Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Router fibra optica RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Sirzechs

Sirzechs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.12.2014
Salut !
Au venit astazi baietii de la rds si mi-au instalat prin fibra optica.Mi-au adus un router cu 2 iesiri din care 1 nu merge(acest router are intrare speciala pentru mufa de la fibra optica).
As vrea sa-mi iau un alt router care sa fie cu mai multe iesiri,si din cate am inteles aceste tipuri de routere sunt f scumpe.Ce-mi sugerati sa fac,am nevoie sa conectez 2 pc-uri la router.

Edited by Sirzechs, 13 January 2017 - 22:15.


#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Vorbesti cu redeseul sa iti puna echipamentul in bridge si iti conectezi routerul tau si nu, nu sunt asa de scumpe.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu e router, ci e ONT.
2. Cumperi orice router si ai doua posibilitati:

- Lasi ONT sa faca conexiunea PPPoE si folosesti routerul ca AP (legi pe port LAN si dezactivezi DHCP).
- le ceri sa puna ONT in mod bridge si te conectezi cu routerul tau. Bagi cablul ONT -> WAN router.

#4
Sirzechs

Sirzechs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.12.2014

 Adm, on 13 ianuarie 2017 - 22:24, said:

1. Nu e router, ci e ONT.
2. Cumperi orice router si ai doua posibilitati:

- Lasi ONT sa faca conexiunea PPPoE si folosesti routerul ca AP (legi pe port LAN si dezactivezi DHCP).
- le ceri sa puna ONT in mod bridge si te conectezi cu routerul tau. Bagi cablul ONT -> WAN router.
Ce este DHCP-ul?,poti fii mai explicit?
As opta pentru prima varianta!Deci trebuie sa iau un router normal si sa-l leg cu un fir utp la acest ONT(cum mai exact fac asta?)

Edited by Sirzechs, 13 January 2017 - 22:36.


#5
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
sau le poate conecta in cascada si nu mai trebuie sa sune nici la rds.
cumpara un router. preturile variaza intre 60 de lei si....
ce viteza ai la net?

dhcpul se ocupa de ip-uri. el aloca fiecarui dispozitiv un ip. cum ti-a sugerat adm, sarcina aceasta ii revine ont-ului, care are si functie de router. acest dhcp este o setare pe care o gasesti in routerul pe care va trebui sa-l cumperi

Edited by Petrecristi, 13 January 2017 - 22:40.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
De fapt, daca vrei prima varianta, poti cumpara un switch gigabit si nu ai nevoie de nici o setare.
http://www.emag.ro/s...d/pd/ER8KBBBBM/

WIFI iti da totusi ONT.

#7
Sirzechs

Sirzechs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.12.2014
"Digi Net Fiberlink 1000" asta-i oferta ce am luat-o.
Am gasit router-ul asta http://www.pcgarage....ink/tl-wr841n/.

 Adm, on 13 ianuarie 2017 - 22:38, said:

De fapt, daca vrei prima varianta, poti cumpara un switch gigabit si nu ai nevoie de nici o setare.
http://www.emag.ro/s...d/pd/ER8KBBBBM/

WIFI iti da totusi ONT.
DAca este sa iau acel swich,cum trebuie sa-l conectez?

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Legi un cablu intre ONT si orice port din switch, apoi conectezi alte cabluri la celelalta porturi din switch, conectand alte aparate la internet.
Cum ziceam, nu exista setari.

Routerul ala e o petarda si nu isi are rost, exceptand cazul in care ai un palat si ai probleme de semnal intre aripile sale, caz in care ai nevoie de un Access Point, adica sa ai doua surse de WIFI in casa.

#9
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
routerul ales  de tine nu are porturi gibabite. o sa-ti limiteze mult viteza. degeaba ai tu 1000 mega pe secunda daca el duce maxim 100. vitezza se va limita la 100 mega

switchul ales de adm e cea ce=ti trebuie

Edited by Petrecristi, 13 January 2017 - 22:54.


#10
Sirzechs

Sirzechs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.12.2014

 Adm, on 13 ianuarie 2017 - 22:48, said:

Legi un cablu intre ONT si orice port din switch, apoi conectezi alte cabluri la celelalta porturi din switch, conectand alte aparate la internet.
Cum ziceam, nu exista setari.

Routerul ala e o petarda si nu isi are rost, exceptand cazul inc are ai un palat si ai probleme de semnal intre aripile sale, caz in care ai nevoie de un Access Point, adica sa ai doua surse de WIFI in casa.

am inteles ca swich-ul imparte net-ul la toate calculatoarele care-s conectate la el,viteza internetului va scadea in functie de cate calculatoare sunt conectate la el.
In casa sunt 2 calculatoare,al meu si al colegului,jucam amandoi jocuri online(deci ne va afecta ping-ul in vreun fel?)

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Daca ai mai multi consumatori, orice chestie teoretic se imparte, dar practic nu se simte nimic.
PING-ul ar trebui sa fie la fel.

#12
Sirzechs

Sirzechs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.12.2014
Ok,multumesc mult pentru ajutor !
O sa comand swich-ul !

#13
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 Sirzechs, on 13 ianuarie 2017 - 22:14, said:

Salut !
Au venit astazi baietii de la rds si mi-au instalat prin fibra optica.Mi-au adus un router cu 2 iesiri din care 1 nu merge(acest router are intrare speciala pentru mufa de la fibra optica).
Ce model de router ti-au dat ca n-am mai auzit de asa ceva sa aibe numai 2 iesiri... o fi vreun echipament nou

Edited by arbuneaionut, 14 January 2017 - 07:46.


#14
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 arbuneaionut, on 14 ianuarie 2017 - 07:45, said:

Ce model de router ti-au dat ca n-am mai auzit de asa ceva sa aibe numai 2 iesiri... o fi vreun echipament nou
s-a clarifica ca era vorba de ONT, mai citeste si tu posturi, nu doar primul :)

#15
Sirzechs

Sirzechs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.12.2014
am luat swich,mi-a mers bine 1 zi,dupa nu mi-a mai mers,conectez unu iar celalalt nu mai merge,si tot asa...
Sa-l returnez si sa-mi iau un router???

#16
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
pai cum le conectezi?
nu este setat acel ont ca router?
Adica, atunci cand conectezi un calculator in porturile acelui switch cumparat mai scrii username si parola a celor de la rds sau se conecteaza direct?

#17
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 11.08.2009
Nu era clar din prima postare ca daca din 2 porturi merge doar unul atunci ONT-ul nu este configurat ca router ? Ati pus omul sa cumpere switch degeaba cand el avea nevoie de router . De ce nu ai luat in chirie router de la RDS ? Costa 5 lei pe luna si sunt obligati sa-l schimbe daca se defecteaza .

#18
Sirzechs

Sirzechs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.12.2014
Pe toate forumurile mi s.a zis ca trebuie sa.mi iau router,ca nu merge cu swich,dar mie mi.a mers 1 zi,ce s.a intamplat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate