonul de n kile de pe prispa . La achizitii mai da varu-miu ca ala e nebun , a avut si an de + 20 de tone si nu reuseste sa vanda tot .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate