Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mașina spălat automată pentru casa fără apa curentă.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012
Cu vecini am încercat,  dar nu am găsit,  doar soția celui care o ajuta cu lemne dar dorește 200 de lei/per spălare manuală.  Probabil ne-a. Văzut de la oraș și ne considera mai palizi.

#20
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postbo00om, on 12 ianuarie 2017 - 16:02, said:

Mi se pare o soluție foarte complicată sa bag hidroforul lângă mașina, probabil se și speriem Andrei vede asa ceva în casa,  ma gândeam sa pun un butoi din asta mare undeva într-un colt și mașina lângă,  să nu se vadă foarte urât, ...

Cand doar incerci sa vizualizezi cele spuse,ai dreptate.Insa,asta este cea mai sigura si simpla solutie pt functionarea in conditii normale ale unei masini automate.
Eu am rezervor de 500l la 14m inaltime,si masina de spalat mi-a facut o surpriza nu tocmai placuta.
Dupa terminarea ciclului de spalare,am scos-o din priza si dumneaei a continuat sa ia apa,astfel ca in 2 zile,s-a umplut cuva si a deversat (hublou deschis).La verificare am constatat ca electrovalva,care se inchide pe presiune de apa nu s-a inchis f bine.
Am optat pt un hidrofor cu vas de 10 l.Nu am mai avut probleme.
Sunt si alte optiuni;folosind tensiunea pt deschiderea electrovalvei,poti actiona o pompita care sa bage apa direct in tambur...;insa astea deja sunt complicatii.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postsandel1, on 12 ianuarie 2017 - 16:37, said:

Astea din linkul de mai sus sunt foarte urate, patratoase, scumpe si am vazut ca-s si grele.

eh, parca la tara se mai uita cineva la design, vorbim despre o bunicuta . important e ca masina sa-si faca treaba, sa nu mai stea bunica cocosata si sa-si faca mainile praf spaland cu mana, storcand rufele, chinuindu-se sa le intinda (sunt grele daca sunt stoarse de mana, ramane apa in ele).

boom, fii atent : ii cumperi bunicii msr cu butoi, apoi, dupa ce rezolvi si cu apa curenta (la primavara), pune bunica masina automata la bataie, isi mai suplimenteaza pensia cu incasari din spalatul rufelor vecinilor. :-)
glumesc, desigur. dar poate fi o idee de mica afacere, daca exista cerere pe piata...

#22
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012
De asta am zis ca o sa pun un butoi din ala cu capra,  astfel când nu spală sa închidă apa și sa scoată mașina din priza. Și as vrea una automată pentru ca în casa am vrea sa  amenajam la vara și o baie, iar atunci o sa o montez asa cum trebuie,  dar acum sa fie o soluție de avarie,  pentru ca foarte frig și e dificil pentru ea sa spele la mâna,  iar apoi  după ce voi face o instalație mașina automata va fii mult mai practică, a gândeam chiar la una cu uscător,   văzut ca nu sunt asa scumpe, în jur de 1400 lei,  dar nu știu dacă o pot racorda la butoi.


Edited by florin71_skoda, 13 January 2017 - 20:44.


#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
o masina semiautomata mi se pare mult mai potrivita pentru situatia de fata. e si mai ieftina si ai control asupra spalarii. pentru eficienta mai buna, poti lasa rufele la inmuiat. poti alimenta cu apa calda din alte surse, etc. arentie ca trebuie sa fie cu pompa de evacuare.

#24
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postbo00om, on 12 ianuarie 2017 - 17:25, said:

[...] pentru ca foarte frig [...]
Păi dacă este foarte frig, nu cumva există posibilitatea să înghețe apa din butoi și din mașina de spălat? Posted Image

#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cred ca o masina de spalat obisnuita nu va functiona doar din caderea libera a apei. Nu stiu sigur, trebuie incercat. Posted Image

View Postgcom61, on 12 ianuarie 2017 - 17:00, said:

folosind tensiunea pt deschiderea electrovalvei,poti actiona o pompita care sa bage apa direct in tambur
Exact asa functioneaza masinile modificate sa mearga "la butoi".
Alimenteaza o micro-pompa externa, conectata in paralel cu electrovalva interna a masinii.

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
https://www.google.r...washing machine

#27
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postbo00om, on 12 ianuarie 2017 - 17:25, said:

De asta am zis ca o sa pun un butoi din ala cu capra,  astfel când nu spală sa ĂŽnchidă apa și sa scoată mașina din priza. Și as vrea una automată pentru ca ĂŽn casa am vrea sa  amenajam la vara și o baie, iar atunci o sa o montez asa cum trebuie,  dar acum sa fie o soluție de avarie,  pentru ca foarte frig și e dificil pentru ea sa spele la mâna,  iar apoi  după ce voi face o instalație mașina automata va fii mult mai practică, a gândeam chiar la una cu uscător,   văzut ca nu sunt asa scumpe, ĂŽn jur de 1400 lei,  dar nu știu dacă o pot racorda la butoi.

Nu exista solutie de avarie. Ori o faci corect, ori o lasi balta si astepti pina ce o faci corect.

O masina automata are nevoie de presiuene. Teoretic are nevoie de 1 bar. Asta presupune ca tu sa pui butoiul ala la o inaltime de peste 10 metri, fata de masina de spalat. Poti sa asiguri inaltimea asta ? Raspunsul este clar NU, pentru ca bunicuta nu are casa cu 2 etaje. Asa ca ce prostii vorbim noi aici ?
Trebuie sa astepti sa vina vara si sa-i montezi un hidrofor si dupaia pui si masina de spalat. Restul sunt povestii de adormit copii mici, sau de trezit idei la idioti (oameni cu multe idei, hai sa acceptam ca se numesc idioti :D) (sau or fi oamei de la minolta ? :D (asta pentru cei care-si mai aduc aminte de reclama cu oameni de la Minolta))

Edited by florin71_skoda, 13 January 2017 - 20:59.


#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai daca 75 de ani a trait spaland la mana, de ce asa graba acu'.. Mai poate astepta 4 luni pana la primavara.

Si apoi, daca e incapatanata cum spui, las-o'n banii ei..  Sa spele la mana pana nu mai poate si sa te roage frumos dupa aia, sa-i tragi apa in casa..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate