Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Lexus RX450h HYBRID 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Nu la  asta ma refeream, cui ii este adresata.
Ce anume l a facut sa se simta altfel in RX ma interesa.

#38
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ceva noutati? Dupa lungi comparative, discutii bla bla...de astazi am platit si eu avansul pentru un hibrid din curtea Toyota. O sa dureze 7 luni pana vine...sper sa merite asteptarea!

#39
molizo

molizo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2017

View Postedi10000, on 06 februarie 2017 - 18:49, said:

Ceva noutati? Dupa lungi comparative, discutii bla bla...de astazi am platit si eu avansul pentru un hibrid din curtea Toyota. O sa dureze 7 luni pana vine...sper sa merite asteptarea!


7 luni? de ce asa de mult?

#40
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
E model nou iar dotarile extra intarzie termenele. In plus cica nu fac fata la cerere in Europa pentru modelul asta.

#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Auris?

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Azi am admirat modelul expus la mall in baneasa. Initial eram convins ca ma uit la un sedan. Apoi apripriindu-ma  am  observat ca e un suv, chia r Rh450. Botul  e frumos, farurile misto.  70000 de euro cu tva..
Apropo : 6 ani garantie sau 200000km  asta asa ca sa i-o ridice la fileu la VW.

#43
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@eric- nu, e altceva. O sa-i fac jurnal cand vine. In program apare termen de productie 24.07(+ o marja de 2 saptamani), deci in Ro cel mai devreme dupa 15.08. PS Scuze, nu mai poluez topicul.

Edited by edi10000, 10 February 2017 - 21:51.


#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postedi10000, on 10 februarie 2017 - 21:49, said:

@eric- nu, e altceva. O sa-i fac jurnal cand vine. In program apare termen de productie 24.07(+ o marja de 2 saptamani), deci in Ro cel mai devreme dupa 15.08. PS Scuze, nu mai poluez topicul.
Citeam pe topicul de Talisman cum iti dadea cu virgula la o cilindree de 2200cmc. Acuma la 3500cmc? Sau fiind hibrida se schimba calculele?
Ai dat avans la Lexus?  6 luni timp de asteptare mi se pare inuman de mult.. ce dracu ca nu-i Tesla.

#45
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Posttfmercedez, on 11 februarie 2017 - 15:02, said:

Citeam pe topicul de Talisman cum iti dadea cu virgula la o cilindree de 2200cmc. Acuma la 3500cmc? Sau fiind hibrida se schimba calculele?
Ai dat avans la Lexus?  6 luni timp de asteptare mi se pare inuman de mult.. ce dracu ca nu-i Tesla.

La Tesla asteptarea e aproape 1 an in cazul  Tesla X. La Tesla S p85d asteptarea a fost la inceput de circa 10 luni pentru Europa. Deci 6 luni nu e ceva asa de fantastic, mai ales ca depinde si ce model a comandat.

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcavaliere, on 12 februarie 2017 - 00:20, said:


La Tesla asteptarea e aproape 1 an in cazul  Tesla X. La Tesla S p85d asteptarea a fost la inceput de circa 10 luni pentru Europa. Deci 6 luni nu e ceva asa de fantastic, mai ales ca depinde si ce model a comandat.
Si la tesla o sa mai scada timpii de asteptare, pentru ca va creste productia. Dar la lexus nu e aceiasi situatie. La tesla vorbim de un "start-up",  o situatie fara precedent.   In 6 luni se pot intampla multe, inclusiv sa te razgandesti si sa nu mai vrei masina respectiva.

Edited by tfmercedez, 12 February 2017 - 09:54.


#47
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Sa le stapaniti sanatosi!
Masinile astea au priza de incarcare a bateriilor sau foloseste doar motorul termic (propriu) la incarcat?

#48
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Bad post.

Edited by edi10000, 08 March 2017 - 23:33.


#49
tropicana

tropicana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.06.2015
Din câte știu eu, nici Lexus și nici Toyota nu au vreun model hybrid cu plug-in, bateriile se încarcă doar de la motorul termic. Alți producători au hibride doar cu plug-in, care pot fi incărcate și de la priză și au și mod de rulare exclusiv electric, cum e la Mercedes.

#50
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Si unde este economia? Cu ce ma ajuta ca este electrica daca n-am priza de incarcare?
Motorul termic trebuie sa munceasca mai mult...pe de-o parte sa deplaseze masina si pe de-o parte sa incarce si bateriile...deci automat consumul este mult mai mare!
Hibridele astea fara priza sunt praf in ochi... parerea mea!

#51
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
De ce nu citiți cum funcționează tehnologia și după comentați? Sau credeți ca un motor de 3.5l pe benzina și 350cp consuma sub 8-9 în oras cat ia hibridul?

#52
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Eu merg cu is300h cu motor de 2.5 benzina în oraș și am consum de 7-8 la mers sportiv. Apoi cu auris tot hibrid și motor de 1.8 cam 5-6 este consumul, deci nu e praf în ochi pentru cine e interesat. Ca o comparație cu Tesla mers forja în București consumul e cam 6-700Wh/km. Ce contează la mașinile astea e accelerația și lipsa uzurii la plecarea de pe loc. Zboară instant mașina de sub tine complet silențios.
Nu o iei pentru consum ci pentru performante, dar în ultimul timp un hibrid e cea mai buna alternativa la un diesel.

Edited by razor_titann, 10 March 2017 - 21:05.


#53
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

View Postt-balt, on 10 martie 2017 - 20:54, said:

De ce nu citiți cum funcționează tehnologia și după comentați? Sau credeți ca un motor de 3.5l pe benzina și 350cp consuma sub 8-9 în oras cat ia hibridul?
Masinile din acest topic sunt hibride! Eu am citit cu atentie....numai ca dumneata n-ai prea inteles ce-am vrut sa spun.
Motorul termic este folosit la incarcarea bateriilor. Daca te uiti si-n primul post din acest topic se spune ca consumul este undeva la 9%. Deci se poate si la motoare mari consumuri mici...chiar colegul@razor_titann a specificat ca are consum mic.
Pe mine ma intereseaza daca creste consumul in timp ce incarca acumulatorii si daca creste cu cat la % creste?

#54
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Eu am înțeles, dar din exprimarea ta reieșea ca pe lângă cat consuma motorul în mod normal se mai adaugă și încărcarea bateriilor, adică la 15-17l cat ia un 3.5 în oraș se mai adaugă și consumul pt a încarcă bateriile. Ceea ce nu e corect, mașină își încarcă bateriile prin partea de frână regenerativa, iar apoi motorul este generator, folosind o mult mai mica cantitate de benzina pentru a genera energie. Atunci când calci accelerația mai tare, motorul nu mai încarcă ci toată puterea este trimisa roților, iar curentul electric este utilizat și el pentru a suplini necesarul. Doar atunci consuma la capacitatea lui maxima.

Cu ce te ajuta sa știi ca atunci când doar încarcă îți ia 1l%, iar când accelerezi tare și nu mai folosește bateriile ia 16, dacă știi ca în medie consuma 9% în loc de 16% cat ar fi luat varianta doar pe benzina cu același motor? Oricum algoritmul e mult mai complex decât am descris eu și nu prea poți cuantifica ce vrei tu.
Din cate țin minte este și prius cu opțiune plug-in.

Edited by t-balt, 10 March 2017 - 22:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate