Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mancarea nesanatoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View Postgumball3000, on 14 ianuarie 2017 - 10:27, said:

...acum ce facem, renuntam de tot la carne...?
incet incet ajungi la concluzii bune Posted Image

View Posttakillya, on 14 ianuarie 2017 - 13:11, said:

...te-ai intrebat vreodata de ce segmentul de populatie de peste 50 de ani de la noi din tara e asa de bolnav?
iti spun eu de ce: de bine ce au dus-o inainte de 89, cand eram tineri.
ca au mancat  parizer cu soia sanatos
hai sa vedem cum se vor prezenta generatiile tinere la 50 de ani, imo vor fi si mai bolnave.

#20
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 27.12.2016

View Postlulutza, on 14 ianuarie 2017 - 10:24, said:

uleiul de palmier, care teoretic e recomandat pentru prajeli.
Am observat ca in ultimul timp se promoveaza mult uleiul de rapita, care si el ar fi cica superior uleiului de floarea soarelui.

#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postsirgoofy, on 14 ianuarie 2017 - 13:31, said:

hai sa vedem cum se vor prezenta generatiile tinere la 50 de ani, imo vor fi si mai bolnave.

Opiniile tale contrazise de absolut toate statisticile?

#22
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
100% din oamenii care beau apa mor. Eu zic ca aici e problema.

#23
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Cum spunea dr. Meninicopschi "Şi noi ce mai mâncăm ?" :D

#24
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008

View Postmofone, on 14 ianuarie 2017 - 10:56, said:



"gaselnita" daca singura ta sursa de informare e gura altuia si esti confuz in legatura cu ce sa bagi in gura nu mai iti bate capul. ai dezlegare la de toate. De ce ai pus cercetatori in ghilimele?
pentru ca eu cred ca e la mijloc ceva interes financiar. nimeni nu se apuca sa verifice daca acele studii chiar au fost facute, in ce conditii si ce studii au aia care le fac si tot asa...de aia am pus in ghilimle.

View PostSef-chenko, on 14 ianuarie 2017 - 11:08, said:

lulutza invata sa triezi informatia sau inchide cu totul internetul :)
eu oricum nu cred in tot ce apare, dar pentru ca in ultimii ani dau de astfel de studii cam peste tot, eram curioasa daca lumea le ia in seama sau nu

View Postred46, on 14 ianuarie 2017 - 11:12, said:

Dar inca nu I-ai vazut pe naturisti..
Daca iei produsul nostru MINUNE facut din PLANTE de crocobaur, scapi de cancer in numai 3 zile! MINUNEA SECOLULUI 21!!!!

Sau aia care nu recomanda produse anume, ci doar seminte de in care la fel, de scapa de toate draciile.

Sau aia cu energia lor electromagnetica care te scapa de toate tumorile posibile doar prin frecarea zonelor bolnave. Apoi te scapa si de banii din buzunar.

Si faza e ca sunt oameni ce pun botul la asemenea aberatii, si cumpara toate prostiile recomandate ca sa se faca bine peste noapte. Ei cred ca daca mananca 2 gutui seara scapa de x problema maine.

Vorbesc din experienta. Tatal meu asa face. Nu fumeaza, nu bea , dar are probleme cu colonul . A inceput acum 6-7 ani sa bea tot felul de ceaiuri minune, sa manance toate draciile recomandate la TV, sa nu mai manance toate draciile nerecomandate la TV si fix aceeasi problema o are.

Eu cand vad cate un mincinos din asta la TV sterg canalul din lista de programe..
nu e chiar asa, plantele si remediile naturale sunt foarte bune, dar trebuie sa stii exact ce sa iei si in ce cantitati. eu si sotul, de doi ani luam tinctura de propolis, usturoi, etc. si pe langa ca racim foarte rar ne simtim mai bine cu totul. ca apar idiotii care spun ca vindeci x boala cu un simplu ceai ...aia da, e o porcarie.

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Acum 7 milioane de ani eram inca prin copaci. Mancam frunze, fructe , oazional cate un hoit ( astia puritanii - cu Gizaz - abineti-va sa va pronuntati ca stiti ca-s iute de dej'te si va porcaiesc cu o viteza mai mare decat puteti voi sa cititi ) . No , cand ne-am dat jos din copaci ne-a ajutat si mancatul de proteina  animala . Daca nu mancam proteina din carne , nu ni se dezvolta creierul si ramaneam in copaci . Morala ar fi ca proteina animala este buna - adica carnea . Milioane de ani cam asta am facut , cu mici episoade de canibalism ( da , stramosii omului au fost canibali ,  deovedesc dentitia  si apucaturile relativ recente ale unor triburi din toata lumea ) .Smecheria  a fost insa alta. Am evoluat aceia care ne-am adaptat la hrana putin ( sau deloc ) procesata . Bucataria are o varsta frageda raportat la varsta omului ca specie definita . Cateva mii de ani , raportat la 7 milioane de ani ...total irelevant . Deci , logica ar zice ca procesarea hranei a inceput sa ne dea organismul peste cap, nu tipul de hrana , care era foarte variat. O alta problema este de natura recenta. Sedentarizarea populatiei humanoide a aparut prin Neoliticul tarziu ( acum 4000-5000 ani ). Aceasta a dat peste cap digestia si metabolismul. Aici este mult de disecat , de reparat , de adoptat .
Care sunteti puturosi si vreti o viata sanatoasa din stat la birou si mancat inteligent ...uitati !

Edited by JurasikMan, 14 January 2017 - 14:12.


#26
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postrohen17, on 14 ianuarie 2017 - 13:49, said:

100% din oamenii care beau apa mor. Eu zic ca aici e problema.
De aia spuneau astia ca apa nu-i buna nici in ciubote?

#27
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008

View Posttakillya, on 14 ianuarie 2017 - 13:11, said:



eu zic sa nu te intereseze nici parerea electricienilor si sa faci o baie cu toasterul in cada Posted Image


e de preferat sa mananci "bio" fiindca o cultura "bio" nu a fost stropita cu toate pesticidele posibile si imposibile care mai apoi ajung in mod indirect in farfuria ta; culturile absorb parti din substantele cu care au fost stropite iar la culturile "bio" nu se folosesc pesticide chimice.

prostia asta cu "eu imi cumpar fructele de la taraba deci sunt sanatoase" ar trebui sa se termine odata.

e de 10 de ori mai sigur sa cumperi din supermarket fiindca ai garantia ca produsul respectiv indeplineste anumite norme sanitare; cand cumperi de la taraba habar n-ai ce a folosit ala ca ingrasaminte si pesticide, unde au fost marfurile depozitate, daca au fost contaminate cu ceva la transport, etc

dar vorba aia, manipulari capitaliste Posted Image

si vad ca mai e si mitul cu :

ca inainte de 89 parizerul cu soia era foarte sanatos. la fel de sanatoasa era si lipsa de medicamente din spitale.

te-ai intrebat vreodata de ce segmentul de populatie de peste 50 de ani de la noi din tara e asa de bolnav?
iti spun eu de ce: de bine ce au dus-o inainte de 89, cand eram tineri.
ca au mancat  parizer cu soia sanatos
tu ai incredere ca daca in hipermarket scrie lamai bio...chiar sunt bio? ai tu cum sa ajungi pe plantatie sa verifici ca nu sunt stropite cu chimicale?? da, in piete si aici nu vorbesc de rromii care vand marfa cumparata de nu stiu unde, chiar gasesti fructe si legume ok. daca ai cat de cat idee despre cum arata un fruct natural, nu prea ai cum sa dai gres. daca in schimb esti genul care zice " aa ce mere mici si urate, eu vreau din alea cat pepenii"...

#28
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 14 ianuarie 2017 - 12:12, said:

Nu este paradox este dezinformare.

[ http://3.bp.blogspot.com/_KYotjuraIvM/TAjh5GHw9tI/AAAAAAAADUI/H7LKdURnR4Q/s1600/2010+06+-+Romania+-+speranta+medie+de+viata+-+03+-+UvRvMvF.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.contributors.ro/wp-content/uploads/2015/03/f1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
arată bine dar...
de ce am pierdut 2 milioane? (nu ăia 4 plecaţi)

ps
permanent caut viermii din fructe...

Edited by sarac.lipit, 14 January 2017 - 14:26.


#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postlulutza, on 14 ianuarie 2017 - 10:24, said:

Voi tineti cont de aceste studii? Luati vreo masura cand mai apare o noua gaselnita in domeniul asta?

Da, tinem cont de aceste studii si ne-am dat seama ca cam 90% din produsele prelucrate din hipermarket sunt facaturi - amestecuri care n-ar trebui introduse in organism pentru ca contin in exces materii prime ieftine: zahar, sare, ulei de palmier, alte grasimi, coloranti, conservanti...etc, etc, etc, componenti care, daca ti s-ar servi in boluri separate, nici nu te-ai atinge de ei... Dar asa, daca sunt ascunsi intr-un produs, ii bagi in fizic fara jena.

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttakillya, on 14 ianuarie 2017 - 13:11, said:

eu zic sa nu te intereseze nici parerea electricienilor si sa faci o baie cu toasterul in cada Posted Image


e de preferat sa mananci "bio" fiindca o cultura "bio" nu a fost stropita cu toate pesticidele posibile si imposibile care mai apoi ajung in mod indirect in farfuria ta; culturile absorb parti din substantele cu care au fost stropite iar la culturile "bio" nu se folosesc pesticide chimice.

prostia asta cu "eu imi cumpar fructele de la taraba deci sunt sanatoase" ar trebui sa se termine odata.

e de 10 de ori mai sigur sa cumperi din supermarket fiindca ai garantia ca produsul respectiv indeplineste anumite norme sanitare; cand cumperi de la taraba habar n-ai ce a folosit ala ca ingrasaminte si pesticide, unde au fost marfurile depozitate, daca au fost contaminate cu ceva la transport, etc

dar vorba aia, manipulari capitaliste Posted Image

si vad ca mai e si mitul cu :

ca inainte de 89 parizerul cu soia era foarte sanatos. la fel de sanatoasa era si lipsa de medicamente din spitale.

te-ai intrebat vreodata de ce segmentul de populatie de peste 50 de ani de la noi din tara e asa de bolnav?
iti spun eu de ce: de bine ce au dus-o inainte de 89, cand eram tineri.
ca au mancat  parizer cu soia sanatos

Eu am impresia ca tu ai comentat doar de dragul comentariului,ori n-ai inteles nimic din ce am scris eu.Imi atribui afirmatii pe care nu le-am facut si nici macar nu le-am insinuat.
Nu am scris niciodata ca fructele de la taraba sunt sanatoase,am scris ca eu le prefer pe alea.
Nu am zis niciunde ca inainte de 1989 mancarea a fost sanatoasa,din contra.

In schmb ai facut doua afirmatii halucinante:

View Posttakillya, on 14 ianuarie 2017 - 13:11, said:



eu zic sa nu te intereseze nici parerea electricienilor si sa faci o baie cu toasterul in cada

te-ai intrebat vreodata de ce segmentul de populatie de peste 50 de ani de la noi din tara e asa de bolnav?

Prima nu o comentez,ca te superi dupa aia,iar a doua este un neadevar.
In ansamblu,ce tie ti se par aberatii sau prostii,s-ar putea ca multora sa li se para realitatea,asa ca incearca sa fii mai ponderat in comentarii,ca asa-i frumos si civilizat.

#31
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postsarac.lipit, on 14 ianuarie 2017 - 14:24, said:

arată bine dar...
de ce am pierdut 2 milioane? (nu ăia 4 plecaţi)

ps
permanent caut viermii din fructe...

In primul rand nu se stie exact cati am "pierdut" , si apoi uiti si de sporul de natalitate care a fost in permanenta (cred) negativ.

#32
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Postadisz, on 14 ianuarie 2017 - 14:43, said:

Eu am impresia ca tu ai comentat doar de dragul comentariului,ori n-ai inteles nimic din ce am scris eu.Imi atribui afirmatii pe care nu le-am facut si nici macar nu le-am insinuat.
Nu am scris niciodata ca fructele de la taraba sunt sanatoase,am scris ca eu le prefer pe alea.
Nu am zis niciunde ca inainte de 1989 mancarea a fost sanatoasa,din contra.

In schmb ai facut doua afirmatii halucinante:


Prima nu o comentez,ca te superi dupa aia,iar a doua este un neadevar.
In ansamblu,ce tie ti se par aberatii sau prostii,s-ar putea ca multora sa li se para realitatea,asa ca incearca sa fii mai ponderat in comentarii,ca asa-i frumos si civilizat.
nenea, ar trebui sa-ti explice cineva ca realitate nu e subiectiva.

faptul ca marea majoritate a adultilor trecuti de 50 de ani sufera de boli datorate unei proaste alimentatii in tinerete este evident, nu conteaza cum ti se pare tie.

http://www.anadolume...olile-de-inima/

romanii nu mananca bine oricum ai invarti-o si asta din cauza proastei educatii in materie de alimentatie.
de-asta sunt romanii campioni la consumul de paine alba:

http://www.gandul.in...stilor-11187721

Edited by takillya, 14 January 2017 - 15:04.


#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Eu ti-am spus si mai sus:doresti sa postezi de dragul comentariilor,fara sa ai habar de ce o faci.

View Posttakillya, on 14 ianuarie 2017 - 15:00, said:


faptul ca marea majoritate a adultilor trecuti de 50 de ani sufera de boli datorate unei proaste alimentatii in tinerete este evident, nu conteaza cum ti se pare tie.
http://www.anadolume...olile-de-inima/

In articolul respectiv nu apare nici macar cifra 50,darmite vreo trimitere la cei in varsta de 50 de ani sau peste.

View Posttakillya, on 14 ianuarie 2017 - 15:00, said:


romanii nu mananca bine oricum ai invarti-o si asta din cauza proastei educatii in materie de alimentatie.
de-asta sunt romanii campioni la consumul de paine alba:
http://www.gandul.in...stilor-11187721

Ce legatura are painea alba cu tema?Asta-i etalonul pentru mancarea sanatoasa?Nu painea alba-i de vina,ci ingredientele din care-i facuta.Ia fa paine alba in casa si vei vedea diferenta.
In final,ca nu voi mai comenta,iti doresc sa traiesti exact asa cum iti sugereaza nutritionistii (inutili de altfel) si Gandul.

ps.
Si daca,asa cum sustii,cei de peste 50 de ani sunt bolnavi azi,ei sunt bolnavi nu pentru ce au mancat in primii 20 de ani,adica inainte de 1989,ci sunt bolnavi pentru ce au mancat in urmatorii 30 de ani,dupa 1989.

#34
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Poti manca orice, dar variat. Acum, cand am vazut reclama la un parizer ca e 80% carne, restul de 20%, ce este? De ce ai manca asa ceva? Iar problema principala este lipsa unui aer curat, ca de.mancat, mananci de 3 ori pe zi, totul trece prin stomac, acizi, descompunere, etc, iar daca faci si sport, arzi mai tot, iar sansele de a te.imbolnavi din ce mananci scad dramatic. Dar respiram continuu, totul.se.duce.direct.in sange, la.fel.de.direct afecteaza toate organele, iar un organism ce nu respira bine, e predispus la riscuri cu grad crescut/efect imediat.

Asa ca propunerea mea e.sa alocati mai mult.timp miscarii fizice si relaxarii mentale.

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFreeThinker, on 14 ianuarie 2017 - 10:43, said:

Mie mi se pare ca mai mult rau iti faci daca te gandesti prea mult ca aia nu e buna, ca ailalta contine nu stiu ce, ca cealalta e cancerigena  decat daca le-ai manca efectiv (bineinteles, nu in exces). Daca stai sa tii cont de toate astea ajungi sa nu mai mananci nimic.

Dialog intre doua fetite de 9 si 7 ani:
- Fato, nu mananci salam?
- Nu. Tu stii cate chimicale are?

Ptiu drace! Noi cand eram mici nu aveam asemenea probleme...
Nu mi-a placut salamul in copilarie, iar acuma imi repugna idea de a hali salam.
Candva salamul se facea cu bun simt, responsabilitate. Asta poate inainte de razboi.
Astazi,  este o bataie de joc.
Si pe "vremea noastra" capitalismul si goana dupa profit din orice rahat,  nu era la nivelul de acum. Nici nu se inventasera toate chimicalele care se folosesc in zilele noastre.  

Am luat banane bio, si banane non bio la jumate de pret. Mi s-a parut doar ca aroma este mai intensa, gustul. La lamai am observat ca cele bio se strica mai repede. Deci diferenta consta in conservanti.

Problema  este faptul ca in carnea de la magazin, se injecteaza tot felul de substante chimice.

#36
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Postadisz, on 14 ianuarie 2017 - 15:54, said:

Eu ti-am spus si mai sus:doresti sa postezi de dragul comentariilor,fara sa ai habar de ce o faci.


In articolul respectiv nu apare nici macar cifra 50,darmite vreo trimitere la cei in varsta de 50 de ani sau peste.


Ce legatura are painea alba cu tema?Asta-i etalonul pentru mancarea sanatoasa?Nu painea alba-i de vina,ci ingredientele din care-i facuta.Ia fa paine alba in casa si vei vedea diferenta.
In final,ca nu voi mai comenta,iti doresc sa traiesti exact asa cum iti sugereaza nutritionistii (inutili de altfel) si Gandul.

ps.
Si daca,asa cum sustii,cei de peste 50 de ani sunt bolnavi azi,ei sunt bolnavi nu pentru ce au mancat in primii 20 de ani,adica inainte de 1989,ci sunt bolnavi pentru ce au mancat in urmatorii 30 de ani,dupa 1989.

View PostKarogs, on 14 ianuarie 2017 - 20:16, said:

Poti manca orice, dar variat. Acum, cand am vazut reclama la un parizer ca e 80% carne, restul de 20%, ce este? De ce ai manca asa ceva? Iar problema principala este lipsa unui aer curat, ca de.mancat, mananci de 3 ori pe zi, totul trece prin stomac, acizi, descompunere, etc, iar daca faci si sport, arzi mai tot, iar sansele de a te.imbolnavi din ce mananci scad dramatic. Dar respiram continuu, totul.se.duce.direct.in sange, la.fel.de.direct afecteaza toate organele, iar un organism ce nu respira bine, e predispus la riscuri cu grad crescut/efect imediat.

Asa ca propunerea mea e.sa alocati mai mult.timp miscarii fizice si relaxarii mentale.

unii sunteti irecuperabili

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate