Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Calitatea aerului din locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alexandru_nic

alexandru_nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.07.2014
Salut. Exista vreo institutie in Romania care sa faca masuratori pentru calitatea aerului din locuinte? Sub coloana pe care este dormitorul meu se afla vreo 12 evacuari de la centrale, iar aerul se simte ... ciudat. As vrea sa stiu care sunt valorile si daca sunt in limita legala.
Thanks!

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postalexandru_nic, on 10 ianuarie 2017 - 12:09, said:

Salut. Exista vreo institutie in Romania care sa faca masuratori pentru calitatea aerului din locuinte? Sub coloana pe care este dormitorul meu se afla vreo 12 evacuari de la centrale, iar aerul se simte ... ciudat. As vrea sa stiu care sunt valorile si daca sunt in limita legala.
Thanks!
Ai aceste simptome? (vezi mai jos)

"Manifestarile comune ale expunerii la aerul de interior de calitate slaba include
- dureri de cap
- oboseala
- ameteli
- greata
- senzatie de mancarime nazala
- mancarimi la nivelul gatului
- iritatia ochilor
- dificultati de respiratie. Sursa

Edited by poadol, 10 January 2017 - 12:48.


#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pana acum ceva timp era o saormerie la Budapesta (intersectia) care isi evacua mirosurile de prajeala si echipamente spre locatari. S-au luptat aia cu turcul ani de zile fara rezultate. Si cica s-au facut tot felul de masuratori etc.
Pana la urma saormeria (dristor kebap) s-a mutat la cateva sute de metri mai departe.
Cred ca poti face o reclamatie la garda de mediu si poate vin sa faca masuratori. Poate, nu stiu.

#4
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostNero-d, on 10 ianuarie 2017 - 12:50, said:

nu exista valori in limita legala!

Poate ca nu exista valori in limita legala Posted Image  dar reglementările din Romania prevad racordarea centralei individuale la un coş de fum cu înălţimea de cel puţin un metru deasupra aticului acoperişului. Posted Image

Cine este curios studiaza putin aici si apoi dezbate :
Normativ privind proiectarea şi executarea instalaţiilor de încălzire centrală – aprobat cu OMLPTL nr. 930/02.07.2002

Edited by cristalqw, 10 January 2017 - 13:10.


#5
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postcristalqw, on 10 ianuarie 2017 - 13:05, said:

Poate ca nu exista valori in limita legala Posted Image  dar reglementările din Romania prevad racordarea centralei individuale la un coş de fum cu înălţimea de cel puţin un metru deasupra aticului acoperişului. Posted Image

Cine este curios studiaza putin aici si apoi dezbate :
Normativ privind proiectarea şi executarea instalaţiilor de încălzire centrală – aprobat cu OMLPTL nr. 930/02.07.2002

vezi ca alea se refera la centrale cu tiraj normal,in 2002 de cand e hartia aia nu erau sau nu prea erau turbo.Alea nu ai cum sa le legi si nici nu ai voie la cos de fum.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Nu vine nimeni cu laboratorul la tine in casa.

Eu am o statie meteo - Netatmo, ce imi arata nivelul de CO2 din incapere si cateodata (mai ales iarna) imi zice sa aerisesc.

Ma indoiesc ca cele 12 CT iti distrug aerul, mai ales ca rar merg toate odata.

Vara ai "astfel" de probleme?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postalexandru_nic, on 10 ianuarie 2017 - 12:09, said:

Salut. Exista vreo institutie in Romania care sa faca masuratori pentru calitatea aerului din locuinte? Sub coloana pe care este dormitorul meu se afla vreo 12 evacuari de la centrale, iar aerul se simte ... ciudat. As vrea sa stiu care sunt valorile si daca sunt in limita legala.
Thanks!

ar trebui sa discuti si cu vecinii de sub tine (1-2-3 etaje mai jos), daca au aceeasi problema.

cate etaje are blocul tau, si la ce etaj locuiesti (daca sub tine sunt vreo 12 evacuari, inseamna ca locuiesti la etajul 12, luand in calcul centrala montata si in spatiul/apartamentul de la parterul blocului) ?
si cum de se afla cosurile de evacuare sub dormitorul tau, din moment ce majoritatea isi monteaza centralele in bucatarie sau in balconul bucatariei/adiacent bucatariei in cel mai rau caz ?

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Interesanta ideea de monitor nivel co2.

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Gazele arse contin si substante organice volatile care nu sunt tocmai bune pentru sanatate.
12 centrale produc o cantitate mare de gaze care se ridica spre etajele superioare.

Aceasta problema poate da idei unor institutii pentru a interzice in fiitor incalzirea cu combustibili fosili.
Este suficient ca subiectul sa ajunga la urechilor tinerilor studenti isterici de pe Facebook si imediat incepe un nou conflict.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Gazul metan are ardere completa, lasa in urma dupa ardere CO2 si apa. De-aia e voie cu un aragaz cu arzator deschis in fiecare bucatarie de prin tarisoara asta. Daca acelasi gaz nu e bun ars intr-o centrala care evacueaza afara, cu ce perversiune a logicii e totusi ok sa fie ars intr-o camera oarecare a apartamentului unde locuieste chiar si nemultumitul?

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View Postterratec, on 10 ianuarie 2017 - 18:35, said:

Aceasta problema poate da idei unor institutii pentru a interzice in fiitor incalzirea cu combustibili fosili.
Este suficient ca subiectul sa ajunga la urechilor tinerilor studenti isterici de pe Facebook si imediat incepe un nou conflict.
Ca sa poata interzice incalzirea cu combustibili fosili trebuie in primul rand sa se asigure ca exista si retea electrica bine dimensionata (pentru "prostimea" ce nu si-a permis panouri fotovoltaice sau alte metode pentru generarea energiei electrice).
Nu de alta, dar in majoritatea tarii e de ajuns sa vina putin frigul si sa-si dea mai multi drumul la centralele termice, ca deja vezi cum scad cei 220V de la priza vazand cu ochii. Iar cand isi mai baga si vecinul de la 2 toata instalatia de lumini in functiune ajungi sa vezi ca nici macar becurile nu mai lumineaza la intensitatea lor normala.

In tarile cu apa calda la robinet da, e ok sa se interzica utilizarea combustibilor fosili pentru incalzire, avand in vedere ca de exemplu in Germania prin '92-'93 era deja ceva normal ca omul de rand sa aiba instalatie de incalzire pe curent.

Edited by Hider141, 10 January 2017 - 19:02.


#12
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View PostAdm, on 10 ianuarie 2017 - 14:19, said:

Nu vine nimeni cu laboratorul la tine in casa.

Eu am o statie meteo - Netatmo, ce imi arata nivelul de CO2 din incapere si cateodata (mai ales iarna) imi zice sa aerisesc.

Ma indoiesc ca cele 12 CT iti distrug aerul, mai ales ca rar merg toate odata.

Vara ai "astfel" de probleme?

Termostatele cred ca sunt wireless. Sunt dese erorile de comunicare? Cat costa un astfel de termostat?

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Statia meteo e un produs, iar termostatul e alt produs.

Eu am Nest si nu am observat probleme de comunicatie.

#14
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View Postsebulbus, on 10 ianuarie 2017 - 18:56, said:

Gazul metan are ardere completa, lasa in urma dupa ardere CO2 si apa. De-aia e voie cu un aragaz cu arzator deschis in fiecare bucatarie de prin tarisoara asta. Daca acelasi gaz nu e bun ars intr-o centrala care evacueaza afara, cu ce perversiune a logicii e totusi ok sa fie ars intr-o camera oarecare a apartamentului unde locuieste chiar si nemultumitul?
Asta doar in teorie, ca in practica gazul metan este departe de a avea puritate 100%, iar arderea este departe de a fi perfecta;
Mai precis, in urma arderii rezulta cantitati mici de monoxid/dioxid de sulf si respectiv monoxid/dioxid de azot si, bineinteles, monoxid de carbon;
Acesti compusi in contact cu vaporii de apa din gazele arse formeaza acid sulfuric si respectiv acid azotic; Acesti acizi sint foarte agresivi la contactul cu componentele centralei (arzator, cazan, cos de evacuare, etc.);
Motivul pentru care se permite arderea libera la o masina aragaz este puterea mult mai mica a acesteia in comparatie cu o centrala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate