Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Punte dentara sau implant dentar?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
De ce se scot nervii pe viu?
De ce, daca ma doare si icnesc, se supara medicul?
Hmmm...

#38
paulg40

paulg40

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2016
In 2005 mi-am pus punte dentara din portelan.8 dinti o gramada de bani pe atunci.Toti nervii la cei 8 dinti scosi.In 2009 mi-a cazut puntea.Am mers la doctor si in jumatate de ora a pus-o la loc a cimentat-o.Saptamana trecuta a cedat de se mai tine intr-un singur dinte.Cabinetul doctorului care mi-a facut lucrarea se mutase.Am fost la un alt cabinet si mi-a spus ca nu mai am dinti pe care sa lipeasca puntea!Le-am explicat ca nu mai aveam dinti de cand am inceput lucrarea.Am dat si amanunte cum ca a mai fost cimentata chiar cazuta lucrarea de tot.Nu am reusit decat sa inteleg ca din spusele doamnei doctor ma paste implant.Doar atat.Am dat cautare pe internet dupa vechiul doctor si pana la urma am dat de el.Acelasi raspuns ca nu mai poate sa faca ce a mai facut dar imi propune o proteza mobila cu 600 lei.Acum stau si ma gandesc sa o las sa cada de tot sa ma duc la un alt cabinet si poate se va rezolva?Dintii nu sunt sparti fisurati arata excelent estetic nu am avut probleme in timp la mestecat etc.Din cate am vazut cat am putut trage cu ochiul cand mi-a lipit-o cimentat-o ultima oara ma curatat apoi a bagat ceva in gaurile unde au fost dintii si parca niste mici fire metalice apoi a pregatit substanta de cimentare dupa care a aplicat puntea.Ce naiba sa mai inteleg?Daca a mai trecut cineva prin problema asemanatoare poate imi spune de mai pot cimenta puntea dentara.Nu am probleme la gingii la dinti sunt sanatos.

#39
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca dintii erau praf de atunci, cat ai vrea sa te mai tina? Eu zic ca poti fi mai mult decat multumit cat te-au tinut. Scoate tot si pune implanturi.

#40
paulg40

paulg40

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2016
Pai treaba este ca toti nervii au fost scosi si dintii.Apoi a fost pusa puntea.Nu mai aveam nimic.Lucrarea este si arata excelent.

#41
paulg40

paulg40

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2016
Am fost la 3 cabinete.La unul a spus doctorul ca imi poate pune puntea la loc dar e nevoie de doi pivoti si ca lucrarea cu tot cu cimentare costa 450 lei insa poate sa cada dupa un an doi..Ceilalti din start ca trebuie extractie si proteza ca nu au ce sa mai faca.Am optat pentru proteza.Inainte de toate trebuie sa imi extraga 4 dinti partea superioare.Trei dintre ei au radacina dar sunt mancati pana in gingie.In spate am maseaua de minte cariata rau intreaga.Imi este o teama teribila ca trebuie intr-o singura zi toti 4 extrasi.Dupa va trebui sa astept 7 zile cand ma voi duce pentru mulaj.Totul ma costa 1200 lei.Intreb si eu caci nu stiu nimic de bine ori rau cu extractia intr-o zi a patru dinti!

#42
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 paulg40, on 11 mai 2017 - 01:48, said:

Intreb si eu caci nu stiu nimic de bine ori rau cu extractia intr-o zi a patru dinti!

Asta e decizia medicului care te trateaza. In functie de ce vede pe rx, de varsta, de starea de sanatate.  Daca totul e in regula, se pot scoate si 4 si mai multi.

#43
paulg40

paulg40

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2016
Am scos tot.Anestezia si-a facut treaba.Ma gandesc cat sa tin pansamentul acum avand in vedere ca au fost 4 extractii.Da tin pansamentul mai mult de 2 ore?

#44
paulg40

paulg40

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2016
Nu am luat nimic medicamente nu am baut apa ori lichide nu am pus comprese.Sunt bine acum.Dupa extractie mi-a luat mulajul.Iar ma intreb daca este normal.Eu credeam ca dupa ce se refac ranile gingia se ia mulaj.Marti va trebui sa ma duc din nou.A costat 4 extractii 400 lei.

#45
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Pana la urma cum e cu implanturile astea, tin doar 5-7 ani dupa care o iei de la cap? Adica trebuie sa dau acum 700 euro si dupa o perioada de x ani iar trebuie sa cotizez 700 ? Inteleg ca depinde de organismul fiecaruia, calitatea implantului, cat de bun e medicul etc dar e cineva pe forum care are implant de mai mult de 10 ani sa zicem, sau 15 mai bine

E deprimant sa dai carute de bani stiind ca peste cativa ani o iei de la capat, macar sa stim ca putem spera la vreo 15-20 ani, de aia zic poate ne incurajeaza cineva care are de mult

Si inca ceva ce ma framanta- cum poti alege medicul in cunostinta de cauza, cum poti sti ca e bun, competent, adica unele criterii de alegere, cred ca ar fi interesant de discutat


 ripper, on 12 martie 2017 - 15:22, said:

Informeaza-te mai mult.
   Ai putea sa ne ajuti , se pare ca stapanesti domeniul

#46
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am inteles din ce am citit pe ici pe colo ca implanturi cu raport pret-calitate bun sunt Megagen si apoi Alfa bio, cam 500 euro buc.,  cu de toate. Mai sunt si altele? Poate recomanda cineva un medic bun in Ploiesti?

#47
Rushmeplsnow

Rushmeplsnow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2018
implantele sunt de mai multe tipuri depinde de buget si felul de prindere sa zic asa fiecare firma vine cu viziunea ei,MEgagen,abdental,baicon,straumann.in mod normal implanturile trebuie sa aiba o durata de viata minima de 7-ani depinde de conditiile in care au fost puse sa zic asa exista mai multi factori care pot influenta daca aveti intrebari mi le puteti adresa ce tine de stomatologie :)

#48
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Dupa cei min 7 ani sau cati or fi, ce se poate intimpla ca sa duca la necesitatea schimbarii? Si cum se face, se scoate cel vechi si se pune altul, in acelasi loc?

#49
Rushmeplsnow

Rushmeplsnow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2018
Eu v-am dat o perioada de referinta nu e obligatorie,unelw implanturi pot avea o durata de viata de 10-20 ani.Ideea e sa mergeti la control macar o data la 1 an.Cu cat inaintam in varsta apar probleme de resorbtie osoasa (nu numai la dinti) practic in cazul implanturilor osul din jurul implantelor se poatw resorbi.De asta e necesar recallul in cazul implanturilor dar si ar lucrarilor protetice in general,retractii osoase ,gingivale etc.cel mai bine e de mers la control se fac radiografii panoramice,cbct(3d) pentru evaluarea starii implanturilor,sper ca v am fost de ajutor.

#50
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am fost la dentist, m-a trimis la radiografie si concluzia e ca trebuie puse 3 implanturi , pretul e 1500 euro ptr toate, inclus tot. Sunt cam nedumerit ca mi-a zis ca toata chestia dureaza doar 10 zile , ce parere aveti

#51
Rushmeplsnow

Rushmeplsnow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2018
10 zile dureaza ce anume implantarea sau toate fazele inclusiv protezarea?

#52
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
cum sa fie doar 10 zile
azi am inceput si eu cu implanturi
de acum 9 luni precum femeile gravide fac cum pot

#53
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Toate fazele, mi-a spus chiar asa - dupa 10 zile poti manca pe ei. Implantul e german, am uitat cum i-a zis. Si mie mi se pare prea frumos ca sa fie adevarat, de aia cer si eu pareri aici

#54
Rushmeplsnow

Rushmeplsnow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2018
Strauman?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate