Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Actiuni subevaluate, portofoliu

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
InvestitorulInteligent

InvestitorulInteligent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2017
Salut

Ce actiuni de pe piata BVB le considerati cele mai subevaluate si de ce? Sau chiar si de pe pietele externe.

Si...

Ce fel de active se afla in momentul de fata in portofoliul vostru?

#2
Blabla3

Blabla3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.12.2016
Esti InvestitorulInteligent, tu ar trebui sa ne spui lucrurile astea. Posted Image

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Acum ce pretentii ai de la unul ce se autointituleaza inteligent???

#4
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostInvestitorulInteligent, on 11 ianuarie 2017 - 22:14, said:

Salut

Ce actiuni de pe piata BVB le considerati cele mai subevaluate si de ce? Sau chiar si de pe pietele externe.

Si...

Ce fel de active se afla in momentul de fata in portofoliul vostru?
Presupunand ca vrei sa initiezi o discutie ce ar putea fi interesanta, o sa-ti raspund in felul urmator:
Actiunea cea mai subevaluata pe care o am in portofoliul meu este Compa [CMP]. Este o companie profitabila, cu o crestere constanta a afacerilor, cu renume intr-un domeniu competitiv foarte bine dezvoltat in Romania si cu un pret al actiunilor care si daca ar creste cu 100% ar fi relativ ieftin comparativ cu piata internationala.
Dezavantajul este ca managementul care detine pachetul majoritar, nu distribuie dividende. Dar cat timp ei creaza valoare, acest lucru nu ma deranjeaza.

A doua intrebare este cam vaga si nu stiu cum s-ar putea crea o discutie din asta. In portofoliu am in prezent actiuni, depozite bancare, fonduri de pensii, fonduri mutuale, marfuri/commodities, investitii imobiliare. Nu am obligatiuni cumparate direct, m-am uitat la oportunitati dar nu mi s-au parut atractive, Nu ma pasioneaza si nu cred in investitiile in obiecte de arta sau tot felul de bunuri de colectie.

Dar tu? Cum ai raspunde tu la propriile intrebari?

#5
InvestitorulInteligent

InvestitorulInteligent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2017
Intradevar Compa inca are un pret atractiv, si eu am luat o pozitie destul de mica la sfarsitul lui 2015, mica din cauza lichiditatii scazute.
Afacerea din pacate mananca mult capital. Profit net este din plin dar numerar nada. Probabil nu o sa vedem dividende prea curand.

Ce consider ieftin ar fi indexul bet-fi si snp. Oricum la nivelul actual la care e BVB e greu sa gasesti ceva sa sa nu fie atractiv.

Ce active detin? Ce merita de mentionat ar fi actiuni, fonduri deschise si ETF.

Nu stiu foarte multe despre comoditati dar sunt curios sub ce forma le tranzactionezi si de ce ai vrea sa deti asa ceva? :)

#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostInvestitorulInteligent, on 12 ianuarie 2017 - 15:13, said:

dar sunt curios sub ce forma le tranzactionezi si de ce ai vrea sa deti asa ceva? Posted Image
In general am tranzactionat un index de petrol Brent pe BVB, in teorie marfurile sunt o protectie buna impotriva inflatiei si evolueaza in cicluri, fara sa scada sau sa creasca exagerat de mult intre cicluri. Am inceput sa cumpar petrol in 2015 cand a scazut sub 60 USD si am tot cumparat pana la 40. Apoi a fost o problema ca am ramas fara cash. La final de anul trecut mi-am eliberat o parte din bani cu profit zero si i-am reinvestit in actiuni. Parerea mea ramane ca petrolul ar trebui sa stea intre 70 si 80, dar variaza in cicluri, dupa cum am vazut poate fi si 30 si 140. In plus variaza odata cu inflatia.

De exemplu daca tie ti se pare ca Petrom ar trebui sa creasca, asta se intampla pentru ca este strans legata de pretul petrolului. Dar daca petrolul creste cu 10%, profitul Petrom creste cu 7-8%, de aceea poti miza pe marfuri daca de fapt asta astepti sa creasca.

Edited by yndy, 12 January 2017 - 21:33.


#7
Hai_Noroc

Hai_Noroc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2017
Eu am detinut pentru un timp scurt TEL. Acum nu am pe BVB, daca as fi sa cumpar as cumpara la companiile de stat, fiindca dividendele sunt relativ sigure, dar sunt oportunitati mai bune.
Acum sunt oportunitati la companiile petroliere, forajul marin, servicii petroliere, nu pe bvb. Eu am iesit +65% din offshore drilling, si mai stau investit cu ei.  petroliere small-mid size, exemplu mie imi place vermilion energy, dar sunt multe altele. Am putin in transportul de LNG, vreau sa cumpar actiuni preferentiale cu 9%.
Eu am detinut, SDRL, RIG, HLT, EDF...
Acum detin SDLP si TGP.
Vreau sa cumpar TGP-A.
Investigez: Tesla, VW, LNG carriers, companii petroliere
Success

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate