Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Nokia 8

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1059 replies to this topic

#865
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
De ce nu ai Pie?
Articol din ianuarie:
"While HMD announced Android Pie roll-out on December 19 it didn’t become available immediately for Nokia 8 in all markets. Our readers later started reporting about receiving the stable Android Pie update but again limited to a few markets.

List of markets:
  • In the UK
  • In UAE
  • In Jordan
  • In Romania
  • In Slovenia
  • In Poland
  • In Australia
  • In Mexico

View Posthaxx123, on 20 februarie 2019 - 16:44, said:

Cei care aveti Pie, tot citesc ca sunt probleme cu GPS-ul, voi aveti probleme ?

GPS-ul functioneaza la fel pentru toate android-urile (aleatoriu, cateodata da "chix").
Posted Image poate e masura de securitate sa nu fii localizat precis!

Edited by breitner, 03 March 2019 - 13:04.


#866
Yu_L.Yan

Yu_L.Yan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2007
Stiam ca Romania este in zona unde au dat drumul la Pie.
Dar updateul vine aleatoriu. Unul da, cativa nu ... posibil eu sa fiu la cei cu nu ... Posted Image)

Attached Files



#867
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Nici eu nu am primit Pie, security patch este ramas tot la 1 Decembrie 2018, desi astazi este 04.03.
@Yu_L.Yan n-au trecut sub nici o forma doi ani de cand a fost lansat, in Romania a ajuns, daca nu ma insel, prin Octombrie - Noiembrie 2017, asta inseamna ca nu are nici un an si jumatate de la lansare.

Edited by haxx123, 04 March 2019 - 09:22.


#868
budugudan80

budugudan80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.10.2010

View Posthaxx123, on 04 martie 2019 - 09:19, said:

Nici eu nu am primit Pie, security patch este ramas tot la 1 Decembrie 2018, desi astazi este 04.03.
@Yu_L.Yan n-au trecut sub nici o forma doi ani de cand a fost lansat, in Romania a ajuns, daca nu ma insel, prin Octombrie - Noiembrie 2017, asta inseamna ca nu are nici un an si jumatate de la lansare.
Telefonul (sotiei) a primit update la 9 saptamana trecuta, abonament la portocalii

#869
milangheorghe

milangheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.08.2007
În mod normal toate telefoanele Nokia 8 trebuiau să primească Android 9, dar se întâmplă următorul fenomen, se pare că suntem victimele dealerilor care comercializează terminale care au fost făcute pentru țările sărace, unde producătorul nici nu se gândește să mai trimită actualizări. Eu personal am avut un terminal Nokia 7, super telefon, luat de la Orange dar care avea o versiune de soft care nu mai primea actualizare niciodată, rula Android 7, până la moarte. Deci înainte să dați vina pe Nokia, verificați dacă versiunea de soft este Global. Să aveți o zi minunata.

#870
Yu_L.Yan

Yu_L.Yan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2007
Nu stiu daca este aplicabil 100%.
Telefonul meu este luat la liber (din Altex), nu avea soft personalizat.
Este drept ca folosesc reteua Orange (abonament), iar datele pe telefon, in proportie de 95% sunt tot de la ei (foarte rar folosesc wifi).

#871
milangheorghe

milangheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.08.2007
Nu m-ați înțeles, dealer nu înseamnă neapărat operator de telefonie mobila. De multe ori cei mai nepăsători sunt cei care vând terminale fără servicii. Din păcate cei care vând terminale le achiziționează de pe piață la prețuri de 4 sau 5 ori mai mici decât prețul pe care îl afișează la vânzare. Este bine de urmărit și forumul Nokia

#872
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Se pare ca, cel putin putin la mine, problema cu update-ul la Pie a fost Orange.
Am bagat o cartela de Vodafone si mi-a aparut update-ul instant.


#873
chios

chios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.06.2013
Nu cred că are vreo importanta in ce rețea ești.eu sunt in Vodafone și nimica încă.tot beta sunt și security patch ianuarie.

#874
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Una peste alta, mie imi place Pie, nu sunt modificari foarte mari fata de Oreo, dar tot UI-ul pare mai smooth si parca putin mai modern.


#875
Yu_L.Yan

Yu_L.Yan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2007
Nu e despre Nokia 8, dar este vorba despre un model destul de apropiat.
https://adevarul.ro/...cIpGhH8THeahG4U

#876
LUFY

LUFY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.07.2010
Ca sa nu mai tot asteptati si sperati la Pie update, urmati cele descrise in link-ul de mai jos, si se rezolva totul, ajunge telefonul cu soft-ul si security patch-uri la zi.

https://nokiapowerus...sing-vpn-trick/

Am ales ca si soft VPN din Google Play "Free VPN", am ales ca si tara Germania, si in secunda 2 deja aveam notificare de update la Pie si ulterior, rand pe rand, mi s-au instalat si security patch-urile aferente lunilor ce au trecut din 2019.

Eu, cu un Nokia 8 (TA-1004), luat la liber din Emag, stateam pe security patch din decembrie 2018. Am incercat faza cu alta cartela sim, de la alt operator (eu fiind pe orange), nu a mers la mine cel putin. Am asteptat pana ieri, am zis, ok, hai sa fiu cuminte, am rabdare sa treaca primul trimestru. Azi nicio noutate, prin urmare, VPN trick aplicat si totul e brici.

Edited by LUFY, 01 April 2019 - 10:59.


#877
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostYu_L.Yan, on 25 martie 2019 - 17:48, said:

Nu e despre Nokia 8, dar este vorba despre un model destul de apropiat.
https://adevarul.ro/...cIpGhH8THeahG4U

Nu e nici model apropiat, nici stirea nu este exacta, nici de actualitate!
Vezi aici: https://forum.softpe...4#entry24441015

#878
LUFY

LUFY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.07.2010
De cand am trecut la Pie, telefonul mi se pare mai fluid decat era inainte. Nu am avut probleme deloc pe Oreo, telefonul se misca impecabil oricat l-am forjat in decurs de aproape 1 an. Insa cu Pie instalat, mi se pare si mai bine optimizat. Imi plac tranzitiile intre aplicatii, in place noul App Manager, deoarece mi se pare mult mai la indemana sa dai swipe up pe o aplicatie deschisa sau pur si simplu dai swipe right, ajungi la capatul listei, iar acel "stergeti toate" este foarte la indemana. De asemenea, optiunile de sunet/vibrare/silentios cum apar in dreptul butoanelor de volum, foarte comode ca si acces. Iconitele din bara de notificari par mai ok decat inainte, sunt pe gustul meu, si ceva ce pe mine ma exaspera si acuma a fost scos, este acel mesaj pe care il primeam de fiecare data cand doream sa opresc datele de retea, si care ma intreba daca intradevar doresc sa inchid datele si trebuia eu sa confirm. Bai frate, daca eu chiar vreau sa inchid datele, pentru ce naiba ma mai pui sa confirm si sa imi mut degetul pe ecran pentru ceva in plus ? Oricum, per total, Pie mi se pare excelent optimizat, pe partea de baterie nu am vazut nimic rau, din contra, mi se pare ca telefonul isi optimizeaza resursele mult mai bine. Pentru mine Nokia 8 ramane un telefon excelent si cumva l-am reindragit dupa update-ul de Pie Posted Image

Edited by LUFY, 03 April 2019 - 08:08.


#879
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View PostLUFY, on 03 aprilie 2019 - 08:07, said:

De cand am trecut la Pie, telefonul mi se pare mai fluid decat era inainte. Nu am avut probleme deloc pe Oreo, telefonul se misca impecabil oricat l-am forjat in decurs de aproape 1 an. Insa cu Pie instalat, mi se pare si mai bine optimizat. Imi plac tranzitiile intre aplicatii, in place noul App Manager, deoarece mi se pare mult mai la indemana sa dai swipe up pe o aplicatie deschisa sau pur si simplu dai swipe right, ajungi la capatul listei, iar acel "stergeti toate" este foarte la indemana. De asemenea, optiunile de sunet/vibrare/silentios cum apar in dreptul butoanelor de volum, foarte comode ca si acces. Iconitele din bara de notificari par mai ok decat inainte, sunt pe gustul meu, si ceva ce pe mine ma exaspera si acuma a fost scos, este acel mesaj pe care il primeam de fiecare data cand doream sa opresc datele de retea, si care ma intreba daca intradevar doresc sa inchid datele si trebuia eu sa confirm. Bai frate, daca eu chiar vreau sa inchid datele, pentru ce naiba ma mai pui sa confirm si sa imi mut degetul pe ecran pentru ceva in plus ? Oricum, per total, Pie mi se pare excelent optimizat, pe partea de baterie nu am vazut nimic rau, din contra, mi se pare ca telefonul isi optimizeaza resursele mult mai bine. Pentru mine Nokia 8 ramane un telefon excelent si cumva l-am reindragit dupa update-ul de Pie Posted Image
100 % de acord.
ma rog , eu il placeam si inainte:)

#880
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
i
la mine ultimul este din ianuarie2019, vrei sa spui ca ai primit actualizari si pe lunile urmatoare ?

msj este pt LUFY

#881
milangheorghe

milangheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.08.2007
Eu așa l-am luat cu Android Pie și vreau să vă întreb cum era înainte glance-ul tot așa mic și ilizibil? Oricum așa cum este acum e nefolositor. Mai am un Nokia 5.1 plus la are glance este o plăcere de privit. Nu are ambient display deci notificările sunt doar sunete, nu are adaptive battery manager. Nu știu cum stați cu update-urile, la mine nu a mai venit nimic din ianuarie. Ar trebui să îi presăm pe cei de la asisteța Nokia cu sugestii, altfel o să creadă că softul este perfect.

#882
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Ultima actualizare.:security 1 febr
Versiune sw 5 140

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate