Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Problema la monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!


Am un monitor de la BenQ GL2460 pe o placa video GIGABYTE GeForce GTX 970 G1 GAMING. Monitoru' este conetat printr-un cablu DVI-i, si aici ma intreb, daca am facut alegerea buna sa conectez  monitoru' cu acest cablu, pentru ca, am o mica problema.
Aproape, nu tot timpu, e cam random chestia asta, uneori se intampla des, alteori se intampla mai putin des, atunci cand aprind monitoru'(PC-ul)  stiti bine mesaju' de la placa de baza apare primu' pe monitor, depinde, eu am un AsRock, si apare acel mesaj AsRock bla bla bla. Si pur si simplu ingheata, pot sa astept mult si bine ca sta asa, nu se aude niciun sunet, nu se aude mai nimic, inafara de unitatea care ruleaza. Ca sa-si revina trebuie sa-i da restart din buton si isi revine, deci de fiecare data cand face asa sunt nevoit sa-i dau restart  de la buton si isi revine, foare foare dar foarte rar, se mai intampla sa mai imi inghete dupa ce mai dadeam si restartu' ala.
Bun, ce am observat eu ca o solutie, mai am un monitor, mi-am conectat doua,  celalalt fiind prin cablu VGA, placa video nu are conectare vga, asa ca am cumparat un adaptor pentru VGA ca sa poata sa ruleze, tin sa zic ca mergea mai perfect, adica nu mai mi se bloca niciodata la acel mesaj atunci cand aprind pc-ul. Dar, tot timpu, se aprinde 2-lea monitor, adica acel conectat prin VGA, si cel principal  este inchis pana se aprinde pc-ul complet, asta chiar daca nu vreau sa am imagine pe monitor 2, adica las doar monitoru' 1, cand aprind pc-ul tot se aprincel monitor 2, dupa ce imi intra in windows calumea monitor 2 se stinge si se aprindel monitru 1 si pc-ul urleaza perfect. Daca las asa, nu mai am problema cu acel freeze sa zic.
Aveti idee ce trebuie facut? Trebuit sa schimb cablu? sa conectez pc-ul altcumva?

Edited by Calypsso, 09 January 2017 - 22:11.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dac "ingheata" nu monitorul ingheata, ci computerul. Cauze, ar putea fi driver video incorect, setari video incorecte,....

#3
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Nu are treaba monitorul si nici tipul de conexiune pe care o folosesti. Incep sa vad din ce in ce mai des ca placile Asrock sunt oarecum mofturoase dintr-un motiv sau altul. Am prieteni cu placi Asrock care au aceeasi problema ca si mine, uneori se blocheaza UEFI-ul, nu mai raspunde la nimic , fara niciun factor extern care sa influenteze asta, singura optiune fiind ...restartul.
De curand am pus un RX 470 pe un Asrock Z170 gaming k4, si spre surprinderea mea, a trebuit sa fac update la bios ca sa rezolv artefactele in Post/UEFI/BIOS.  
Tind sa cred ca nu degeaba asrock-urile costa mai putin, da, ai mai multe functionalitati in bani mai putini, dar stabilitatea uneori poate fi problematica.  
Iti recomand oricum sa controlezi daca ai vreun update de bios disponibil si sa-l faci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate