Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum configurezi un Dedicated Server CSS?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016
Buna ziua!
De ceva vreme incerc sa configurez un dedicated server css, acesta fiind creat dar care merge doar in modul LAN! Serverul este deja creat, dar adresa ip a acestuia este una privata si nu publica, iar din aceasta cauza, serverul nu poate fi vazut de alti jucatori, fiind blocat in modul LAN! Deci pot sa ma conectez la server, dar el este privat.
Cautand pe net diverse lucruri despre css ( servere, comenzi pentru consola ) am gasit si acest server special. Am cautat pe net modul in care as putea face serverul vizibil si am aflat o conditie importanta, aceea ca "dedicated server" trebuie sa aiba adresa de ip publica. Dar eu nu stiu sa schimb adresa ip a serverului, si cred ca este cam periculos sa modifici anumite lucruri pe care nu le cunosti, existand riscul ca securitate pc-ului sa fie afectata. Mai ales ca ce-am gasit pe net, despre modul cum schimbi adresa ip a serverului in una publica, era valabil la ruter, iar eu am doar modem.
Daca am gresit sectiunea, scuzati;)

Edited by Neconformistul, 14 January 2017 - 09:25.


#2
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016
Cred ca voi pune topicul meu la subforumul "Counter Strike", caci aici nu imi va raspunde nimeni.

Edited by Neconformistul, 14 January 2017 - 09:42.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Rabdare ... cine joaca CS probabil doarme la ora asta.

Problema ta a fost discutata si rasdiscutata de vreo 10 ani. Vezi ce raspunsuri s-au mai dat: https://www.google.r...6LezP6ATmjoDYDQ

#4
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016
Multumesc de raspuns. Dar te intreb: joci CSS?

#5
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016
Se pare ca nu multi joaca CSS sau habar n-au cum sa faca un server bun. Macar sa stiu daca se poate configura un server amarat de CSS, pentru ca jucatorii sa poata vedea serverul, si binenteles, sa se poate si conecta la acesta.
Deci? Nimeni? Nimic?

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Din 1580 de rezultate de pe acest forum, indicate mai sus, nu te-a lamurit nici unul?

#7
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016

View Postdani.user, on 18 ianuarie 2017 - 17:56, said:

Din 1580 de rezultate de pe acest forum, indicate mai sus, nu te-a lamurit nici unul?
Daca majoritatea cautarile fac referire la CS 1.6 si alte lucruri legate de acel joc, cum sa ma ajute? Se vede clar ca majoritatea joaca ori CS 1.6 ( care mi se pare plictisitor ) sau CSGO ( care nu-mi merge pe calculator ).
Si inca odata mai spun ca, eu am doar modem, nu ruter. Tot ce gasesti pe net, in legatura cu dedicated server css, iti spune clar ca: trebuie sa ai ruter, dar eu n-am.
Deci, poti sa-mi spui daca este posibil ca serverul meu sa poata fi vazut de oricine care joaca css sau nu? Eu am serverul creat, pot sa ma joc dar in modul LAN.
Toata filosofia este ca trebuie sa schimb adresa ip privata a serverului in una publica, caci dedicated server are adresa mea ip, deci este un server privat.
Daca cineva mi-ar putea da niste instructiuni clare, care sa-mi arata pasii de realizat, la modificarea adreselor de ip, caci este foarte periculos sa modifici pe acolo aiurea.

Edited by Neconformistul, 19 January 2017 - 19:01.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNeconformistul, on 19 ianuarie 2017 - 18:58, said:

Daca majoritatea cautarile fac referire la CS 1.6 si alte lucruri legate de acel joc, cum sa ma ajute?
Te ajuta, ca-s aceleasi principii inventate acum zeci de ani, indiferent de versiune de CS joci.


Zici ca ai adresa privata pe calculator... Ori ai un provider retea de cartier care nu-ti ofera ip public caz in care n-ai altceva de facut decat sa iei legatura cu acesta, ori modemul ce-l folosesti joaca rol de router fara sa-ti dai seama.

Ar mai fi un caz, dar l-am exclus din motive lesne de inteles: sper ca legatura la net nu e printr-o conexiune mobila, nu?

Edited by dani.user, 19 January 2017 - 19:12.


#9
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016

View Postdani.user, on 19 ianuarie 2017 - 19:10, said:

Te ajuta, ca-s aceleasi principii inventate acum zeci de ani, indiferent de versiune de CS joci.


Zici ca ai adresa privata pe calculator... Ori ai un provider retea de cartier care nu-ti ofera ip public caz in care n-ai altceva de facut decat sa iei legatura cu acesta, ori modemul ce-l folosesti joaca rol de router fara sa-ti dai seama.

Ar mai fi un caz, dar l-am exclus din motive lesne de inteles: sper ca legatura la net nu e printr-o conexiune mobila, nu?
Dar daca am deja creat serverul, de ce sa mai parcurg toate acele etape, sa instalez acele programe si multe alte lucruri. E adevarat ca trebuie sa instalez pluginurile pentru admin, dar pana acolo mai este, si in plus, pe net am vazut videoclipuri in care un server de css era gata imediat, fara atat de multe detalii, comenzi, etc.
Am incercat sa configurez un dedicated server cu Steam CMD, am reusit sa am o adresa ip diferita de adresa calculatorului, dar cand am vrut sa ma conectez la server, a aparut  mesajul "Host errror", si o serie de numere. Acuma imi merge serverul dar am din nou o adresa ip privata.
Eu am internet de la RDS-RCS, modemul ( AccEOC21 ) fiind conectat la un telefon fix.

Edited by Neconformistul, 19 January 2017 - 20:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate