Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cum dezinstalez Camera Raw 9.7 ? Vreau sa ma intorc la 8.8

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Am incercat sa il dezinstalez din Control Panel, dar nu apare acolo, am istalat Ccleaner, dar nici acolo nu apare la programe, am incercat sa instalez versiunea veche 8.8 dar nci asa nu a vrut.

Aveti idee ce mai pot incerca ? Google nu prea ma ajuta. Versiunea asta noua imi merge vizibil mai greu.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Incearca cu click dreapta pe icoana ca sa afli unde este instalat programul si-l stergi cu folder cu tot de acolo.
Este posibil sa nu se fi instalat pe :C.

Sau cauta cu functia search din windows.

#3
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postadisz, on 09 ianuarie 2017 - 12:14, said:

Incearca cu click dreapta pe icoana ca sa afli unde este instalat programul si-l stergi cu folder cu tot de acolo.
Este posibil sa nu se fi instalat pe :C.

Sau cauta cu functia search din windows.

Am dat search pe discul C si am gasit 2 foldere numite Camera Raw, in program files\common files si program files(x86)\common files. Le-am sters, dar vad ca tot cu Camera Raw 9.7 imi deschide.

Am mai gasit 2 fisiere Camera Raw.8bi si le-am sters si pe acelea, dupa care am instalat un camera raw mai vechi (versiunea 8.8 de aici: https://www.adobe.co...latform=Windows), dar acum nu mai poate sa mi le deschida deloc raw-urile in ps.

Ciudat. Mai incerc. Poate e nevoie sa reinstalez PS-ul. Aveam acum de editat o serie de poze si 9,7-le mi se misca foarte greu pe i3 cu 8GB ram, m-a mancat in c*r sa mi-l instalez ca sa vad un raw de la Sony, desi de fiecare data cand am dat upgrade la camera raw am observat ca mi se misca din ce in ce mai greu.

Edited by BG_183, 09 January 2017 - 15:34.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Sa fie cumva un virus?

#5
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostBG_183, on 09 ianuarie 2017 - 11:57, said:

Salut.

Am incercat sa il dezinstalez din Control Panel, dar nu apare acolo, am istalat Ccleaner, dar nici acolo nu apare la programe, am incercat sa instalez versiunea veche 8.8 dar nci asa nu a vrut.

Aveti idee ce mai pot incerca ? Google nu prea ma ajuta. Versiunea asta noua imi merge vizibil mai greu.

Ce software ai instalat? S-ar putea ca Photoshop sa detecteze ca i-ai sters un fisier esential si sa-l recupereze din backup. Camera RAW nu este un program de sine statator ci un plug-in al Photoshop. Ai cautat pe site-ul Adobe cum se poate face downgrade la ACR?

#6
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
dezinstalezi PS si reinstalezi o versiune mai veche.  Daca vrei PS actualizat si ACR versiune veche, cand faci update debifezi ACR. In alta ordine de idei cred ca problema ta este de la utilizarea procesorului grafic din placa video; ACR e accelerat intens de GPU, mai ales la tine unde i3 ala gafaie.  Cand treci la versiunea noua de ACR, probabil din cauza driverului video neactualizat sau vreunei incompatibilitati,  nu iti  activeaza accelerarea GPU si din cauza asta se misca mai batraneste;

Edited by nenis, 10 January 2017 - 19:12.


#7
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postbaloo2009, on 10 ianuarie 2017 - 16:03, said:

Ce software ai instalat? S-ar putea ca Photoshop sa detecteze ca i-ai sters un fisier esential si sa-l recupereze din backup. Camera RAW nu este un program de sine statator ci un plug-in al Photoshop. Ai cautat pe site-ul Adobe cum se poate face downgrade la ACR?

Am Photoshop CC. ACR-ul e un plug-in *8bi, ai dreptate, pana la urma la ala am umblat. Downgrade la ACR nu e posibil, Adobe nu permite.


View Postnenis, on 10 ianuarie 2017 - 18:51, said:

dezinstalezi PS si reinstalezi o versiune mai veche.  Daca vrei PS actualizat si ACR versiune veche, cand faci update debifezi ACR. In alta ordine de idei cred ca problema ta este de la utilizarea procesorului grafic din placa video; ACR e accelerat intens de GPU, mai ales la tine unde i3 ala gafaie.  Cand treci la versiunea noua de ACR, probabil din cauza driverului video neactualizat sau vreunei incompatibilitati,  nu iti  activeaza accelerarea GPU si din cauza asta se misca mai batraneste;

Am reinstalat PS, dar vad ca ACR tot 9.7 a ramas. Procesorul grafic e bifat in meniu, si placa video destul de buna, un GTX 960 OC.

Pana la urma am reusit sa-mi fac downgrade la o versiune mai veche, 7.1. Cu o hackereala mai neortodoxa care, culmea, e fix pe forumul oficial Adobe, deci nu-mi explic de ce nu permit si ei downgrade-ul. Cred ca nu sunt singurul caruia ACR-ul i se misca din ce in ce mai greu cu fiecare upgrade. Chiar si numarul de brush-uri pe care il pot avea simultan pe o poza, fara lag, scade la upgrade. Hackereala e asta: https://forums.adobe.../thread/1220675

As fi vrut o versiune 8.x, dar pachetele de instalare pentru 8.x sunt in format exe, iar mie imi trebuiau zip ca sa pot extrage fisierele 8bi dinauntru.

#8
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
ca sa te convingi ca  e activa accelerarea GPU instaleaza un monitor GPU gen ,,TechPowerUp GPU-Z,,. Poate sa fie bifat in setari si sa nu functionezeze din cauza vreunei incompatibilitati

Edited by nenis, 12 January 2017 - 16:43.


#9
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postnenis, on 12 ianuarie 2017 - 16:32, said:

ca sa te convingi ca  e activa accelerarea GPU instaleaza un monitor GPU gen ,,TechPowerUp GPU-Z,,. Poate sa fie bifat in setari si sa nu functionezeze din cauza vreunei incompatibilitati

Am bagat acum GPU-Z si m-am jucat prin Camera Raw 9.8. 'GPU Load' imi arata ca urca la cel mult 6% cand dau cu brush-ul, oricat de multe modificari as baga pe brush-ul ala. Cand debifez 'Use graphics processor' din meniu si folosesc acelasi brush imi pare ca am lag mai mic, deci asta ar insemna ca i3 3220-ul meu e mai capabil decat un GTX 960 OC. Ori, cum ai zis tu, nu prea foloseste placa video.

Tie cat din placa video iti foloseste, cat iti urca la GPU Load ?

Edited by BG_183, 14 January 2017 - 00:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate