Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Punte dentara sau implant dentar?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Mazikeen

Mazikeen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.01.2017
Imi lipsesc molarul 1 si premolarul 1 din partea stanga a maxilarului si am nevoie sa inlocuiesc acesti dinti lipsa, dar nu stiu care e modalitatea optima de a face asta. Am fost la un medic stomatolog care mi-a recomandat puntea dentara, (dar aceasta are dezavantajul de a fi foarte invaziva), deoarece este prea tarziu pentru implant in cazul meu (osul s-a retras, extractia fiind facuta prin 2015). Al doilea dentist la care am fost mi-a zis ca nu e prea tarziu pentru implant si ca puntea e contraindicata in cazul meu, fiindca e prea invaziva. Intrebarea mea este: daca sunteti familiari cu aceste 2 proceduri, ati putea sa-mi spuneti ce as putea alege? Daca stiti si niste preturi *orientative*, cu atat mai bine (stiu ca difera in functie de oras si dentist, dar accentuez *orientativ*). Vreau doar niste opinii care sa ma ajute sa imi fac o idee clara despre ce presupun aceste doua proceduri. Multumesc!

#2
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Pai implantul costa intre 350 si 1500 euro bucata, deci 700-3000 euro total... fara aditie de os... acolo, alte costuri alta distractie etc.
Puntea ? 600-2000 euro. Proteza adica presupune sa devitalizezi, sa omori nervul la 2 dinti adiacenti. 2 locatii cu dinti lipsa, 4 dinti fara nerv... si costul creste vertiginos.
Pentru sanatate, implanturi cu aditie de os.
Pentru buzunar e simpla matematica.

Edited by TDI-beez, 11 January 2017 - 23:33.


#3
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Am avut si eu de ales, si-am ales implantul (s-a prins singur n-a fost nevoie de aditie de os). Singura problema e ca implanturile astea nu-s standard (deci te "legi" oarecum de dentistul care ti-l pune) si se mai poate intampla sa se desurubeze singur. Din fericire n-am patit asta decat o singura data... Ah si inca ceva, in nici un caz sa-ti pui implant pe repede inainte, asteapta (chiar dac-ai gaura) pana se cicatrizeaza bine si mai ales pana face priza cu osul. Succes!

#4
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
daca iti permiti, implant. Nu strica dintii invecinati. Nu cred ca din 2015 s-a retras asa mult osul; eu am pus implant dupa 15 ani de la extractie, fara adaos de os. Dar, cine stie; faci radiografie totala, si mergi la dentisti sa vada.
Se face o mica "operatie"; astepti 4-6 luni; apoi pui coronita. Gasesti dentisti care pun un implant cu 20-25 milioane.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTDI-beez, on 11 ianuarie 2017 - 23:32, said:

...Proteza adica presupune sa devitalizezi, sa omori nervul la 2 dinti adiacenti. 2 locatii cu dinti lipsa, 4 dinti fara nerv...

NU este adevarata corecta afirmatia ta.Nu este nevoie sa "omori" nici un nerv.
Caz concret?Eu.Am doua punti.
Si la mine s-a pus problema de punte sau implant,costurile fiind sensibil egale.
Implantul este "mai pacatos" pentru ca si dupa o perioada relativ lunga poate prezenta probleme.

Edited by adisz, 12 January 2017 - 10:20.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@adisz
La fel si puntile.
Difera foarte mult de la caz la caz, sunt cazuri in care merge punte si nu merita implaturile si sunt cazuri in care doar implaturile au o sansa (dinti mici, moi si bruxism)

Edited by arg, 12 January 2017 - 10:24.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
De acord cu tine,dar nu sunt de acord cu afirmatia care a generat comentariul meu.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca dinti existenti sunt suficient de mari si este loc nu este nevoie sa le scoata nervul, dar sunt multi carpaci care fac pe doctori.

Edited by arg, 12 January 2017 - 13:10.


#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Orice implant este considerat corp strain de catre organism si tratat ca atare , iar complicatiile pot sa apara oricand.
Consider o lucrare corect executata mai sanatoasa decit un implant cu toate ca si aceasta e considerata de organism ca fiind un corp strain.

#10
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Success or failure of implants depends on the health of the person receiving it, drugs which affect the chances of osseointegration and the health of the tissues in the mouth.

E o tehnica ancestrala: https://en.wikipedia...implant#History

#11
Hondica

Hondica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2010
Implantul , daca este pus bine , te tine o viata . Eu am trei implanturi . Doua dintre ele au fost puse dupa ce au trecut mai bine de zece ani de la extractia dintilor . Nu se desurubeaza .Unii fac confuzie intre implant si pivot dentar .
Nu toti stomatologii au dreptul sa puna implanturi , dar toti pot sa puna punti dentare .
Dintii pe care se sprijina puntea se deterioreaza cu timpul și la un moment dat trebuie refacuta lucrarea  .
Din punct de vedere estetic , depinde daca pe un implant pui un un singur dinte sau o singura masea ( caz in care arata ca un dinte sau o masea naturala ) , sau sustii de el mai multi dinti ( caz in care arata la fel ca o punte dentara ) .
Daca iti alegi puntea dentara vei regreta mai tarziu ca nu ai ales implantul dentar .

#12
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Mea culpa, exprimarea-mi a fost nefericita: evident ca implantul (sau radacina falsa) nu are cum sa se desurubeze, ea facand priza cu osul. La mine s-a desurubat coronitza. Sigur ca trebuie sa fi facut pregatire in implantologie pentru a pune implanturi.

#13
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Fara nici un fel de ezitare...implant!

#14
Mazikeen

Mazikeen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.01.2017
Multumesc tuturor pentru raspunsuri! M-au ajutat foarte mult in decizia pe care am luat-o: voi alege implantul, care are mai multe avantaje fata de punte, in special pe termen lung.

#15
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...aaa...si curaj...o sa te cam chinuie...am uitat sa precizez

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostHondica, on 12 ianuarie 2017 - 15:34, said:


Nu toti stomatologii au dreptul sa puna implanturi

Serios?

#17
Hondica

Hondica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2010
Pentru ripper , trebuie sa aiba atestat de competenta in implantologie orala . Se fac cursuri speciale , pentru ca implantologia orala implica si chirurgie ( este o ramura a chirurgiei dento-alveolare ) , se da examen si se obtine atestatul . Dupa aceasta , mai trebuie sa isi amenajeze si sa isi doteze cabinetul cu aparatura medicala necesara pentru implantologie . Pe unde am fost eu , sala unde se faceau interventiile chirurgicale era separata de cea destinata interventiilor stomatologice. La medicul care mi-a pus primul implant dentar am fost trimis tot de un stomatolog , care mi-a spus ca nu are atestat de compententa in implantologie orala .

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Serios, din nou?
Din 2012, compententa nu mai este obligatorie. Poate pune orice medic dentist implanturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate