Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bitcoin mining - concept

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,


Imi poate explica cineva va rog care este conceptul pentru "bitcoin mining" ? E legal asta ? este adevarata treaba cu mining, chiar se castiga?


Multumesc mult!

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Daca veneai acum 5-6 ani, aveai sanse, acum ia-ti gandul de la facut macar un dolar.
De asemenea ce PC ai? Daca n-ai investit minim 2000e in el cu atat mai mult ia-ti gandul de la dolarul norocos.

#3
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
E legal
Nu se face cu pc-uri , se face numai cu asics , bitmain s9 de exemplu
Profitul depinde 90% de pretul curentului.

Peste 6centi kw  ai probleme.


@AndyM poate sa aibe calculator si de 100k euro

Un S9 are de 500 de ori mai multa putere de hash decat placile video.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 January 2017 - 14:14.


#4
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Daca nu ma insel, treaba sta in felul urmator:

Bitcoinii astia trebuie "sapati" prin folosirea unor programe care calculeaza acolo chestii complicate.
Cred ca sunt chestii foarte complicate...
Calculatoarele noastre normale si banuiesc ca nici alea ale entuziasmatilor de gaming nu se compara cu minunile alea ce le-a scris profetul mai sus

#5
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Am inteles ca se face cu asics si nu, nu am bagat mii de euro in calculator pt asa ceva.. dar voiam sa inteleg conceptul asta de "mining"... Adica cu hash-urile per /second eu pot sa criptez/decriptez/rezolv probleme matematice facut de acel profet si prin asta eu castig bitcoin?

Multumesc

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postsorin86, on 13 ianuarie 2017 - 14:13, said:

Am inteles ca se face cu asics si nu, nu am bagat mii de euro in calculator pt asa ceva.. dar voiam sa inteleg conceptul asta de "mining"... Adica cu hash-urile per /second eu pot sa criptez/decriptez/rezolv probleme matematice facut de acel profet si prin asta eu castig bitcoin?

Multumesc

Fiecare bloc rezolvat din blockchain are o rasplata de 25 de btc plus comisionul din tranzactiile care le contine.

Cel care rezolva prima data hai sa zicem hashul corect primeste si rasplata.

Deci in cazul in care nu vrei sa minezi solo si sa primeste peste 10000 de ani un bloc atunci faci asta intr-un pool cu altii , ca sa aveti impreuna o sansa mai mare de a rezolva un bloc.

Recompensa se va imparti la toti in functie de cat participati (hasing power).

#7
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

si trebuie sa lasi calculatorul deschis + asics + account pe pool mining bitcoin ...etc

Asta e un fel de chalenging pt profetul ala? se stie cate blockchain-uri sunt?


Multumesc mult pt raspunsuri

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Aceste "monezi" din cate stiu eu se salveaza intr-un fisier, nu? Sa zicem ca primesc niste bani prin btc. Tre` sa tin bine acel fisier sa nu-l sterg, altfel adios, nu?

View Postsorin86, on 13 ianuarie 2017 - 14:27, said:

Asta e un fel de chalenging pt profetul ala?
:lol:

#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postsorin86, on 13 ianuarie 2017 - 14:27, said:

Salut,

si trebuie sa lasi calculatorul deschis + asics + account pe pool mining bitcoin ...etc

Asta e un fel de chalenging pt profetul ala? se stie cate blockchain-uri sunt?


Multumesc mult pt raspunsuri

Exista un singur blockchain la care se tot adauga cate un bloc la fiecare 10 minute (aproximativ) care contine tranzactiile efectuate. si rasplata pentru rezolvarea lui

View PostAndyM, on 13 ianuarie 2017 - 14:32, said:

Aceste "monezi" din cate stiu eu se salveaza intr-un fisier, nu? Sa zicem ca primesc niste bani prin btc. Tre` sa tin bine acel fisier sa nu-l sterg, altfel adios, nu?


Posted Image

Fiecare adresa are o parola.
Atata timp cat ai parola unei adrese poti sa faci ce vrei cu bitcoinii de acolo.

In momentul in care o pierzi (sau stelute softul/interfata care o folosesti) si nu ai back-up , yup ai festelit-o.

Sau daca o afla cineva ...

Si inainte sa intrebe cineva  , nu ,  nu poti schimba parola din spatele unei adrese .

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 January 2017 - 14:37.


#10
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Pe ce site pot sa imi fac un cont sa pot sa joc "intr-un pool" cu altii..? sau care este site-ul oficial pentru asta?banii cine ii trimite, bitcoin company? verry complicated at the moment :)))

#11
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Nenica , incepe usor cu
https://bitcoin.org/ro/notiuni-de-baza

Ca se pare ca nu sti in ce te bagi

Bitcoin e un protocol , nu exista companie in spate nu trimite nimeni bani e asa facut el sa fie si programat in felul asta.
Nu exista site oficial in adevaratul sens al cuvantului.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 January 2017 - 14:47.


#12
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Am inteles "nenica" :)) .. chiar nu am citit despre bitcoin mai nimic , mi se parea imposibil de inteles.. dar daca totul este programat ..fine with me..

Multumesc mult pt raspunsuri

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Esti dispus sa platesti sute de euro pe curentul consumat pentru a "castiga" cativa centi echivalent bitcoin?

#14
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Hai sa nu exageram , la un cost de 5centi kw e rentabil deocamdata sa faci mining. Iti recuperezi banii chiar cu cresterea dificultatii si poti sa si castigi ceva.

Din pacate in Europa tarifele la energie sunt prea mari.

Daca are o modalitate sa faca rost de el mai ieftin sau gratis :) atunci  godspeed!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate