Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Card fara comisioane

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Buna ziua,
Am si eu o curiozitate. Lucrez in strainatate si cei de aici de la firma mi-au cerut sa infiintez un cont in euro in tara in care ei sa imi trasfere banii.
Intrebarea mea este: aveti idee care este cea mai avantajoasa oferta in ceea ce priveste comisioanele de trasfer si restul? Cu exceptia a doua luni de vacanta pe an banii vor intra in cont regulat, adica la fiecare luna.
Multumesc mult!

#74
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009


View PostAmenofis, on 19 iunie 2017 - 05:44, said:

aveti idee care este cea mai avantajoasa oferta in ceea ce priveste comisioanele de trasfer si restul?
Vezi că am pus eu mai sus o captură cu numele a 20 de bănci din Ro.
Intră pe net și află comisioanele acestor bănci. Deoarece fiecare bancă are condiții diferite in ceea ce privește rata de transfer (comisionul) ptr conversia valutei în lei.
Apoi mai ai o taxă lunară ptr  cont în valută.
Ai ceva de căutat !


#75
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Si ca o completare, studiaza periodic pe siteul bancii.
Se mai schimba, nu sunt batute in cuie.

PS Nu mai retin exact periodicitatea dar parca este si o raportare catre BNR cu taxe si comisioane.

Edited by razvan_u, 19 June 2017 - 22:20.


#76
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
S-ar putea sa fie mai ieftin sa-ti deschizi cont direct in strainatate daca tot lucrezi acolo si sa-i transferi in alt cont din tara daca vrei cu TransferWise.

#77
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009
Am sunat ieri la Libra Bank .
Mi-au zis că au sediu la noi in oraș.
Comisioane mici . Taxe lunare, anuale zero lei.
Azi mă duc să-mi deschid cont.
Alaltaieri am scăpat de datoria aia, de la hoții de la ANAF.
(Am avut 200 lei depuși la bancă.
Am cîștigat la ei 30 lei dobîndă în 2 ani.
Statul mi-a cerut 600 lei taxă pe venit "din alte activități".
I-am plătit , dar nu m-au găsit în calculator.
Așa că vrei, nu vrei, dă-le banii !
Acum sînt din nou pe zero.)


#78
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009
Am uitat să adaug capturile.
Attached File  Screenshot_2017-07-27-09-20-33.png   234.17K   26 downloads Attached File  Screenshot_2017-07-27-09-21-27.png   49.15K   24 downloads

Contact Libra Bank

#79
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmcjohn, on 27 iulie 2017 - 08:36, said:

Am sunat ieri la Libra Bank .
Mi-au zis că au sediu la noi in oraş.
Comisioane mici . Taxe lunare, anuale zero lei.
Azi mă duc să-mi deschid cont.
Alaltaieri am scăpat de datoria aia, de la hoţii de la ANAF.
(Am avut 200 lei depuşi la bancă.
Am cîştigat la ei 30 lei dobîndă în 2 ani.
Statul mi-a cerut 600 lei taxă pe venit "din alte activităţi".
I-am plătit , dar nu m-au găsit în calculator.
Aşa că vrei, nu vrei, dă-le banii !
Acum sînt din nou pe zero.)
1. nu trebuie sa te duci pana la banca sa it deschizi cont, il poti deschide on line , doar sa ai un buletin scanat sa le trimit in formularul de deschidere cont. cardul poate sa vina acasa

2. care comisione?

#80
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View Postmcjohn, on 27 iulie 2017 - 08:36, said:

Am sunat ieri la Libra Bank .
Mi-au zis că au sediu la noi in oraş.
Comisioane mici . Taxe lunare, anuale zero lei.
Azi mă duc să-mi deschid cont.
Alaltaieri am scăpat de datoria aia, de la hoţii de la ANAF.
(Am avut 200 lei depuşi la bancă.
Am cîştigat la ei 30 lei dobîndă în 2 ani.
Statul mi-a cerut 600 lei taxă pe venit "din alte activităţi".
I-am plătit , dar nu m-au găsit în calculator.
Aşa că vrei, nu vrei, dă-le banii !
Acum sînt din nou pe zero.)

stai putin.  ai avut 200 lei depusi la banca iar dupa 2 ani ai castigat 30 lei dobanda. statul ti-a cerut 600 lei dupa cei 30 lei dobanda? pai si ai platit ?
si cand s-a intamplat? ca sa iei 30 lei dupa 200 lei depusi, trebuia ca dobanda la depozit sa fie de cel putin 7.5% iar asta se intampla acum vreo 10 ani. dupa 5 ani parca se prescrie datoria?

#81
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009


View Postmikaell, on 27 iulie 2017 - 22:36, said:


stai putin.  ai avut 200 lei depusi la banca iar dupa 2 ani ai castigat 30 lei dobanda. statul ti-a cerut 600 lei dupa cei 30 lei dobanda? pai si ai platit ? Și cand s-a intamplat?
Corect !
Eu sînt mic !
Nu mă pot lupta cu statul !
Da ! Toate informațiile sînt corecte !
Mă repet a nu știu cîta oară ...
Eu sînt un tip sărac. Fug banii de mine ca apa după gîscă , de cînd l-am cunoscut pe Dumnezeu . Am trecut prin multe încercări !
El, mi-a promis că "apa și pîinea nu-mi va lipsi" și , deși au trecut luni fără a cîștiga un leu (în 2014 nu am cîștigat 1 leu tot anul. In iarna aceasta am terminat banii în ianuarie, 2 luni ... s-a ingrijit altcineva să nu-mi lipsească nimic ...  , deci n-am răbdat nici de foame, nici de frig. Închei paranteza.)
Fiul meu cel mic s-a născut în 2007. Eu am pus în bancă 200 lei ca să avem bani in caz de urgență. În casă s-ar fi cheltuit ...
Dar nașterea a decurs bine, ulterior, n-au fost probleme, așa că am uitat de bani. Banii au fost depuși pe termen de o lună cu dobindă la dobîndă.
În 2011 am fost chemat la ... nu mai știu, Direcția Sănătății, (parcă  îi spune) și după ce am stat la o coadă imensă 2-3 ore, aflu că datorez statului minunata sumă de 600 lei , deoarece am "profit" !
Inițial am refuzat să plătesc, dar veneau scrisori recomandate cu confirmare de primire, la fiecare 2 luni ! După ce am primit vreo 10-20 de astfel de scrisori, suma a scăzut de la 600 lei la 50 lei !
Cînd a văzut soția scrisoarea m-a îndemnat să mă duc să le dai banii și să scap de ei.
Zis și făcut .
Era probabil prin Martie - Aprilie 2013, cînd am fost și am achitat banii (cei 50 lei).
Acum în Ianuarie 2017, mă trezesc cu contul bancar blocat, banii dim cont furați, (deci 0 lei în cont). Dacă am mers la sediul băncii să cer relații, mi-au răspuns că banii mei au fost retrași de către ANAF !
Am fost la ANAF să mă cert cu ei ... dar, eu cu părerea mea, ei cu a lor și ptr că nu mă găseau în calculator precum că aș fi făcut acea plată, au găsit cu cale să mai adauge și ceva penalități ptr întîrziere , de vreo 200 și ceva de lei.
Atunci, în 2013, cînd am plătit banii, muream de ciudă că am apucat să dau banii, ptr că imediat în luna următoare, Prim-ministrul vremii (probabil Tăriceanu) a dat o lege prin care se anulau toate aceste datorii către stat ptr sume de nimic.
Probabil că oamenii au dat statul în judecată și după zeci, sute de procese pierdute, au renunțat la taxa aberantă.
Deci odată banii plătiți, o dată taxa anulată, eu a trebuit să plătesc penalizări ptr nimic !
Asta e !
Mergem înainte !!!


#82
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009


View Postcuculea, on 27 iulie 2017 - 21:53, said:

1. nu trebuie sa te duci pana la banca sa it deschizi cont,
Îmi pare rău ! Prea tîrziu !
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170727/567627ed45ed4c501059588845ac3cee.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Crede-mă că așa am vrut și eu, dar am cerut aprobare de la Dumnezeu și nu am primit-o ! :(
Am cerut voie să merg la sediul băncii să închei contractul și "cererea a fost aprobată" :)
Săptămâna următoare voi primi și cardul, dar tot la sediul băncii.
Am tot dat telefoane și am trimis e-mail să-i rog să-mi trimită cardul acasă.
La telefon mi-au răspuns că nu se poate expedia la domiciliu, acum aștept răspuns la mail.
Îmi vine anevoie să mă duc in oraș după card. Pierd cam 4-6 ore , dus întorc. Trebuie să lipsesc de la muncă ...
Am să-L rog pe Tatăl, să se poată !
EL POATE !!!

Quote

2. care comisione?
Cum care comisioane ?
Orice bancă percepe comisioane ptr orice !
Taxe lunare ptr administrarea banilor (contului).
Taxe anuale ptr același lucru.
Taxe ptr transferul banilor.
Și alte taxe .... !!! Care Libra nu le au ! Sînt "0" !!!!

La Raiffeisen eu aveam 0 lei în cont, sumă ptr care ei îmi cereau lunar 4,9 lei, ptr că îmi administrau banii.
Cred că au transpirat serios numărînd această sumă lunar.
Cînd am lichidat contul a trebuit să aduc 12 lei, de acasă, ca să-mi șteargă contul !




Attached File  Screenshot_2017-07-28-00-13-01.png   32.87K   21 downloads

#83
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
wow cata mizerie pentru 30 de lei
oricum sa nu-ti mai uiti banii in banci! uite ce patesti cand vegheaza statul pentru tine! Posted Image

#84
sorinmitrache69uk

sorinmitrache69uk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2015

View Postmephistotel, on 08 ianuarie 2017 - 18:49, said:


Te rugam sa ne spui in ce tara cu apa calda nu exista comisioane bancare.
Anglia de exemplu.

#85
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsorinmitrache69uk, on 08 martie 2018 - 11:05, said:

Anglia de exemplu.

Comisioane exista bineinteles, ca nu exista la multe banci o taxa lunara pentru contul curent aia e altceva. http://www.bbc.com/n...ee-for-accounts

Quote

Most banks offer fee-free current accounts - but consumers often pay in other ways, through low interest rates, overdraft charges or penalty fees.
Some argue that a clear, transparent monthly fee would encourage competition and innovation amongst the big banks and could help prevent mis-selling scandals.
Kevin Burrowes, head of financial services at PWC, said that the UK free banking model was quite unusual, and that it was inevitable that banks would start charging.

A se nota ca lipsa comisioanelor astora e in general corelata cu nivele extreme de credit personal la dobinzi exorbitante (de obicei pe overdraft sau pe note de plata la credit carduri rostogolite de la o luna la alta).

Credit card Britain: Seven out of ten adults have average debts of £6,372

Daca aproape toate populatia foloseste curent credit carduri (atentie: nu orice bucata de plastic data de banca e credit card!!!) iei 1-4% din cumparaturi numai din comisioanele alea (sint platite de comerciant, clientul nici nu le vede). Dupa aia mai ai peste jumatate din clienti rostogolind datorii enorme pe cele mai proaste dobinzi, plus gasiti mai in fiecare luna cu contul gol si fiecare operatiune esuata (ca vin sa-ti ia din cont nu numai nota de plata la credit carduri ci si toate facturile de utilitati, impozite, asigurari, etc) costa, costa. La ce ai vrea sa sperii clientii cu un comision lunar de citeva lire cind majoritatea clientilor iti aduc zeci de lire iar unii chiar sute? Daca aveai majoritatea clientilor cu un cont facut fortat de angajator pe care il folosesc doar ca sa scoata toti banii de la ATM (dar chiar toti, am vazut lume care se plinge ca nu pot sa scoata 733 lei exact din automat) normal ca luai comision lunar si la extragere.

#86
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Daca nu as fi stat un an in anglia si nu as avea cont si card de uk nu as fi comentat dar asa nu ma pot abtine: vorbesti numai prostii!!!

La natwest nu am platit absolut nici un comision ( fara nici o steluta) si pot lua imprumut la o dobanda mai mica decat la orice banca din Romania.

#87
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
F300 nu stiu de unde le scoți dar sper sa nu te creadă nimeni pe aici
Vorbesti din proprie inițiativă sau doar din citit auzite?

#88
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vrei sa spui exact ce nu crezi? Ca se cheltuieste mult pe credit in UK (nu ca in US, dar sint niste buni "americani ai Europei")? Ca in general nu iti iau comision lunar dar te prind la alte chestii? Ca sint dobinzile la credit carduri enorme (nu alea pina la scadenta, ci daca platesti partial)? Ca te costa suplimentar destul de consistent de fiecare data cind vin sa-si traga banii si nu mai ai in cont? Ca in afara de doi romanasi pierduti de pe softpedia nu sta nimeni din UK sa isi traga si ultimul pound in cash si dupa sa-l cheltuiasca asa?

#89
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Tu chiar nu intelegi ca eu pot sa iau de la natwest imprumut mai avantajos decat pot sa iau de la transilvania?
Sunt aceiasi persoana si aici si acolo

#90
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
@catalin11catalin: poftim o lista cu toate taxele și comisioanele de la NatWest: https://personal.nat...nd-charges.html - de la taxa lunară de Overdraft + dobânda, pana la £1+2.99% din valorea Tranzacție pana plățile in alta valuta.
Apoi, ca dobânda e mai mică in Anglia e și normal - comparând la numărul de clienți (banca românească vs banca englezeasca) și la populația țării
Ca nu plătești comision la bancomat - asta e fiindcă ii duce capul și au creat o rețea naționala de bancomate in loc sa își pună 7 bănci 7 bancomate unul lângă altul (a se vedea malluri airporturi etc in ro) - www.link.co.uk
Problema îndatorării e bine cunoscuta in UK - guvernul încerca acum câteva luni sa impună creditorilor limite pentru debitori ca oamenii sa nu mai devină insolvenți dacă nu își permit sa își plătească datoriile.
Comisioane 0 nu exista - fie le vezi și știi ca le plătești, fie afli ca exista după te lovești de ele. Ca day-to-day Banking e gratuit - încasări, plăti, bancomate și internet Banking- asta e normal fiindcă își acoperă investițiile și cheltuielile din restul de taxe și comisioane din alte părți primite.

Și alt aspect important la împrumuturi și carduri de credit: înainte sa aplici și vezi ca dobânda e 8.1% p.a. la un credit trebuie sa te aștepți sa nu Primești neaparat dobânda aceea - doar 51% din Aplicanți o primesc. Dacă istoricul tău de creditare sau circumstanțele fac banca sa creadă ca nu ești solvabil, îți va creste dobanda. La primul meu card de credit in uk mi s-a oferit dobanda 79.9% cu o limita de £100 - arată-mi in România un card echivalent. Sunt atâtea variabile și diferențe, dar la baza e același principiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate