Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Asigurare auto la un vehicul francez facuta din Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
costehard-2

costehard-2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2017
Salutari catre colegii de forum din Franta
Stiu ca titlul suna cam intortocheat, dar sper sa se inteleaga.
Deci eu am cumparat o rulota din Franta si m-am retras cu ea in Sudul Spaniei sa iernez.
Ca si detaliu, o tractez cu un autoturism inmatriculat in Romania la care platesc regulat RCA online. Cu asta totul e ok.
Omisiunea mea a fost sa nu fac imediat asigurare la rulota cand am cumparat-o prin decembrie 2016 si acum m-am trezit ca vreau sa fiu legal.
De fapt, avand in vedere ca dormeam in rulota si nu mergea caldura,  m-am grabit sa fug cat mai repede de frig si ceata si sa vin la soare si caldura
Deci  cum fac eu o asigurare la rulota de aici din Spania fara sa stiu o boaba de franceza ?
Am sa atasez in postul viitor cartea gri  de la rulota

#2
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Intr-adevar par complicat ca naiba. De ce vrei sa-ti faci asigurare in Franta fiind in Spania? Si intrebarea subsidiara, cum ai reusit s-o cumperi in Franta fara sa vorbesti o boaba franceza?!? Ai mare noroc ca nu te-au prins oamenii legii circuland cu rulota fara asigurare!

Edited by westerndigital, 12 January 2017 - 19:18.


#3
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013

View Postcostehard-2, on 12 ianuarie 2017 - 19:04, said:



De fapt, avand in vedere ca dormeam in rulota si nu mergea caldura,  m-am grabit sa fug cat mai repede de frig si ceata si sa vin la soare si caldura


si daca in graba ta faceai un accident , ia nene si te pune in regula cat mai repede ( chiar daca povestea ta e strana-dubioasa ) , acum fara suparare  ,faci parte din categoria celor care stau pe la colturi cu mana intinsa

#4
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 07.11.2010
,,faci parte din categoria celor care stau pe la colturi cu mana intinsa''
Tare asta.
Esti foarte istet, mie nici nu-mi trecea prin minte asa ceva ��  (eventual ca e vreun milionar excentric, care i-si permite sa traiasca in cele mai exotice locuri, da. Chiar incepusem sa-l invidiez.)

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E inmatriculata pe numele tau?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcostehard-2, on 12 ianuarie 2017 - 19:04, said:


Deci  cum fac eu o asigurare la rulota de aici din Spania fara sa stiu o boaba de franceza ?


Simplu ca buna ziua.Contacteaza samsarii auto din Romania.Astia stiu toate limbile si nu exista sa nu gasesti unul care sa te ajute.
Sau,eventual,mai insista aici pe forum.
Francofonii si francofilii inca mai dorm.Atentie,francofobii deja au inceput sa posteze.

View Postmisike1, on 12 ianuarie 2017 - 19:58, said:

��  (eventual ca e vreun milionar excentric, care i-si permite sa traiasca in cele mai exotice locuri,

Pe acest forum nu exista nici un milionar excentric.Milionarii excentrici nu pierd timpul cu mizilicuri,gen limba franceza sau asigurare.Ei baga mana in buzunar si actioneaza.

#7
costehard-2

costehard-2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2017
Multumesc de raspunsuri.
Nu ma supar de aluziile nimanui. Stiu ca sunt un ciudat si imi asum reactiile "societatii". Dar nu am stat niciodata cu mana intinsa. Aceasta remarca este neeleganta.
Nu, nu e inmatriculata pe numele meu. Cartea gri este pe numele unui proprietar anterior. Cred ca penultimul. Nu stiam bine lectia cu cartea gri. De fapt credeam ca este echivalentul cartii de identitate a vehiculului. In fond eram constient ca va trebui sa am incredere in vanzator si ca nu eram in masura sa fac o verificare temeinica a tuturor detaliilor.
Dar eu eram multumit ca se potrivesc seriile de pa cartea gri cu cele de pe rulota. Am zis sa ma car cat mai repede inainte sa se strice "prietenia".

A fost o adevarata aventura sa o cumpar . Am mers 1950 de km ca sa o cumpar. Si 850 de km pe Franta pe national pana in Chateau Renault. Eram optimist si  speram sa am noroc cu ea. Cand am ajuns la "adresa cumparatorului" am nimerit intr-o satra de rromi francezi din afara orasului unde erau cam vreo 30 de rulote. Era deja 8-9 seara, deci intuneric si frig.  Au fost foarte bucurosi de vizita mea si s-au strans toti in jurul meu curiosi si uitandu-se prin masina dupa ceva de ciordit. Eram cu ochii in patru. Abea am plecat de acolo. Nu erau tepari. Dar li se simtea natura de "pradatori"  . Sincer, am cumparat-o aproape pe nv caci cu toti rromusii pe cap care ma trageau de haine sa le dau un euro nu m-am putut concentra la ce cumpar.  Am zis sa nu ma tem, ci sa am incredere in onoarea "gazdei". De fapt daca nu erau seriosi, nu le-ar fi fost prea greu sa ma dea disparut dupa ce mi-ar fi luat masina si banii... Ce , puteam sa ma bazez pe politie sau pe dreptul meu de cetatean UE ?  Dupa ce am platit banii la Bulibasa lor, acesta a dat acceptul si mi s-a agatat imediat rulota de masina dupa care a fost stropita cu ceva ca sa mearga bine (cred eu). Mi'au dat cartea gri dar nu am contract de vanzare cumparare. Ei erau analfabeti iar eu nu stiam sa scriu nimic in franceza. Am zis sa ma car cat mai repede de-acolo ca oricum nu rezolv prea multe cu ei. De fapt nu intru in detalii.
Ei bine, deci nu sunt prea mandru de mine de cum a decurs aceasta achizitie... Dar asta e.... Merg mai departe.

Deci, m-am gandit ca poate e vreun roman amabil care are cat de cat tangenta cu asigurarile, sau poate lucreaza in domeniu si imi zice : Ti-o fac eu. Trimite-mi pe email carte gri si actul tau de identitate si te costa atat. Pot plati cu card Visa. Asa fac asigurare din Spania la masina care e inmatriculata in Romania.

#8
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Bine ca n-ai patit ca-n Snatch: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ov4TlKlCog?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hai sa-ti spun eu cum sta treaba acu ca mi-ai zis cum d-ai luat-o, probabil de la "gens de voyage", oarecum cam ca gipsiesii nostri. Este foarte probabil sa nici nu poti sa-ti faci asigurare. Si cu atat mai putin sa ti-o faca oricine. Pentru ca de ce, vorba lu' Becali. Mi-am adus aminte de un reportaj dintre multele pe care l-am vazut despre acesti "gens de voyages": ei asa fac circula dintr-un loc in altul deci nu au un domiciliu fix. Au intr-adevar masini si caravane, dar le e din ce in ce mai greu sa si le asigure, pentru ca asigurarile nu vor sa mai lucreze cu ei. Asa ca acu ca ai luat-o prinde orbu scoate-i ochii. Iti dai seama ca tu ca roman, daca-i explici un altuia roman si asta sa se duca la asigurator si sa-i explice asta?!? Pai teoretic ti-ar trebui un cont in franta c-aici asa se lucreaza: iti platesti asigurarea din cont si tot acolo iti varsa si banii in caz de ceva. Deci tu esti roman, ai cumparat fara contract de vanzare cumparare o rulota de la unii din Franta si esti in Spania... Pai tu poti zice ca s-a stricat, cum sa te verifice expertul lor, sa vina dupa tine-n sudul Spaniei? Mie mi se pare imposibil.

#9
frks

frks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.01.2015
Nu poti inmatricula decat acolo unde esti rezident fiscal. Gens de voyage sunt rezidenti fiscali francezi si au obligatia sa se prezinte la postul de jandarmi pentru dovada de resedinta periodic (nu stiu daca o si fac). Astfel se controleaza locul in care sunt.

Prima optiune este sa o aduci in ro, te duci la inmatriculari, dai cu subsemnatul, o sa te caute la autovehicule furate, o sa umbli la ghisee pana o sa iti iasa acru, dar daca ai cartea gri (talonul) si nu esti in baza de date de masini furate, o sa iti iei numar pana la urma. Dupa care asiguri rulota.

Cealalta optiune este sa te declari rezident fiscal francez, ceea ce necesita o adresa si o ocupatie. Dupa care iti inmatriculezi rulota ceva mai usor ca in ro, dar tot vei fi verificat in bd de masini furate.
Poti sa incerci sa asiguri pe numele din talon. In cazul asta, va trebui ca tu sa fii declarat al doilea conducator (ca sa poti justifica in caz de accident de ce esti tu la volan si nu ala din cartea gri). Nu stiu daca un non-rezident poate fi al doilea conducator. In acest caz, daca ala de pe cartea gri spune la milite ca n-a facut asigurarea, tu o sa fii condamnat probabil cu suspendare pentru uzurpare de identitate.

Ceea ce doresti tu, ca altcineva sa faca asigurarea pentru tine, inseamna ca acel altcineva sa isi asume uzurparea de identitate si riscul la condamnare, ceea ce e un pic dur de imaginat. Dar daca iti regularizezi situatia si ai o adresa in Franta, iti vei putea face singur, pe net, asigurarea.

Ca avertisment, asigurarea franceza poate ajunge lejer la 1000 EUR / an pentru persoanele de risc, iar asiguratorii echivaleaza statut neclar cu persoana de risc. In plus, asiguratorii francezi sunt destul de jegosi si in multe situatii pur si simplu refuza plata pagubei, daca e vina ta. In acest caz, pagubitul te va urmari pe tine in instanta, tu vei fi echivalat ca "fara asigurare" si vei fi invitat calduros sa iti clarifici situatia intr-un tribunal francez. Iar justitia franceza merge mult mai prost decat cea romana, cand e vorba de amarasteni, iar cand e vorba de romani, pur si simplu pun dosarul la fezandat, nu iti dau termen, spun ca sunt supraaglomerati si asteapta termenul de 2 ani ca sa claseze dosarul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate