Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum este la o postliceala?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Cam cum este la o scoala postliceala?Care sunt regulile/atmosfera ,sunt examene  ca la facultate sau doar teste si teze?Cum e cu practica?
La o scoala postliceala e aprox.ca la liceu?
De exemplu scoala postliceala sanitara(specializarea asistent de farmacie)care m-ar interesa pe mine dar e valabil si la altele.
Cum e cu postlicealele astea?Trebuie diploma de bacalaureat prezentata pana la sfarsitul studiilor postlicealei altfel nu termini sau se poate si fara bacalaureat?(oricum o sa-l dau)?Cam cat sunt taxele(in general)?
Pe mine m-ar interesa in Galati.
Care-i treaba pe scurt cu aceste scoli?
Multumesc anticipat

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 09 January 2017 - 01:48.


#2
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Maicamea a facut scoala postliceala, asistent medical generalist timp de 4 ani. E gen liceu, doar ca nu stai 6 ore, doar 2-3. E teorie multa dar si ceva practica. Pentru asistent farmacie iti trebuie si chimie muulta.
O verisoara a inceput scoala(tot de as. generalist) si in timp de 4 ani trebuie sa isi ia bacul, altfel nu ii dau aia diploma dupa ce termina postlic.(bacul e obligatoriu)
Bine, scolile astea 2 merg pe acelasi principiu(ai nevoie de bac, dai examene la nu stiu cat timp, iar la final marele examen si pe diploma trece nota de absolvire) doar ca farmacia e 2 sau 3 ani.
Si taxa pe an e undeva la 2000 de lei
Sper ca te-am ajutat

Edited by Claudiu998, 09 January 2017 - 02:25.


#3
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015
La postliceala pentru a deveni asistent medical generalist (ceea ce fac eu doar ca in Satu Mare) se admite cu sau fara diploma de bac, perioada de studiu, 3 ani

Cum a spus si Claudiu, ai in medie 2-3 ore/zi, depinde de profesor, teoria e intradevar multa mai ales in primul an, dar in timp (dupa ce inveti) vei observa ca e usor
Practica in spitale in primul an faci in ultimele 5 saptamani (cel putin asa e la noi)

La mine, prima taxa anuala e de 1800 lei, in Galati 2000 de lei, www.caroldavila.ro
Iar in anul 2 si 3 am inteles ca se mareste cu 200-300 de lei dar nu sunt sigur inca

#4
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 AlynutzTigerAtlantic, on 09 ianuarie 2017 - 01:48, said:

Cam cum este la o scoala postliceala?Care sunt regulile/atmosfera ,sunt examene  ca la facultate sau doar teste si teze?Cum e cu practica?
La o scoala postliceala e aprox.ca la liceu?
De exemplu scoala postliceala sanitara(specializarea asistent de farmacie)care m-ar interesa pe mine dar e valabil si la altele.
Cum e cu postlicealele astea?Trebuie diploma de bacalaureat prezentata pana la sfarsitul studiilor postlicealei altfel nu termini sau se poate si fara bacalaureat?(oricum o sa-l dau)?Cam cat sunt taxele(in general)?
Pe mine m-ar interesa in Galati.
Care-i treaba pe scurt cu aceste scoli?
Multumesc anticipat
MULTE licee şi colegii au clase de şcoli Postliceale GRATUITE :) aşa că informează-te temeinic. La mine aau fost cursuri de zi (agent de turism - ghid), dar se desfăşurau numaii dupăamiaza > seara. Profesorii sunt mai înţelegători şi dacă începi la ora 17.00 nu va sta nici naiba cu tine 5 ore până la ora 22.00 ! Îţi TREBuiE iploma de bacalaureat până termini postliceala că altel nu-ţi dă nici naiba diploma de abolvire. Mare atenţie dacă faci postliceala la stat GRATUIT ;) NU mai ai  voie  să faci alte cursuri de stat gratuite (AJOFM, profesională sau facultate) !!!


MULT SUCCES !!! :)

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 AlynutzTigerAtlantic, on 09 ianuarie 2017 - 01:48, said:

Trebuie diploma de bacalaureat prezentata pana la sfarsitul studiilor postlicealei altfel nu termini sau se poate si fara bacalaureat?(oricum o sa-l dau)?
Chiar dacă te poţi înscrie şi poţi participa la cursuri postliceale, fără bac nu le poţi finaliza. De aceea e mai bine să le faci pe rând, în sensul că iei bac-ul şi pe urmă mergi la postliceală. Ar fi păcat să te trezeşti că ai mai pierdut ceva ani degeaba.

#6
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 13.01.2007
Am facut si eu o postliceeala. Asistent Farmacie la FEG Iasi. Atmosfera ok profesori ok. Taxa era 1900 lei/an. Se dau examene si scris si oral la unele discipline la unele doar scris sau oral depinde cum vrea profesorul. Am avut profesori ok si intelegatori daca mai lipseai de la ore nu se suparau (multi colegi aveau servici). Gandeste-te ca la o prelungire a liceului. Aveam zile si cu 5-6 h daca mai tin bine minte. Cam atat din ce imi amintesc. Mult succes !!!

P.S. Poti sa te inscrii si fara diploma de bac dar esti obligat sa iei bacul in perioada cat esti inscris la postliceala.

Edited by Estel, 09 January 2017 - 10:14.


#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
eu am predat putin la FEG iasi acum vreo 13 ani. nu se facea nimic. un elev mi-a zis ca nu-i intereseaza nota ci sa ia diploma. poate s-au schimbat lucrurile. dar ma indoiesc. unii mai invatau, f putini.

#8
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Multumesc mult pentru informatii.Imi sunt de folos.

Dar DuraDavid01 si Claudiu998,2-3 ore pe zi?Nu prea cred.Adica chiar e adevarat?De ce atat de putina?Daca e teorie multa ,cred ca se fac mai multe ore.Nu?Doar 2-3 pe zi?
DuraDavid tu asa ai?(2-3 ore?)Mie mi se pare prea putin.

Si in legatura cu gratuitatea,Ploiesteanul2015,putine,foarte putine sunt orasele in care exista scoli postliceale SANITARE gratuite.Tu ai facut agent turism ghid dar nu cred ca exista scoli sanitare gratuite.In general sunt cu taxa,din cate stiu eu..Sunt si gratis?In Galati nu exista asa ceva.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
http://scoalasanitar...dmitere/grafic/
Asistent medical generalist  112 locuri fără taxă – finanțate de la buget

Edited by neagu_laurentiu, 09 January 2017 - 14:52.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 AlynutzTigerAtlantic, on 09 ianuarie 2017 - 01:48, said:

Trebuie diploma de bacalaureat prezentata pana la sfarsitul studiilor postlicealei altfel nu termini sau se poate si fara bacalaureat?
Trebuie, scrie la lege: http://www.oamr.ro/w...G-144_-2008.pdf

#11
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015

 AlynutzTigerAtlantic, on 09 ianuarie 2017 - 14:03, said:

Multumesc mult pentru informatii.Imi sunt de folos.

Dar DuraDavid01 si Claudiu998,2-3 ore pe zi?Nu prea cred.Adica chiar e adevarat?De ce atat de putina?Daca e teorie multa ,cred ca se fac mai multe ore.Nu?Doar 2-3 pe zi?
DuraDavid tu asa ai?(2-3 ore?)Mie mi se pare prea putin.

Si in legatura cu gratuitatea,Ploiesteanul2015,putine,foarte putine sunt orasele in care exista scoli postliceale SANITARE gratuite.Tu ai facut agent turism ghid dar nu cred ca exista scoli sanitare gratuite.In general sunt cu taxa,din cate stiu eu..Sunt si gratis?In Galati nu exista asa ceva.

Gratis e la facultatea de asistenti daca intri la bursa. - dar se vorbeste ca sa se echivaleze salariile la asistentii cu studii superioare cu cele de la asistentii cu postliceala
Nu e putin, cand vei scrie tu 2-3 ore in continuu la nursing vei observa (intre 6-22 pagini A4 de caiet studentesc pe saptamana - ca materia trebuie predata), dar dupa ce inveti ti se va parea putin, prea putin. Asta daca ai si tu profesor care vrea sa va invete!

In orar/program ai teoretic 5-6-8 ore/zi, dar nu ai sa vezi un medic sau asistent la spital/ambulanta/clinica ca va tine atatea ore dupa tura de noapte (programul lor fiind in medie de 12/24, 12/48)

Un exemplu la Nursing (materia de baza pentru asistent medical generalist), diriginta (asistenta la ambulanta) lucreaza de exemplu pe tura de noapte duminica de la 19:00 seara pana luni la 07:00 dimineata, doarme pana la 14:00 sa zicem la 15:00 e la scoala, iar la 17:00-18:00 ne lasa acasa (depinde cat vrea sa ne predea sau mai bine zis cate lectii)

Profesorii venind din timpul lor liber si dupa servici nu vor avea de gand sa stea 8ore/zi cand pot sa stea acasa cu familia.

Iar in practica la spital, vei avea 40 de ore/saptamana dar la fel, daca prinzi o sectie care isi termina programul la 4 si tu mergi la 12 si nu mai ai de lucru iti da o stampila si poti pleca.

Ti-am dat mai multe detalii, sper ca nu te-am incurca si ai inteles, totul se rezuma in felul urmator: daca vrei sa sti o meserie cap coada poti invata enorm de multe, dar in acelasi timp poti sa obti si o diploma si sa sti strictul necesar (sunt n cazuri)

@ Prezenta este teoretic obligatorie, dar tu daca lucrezi vei fi scuzat, nu mereu, deci a nu se exagera cu asta!
PS: este un blog unic/personal intitulat "Lunguldrumpanadepart" (sper ca nu primesc avertisment!) in care o persoana (Cristian) posteaza frecvent si detaliat despre munca de asistent. Detalii de la inceputul studiilor pana in prezent.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate