Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Monitor nou. Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Salut. Am nevoie de un monitor nou. Momentan pe calculatorul pe care lucrez am acest model . Am nevoie de un al doilea monitor. Bugetul este undeva la 700 lei. Nu stiu ce panel ar trebui sa aleg la monitor. Am vazut ca unii zic VA altii IPS. Monitorul va fi folosit in primul rand la programare, citit documentatii, filme iar pe ultimul loc ceva gaming (dota2 etc). Mentionez ca ma intereseaza ceva cu DVI-D deoarece calculatorul pe care il voi pune nu are iesiri analogice. Doar digitale. Iar monitorul acela vechi este conectat printr-un ADC. Deci am un HDMI ocupat si mai am un port DVI-D.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Trebuia sa spui si ce diagonala [19, 20, 21 sau 23 de inch] vrei sa aiba monitorul ! ca se regaseste in pret.

#3
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007

View Postsuper8, on 13 ianuarie 2017 - 11:21, said:

Trebuia sa spui si ce diagonala [19, 20, 21 sau 23 de inch] vrei sa aiba monitorul ! ca se regaseste in pret.
21-24 Inch sa fie diagonala. Nu mai mare de 24 oricum.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Atunci iti recomand unul dintre monitoarele astea==>http://www.pcgarage....1361484,1409862
Oricare dintre ele este bun pentru tine, doar vezi care din ele iti place.

Sau citeste mai multe review-uri despre fiecare moinitor in parte si alege-l pe ala cu mai multe review-uri mai bune !

Edited by super8, 13 January 2017 - 11:30.


#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmithnick, on 13 ianuarie 2017 - 11:24, said:

21-24 Inch sa fie diagonala. Nu mai mare de 24 oricum.

De ce, din cauza bugetului sau pentru ca nu vrei tu mai mare? Eu am unul de 32 inch 2560x1440 p. (e drept, mai scump) dar daca lucrezi pe el, sa stii ca e super sa ai suprafata de lucru. Pt filme e perfect, e cat un TV. Eu pentru asta l-am si luat, sa am loc pe ecran (nu pt filme sau jocuri) si chiar a meritat.
Iar chestia cum ca ar fi obositor pentru ochi, nu stiu ce sa zic, nu ma oboseste mai mult decat cel de 19 inch de dinainte, si stau si eu ore bune/zi. Nu vreau sa spun ca nu ma obosesc orele la monitor, ci vreau sa spun ca si ala mic ma obosea dupa multe ore la fel ca asta. E drept, ala era mai vechi, asta-i mai nou, deh...

Edited by Phobos, 13 January 2017 - 11:32.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Probabil din cauza bugetului, altfel ar fi zis sa fie minim 24 inch.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postsuper8, on 13 ianuarie 2017 - 11:31, said:

Probabil din cauza bugetului, altfel ar fi zis sa fie minim 24 inch.

No, asa da. Posted Image

Dar de asta ce zici? E drept, nu ma pricep la performantele lui, dar totusi e 27``. Posted Image

http://www.emag.ro/m...M/?#new_reviews

Am dat asa la repezeala, cautare la emag pret intre 600-800 lei.

http://www.emag.ro/m...sort-priceasc/c

Edited by Phobos, 13 January 2017 - 11:38.


#8
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007

View PostPhobos, on 13 ianuarie 2017 - 11:29, said:

De ce, din cauza bugetului sau pentru ca nu vrei tu mai mare? Eu am unul de 32 inch 2560x1440 p. (e drept, mai scump) dar daca lucrezi pe el, sa stii ca e super sa ai suprafata de lucru. Pt filme e perfect, e cat un TV. Eu pentru asta l-am si luat, sa am loc pe ecran (nu pt filme sau jocuri) si chiar a meritat.
Iar chestia cum ca ar fi obositor pentru ochi, nu stiu ce sa zic, nu ma oboseste mai mult decat cel de 19 inch de dinainte, si stau si eu ore bune/zi. Nu vreau sa spun ca nu ma obosesc orele la monitor, ci vreau sa spun ca si ala mic ma obosea dupa multe ore la fel ca asta. E drept, ala era mai vechi, asta-i mai nou, deh...

Pai bine si bugetul e un factor si spatiul de lucru. Bine ca un 32 inch as exclude al doilea monitor si asa e vechi si as tine doar unul. Mi-ar ajunge sa impart ecranul de 32 pe rezolutia aia in 2 . Dar banuiesc ca un 32 pe rezolutia aia e mult peste buget, undeva la 2.000 lei.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmithnick, on 13 ianuarie 2017 - 11:37, said:

Dar banuiesc ca un 32 pe rezolutia aia e mult peste buget, undeva la 2.000 lei.

Exact atata a si fost, 2000. Posted Image  L-am prins cica cu reducere de la 2600, la e-mag.

Cred ca asta e modelul, ca nu mai tin minte exact codul:

http://www.samsung.c...ls32d85ktsr-za/

Acum 1-2 ani nici nu-mi inchipuiam ca o sa dau atata pe un monitor, mi se parea si mie prea prea mult si sa trec de 800-1000 lei, insa acuma nu-mi pare rau.

Oricum, pentru un fullHD probabil ca un 24 inch e destul, degeaba iei mai mare cu aceeasi rezolutie. Ca asa am luat si eu teapa initial (din prostia mea) cu un LG ultrawide de 29 de inchi, pe ala il luai initial, cred ca 2560x1080. Ei, pixelii aia lipsa pe inaltime au contat ca l-am luat degeaba. Si am avut noroc sa mi-l schimbe (si sa fie la reducere) taman asta de-l luai cu 2000 ron.

Edited by Phobos, 13 January 2017 - 11:49.


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In cazu' asta, @mithnick, trebuie sa specifici:
1) bugetul maxim alocat;
2) dimensiunea maxima si minima dorita;
3) la ce va fi folosit;
4) de la ce magazin ai vrea sa cumperi monitorul.

Pentru ca ce ne place noua poate sa nu iti placa tie !

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Si pe mine ma intereseaza un monitor, si nu vreau sa fur thredul omului, dar am gasit legatura in dimensiunea ceruta aici.

Eu vreau sa fie in jur de 20", ( 19 - 21, hai si 22 daca nu se poate...)

La TV vreau de 43 minim, insa la monitor nu suport mai mare.
Ma ameteste si de 21, pt ca trebuie obligatoriu sa stau aproape ca sa vad, si la un monitor mare asta inseamna sa ma uit foarte des cand in stanga, cand in dreapta, si inainte sa fac "scurta" la gat, in primul rand ametesc si dau la rate pe tastatura si monitor.

-Vreau sa fie in jur de 20" ( 19 -21-22)
Daca e de 23 cu celelalte specificatii cerute de mine sunt deschis la sugestii...
- rezolutie 2K - 2,5K ( ascult si de oferte 4K....eu as vrea si 14 K, dar nu fac fata placile grafice contemporane, ...)
- as prefera 16/10 !!!!!!!!!!!!!!!!! sau si mai dreptunghiular, insa nu elimin 16/9 daca nu se poate altfel cu restul cerintelor...
- dot cat mai mic, maxim 0,22, preferabil 0,20 sau oricat mai mic; ma enerveaza maxim de 0,24 sau mai mari, nu suport !
- latenta cat mai mica, ideal 0,001 ms, insa accept pana la 3 ms sau maxim absolut 4ms daca e imposibil altfel - care insa sunt grey-to-grey adica peste 11 real...
- refresh 100 Hz (sau mai mare, setabil la 100). Accept si de 85 daca e imposibil altfel, insa mai jos nu ma intereseaza.
- sa redea minim 99% gama Adobe RGB sau chiar standarde cu game mai largi de atat. sRGB e caca....chiar daca de multe ori ajunge sRGB o imagine, sau CMIK si mai des de atat, conversia din RAW trebuie supervizata si corectate clorile pe canale, si e greu si atunci cand pleci de la adobe RGB fara original in fata, dar fara nici un reper....; diferentele sunt catastrofale pe conversia auto, rosu devine cacaniu, etc., etc....
- unghiuri de vizibilitate cat mai mari, deci exclus TN. Poate sa fie si AHSPVA si PLS si alte traznai, important sa nu sufere de glow, bliding, si alte imbecilitati...
- sa nu redea negru beznos cu pierdere de detalii ( sa se poata seta decent contrastul si luminozitatea).
- preferabil antiglare ( preferabil sa nu fie lucios).
- intrarea digitala sa nu fie limitata la HDMI, (sau sa fie cu ultimul standard daca e HDMI). Preferabil DVI + DP.
- stand decent, culoarea nu conteaza daca e alb sau negru, dar preferabil mat sau texturat.
- nu conteaza backlightul daca este uniforma iluminarea.
Sincer as prefera sa nu fie LCD deloc, sa fie AMOLED sau chiar true LED non-organic, sau SED sau orice care nu e LCD, insa accept si LCD daca e OK.
- input lag cat mai mic posibil, si la fel pt procesare si TFT. Oricum sunt enervant de mari...
- bugetul ar fi bine sa fie tinut in frau, insa sunt deschis si la propuneri care nu insista pe acest aspect...
De AMOLED-uri Sony broadcast stiu cat costa, deci iddea ar fi sa fie totusi mai accesibil de atat...
- sa nu fie curbat (deloc).

Am vazut IPS cu 3ms doar la Viewsonic, insa avea doar pana la 75 Hz.
Daca stiti altele sau chiar si de 4ms, sunt interesat sa aflu.
Multumesc.

P.S.
Samsung nu mai face monitoare decente ???, necurbate...

Edited by loock, 13 January 2017 - 12:25.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006
Ceea ce doresti tu,cred ca inca nu s-a fabricat.
Si cred de asemenea ca nici nu se va fabrica vreodata.
Parerea mea.
Unul dintre motive?Diagonala.

#13
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007

View Postsuper8, on 13 ianuarie 2017 - 11:53, said:

In cazu' asta, @mithnick, trebuie sa specifici:
1) bugetul maxim alocat;
2) dimensiunea maxima si minima dorita;
3) la ce va fi folosit;
4) de la ce magazin ai vrea sa cumperi monitorul.

Pentru ca ce ne place noua poate sa nu iti placa tie !

1) raman la limita bugetului de 700 lei
2) incadrare 21-24 inch
3) programare, citit, filme (main) + low gaming (dota2)
4) not important. De la orice magazin care e de incredere.

Oricum sunt in dubii la panel ca nu prea stiu ce e mai ok, IPS sau VA.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postadisz, on 13 ianuarie 2017 - 12:29, said:

Ceea ce doresti tu,cred ca inca nu s-a fabricat.
Si cred de asemenea ca nici nu se va fabrica vreodata.
Parerea mea.
Unul dintre motive?Diagonala.

Am mai multi cunoscuti care au constatat acelasi lucru ca si mine, ametesc daca se uita la monitoare mai mari, pt ca trebuie sa miste prea des capul din stanga in dreapta.
Atunci cand lucrezi la monitor cu detalii trebuie obligatoriu sa stai aproape, si un monitor prea mare te forteaza sa misti capul pana dai la ratze pe tastatura...
Repet, e o problema comuna constatata de multi oameni.
Filmele se vad pe TV mare, de la distanta, e cu totul altceva - acolo as duce dimensiunea spre minim 43", preferabil si mai mare daca incape si e distanta.

De altfel se fabrica si laptopuri, si acolo e mare si de 17-18".
Au aparut recent laptopuri de 21, chiar si cu 3 monitoare rabatabile in parti, dar astea sunt clar aberatii.
Ideea e ca se fac insa oricum panouri pt laptopuri si tablete mari, deci e o falsa problema ca nu se mai fac monitoare mici bune.

Eu insa vreau monitor separat, nu laptop.

Edited by loock, 13 January 2017 - 12:49.


#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmithnick, on 13 ianuarie 2017 - 12:44, said:

1) raman la limita bugetului de 700 lei
2) incadrare 21-24 inch
3) programare, citit, filme (main) + low gaming (dota2)
4) not important. De la orice magazin care e de incredere.

Oricum sunt in dubii la panel ca nu prea stiu ce e mai ok, IPS sau VA.
Atunci iti recomand monitorul BenQ GW2470HM 23.8 inch==>http://www.pcgarage....nch-4-ms-black/
Panelul VA e perfect pentru filme, citit, programare mai putin pentru jocuri.
Dar daca e sa alegi intre IPS si VA pt. jocuri, VA e o idee mai bun la jocuri  -ca sa zic asa.

Insa daca nu-ti place monitorul BenQ GW2470HM 23.8 inch cu VA, atunci alege IPS==>http://www.pcgarage....1361484,1409862
Diferenta dintre VA si IPS este ca:
- VA are contrastul mai bun si negrul este negru, dar unghiul de vedere e mai mic fata de IPS;
- IPS are culorile mai vii si unghiul de vedere mai bun fata de VA, insa negrul e spalacit;
panelul Super-IPS e mai bun decat IPS si VA dar e mai scump de 700 Lei.

Pentru mai multe informatii despre IPS vs VA citeste aici==>http://www.rtings.co...s-led-vs-va-lcd

#16
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Am gasit ceva interesant. Dar nu stiu care din monitoarele astea sa fie mai bun:

http://www.emag.ro/m...h/pd/DJHKZYBBM/

sau

https://www.evomag.r...lb-2946968.html

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Tu glumesti :lol: ? e unul si acelasi monitor la diferite magazine, pretul e singura diferenta :lol:
Plus de asta, este BenQ GW2470HM 23.8 inch recomandat de mine mai sus doar ca nu are DVI.
Si vezi ca la pcgarage e mai ieftin !  http://www.pcgarage....inch-4ms-black/

Cu alte cuvinte, alege intre BenQ GW2470HM 23.8 inch si BenQ GW2470H 23.8 inch==>http://www.pcgarage....1143748,1409862



p.s.:
vezi ca nu are DVI ! ci numai HDMI si VGA, motiv pt. care e asa de ieftin

#18
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007

View Postsuper8, on 13 ianuarie 2017 - 15:54, said:

Tu glumesti Posted Image ? e unul si acelasi monitor la diferite magazine, pretul e singura diferenta Posted Image
Plus de asta, este BenQ GW2470HM 23.8 inch recomandat de mine mai sus doar ca nu are DVI.
Si vezi ca la pcgarage e mai ieftin !  http://www.pcgarage....inch-4ms-black/

Cu alte cuvinte, alege intre BenQ GW2470HM 23.8 inch si BenQ GW2470H 23.8 inch==>http://www.pcgarage....1143748,1409862



p.s.:
vezi ca nu are DVI ! ci numai HDMI si VGA, motiv pt. care e asa de ieftin

Bn nu e o problema ca nu are DVI ca pot lua un HDMI - DVI-D cablu si rezolv problema.

View Postsuper8, on 13 ianuarie 2017 - 15:54, said:

Tu glumesti Posted Image ? e unul si acelasi monitor la diferite magazine, pretul e singura diferenta Posted Image
Plus de asta, este BenQ GW2470HM 23.8 inch recomandat de mine mai sus doar ca nu are DVI.
Si vezi ca la pcgarage e mai ieftin !  http://www.pcgarage....inch-4ms-black/

Cu alte cuvinte, alege intre BenQ GW2470HM 23.8 inch si BenQ GW2470H 23.8 inch==>http://www.pcgarage....1143748,1409862



p.s.:
vezi ca nu are DVI ! ci numai HDMI si VGA, motiv pt. care e asa de ieftin

Bn nu e o problema ca nu are DVI ca pot lua un HDMI - DVI-D cablu si rezolv problema. si cel de la evomag e VZ2470H iar cel de la pcgarage e gw2470h. Deasemenea, e vreo diferenta intre VA simplus si AMVA+ ?

Edited by mithnick, 13 January 2017 - 16:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate