Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Moto G5 Plus

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
686 replies to this topic

#55
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Manual de utilizare în germană.

#56
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostGif2D, on 28 martie 2017 - 10:04, said:

Pe cand unul in lb romana?

#57
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008

View Postgradulian, on 27 martie 2017 - 08:01, said:

În afară de senzorul de amprentă cu ce este inferior ?

Moto G5 are camera cu f=1.7 ! La poze in interior (semi-intuneric) nici nu se compara cu cea de pe G4 cu f=2.0 !

#58
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Adica?

Cu cat deschiderea e mai mare, cu atat mai bine.

#59
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
Atentie! Doar Moto G5 Plus are camera cu f=1.7, G5 are f=2.0.

Asadar G5 se bate cu G4 Plus, nu G5 Plus cu G4 Plus!

Edited by sisifjunior, 28 March 2017 - 17:11.


#60
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008

View Postjegmihai, on 28 martie 2017 - 17:06, said:

Cu cat deschiderea e mai mare, cu atat mai bine.

Mai documenteaza-te... Numarul f (f number) este o unitate de masura care identifica uniform deschiderea diafragmei pe obiective foto. Acesta se calculeaza prin impartirea diametrului orificiului de intrare a luminii la distanta focala a obiectivului.

Edited by macette, 28 March 2017 - 17:34.


#61
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Mai sunt diferențe de procesor, RAM, acumulator, etc.

#62
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j7RWa1oS5S0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014
quote name='macette' timestamp='1490713327' post='20916497']


Moto G5 are camera cu f=1.7 ! La poze in interior (semi-intuneric) nici nu se compara cu cea de pe G4 cu f=2.0 !
[/quote


Încurci G5 cu G5 plus. Moto G4 are camere identice cu Moto G5. Pe Moto G4 avem procesor mai bun, diagonală mai mare, led cu ton dual. Singurul avantaj pentru Moto G5 este senzorul de amprentă. Diagonala mai mică și designul depind de utilizator dacă reprezintă ceva în plus pentru Moto G5.

Edited by gradulian, 30 March 2017 - 04:58.


#64
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Tocmai mi-a ajuns Moto G5, l-am luat ieri aici de pe amazon.de si azi a si ajuns !
Arata mult mai bine decat in poze, capacul de pe spate pare metalic dar e de plastic .
L-am deschis dar neavand internet la munca nu prea pot face nimic pe el ca vrea sa ma conectez la cont .
Am vrut gri dar nu era pe stoc, asa ca am luat acel auriu sau cum s-o chema .
Am vrut dual sim de 5 inch cu slot separat de micro sd si pana in 200 de euro, pana ieri cand am vazut Moto G5 din greseala nu prea aveam decat Galaxy J5 ca alternativa, sper sa fi facut alegerea buna .
Telefonul actual e un S3 Neo, ca si dimensiuni e un pic mai inalt cu vreo 5 mm cam, dar ca latime e la fel si pare sa fie la fel de usor .
Abia astept sa ajung acasa sa vad ce poate, e primul meu Moto !
Am vazut ca este posibilitate sa fac backup de pe celalalt telefon prin retea sau ceva, aveti idee daca este chiar se poate transfera ceva util, sau e doar vrajeala ?
S3 Neo e rootat si am Titanium Backup pe el, dar cred ca pana nu rootez si Moto nu pot sa transfer cu Titanium backup aplicatiile nu ?

#65
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Eu stiam ca e metalic spatele, rama e de plastic.

#66
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbbogdanmircea, on 30 martie 2017 - 11:21, said:

Tocmai mi-a ajuns Moto G5, l-am luat ieri aici de pe amazon.de si azi a si ajuns !
Arata mult mai bine decat in poze, capacul de pe spate pare metalic dar e de plastic .
L-am deschis dar neavand internet la munca nu prea pot face nimic pe el ca vrea sa ma conectez la cont .
Am vrut gri dar nu era pe stoc, asa ca am luat acel auriu sau cum s-o chema .
Am vrut dual sim de 5 inch cu slot separat de micro sd si pana in 200 de euro, pana ieri cand am vazut Moto G5 din greseala nu prea aveam decat Galaxy J5 ca alternativa, sper sa fi facut alegerea buna .
Telefonul actual e un S3 Neo, ca si dimensiuni e un pic mai inalt cu vreo 5 mm cam, dar ca latime e la fel si pare sa fie la fel de usor .
Abia astept sa ajung acasa sa vad ce poate, e primul meu Moto !
Am vazut ca este posibilitate sa fac backup de pe celalalt telefon prin retea sau ceva, aveti idee daca este chiar se poate transfera ceva util, sau e doar vrajeala ?
S3 Neo e rootat si am Titanium Backup pe el, dar cred ca pana nu rootez si Moto nu pot sa transfer cu Titanium backup aplicatiile nu ?
Felicitari.Te astepatm sa revii cu impresii despre noul tau telefon.Ce versiune a sistemului de operare are?Ai beneficiat de un update de la 7.0 la 7.1.?Cum ti se pare, calitativ, fata de actualul tau telefon S3 Neo?

Edited by max_01, 30 March 2017 - 18:24.


#67
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Alte impresii dupa foarte putin folosire, ca n-am avut timp nici sa tai cartela de date .
O sa mentionez chestiile care ma interesau ptr ca eram nemultumit pe S3 Neo :

GPS :
-am venit azi dimineata cu el, a facut fix imediat fara date, si a stat tot drumul in 5 m accuracy in GPS Test si SWR intre 25 si 40 (la S3 Neo face f f greu fix cand face, acurracy de ordinul 10-30 m si SWR sub 20 mai tot timpul - probabil probleme cu antena )

Semnal:
-pare mai bun, dar inca nu am pus cartela de date ca sa fac o comparatie directa, deocamdata doar o cartela de orange pe roaming

Ecran:
-pare mai prost, cred ca tipul de ecran conteaza, parca e un pic mai neclar adica negrul mai putin negru si culorile tot asa, rezolutia clar mai buna, a trebuit sa fac textul mai mare ca imi obosea ochii pe cea standard

Camera:
-am facut cateva poze aseara, nu pot sa ma pronunt, pare cel putin la fel de buna

Android:
-mi-a luat vreo ora sa ma prind ca trebuie sa trag in sus ca sa deschid acel drawer cu aplicatiile
-nu-mi plac iconitele ptr Wi-Fi, locatie cum sunt imprastiate, o sa caut sa le pun sa fie compacte si usor de accesat

Vesnica problema cu Android fara root, cum transfer aplicatiile cu tot cu date pe noul telefon ? La logarea pe google a sincronizat el contacte si ce o mai fi, dar mai am multe aplicatii care nu au cloud sau optiune de backup si bineinteles ca pierd toate datele de pe ele . Pe S3 am root si Titanium backup ptr toate aplicatiile, dar n-as face root inca la Moto ptr ca procesul pare destul de riscant din ce am vazut pe xda, nu e doar o aplicatie care tb instalata si iti face root ...
Daca stiti vreo modalitate sau daca acest Android 7.0 are posibilitati mai avansate si ar merge cu Titanium Backup ar fi perfect, o sa-l instalez si pe noul telefon si o sa incerc sa fac restore dar mai mult ca sigur ca nu o sa mearga .

Capacul bateriei e posibil sa fie un metal subtire la exterior si un plastic cauciucat alb spre baterie, ma ingrijoreaza un pic ca are foarte multe contacte care fac legatura intre capac si restul telefonului, sper sa nu isi piarda elasticitatea si sa apara probleme de semnal, aceeasi problema ca la S3 de altfel cu acele microcontacte .

Amprenta e utila, o folosesc, nu pot spune ca n-as fi putut trai fara ea .

Carcasa e foarte alunecoasa mai ales daca ai mainile uscate, trebuie sa iau numaidecat o husa de silicon, era sa-l scap de mai multe ori .

#68
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d5LyYHhsHA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#69
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View Postbbogdanmircea, on 31 martie 2017 - 10:02, said:

Alte impresii dupa foarte putin folosire, ca n-am avut timp nici sa tai cartela de date .
O sa mentionez chestiile care ma interesau ptr ca eram nemultumit pe S3 Neo :

GPS :
-am venit azi dimineata cu el, a facut fix imediat fara date, si a stat tot drumul in 5 m accuracy in GPS Test si SWR intre 25 si 40 (la S3 Neo face f f greu fix cand face, acurracy de ordinul 10-30 m si SWR sub 20 mai tot timpul - probabil probleme cu antena )

Semnal:
-pare mai bun, dar inca nu am pus cartela de date ca sa fac o comparatie directa, deocamdata doar o cartela de orange pe roaming

Ecran:
-pare mai prost, cred ca tipul de ecran conteaza, parca e un pic mai neclar adica negrul mai putin negru si culorile tot asa, rezolutia clar mai buna, a trebuit sa fac textul mai mare ca imi obosea ochii pe cea standard

Camera:
-am facut cateva poze aseara, nu pot sa ma pronunt, pare cel putin la fel de buna

Android:
-mi-a luat vreo ora sa ma prind ca trebuie sa trag in sus ca sa deschid acel drawer cu aplicatiile
-nu-mi plac iconitele ptr Wi-Fi, locatie cum sunt imprastiate, o sa caut sa le pun sa fie compacte si usor de accesat

Vesnica problema cu Android fara root, cum transfer aplicatiile cu tot cu date pe noul telefon ? La logarea pe google a sincronizat el contacte si ce o mai fi, dar mai am multe aplicatii care nu au cloud sau optiune de backup si bineinteles ca pierd toate datele de pe ele . Pe S3 am root si Titanium backup ptr toate aplicatiile, dar n-as face root inca la Moto ptr ca procesul pare destul de riscant din ce am vazut pe xda, nu e doar o aplicatie care tb instalata si iti face root ...
Daca stiti vreo modalitate sau daca acest Android 7.0 are posibilitati mai avansate si ar merge cu Titanium Backup ar fi perfect, o sa-l instalez si pe noul telefon si o sa incerc sa fac restore dar mai mult ca sigur ca nu o sa mearga .

Capacul bateriei e posibil sa fie un metal subtire la exterior si un plastic cauciucat alb spre baterie, ma ingrijoreaza un pic ca are foarte multe contacte care fac legatura intre capac si restul telefonului, sper sa nu isi piarda elasticitatea si sa apara probleme de semnal, aceeasi problema ca la S3 de altfel cu acele microcontacte .

Amprenta e utila, o folosesc, nu pot spune ca n-as fi putut trai fara ea .

Carcasa e foarte alunecoasa mai ales daca ai mainile uscate, trebuie sa iau numaidecat o husa de silicon, era sa-l scap de mai multe ori .
S3 Neo nu are ecranul Amoled?Culorile la Samsung sunt mai puternice datorita ecranului Amoled.Cum de nu ai optat pentru Moto G5 Plus care este putin mai scump dar si ceva mai performant?
In concluzie, esti multumit de gps-ul fara net?Este precis si isi face treaba foarte bine?Nu se incalzeste daca il folosesti mai mult de 30 de minute?

#70
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
S3 are AMOLED da.
Fain filmuletul de mai sus .
Așadar mijlocul e metal la capac doar.
Eu nu mă joc deci n-are de ce să se încălzească, mă uit f mult pe You tube si cam atât.
Azi am tăiat cartela micro de pe S3 și am pus-o pe Moto, zilele viitoare o să-l folosesc pe internet să văd cum se descurcă. Mi-am comandat și o husă transparentă de silicon .
Nu știu cum să-mi arate procentul la baterie în bară și cum să rearanjez iconițele de setări deocamdată.

#71
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postbbogdanmircea, on 01 aprilie 2017 - 17:29, said:

Nu știu cum să-mi arate procentul la baterie în bară și cum să rearanjez iconițele de setări deocamdată.

Procentul il activezi din System UI. Tii apasat pe rotita de Setari/Settings din bara de notificari, pana cand face o pirueta si iti apare o cheita langa iconita. Apoi intri in Setari si penultimul camp ai System UI Tuner. Status bar si Battery>Always show percentage.

Iar de editat ordinea iconitelor din bara de notificari, e simplu. Cand deschizi notificarile, iti apare sus un creion, langa iconita Settings.

#72
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Multumesc, am rezolvat asadar cu procentul la baterie, desi se vede tare mititel, ma asteptam la mai multe optiuni de customizare, exista alte modalitati, se pot instala cumva teme pentru iconitele de la notificari ?
Alta chestie e cu trecutul pe modul silent, tot asa nu este in bara de status iconita ptr sunet/silent, merge doar din butoanele de volum, cred ...
GPS merge in continuare foarte foarte bine, prinde instant semnal aproape .
Am facut si niste poze filme cu el, dar nu le-am pus pe PC sa vad cum arata .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate