Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Broker forex

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pitch_legend

pitch_legend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.11.2006
Salut.

Ce sa aleg, ca si incepator (care invata foarte repede) dintre brokerii ActivTrades si IC Markets? Dupa ce tranzactionez si invat pe demo planuiesc sa deschid un cont cu vreo 1000-1500$. Exista alti brokeri mai potriviti (rapiditate, comisioane decente, suport bun, fara interventii in tranzactii, de incredere etc.)?

Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu iti recomand ICMarkets si platforma cTrader, cTraderWeb, eventual cAlgo pentru tranzactii cu cBots.
Poti sa te informezi pe calgocbots.com si pe ctdn.com.
Ai nevoie de exercitiu intensiv cel putin 1 an pe demo, inainte sa tranzactionezi pe un cont live.

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
am si eu o mica intrebare de incepator.
Cum functioneaza "take profit" si "stop lossu" ala?
Trebuie de fiecare data sa imi calculez valoarea pipsilor care imi aduc o anumita suma daca ajunge acolo unde trebuie, sau invers, in cazul de pierdere?

Nu pot sa fac cumva sa imi inchida automat de exemplu, daca ajung la 200% din investitie sau daca ajung la -100%,
Adica daca deschid pozitia aia pe 0.01 ~ 2 dolari sa imi dea take profit cand ajunge pozitia la o valoare de $4 sau sa dea stop loss daca ajung la $ -2 Posted Image

Am pe contul de demo deschise 2 pozitii, de alea mici cu 0.01 din $200 si momentan imi dau -7$ fiecare.
Crdeam ca mai rau de -2$ nu se poate

Edited by on64, 11 January 2017 - 16:40.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Take profit inseamna ca pozitia se inchide cand ai numarul pe "pipsi" in profit. Cu Take Profit obtii cel putin acei pipsi, sau mai bine, in functie de volatilitate.
Stop Loss inseamna ca pozitia se inchide cand ai numarul de "pipsi" in pierdere. Cu Stop Loss obtii cel putin pierderea progonzata, sau mai rau, in functie de volatilitate.

Daca folosesti cTrader atunci ai la dispozitie  cBots- http://www.calgocbot...utility-z-cbots care iti poate inchide o pozitie, toate pozitiile, toate pozitiile cu un label, toate pozitiile cu un symbol, toate pozitiile pe o directie, la ce profit setezi tu in moneda contului.
Adica vrei ca toate pozitiile de Sell sa se inchida la 100 USD, ori toate pozitiile EURUSD sa se inchida la 154,24 USD, etc.

Edited by pasilla, 11 January 2017 - 17:23.


#5
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Multumesc!

Doar ca e un fisier .algo
Vad ca nu imi apare nici la custom indicators nici la teamplates daca il bag. Oare cum pot sa il instalez si sa il folosesc?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie pus in myDocuments/cAlgo/Sources/Robots  si il gasesti in cTrader la cBots (daca il descarci cu Mozilla se instaleaza singur) . De acolo drag and drop pe chart.

#7
pitch_legend

pitch_legend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.11.2006

View Postpasilla, on 11 ianuarie 2017 - 16:22, said:

Eu iti recomand ICMarkets si platforma cTrader, cTraderWeb, eventual cAlgo pentru tranzactii cu cBots.
Poti sa te informezi pe calgocbots.com si pe ctdn.com.
Ai nevoie de exercitiu intensiv cel putin 1 an pe demo, inainte sa tranzactionezi pe un cont live.

Multumesc. Nu stiu daca am inteles bine... Pe site-urile respective gasesc programe care sa tranzactioneze automat in functie de comenzile mele?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Exista indicatori care care te ajuta la analiza marketului si exista cbots (roboti) care tranzactioneaza automat.
Peste 90 % din tranzactiile  forex sunt facute de roboti.

#9
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
roboti? :D
credeam ca traderii adevarati nu folosesc asa ceva

Adica pur si simplu porenesti robotul si ala o sa iti aduca profit pe termen mediu/lung fara sa faci nimic?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate