Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sugestii/pareri plan casa

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
alexmurz1989

alexmurz1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2017
Buna seara! Mai am putin sa achzitionez un teren cu suprafata de 700mp. Intre timp m-am gandit sa fac o schita de casa, dar nu ma pot hotari, P+M sau dooar P la suprafata de teren pe care o sa o am(prefer plan parter). Va atasez o schita facuta de mn pt ce as dori. V-as ruga daca imi puteti spune daca spatiul utilizat e corect(eventuale modificari), sugestii legate de materiale(as prefera protherm de 25 + vata minerala), preturi orientative manopera, chiar daca nu se poate fara un deviz.

Nu e cam mare? sau e buna pt 3 persoane?
Va multumesc.

Sper ca nu deranjez, dar sunt foarte stresat in legatura cu ce va urma !

Attached Files



#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
copiii cresc şi pleacă
veţi fi doo persoane muult şi bine în ''căsoaie''
un living cu bucătărie jos şi 3 dormitoare sus cu băi la fiecare palier... ar fi ideal. am văzut şi la 40.000 ioro gata făcute...

#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/c5/f2/37/c5f23743a9692293885603813d7f9b7d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://rdcnewscdn.realtor.com/wp-content/uploads/2015/12/dome-ext-e1449711309416.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/11825833.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mult mai eficienta termic, fonic, mult mai rezistenta la vant, cutremure, zapada.  Si mult mai spatioasa decat pare din exterior. :)

Edited by Phobos, 13 January 2017 - 18:22.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Mie mi se pare ok. WC1 parca e cam mic si eu as lati bucataria si diningul pana in dreptul livingului.
Intre WC2 si Dormitor 2 merge pus un perete sau doar o simpla draperie ca atunci cand ai invitati sa nu ajunga in zona personala.
Vezi ca poti folosi excel pt. a face planuri, faci toate liniile si toate coloanele la aceeasi dimensiune, de ex. 20 pixeli (cam asa e default randul asa ca trebuie numai sa ingustezi coloanele) si folosesti o casuta ca jumatate de metrul.
Vezi ca am atasat excelul arhivat.

Attached Files


Edited by Kroghy, 13 January 2017 - 18:34.


#5
alexmurz1989

alexmurz1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2017

 Kroghy, on 13 ianuarie 2017 - 18:21, said:

Mie mi se pare ok. WC1 parca e cam mic si eu as lati bucataria si diningul pana in dreptul livingului.
Intre WC2 si Dormitor 2 merge pus un perete sau doar o simpla draperie ca atunci cand ai invitati sa nu ajunga in zona personala.
Vezi ca poti folosi excel pt. a face planuri, faci toate liniile si toate coloanele la aceeasi dimensiune, de ex. 20 pixeli (cam asa e default randul asa ca trebuie numai sa ingustezi coloanele) si folosesti o casuta ca jumatate de metrul.
Am facut la graba asta, stiu sa lucrez cu autocad, si cand va fi o varianta finala o voi face direct acolo.
Hm, e buna ideea ta, dar nu stiu daca ii strica din arhitectura =)).
WC1- are o suprafata cam de 2,5mp, nu cred ca merge facut mai mare, pt ca e nevoie de camera centralei. Nu avem acces la gaz in zona respectiva si vom fi nevoiti sa folosim centrala pe lemne.

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Phobos, on 13 ianuarie 2017 - 18:19, said:

Mult mai eficienta termic, fonic, mult mai rezistenta la vant, cutremure, zapada.  Si mult mai spatioasa decat pare din exterior. Posted Image
Corect , dar este cit se poate de prost impartita , fara a putea locui in conditii omenesti ...

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Colturile cresc costurile. Eu as face exteriorul patrat iar la design faci din coloristica, materiale, terasa.
Eu ma gandeam la asa ceva, tot il stilul planului tau.

Attached Files


Edited by Kroghy, 13 January 2017 - 18:37.


#8
alexmurz1989

alexmurz1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2017

 Kroghy, on 13 ianuarie 2017 - 18:36, said:

Colturile cresc costurile. Eu as face exteriorul patrat iar la design faci din coloristica, materiale, terasa.
Eu ma gandeam la asa ceva, tot il stilul planului tau.
E adevarat cu costurile, cu cat e forma ma regulata, cu atat iesi mai ieftin...o sa incerc sa mai retusez ceva pe la plan..

#9
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Unde ai prevazut camara ptr. alimente?

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
OFF

 maximg, on 13 ianuarie 2017 - 18:35, said:

Corect , dar este cit se poate de prost impartita , fara a putea locui in conditii omenesti ...
De fapt tot ce îi trebuie e o separare a zonei de zi de cea de noapte, separare care se poate face ușor. În rest bucătăria deschisă nu e pe gustul meu (dar multora le place) și e o idee mai dificil de mobilat dar nu foarte grav...

ON
Perfect fezabil planul cu mici îmbunătățiri: sfaturile lui Kroghy la care aș adăuga propunerea de a lungi casa cu 2m introducînd două spații de depozitare - unul între living și dormitorul 2 și cel de-al doilea vizavi peste culoar. Primul va fi pentru tot ce are omul nevoie în casă, al doilea pe post de cămară. La cel de-al doilea aș da acces atît din garaj prin centrală (poți depozita cumpărăturile fără să treci prin miezul casei) cît și din casă. Vei avea nevoie de depozitări garantat. Avantaj suplimentar - vei obține o izolare fonică a dormitoarelor față de living.

Edited by radunic, 13 January 2017 - 19:19.


#11
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Eu unul prefer casele pe un singur nivel. Toți prietenii se plâng de urcat/coborât scări.

Garajul in casa mi se pare cea mai proasta idee in doua puncte de vedere:
- costuri
- spațiu (nu am văzut garaj in casa spațios)
Garajul il poți face sub forma unei arcade de lemn adiacent/lipit casei

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
in afara bucatariei deschise (pe care toti prietenii mei care si-au facut case au inchis-o in diverse feluri in primele 3 luni), cu care nu sunt de acord, mi se pare un plan bun. presupun ca si din living o sa poti iesi afara, nu?


 bobalex18, on 13 ianuarie 2017 - 20:27, said:

Garajul il poți face sub forma unei arcade de lemn adiacent/lipit casei
si cum il incalzesti iarna? nu sa faci sauna, da' sa ai macar 10 grade acolo, sa poti sa schimbi un bec fara cojoc pe tine si sa nu stai 20 de min sa se incalzeasca.

#13
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Sugestiile mele: Garaj in casa nu merita! Lipit de casa este mult mai ieftin si poti sa-l faci si mai mare. Plus ca daca vei merge pe varianta de arhitectura gen cutie, garajul lipit mai imbunatateste imaginea de ansamblu. Legat de genul cutie, usa de intrare sa stea in soare si ploaie, nu  e o bucurie.
Eu sunt adeptul terasei interioare/prispa/pridvor/cerdac. Este ceva deosebit!

Legat de parter versus mansarda, eu recomand parter cu pod inalt folosit ca si mansarda, cu una-doua lucarne. Arata bestial! Plus ca functional este bun un spatiu tehnic acolo pt termosifon, in caz de semineu/soba ca si sursa secundara de incalzire. Acum este momentul sa prevezi totul! Mai tarziu va fi f. greu, daca nu imposibil sa mai schimbi ceva.
Dormitoarele din spate sunt mici la o adancime de 3m, mai trebuie 1/2m.

#14
alexmurz1989

alexmurz1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2017

 born2lose, on 13 ianuarie 2017 - 20:40, said:

in afara bucatariei deschise (pe care toti prietenii mei care si-au facut case au inchis-o in diverse feluri in primele 3 luni), cu care nu sunt de acord, mi se pare un plan bun. presupun ca si din living o sa poti iesi afara, nu?



si cum il incalzesti iarna? nu sa faci sauna, da' sa ai macar 10 grade acolo, sa poti sa schimbi un bec fara cojoc pe tine si sa nu stai 20 de min sa se incalzeasca.

Da, se iese si dn living, la bucataria inchisa ma gandeam si eu. M-am documentat si nu prea este inca o solutie sa scapi de mirosul de mancare ..
Legat de dimensiunile camerelor, nu stiu ce sa zic, cam cat ar fi o camera decenta ca si dimensiuni. Dupa mine as face mai mare dar nu vreau sa ajung la suprafete astronomice.
Legat de garaj, am multi prieteni, il flosesc pe post de magazie, as merge pe ceva deschis, sa fie doar acoperit..
Ca sa mi fac o estimare, la fundatie cam cat trebuie sa fie latimea, la elevatie merge sa fie cat zidaria?

Edited by alexmurz1989, 13 January 2017 - 22:02.


#15
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Iti trebuie camara (care deja a fost mentinata) ceva depozitare de lemne daca vrei centrala pe lemne si un spatiu mai generos (studiaza tema centrala + pufer + automatizati  , Am un vecin care isi tine masina de tuns iarba  in living cand e plecat in concediu :D, acuma a inceput  sa construiasca anexe. Vei avea un pod foarte spatios in cazul in care faci parter .
Daca renunti la garaj , nici eu nu sunt fan la garaj incorporat in casa, poti sa te joci un pic cu bucataria sa faci clasicul bucatarie calda / bucatarie rece ,  cea calda sa fie spatiu inchis retras unde gatesti , prajesti, faci abur si ai in fata o bucatarie rece unde prepari  cafea si servesti musafiri si asta poate ramane deschisa spre living /locul de luat masa

#16
alexmurz1989

alexmurz1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2017
Am discutat cu un coleg, inginer, mi-a spus ca as iesi mai bn cu o casa p+m, dpdv cost (plan parter fiiind cica cu 10-15% mai scumpa)+ ca as ramane cu spatiu verde mai mare. M-a pus putin pe ganduri si acu iar stau in dubii :/ Eu inclin spre casa tip parter, mi se pare mai practica. M-am documentat intre timp si despre casele tip p+m. Am niste intrebari:
1.Cam cat trebuie sa te ridici de pe placa de peste parter cu zidaria, si se impun anumite inaltimi a camerelor la imbinarea sarpantei cu placa?
2. Lucarnele imi plac la nebunie, inaltimea lor trebuie sa fie suficienta incat sa poti sta in picioare?
3. Ma ingrozesc ferestrele in acoperis, velux parca li se spune, sunt probleme cu infiltratiile in zona unde sunt dispuse?

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cati ani are copilul ?

#18
alexmurz1989

alexmurz1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2017

 petre69, on 14 ianuarie 2017 - 20:02, said:

cati ani are copilul ?
hm, cam 27..nu prea are el experienta, da lucrand in domeniu m-a pus pe ganduri. As aprecia o parere de a ta legat de ce a spus el. Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate