Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nokia 8

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1059 replies to this topic

#127
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
De ce ai dat 6P-ul? Avea bug-uri?

#128
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
https://www.gsmarena...-news-27824.php

#129
mariusoms

mariusoms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 29.04.2011

View Postextropy, on 18 octombrie 2017 - 07:59, said:

De ce ai dat 6P-ul? Avea bug-uri?
Nu, e super ok telefonul. A rămas în familie...dar nu la mine :)

#130
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Inca o intrebare daca nu e cu suparare:
Face poze mai misto nexus 6p fata de nokia 8?

It should..conf datelor pe hartie

#131
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014

View Postextropy, on 21 octombrie 2017 - 12:05, said:

Inca o intrebare daca nu e cu suparare:
Face poze mai misto nexus 6p fata de nokia 8?

It should..conf datelor pe hartie
Huawei P10 testa cu Nokia 8.Camera din spate ok...poate putin mai luminoasa, dar cu nimic mai sharp sau mai calitativa, cam la fel.Bineinteles eu prefer cea de pe Nokia 8.Sa nu mai vb de rapiditate...
Cat despre cea din fata....la P10 este mai  slaba fata de Nokia 8.
De unde ai descoperit tu ca, camera no name de la nexus 6P este mai buna ca la nokia 8 ?nu stiu, dar na..

Edited by nicpetru, 21 October 2017 - 17:28.


#132
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Dar la nokia 8 camera e facuta de un brand anume?

Nu te mai stresa aiurea, eu intreb pt ca e posibil sa cumpar un nokia 8

Daca ai actiuni la HMD, bucura-te!

Nexus 6p are senzor mare

#133
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Camera de la 6P este ok, face poze bune si in conditii de luminozitate scazuta. Deformeaza putin pe margine. Nu am cum sa o compar cu Nokia 8, ca nu il detin.

#134
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014

View Postextropy, on 21 octombrie 2017 - 17:56, said:

Dar la nokia 8 camera e facuta de un brand anume?

Nu te mai stresa aiurea, eu intreb pt ca e posibil sa cumpar un nokia 8

Daca ai actiuni la HMD, bucura-te!

Nexus 6p are senzor mare
Mai, mare ti e gradina Doamne...pai la nokia 8 este Zeiss.Cumva la 6p este vreo marca????Iar daca la P10 care are Leica, camera nu este mai buna ca la nokia 8,hai sa spunem la egalitate, desi eu inclin catre nokia 8 atunci despre ce vorbim aici???Indicat ar fi sa mergi in magazin sa l testezi, nu sa tot intrebi, din moment ce esti gica contra.Vezi sa nu ti ia toata lumina senzorul ala mare de pe 6p.........Si cum sa nu ma stresez cand tu nu intelegi cand ti se spune ceva.Tu doar ,,batman, batman,,....
Eu zic sa ramai la Lumia 950 ..prima iubire nu se uita niciodata.Cine stie :poate se ragandeste microsoft si mai da cate un update  asa de mers in deriva, nuu?

View Postgeekos, on 22 octombrie 2017 - 05:26, said:

Camera de la 6P este ok, face poze bune si in conditii de luminozitate scazuta. Deformeaza putin pe margine. Nu am cum sa o compar cu Nokia 8, ca nu il detin.
Poze bune face si camera de pe Nokia 8 in lowlight, dar eu n am observat deformari pe margine.

Edited by nicpetru, 22 October 2017 - 15:12.


#135
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Te-ai întrebat cum de le bate Samsung sau Pixel pe toate la camere foto/video fără sa scrie țais sau laica pe ele?

Fără marketingul asta de 3 lei și renumele de pe vremea când Nokia însemna telefonul poporului, nu mai vindea HMD niciun smartofon.

#136
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007

View Postnicpetru, on 21 octombrie 2017 - 17:20, said:

De unde ai descoperit tu ca, camera no name de la nexus 6P este mai buna ca la nokia 8 ?nu stiu, dar na..

Camera de pe Nexus 6P este no name?! Fata de Nokia 8, are senzor mai mare, pixel de 1.55µm si HDR+ realizat de Google, ala pe care si-l doreste toata lumea. Ambii senzori sunt lansati in 2015. Dar cel mai elocvent este poza de mai jos.

[ https://i.imgur.com/E7xWnLJ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#137
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014

View Postdevlin2427, on 22 octombrie 2017 - 16:17, said:

Te-ai întrebat cum de le bate Samsung sau Pixel pe toate la camere foto/video fără sa scrie țais sau laica pe ele?

Fără marketingul asta de 3 lei și renumele de pe vremea când Nokia însemna telefonul poporului, nu mai vindea HMD niciun smartofon.
Cred ca vb asa.Zeiss este o marca de renume, iar samsung are senzori de la sony deci taci si invata, cat despre marcheting , el face toata afacerea, iar Hmd chiar nu este agresiv in asta.Sa nu mai vb de samsung sau vavei.Cat despre tel poporului tu ce tel aveai pe atunci ?

View PostcrazyAlex, on 22 octombrie 2017 - 17:55, said:

Camera de pe Nexus 6P este no name?! Fata de Nokia 8, are senzor mai mare, pixel de 1.55µm si HDR+ realizat de Google, ala pe care si-l doreste toata lumea. Ambii senzori sunt lansati in 2015. Dar cel mai elocvent este poza de mai jos.

[ https://i.imgur.com/E7xWnLJ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pai daca tot sunteti asa de edificati ca pozele sunt reale si nu facute, mergeti si luati va nexus & co etc.Iar goagle mai are de invatat  pana sa i ajunga la senzori pe : Sony, Zeiss sau Leica.HDR are si Nokia 8.
Acum tinand cont ca nokia este la inceput...iar restul nu, atunci chiar n are rost sa mi bat gura de pomana.Vad ca toti vb fara sa aveti tel.Eu am testat acest telefon, dar voi stiti tot.Hai vise placute.Oricum acest telefon face poze cel putin la fel de bune ca si  P10, iar camera din fata este mult peste cea de pe P10.

Edited by nicpetru, 22 October 2017 - 18:15.


#138
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Nu e neapărat o referinta dar e interesant de urmarit

http://buhnici.ro/un...nt-impresionat/

#139
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View Postnicpetru, on 22 octombrie 2017 - 18:09, said:

Iar goagle mai are de invatat  pana sa i ajunga la senzori pe : Sony, Zeiss sau Leica.
Inainte de a-i lua pe toti la rost ai face bine sa te documentezi putin. Din ce ai enumerat aici singurul care face senzori pentru camerele foto mobile este Sony. Karl Zeiss sunt doar lentilele, iar asa zisele camere Leica de pe telefoanele Huawei sunt de fapt fabricate de catre Sunny Optical Technology, companie chineza, si doar certificate de catre Leica.

#140
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View Postnicpetru, on 22 octombrie 2017 - 15:09, said:

...
Poze bune face si camera de pe Nokia 8 in lowlight, dar eu n am observat deformari pe margine.
Tocmai asta si spun, din toata seria Nexus, 6P-ul a avut probabil cea mai buna camera. Unii spun ca Nexus 6 ar fi avut o camera mai buna decat cea a lui 6P, dar nu mai intru in detalii, ca pe 6 nu l-am avut. Acum, la cea de pe 6P, observ ca deformeaza pe margine, si la al meu si la al sotiei. Mi-ar fi placut sa nu deformeze, dar pot trai cu asta.
Telefoanele Nexus sunt recunoscute pentru 2 slabiciuni: camera si bateria. Odata cu Nexus 6 si 6P, aceste doua puncte slabe au fost imbunatatite, probabil pt a face tranzitia catre linia Pixel. Dar, overall, telefoanele Nexus au fost niste telefoane ale naibi de bune.
Daca Pixel ti se pare ca are o camera slaba, gresesti. Este una din cele mai bine, nu spun cea mai bun, dar in top 3. Si ca si Nexus, Pixel este un telefon Google. Asta cu cea mai buna, este relativa, in functie de cine face review-ul. Si oricum, in scurt timp, concurenta face una si mai buna..
In afara de asta, cam amesteci lucrurile, senzorii, cu lentilele. Ca sa iasa o camera buna, ai nevoie de un senzor bun, lentile bune, software pe masura si un vrajitor care sa le balanseze si sa le faca sa lucreze perfect impreuna.
Din punctul meu de vedere, daca Nokia 8 face poze bune, este excelent. Mai multa concurenta, mai bine pentru consumatori, pt ca obtin produse mai bune, la preturi mai mici.
@crazyAlex, de unde ai pozele, poti pune un link te rog?

#141
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Este tool-ul celor de la GSMArena.

#142
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014
@cristian...ia citeste mataluta nai bine.Sunt cam singrul p acilea care are acest tel, si care a avut amabilitatea sa scrie ceva.Nu i ok asa?Pai hai ...la revedere....


#143
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Cum se zice in Ardeal: Nooooo, stati blanzi, ce aveti?!

#144
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Încetați cu certurile că iau măsuri!

Pe de altă parte unboxing și review by Buhnici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/07dJ8lghT-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Schimbați rezoluția la 1080 60 fps, este 4K

Edited by nick5roo, 23 October 2017 - 16:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate