Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Caut o masina de clasa medie pana in 9000 euro ( VW Passat VS Opel Insignia )

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012
ok, thanks guys

#38
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
Passatul e cam chel fata de Insignia.
Km aia sint vrajeala pt fraieri(99,99%)

#39
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Passat in 5 trepte înseamnã Passat de 105-110 CP. Nu e cam puțin?

View Posttfmercedez, on 12 ianuarie 2017 - 15:30, said:

Golful benzinar, din cand in cand e pom de craciun cu martorii prin bord,  manca ulei, dar se rezolva si alea. La Opel, singurele probleme care s-au repetat, au fost cu alternatorul, in rest uzura aferenta unei masini de 14 ani.

Amãrâtul ãla de Opel nici martori în bord n-avea, așa-i? �

#40
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Dintre cele doua : Passat. E urat si mai putin dotat fata de Insignia dar ai sanse sa bagi mai putini bani in el.
Parerea mea personala este ca ambele masini au insa km manariti daca sunt aduse din Germania. Daca sunt din Romania ar fi ceva sanse sa fie reali dar trebuie sa le verifici istoricul.

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postfortzoso, on 01 februarie 2017 - 23:08, said:

Dintre cele doua : Passat. E urat si mai putin dotat fata de Insignia dar ai sanse sa bagi mai putini bani in el.
Parerea mea personala este ca ambele masini au insa km manariti daca sunt aduse din Germania. Daca sunt din Romania ar fi ceva sanse sa fie reali dar trebuie sa le verifici istoricul.
Corect spus, sanse mai putine.. desi nu ar fi o exceptie sa fie si invers.

#42
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postclickuserx, on 11 ianuarie 2017 - 18:44, said:

Volkswagen Passat  2009  103 999 km  Diesel  Berlina 8500 euro
vs
Opel Insignia  2010  122 400 km  Diesel  Berlina 8500 euro
Acum 2 ani am luat un Golf de la samsari, adus din Belgia. Multumit, fara probleme pana acum. Atentie, la 2 ani jumate avea 165 mii km.
Masinile de 7-8 ani de care vorbesti tu nu au cum sa aiba sub 250 k.
Si vorbesc dupa ce am verificat la reprezentante 14 buc Passat/Golf/Insignia. toate intre 2.5-4 ani vechime, cu minim 150 k la bord.
Majoritatea de fapt peste 250 k.

Astia prin vest fac 40-50 k/an. Asadar obligatoriu verificare reprezentanta, daca nu vrei sa iei o cazatura cu triplu km si reparata dupa multiple loviri.
Atentie ca si cartile de service sunt false 90%.

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Treaba e discutabila. E normal ca masinile cu rulaj anual mare sa fie puse la vanzare mai repede decat cele cu rulaj mic. De aia toate masinile tinere scoase la vanzare au rulaj mare. Nu vinde nimeni masina de 2 ani cu 40k km si aproape jumatate de pret. Cu toate astea si masinile cu rulaj anual mic vor fi scoase la vanzare dar asta dupa mai mult timp.
Faptul ca la masinile de cativa ani scoase la vanzare gasesti rulaje de 40-50k km pe an nu inseamna ca asta e un rulaj normal in vest ci ca daca faci un astfel de rulaj schimbi masina mai des (leasing probabil) deci e normal sa apara la vanzare mai repede o astfel de masina.
Vei gasi mai repede rulaj anual mic la o masina mai veche scoasa la vanzare pt prima data decat la una mai noua la prima vanzare sh.

Sa nu o mai lungesc, starea masinilor scoase la vanzare nu este reprezentativa pt starea parcului auto a unei tari (vechim medie, rulaj etc), mai ales cand vorbim de o tara in care se cumpara masini noi si se exporta sh.

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcsi1, on 11 ianuarie 2017 - 20:59, said:

passatu' nu se strica, sta mai prost decat Insignia in tuv sau dekra din cauza becurilor arse.Posted Image

Attachment tuv.jpg
Recunosc!  Schimb becurile in fiecare an la Opel, dar si eu pun d'alea cu 7 lei din supermarket..  un philips costa de la 40 de lei in sus, dar nu cred ca rezista 5 ani sa zic ca am facut o afacere. Becul mi-l schimb singur in 2-3 minute.

#45
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Posttfmercedez, on 14 martie 2017 - 11:38, said:

Recunosc!  Schimb becurile in fiecare an la Opel, dar si eu pun d'alea cu 7 lei din supermarket..  un philips costa de la 40 de lei in sus, dar nu cred ca rezista 5 ani sa zic ca am facut o afacere. Becul mi-l schimb singur in 2-3 minute.
Acum vreo 6+ ani mi s-au belit becurile la tinichea. Si am luat unele ieftine din hypermarket. M-a prins noaptea pe Valea Prahovei. Nu vedeam nimic. A trebuit sa merg cu faza lunga. Si cum nu-s chiar atat de nesimtit, am oprit la un hotel si am dormit acolo in noaptea aia. Doar nu era sa orbesc participantii la trafic cu faza mea lunga.
Mi-am luat apoi dintr-un magazin auto niste becuri Philips. Am dat cam 20 de lei pe bucata si erau bulk. Mi le-a pus tanti intr-o punga. Astea inca functioneaza si mai mult de atat, vad cu ele noaptea.

Edited by sfantu.dracu, 14 March 2017 - 13:11.


#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Pai la Renault nu stiu ce model, isi bateau joc la top gear, ca dureaza 4-6 ore schimbarea unui bec. Trebuia demontata bara din fata ca sa aibe acces la far..

.

#47
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Posttfmercedez, on 15 martie 2017 - 10:29, said:

Pai la Renault nu stiu ce model, isi bateau joc la top gear, ca dureaza 4-6 ore schimbarea unui bec. Trebuia demontata bara din fata ca sa aibe acces la far..
Eu iti spuneam despre fiabilitatea (in cazul meu) a becurilor Philips, pe care nu le-am schimbat de 6+ ani.
Nu despre cat dureaza si cat de usor/greu se schimba un bec la nu stiu ce tinichea. :)

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 15 martie 2017 - 10:42, said:

Eu iti spuneam despre fiabilitatea (in cazul meu) a becurilor Philips, pe care nu le-am schimbat de 6+ ani.
Nu despre cat dureaza si cat de usor/greu se schimba un bec la nu stiu ce tinichea. :)
Mai tine si de instalatia electrica.  Am pus pe golf becuri mai calumea si tot se ardeau repede. Osram cred.

#49
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Posttfmercedez, on 15 martie 2017 - 10:29, said:

Pai la Renault nu stiu ce model, isi bateau joc la top gear, ca dureaza 4-6 ore schimbarea unui bec. Trebuia demontata bara din fata ca sa aibe acces la far..

La Megane. Imi blestemam zilele la masina neveste-mii, mai bine o duceam in service pentru becuri. Cica era posibil si daca aveai mana de copil si veleitati de ginecolog, dar eu n-am nici de una, nici de alta...

#50
Cristyan7000

Cristyan7000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2017
Salut! As vrea sa achizitionez un Passat B7 si nu stiu care este mai bun 1.6 tdi sau2.0 tdi? Ma poate ajuta careva?

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Pai .. cred ca passatu' are cutie manuala cu 6 viteze,  posibil sa fie cu 5. (Ala de 1.6)
1.6- are cam 105 cp- se misca masina , cat sa isi faca treaba, la un consum decent.
Cel de 2.0 are ceva mai multa putere , taxe mai mari si cativa cp in plus, probabil 140 sau 170si bine inteles un consum specific mai mare.. adica va consuma mai mult mereu, cu exceptia unor situatii.  


#52
Cristyan7000

Cristyan7000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2017
Dar ca fiabilitate care este mai buna?

#53
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Statistic vorbind, motorul de 2.0 este mai bun, mai fiabil. 1.6 este facut de Continental, 2.0 de Bosch. Eu nu m-as uita la 1,6

#54
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
1.6 TDI este slabut pentru Passat, alege 2.0 TDI.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate