Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Engleza sau franceza

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
alege ce-ti vine tie mai simplu a vorbi. eu de exemplu cand eram pe a12a si ma imaginam avand dialoguri, imi venea mai usor/natural sa vb franceza. am facut engleza din cls a2a si franceza din a5a. stiam mai bine engleza. m=am inscris la engleza oral initial. pana la urma am trecut la franceza oral si engleza scris :D

oricum, in ceea ce priveste piata muncii, nu-ti aduce niciuna niciun avantaj. si tine minte asta.   angajatorii nici nu iau in considerare ca stii engleza. se pare ca in ziua de azi,  e de la sine inteles/ asteptat ca toti sa stie engleza. ca si cum asta ar fi lb noastra. iar franceza nu-ti aduce niciun ban/avantaj in plus, pt ca sunt multi care o stiu.

asa ca  nu te chinui mult, da din ce iti vine mai usor si crezi ca te descurci mai simplu.

#20
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
asta daca raman in Romania =)) , dar eu vreau sa emigrez=))

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Sa intelefg ca esti la clasa bilingva romana-franceza? Si cum ai reusit sa te descurci daca nu poti sa tii o conversatie? :doh:

Apropop, in ce clasa esti? Daca esti a XII-a, te-ai gandit cam tarziu. O limba nu se invata de azi pe maine, cu atat mai mult daca mai vrei sa iei si 10 la bac.

Eu totusi te-as incuraja sa dai la franceza. In primul rand iti va fi ceva mai usor sa perfectionezi gramatica. E mai grea decat la engleza, dar seamana binisor cu cea romaneasca. In plus, daca ai pus ochii pe o facultate in Franta sau in alta tara francofona (Belgia? Elvetia? Maroc?), o sa te ajute.

#22
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nu am zis ca nu pot sa tin o conversatie =)) Am cunostinte generale de franceza. Sunt a 11-a, dar mi se pare super greu de dat delf sau dalf c1 =))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate