Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Depozitare deseuri si gunoi menajer

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Buna ! sper ca am deschis in loc bun acest topic , Problema mea cu deseurile este urmatoarea . Sunt presedintele unui Composesorat care detine 130 ha pasune care nu este ingradita .Pe o latura este vecin cu un cartier de locuinte unde exista si un mic cartier de roomi care colecteaza aproape zilnic din oras deseuri si gunoaie si contra cost cu carutele le aduc si le arunca la marginea pasunii .Acest obicei al lor este de pe vremea comunismului doar ca atunci terenul era al primariei si din cand in cand primaria le mai facea curatenie ,Composesoratul a primit acest teren in 2006 in timpul scurs pana azi primaria a facut de cateva ori curat mai ales in preajma alegerilor dar demersuri de prindere si amendare a faptasilor niciodata .In momentul de fata depozitul a crescut f.mult pentru ca de 2 ani gunoiul din oras este transportat si depozitat legal la vreo 200 km .Primaria probabil nu mai suporta coturile actuale. Datorita faptului ca atat eu cat si restul consiliului de administratie al composesoratului locuim in cartierul mai sus amintit ( nu in cartierul de roomi ) ne cunoastem cu toti faptasi dar de frica lor nici unul nu are curajul sa depuna o plangere scrisa la primarie ,politie locala etc de teama razbunarii.Avand in vedere ca nici nu avem posibilitatea financiara ingradirii sau pazirii terenului fenomenul zic eu a scapat de sub control si m-e teama ca cu legislatia actuala de mediu sa nu fim amendati ,mai mult de atat sa nu cumva sa dea amenda pe numele administratorului , adica sa o platesc eu . Eu am acceptat acesta functie mai mult inpins de la spate pentru ca nimeni nu a vrut sa candideze .Am rugamintea ca daca cineva cunoaste spete de acest fel sa ma lamureasca poate fi amendat composesoratul sau va fi tras la raspundere presedintele ? A-si mai adauga ca pasunea ce este in stare buna este arendata crescatorilor de animale din zona. Multumesc anticipat.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu stiu sa raspund la "poate fi amendat composesoratul sau va fi tras la raspundere presedintele ?", dar in mod clar trebuie ingradit terenul cu gard de beton inalt de 2-3 metri.
Poate ca in baza acestui lucru presedintele nu va fi amendat  Posted Image

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
dar un contract cu o firma de paza va permiteti? dar un sistem de supraveghere?
La intrebarea cu amenda raspunsul este da, puteti fi amendati!

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
E mai ieftin sa imprejmuiasca terenul cu gard de beton decat sa plateasca lunar la o firma de paza cateva mii de Lei.

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
pai platesti doar o luna, doua, trei, pana se dezvata magraoanii si eventual prinzi cativa in fapt si le le faci dosar. Dupa aia nu mai platesti. Spravegerea prin camere video nu costa asa mult la asa un 'obiectiv'

#6
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Multumesc pentru raspunsuri ! La varianta pazei cu o firma specializata ne-am interesat costa zi /noapte 6000 lei/luna , veniturile noastre sunt din arenda max 45000 / an din care numai impozitul pe teren este de 7800 lei/an
varanta gardului de beton s-a discutat ar costa pe 315 m deschidere peste 180000 lei si dupa ingradirea acelei zone pe tot conturul pasunii mai sunt  f.multe cai de acces si de frica ca vor distruge si o alta zona sau zone a cazut varianta .
Cea cu camere de luat vederi montate pe stalpi ceva mai inati ar fi mai ieftin daca filmarea poate fi folosita ca si proba pt  amenda ,dar si in acest caz este valabila riscul de a arunca gunoaiele in alte locuri .Am luat la cunostinta ca pot primi chiar eu amenda , ma gandesc sa iau legatura personal cu cineva de la mediu  si sa-i expun situatia.

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
garda de mediu amendeaza proprietarul. Legal este datoria proprietarului sa ingrijeasca terenul detinut. Fa plangere la politie, este singura posibilitate, ca sa ai ceva care sa te disculpe. Daca va este frica de magraoani, nasol. Teoretic nu ar trebui sa se stie cine a facut sesizarea, doar daca politia este mana in mana cu magraoanii, si de aici ajungem direct la DNA.

#8
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 Lacilucky, on 11 ianuarie 2017 - 10:27, said:

varanta gardului de beton s-a discutat ar costa pe 315 m deschidere peste 180000 lei

570 lei/ml ? Vreti sa faceti gard de 4 m inaltime? Gard normal cu placi / stalpi de beton nu te costa mai mult de 200 de lei / ml .

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Faceți sesizare din partea composesoratului la primărie, autoritățile publice locale trebuie să rezolve situațiile astea... trebuie să facă undeva un nou loc de depozitare.
Scrieți că îi rugați să ia măsuri conf. obligațiilor pe care le-a stabilit în sarcina primăriilor Legea 211/2011 republicată, și că dacă nu se va rezolva sunteți nevoiți să anunțați Garda de Mediu - amenda pe care o pot lua e între 5.000 și 15.000 de lei și ar fi controlați periodic până când se va constata că e ok.

Uite aici articolele pe care ar trebui să le menționați în sesizare.  
Articolul 59
(1) Autorităţile administraţiei publice locale, inclusiv a municipiului Bucureşti, au următoarele obligaţii:
A. la nivel de comune, oraşe şi municipii, inclusiv la nivelul municipiului Bucureşti:
a) asigură implementarea la nivel local a obligaţiilor privind gestionarea deşeurilor asumate prin Tratatul de aderare a României la Uniunea Europeană;
b. urmăresc şi asigură îndeplinirea prevederilor din PRGD şi PJGD;
c) elaborează strategii şi programe proprii pentru gestionarea deşeurilor;
d) hotărăsc asocierea sau cooperarea cu alte autorităţi ale administraţiei publice locale, cu persoane juridice române sau străine, cu organizaţii neguvernamentale şi cu alţi parteneri sociali pentru realizarea unor lucrări de interes public privind gestiunea deşeurilor, în condiţiile prevăzute de lege;
e) asigură şi răspund pentru colectarea separată, transportul, neutralizarea, valorificarea şi eliminarea finală a deşeurilor, inclusiv a deşeurilor menajere periculoase, potrivit prevederilor legale în vigoare;
f) asigură spaţiile necesare pentru colectarea separată a deşeurilor, dotarea acestora cu containere specifice fiecărui tip de deşeu, precum şi funcţionalitatea acestora;
g) asigură informarea prin mijloace adecvate a locuitorilor asupra sistemului de gestionare a deşeurilor din cadrul localităţilor;
h) acţionează pentru refacerea şi protecţia mediului;
i) asigură şi răspund pentru monitorizarea activităţilor legate de gestionarea deşeurilor rezultate din activitatea medicală;

Articolul 61
(1) Următoarele fapte constituie contravenţie şi se sancţionează după cum urmează:
c) cu amendă de la 5.000 lei la 15.000 lei, neîndeplinirea obligaţiilor şi responsabilităţilor ce le revin autorităţilor administraţiei publice locale, potrivit prevederilor art. 17 alin. (1), art. 31 alin. (1) şi (3) şi art. 59.
http://legislatie.ju...mentAfis/156810

Edited by althea, 12 January 2017 - 10:31.
typo


#10
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016

 StickyFingaz, on 12 ianuarie 2017 - 09:27, said:


570 lei/ml ? Vreti sa faceti gard de 4 m inaltime? Gard normal cu placi / stalpi de beton nu te costa mai mult de 200 de lei / ml .

Avand in vedere ca cei 6 ml de drum lasat de primarie intre casele lor si pasune cu timpul a fost luat de ei abuziv acuma se circula pe pasune  si utilitatile sunt trase pe terenul composesoratului. Constructia gardului ar trebui executat pe pasune , pe pasune nu prea se pot elibara asemenea autorizati astfel un constructor a venit cu idea sa nu scoatem autorizatie de construire si sa executam un gard din prefabricate  de beton de forma unui T ( t mare  rasturnat  ) asezate unul langa celalalt . Gardul din placi nu rezista pentru ca si scoala generala aflata la drumul principal (soseaua E 60 ) a fost vandalizata de ei si au fost nevoiti sa faca gard din boltari de beton.Daca reusesc pun  cateva poze cu cartierul ( caci am destule din pacate pregatite pt probe ) am sa pun, cu tot riscul de a fi recunoscut de cineva .

#11
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Iata ce pot produce aceste persoane Attached File  387.jpg   381.16K   22 downloadsAttached File  388.jpg   449.92K   23 downloadsAttached File  389.jpg   440.49K   21 downloadsAttached File  390.jpg   469K   22 downloadsAttached File  391.jpg   440.63K   23 downloadsAttached File  408.jpg   442.53K   24 downloadsAttached File  409.jpg   441.17K   25 downloadsAttached File  410.jpg   321.04K   24 downloads

in poza 410 se poate vedea ca stalpul de electricitate se afla in spatele casei maro , de la stalpii de electricitate au fost lasate 6 ml drum de primarie .Actualmente drumul este construit  , terenul liber este deja pasunea composesoratului.

#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
grea problema, dar nu este a voastra, este a primariei si a politiei locale. Voi doar faceti sesizari, altfel nu vad rezolvare

#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Intr-adevar, daca se dorea fara autorizatie inseamna fara fundatie, deci cu elevatii prefabricate, care e alt cost.

#14
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
adica magroanii si-au facut case fara autorizatie pe drumul public si arunca gunoaie pe domeniul privat sunt bine mersii si voi daca bagati niste stalpi in pamant sa faceti gard nu?! ma duc sa vomit.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate