Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Fașâit" ureche

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
notName

notName

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.03.2016
Inainte sa ma pun la culcare am observat ca se aude ceva din partea stanga, m-am uitat prin camera crezand ca se aude vreun sunet de la ventilator, incarcator sau ceva de genul, dar nimic, mi-am dat seama ca urechea este problema. Aud un fel de ploaie sau mai bine zis, aud un radio ce fasaie, cu "interferente". Prin interferenta ma refer ca pe langa fasait mai apare un sunet scurt si des in jurul a 850.000 Hz. Mentionez ca nu am expus urechea la sunete tari.

Edited by notName, 13 January 2017 - 05:00.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
850.000 Hz ? Ai auz supersonic ?

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Eu am spus ca receptia pe unde medii este zgomotoasa. Incearca sa asculti pe FM. (850.000 Hz = 850 kHz)

#4
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
https://en.wikipedia.org/wiki/Tinnitus

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Fasaitul ala il aud si eu de la unele electrocasnice.Foarte rar cand e liniste absoluta aud un fasait si cateva sunete cum zici tu ce vine din sursa de alimentare a laptopului,altfel cele mai „zgomotoase” chestii pe care le aud sunt televizoarele CRT vechi.Aud un sunet asa „surd”,ca un humm in ureche ce nu este dat de volum (le aud pe mute),si nu seamana cu acel coil whine cu care sunt obisnuit.

#6
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Poate iei contact cu vreo specie de extraterestrii care incearca sa comunice cu tine telepatic Posted ImagePosted Image

Edited by arbuneaionut, 13 January 2017 - 07:48.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mai bine ziceai ca vine Cristos,stai sa te gineasca religiosii de pe forum sa vezi atunci.

#8
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 xeleron, on 13 ianuarie 2017 - 07:53, said:

Mai bine ziceai ca vine Cristos,stai sa te gineasca religiosii de pe forum sa vezi atunci.
Si Cristos cu Dumnezeu ce este?... nu tot extraterestrii... ca doar n-oi crede teoria lu' Darvin cu omu' din maimuta si Biserica cu a ei divinitate care este pentru prosti ca sa se umple aia cu banii enoriasilor :)))

#9
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Dupa o anumita varsta organismul lucreaza la alti parametri.

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Poate ai ceva sursa in comutatie montata permanent intr-o priza si uiti de ea : incarcator telefon, sursa router, imprimanta legata permanent la retea , decodor tv s.a.

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Incarcatoare de telefon nu,dar tv-ul crt a lu bunicu il aud fara sa aiba volum de afara.

#12
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
la ce frecvente    iti   da sangele  pe nas ?

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu am patit pana acum,si nici nu vreau.Dar as vrea sa incerc aia cu „frecventa maro”.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 notName, on 13 ianuarie 2017 - 04:59, said:

Prin interferenta ma refer ca pe langa fasait mai apare un sunet scurt si des in jurul a 850.000 Hz.

Cauze:
-http://medlive.hotnews.ro/de-ce-ne-tiuie-urechile-tinitusul-cauze-si-tratament.html
-http://www.csid.ro/semne-si-simptome/acufene-11229622/
-droguri,alcool.

Urechea umana se opreste pe la 16.000 Hz.Doar troll-ii percep 850.000 de Hz.

#15
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Dacă și în parc sau în pădure, fără telefon la tine, auzi un „fâsâit” atunci du-te la doctorul ORL-ist. Ai acufene sau, mai pretențios, „tinitus”.
https://dexonline.ro...

Edited by Mircel, 13 January 2017 - 09:29.


#16
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
Trebuie să te vadă un ORL-ist, probabil cu ţiuitul ăsta în ureche o sa-ţi petreci restul vieţii. Cu ani în urmă se faceau injecţii cu Sansurdal (una la trei zile) care atenua problema, acum nu se mai fabrică [nerentabil (!)].

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 notName, on 13 ianuarie 2017 - 04:59, said:

Inainte sa ma pun la culcare am observat ca se aude ceva din partea stanga, m-am uitat prin camera crezand ca se aude vreun sunet de la ventilator, incarcator sau ceva de genul, dar nimic, mi-am dat seama ca urechea este problema. Aud un fel de ploaie sau mai bine zis, aud un radio ce fasaie, cu "interferente". Prin interferenta ma refer ca pe langa fasait mai apare un sunet scurt si des in jurul a 850.000 Hz. Mentionez ca nu am expus urechea la sunete tari.

daca nu e vorba despre tinitus, mai poate fi o varianta : ai in camera in care dormi vreun dispozitiv gen radio-ceas cu afisaj ? intreb pentru ca si eu eram sacaita de un astfel de zgomot in dormitor, aveam pe policioara patului un ceas-radio cu afisaj luminos, afurisitul fasaia/tiuia din cauza faptului ca sonorul pe radio nu era oprit complet. mi-a luat luni intregi pana sa descopar de unde venea zgomotul, cel mai probabil am rotit butonul de sonor atunci cand am sters ceasul de praf.
inca ceva : prin dormitor, in apropierea patului, iti trec cumva tevile de incalzire? si de acolo poate veni un zgomot enervant, cand instalatia prinde aer sau se plimba pietricelele (depuneri de pe tevi).

#18
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Daca e voba de sunete d'astia suspecte si eu aud cum scartie teava de gaze. Stau in bucatarie  si fumez linistit si teava scartz, scartz. Ba esti nebun? cum ma apropii de teava, nu mai scartaie. Teava de la calorifer normal ca trozneste cand dau drumul la caldura sau cand opresc caldura, ca se dilata, dar teava de gaze? Nu scartaie in fiecare zi, de la ce scartaie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate