Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Contract perioada determinata, indemnizație ccc

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Christina045

Christina045

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2017
Bună tuturor! Sunt gravida în 18 săptămâni iar luna viitoare îmi expira contractul de munca, a fost pe perioada determinata de 1 an. Momentan sunt în concediu medical dar nu știu ce sa fac  după..sa merg la șomaj sau sa astept o luna acasă pana intru în prenatal? La șomaj mi-ar afecta indemnizația creștere copil. .aștept și părerile voastre..Mulțumesc!

#2
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Dacă ai un an neîntrerupt nu intra in șomaj. Așteaptă până intri în concediu medical de risc.

#3
Christina045

Christina045

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2017
Problema e ca medicina muncii mi-au făcut un raport de evaluare pentru risc maternal si nu recomanda acest concediu, deși le-am trimis o scrisoare medicala cu recomandarea medicului ginecolog. Probabil nu vor sa se complice sa îmi facă dosarul de risc pentru ca mai am puțin pana la expirarea contractului de munca...

#4
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
toate sunt gandite si aranjate pentru a avea o natalitate cat mai mica in romania.
de ce, nu stiu.

#5
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005

 Christina045, on 11 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Sunt gravida în 18 săptămâni iar luna viitoare îmi expira contractul de munca, a fost pe perioada determinata de 1 an.
Daca a fost pe perioada determinata, nu ai dreptul la somaj.  Si pre/postnatal se acorda doar persoanelor care sunt angajate/in somaj la acel moment, din cate stiu.

Ce nu stiu e ce se intampla daca esti in CM in perioada cand expira contractul; legea zice ca in timpul CM, CIM-ul e intr-o stare "suspedata", dar pe de alta parte contractele pe perioada determinata expira de drept.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
ascee_ro, beneficiază de șomaj. Nu contează ce fel de contract are ci cât timp a fost angajată iar ea are în ultimele 24 de luni minim cele 12 de care zice.
Nu mai fă afirmații așa hotărât pe aria asta fără să te verifici.

 Christina045, on 11 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Momentan sunt în concediu medical dar nu știu ce sa fac  după..sa merg la șomaj sau sa astept o luna acasă pana intru în prenatal?
Prelungește-și concediul medical și pregătește-ți dosarul de șomaj. Mai departe te vor îndruma la AJOFM.
După ce naști șomajul se va întrerupe iar după ce se termină concediul de creștere a copilului se reia șomajul.

Citește articolul de aici:

Quote

Dacă salariatul cu contract pe perioadă determinată are un concediu medical acordat anterior datei de expirare a contractului şi afecţiunea se prelungeşte şi după această dată, soluţia legală este de a solicita medicului două certificate de incapacitate de muncă, astfel:
• un prim certificat medical care va fi depus la angajator din momentul producerii incapacităţii şi până la data de expirare a contractului de muncă pe perioadă determinată;
• un al doilea certificat medical care va fi depus la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în a cărei rază teritorială au domiciliul/reşedinţa, dacă ultimul loc de muncă a fost în acea localitate sau acolo a realizat venituri.
Atenţie! Pentru ca al doilea certificat de incapacitate de muncă să poată fi depus la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă, persoana în cauză trebuie să aibă deja pregătite şi să şi depună cererea de înregistrare ca şomer şi dosarul cu actele necesare în aceeaşi zi.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate