Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Accident auto. Timp lung la programare!

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
jimmy87

jimmy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.01.2013
Buna seara! Am si eu o speta! Am fost implicat intr-un accident auto,am completat formularul pt amiabila si cand am mers la asiguratorul celui vinovat sa ne facem o programare pt constatare si deschidere dosar am avut surpriza sa imi faca programarea pe data de 22 februarie!!! Acum intrebarea! Nu exista un termen in care sa iti faca constatarea de la intamplarea accidentului?? Am tot cautat pe net si nu gasesc decat cele 10 zile in care trebuie sa iti dea banii dupa ce ai depus ultimul act la dosar si cele 3 luni in cazul in care fac ei nu stiu ce investigatii daca nu le convine ceva... si iar intreb! Nu e nici un termen de la data producerii accidentului pana la a ma baga cineva in seama?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Hmm...ciudat! Ce asigurator e si ce oras? Sunt atatea accidente sau trag de timp si la constatare? Stiam ca in cateva zile esti programat pentru constatare.

http://www.1asig.ro/...3,100-53121.htm

Mai demult am avut si eu o constatare de facut si omul responsabil pentru asta pe judet era in concediu medical. Au pus un coleg din alt judet vecin sa vina si sa faca ceea ce e necesar.

Edited by arab, 14 January 2017 - 18:32.


#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu nu înțeleg, în DE.după accident te duci direct la un service cu masina.
Aceștia fac constatare și un preț,tu îl comunici asiguratorului.
Ei trebuie sa trimită un agent e interesul lor,dacă o lungesc pui și un avocat pe care tot asigurătorul o sa-l plătească.

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
bine ca nu te-a programat pe 29 februarie

#5
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Mai suna eventual la ei si intreaba, sa nu fi fost aiurit ala de acolo in ziua aia... poate a vrut sa zica / scrie ianuarie si a zis / scris februarie.

#6
jimmy87

jimmy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.01.2013
Nu am inteles gresit! E 22 feb la ora 15:30. Asiguratorul e city insurance! E in tg mures.

Edited by jimmy87, 14 January 2017 - 18:43.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Aia au centrala, cu numar unic pe tara pentru programari! La ei am patit-o si eu! Nu ai sunat acolo?

Edited by arab, 14 January 2017 - 18:45.


#8
jimmy87

jimmy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.01.2013
Am sunat si acolo. Ma gasit cu dosarul si a zis ca pe 22 am programare. Am incercat sa le explic ca eu nu pot sta cu masina atata timp lovita. Rospunsul lor: "nici pt presedintele tarii nu se schimba programarea si vreau eu mai repede,sunt si altii care asteapta"

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Si cum circuli cu vehiculul avariat dupa expirarea celor 30 zile daca esti pasibil de amenda ?(asta daca mai e in parametri de functionare) Ti-o plateste cel care te-a programat ?

Avizarea prejudiciilor
(2) La avizarea daunelor în legătură cu producerea unui eveniment asigurat prin
contractul RCA, asigurătorul RCA deschide dosarul de daună procedând la:
a) efectuarea constatării prejudiciilor;
b )  informarea în scris a parții prejudiciate cu privire la documentele care trebuie depuse
pentru soluționarea pretențiilor de despăgubire;
c) soluționarea cererii în termenul legal.
(3) Asigurătorul RCA înregistrează toate documentele depuse la dosarul de daună.
(4) Asigurătorul RCA efectuează constatarea prejudiciilor în termen de 5 zile
lucrătoare de la data notificării primite de la persoana prejudiciată.

(5) Obligația prevăzută la alin. (4) poate fi invocată de către persoana prejudiciată
numai în condițiile în care aceasta permite accesul asigurătorului RCA la bunul avariat în
vederea efectuării constatării.

P.S. Este o perioada destul de aglomerata (sunt multe daune acum) si probabil nu fac fata.Daca-ti ceri drepturile , e posibil sa te bage mai devreme dar sa abuzeze de cele 3 luni de investigatii.

Edited by polizei, 14 January 2017 - 19:10.


#10
jimmy87

jimmy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.01.2013
arab linkul pe care mi l ai dat e de actualitate?? Adica e intrat in vigoare acea modificare la articol sau doar e o propunere??? Luni dim o sa fiu iar la ei la birou si o sa ma cert cu ei

Polizei din ce lege mi ai trimis aceste articole?

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu stiu daca e in vigoare! A iesit legea noua RCA in 2016 si cred ca aia era o propunere doar. Cauta legea! Poti suna la ASF!

Edited by arab, 14 January 2017 - 18:55.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Zic si eu, ca sunt patit la Carpatica: probabil trag si ei de timp ca stiu ca nu mai au cu ce plati.

LE: cred ca ar fi bine sa le faci o notificare scrisa cu privire la accident, sa obtii o hartie cu programarea aceea in februarie si sa mergi cu o sesizare la asf sau unde s-o mai depune...

Edited by crocko.dilul, 14 January 2017 - 18:58.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
City o duc rau se pare, se afla si in supraveghere de catre cei de la ASF. Ce mai conteaza ca le sari si tu in cap! Nasol momentul! Rabdare de fier!

Edited by arab, 14 January 2017 - 19:01.


#14
jimmy87

jimmy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.01.2013
Luni dim o sa fiu iar la ei la birou. Daca nu rezolv o sa sun si la ASF ca am nr dar doar in zilele lucratoare au program de la 10.

Am vazut ca au probleme! Am tot cautat azi pe net si am citit despre ei. Eu inca pot sa declar accidentul la politie ca nu au trecut 24 ore. Problema e ca m a lovit un batran si saracul e necajit.daca merg la politie ii ia permisul si ii da si o amenda...asa am zis ca mai bine ma cert eu ca is mai tanar si am timp 😀

#15
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pe mine ma bufnit unul asta vara, in Neamt, m-am dus la reprezentanta asiguratorului, mi-a dat nr de telefon al inginerului de daune, peste 2 zile eram la constatere cu vinovatul, in mai putin de o saptamana masina era in service chiar daca initial mi s-a spus ca o sa dureze doua.
Cand am bufnit eu pe unu acum vreo 2 ani in Bucuresti a doua zi eram amandoi la constatare. In ambele cazuri a fost vorba de city insurance si s-a rezolvat foarte rapid pt ambele parti. Suspecta rau amanarea asta mai mult de o luna, de fapt absurda chiar.

Edited by SpeedDemon, 14 January 2017 - 19:07.


#16
jimmy87

jimmy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.01.2013
Eu vreau sa o repar cat mai repede. Vreau doar sa faca constatarea si sa deschida dosarul de daune. O repar eu din banii mei,nu e problema si dupa o sa ii primesc de la ei chiar daca dureaza 10 sau 90 de zile. Problema e ca nu o pot repara pana nu o vede agentul lor constatator ca pierd banii.

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 jimmy87, on 14 ianuarie 2017 - 19:04, said:

Luni dim o sa fiu iar la ei la birou. Daca nu rezolv o sa sun si la ASF ca am nr dar doar in zilele lucratoare au program de la 10.

Am vazut ca au probleme! Am tot cautat azi pe net si am citit despre ei. Eu inca pot sa declar accidentul la politie ca nu au trecut 24 ore. Problema e ca m a lovit un batran si saracul e necajit.daca merg la politie ii ia permisul si ii da si o amenda...asa am zis ca mai bine ma cert eu ca is mai tanar si am timp ��
Iti trebuie banet in acest caz, sa o faci pe banii tai! Nu ai Casco?

Edited by arab, 14 January 2017 - 19:12.


#18
jimmy87

jimmy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.01.2013
Nu am casco. Reparatia costa pana in 1000 lei, nu e asa o suma sa nu o pot face.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate