Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Card fara comisioane

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostBodCasa, on 08 ianuarie 2017 - 23:41, said:

Au 0% comision, dar dai din start 7€/luna asigurari.... si tot acolo akjungi....

Ai bifat tu ce nu trebuie.

#56
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

View Postcatalin11catalin, on 08 ianuarie 2017 - 22:50, said:

Mersi. O sa imi dau comanda la Libra Bank.
Cardul vine prin curier?

da, prin Fan mi-a venit parca

View Postslai, on 09 ianuarie 2017 - 08:50, said:

si libra cum il alimentezi? in conditiile in care au sedii foarte putine?

au sistem de "portare", similar cu ING.
Eu imi portez din banca la care primesc salariul

#57
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
M-am uitat la oferta BCR; 3 lei pe luna internet bankingul; 4 lei la fiecare incasare interbancara ( care nu e salariu - ce o insemna asta); 10 lei taxa emitere card.
M-am uitat mai demult la BT; reclama era interesanta - fara comisionae de administrare; inainte sa imi fac card, am citit conditiile si am descoperit ca au comision de incasare (nu mai stiu daca fix sau procent); asa ca am renuntat sa mai fac la ei cont.

La toate bancile trebuie sa citesti cu atentie ca sa afli unde sunt taxele; in reclama e o poveste si la nota de subsol, la ** sau in cele 15 pagini aditionale pe care le semnezi gasesti tot felul de chestii dubioase.

#58
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostBlueSoul, on 08 ianuarie 2017 - 18:58, said:

va invit sa faceti card la barclays sau lloyds. 0 comisioane si aplicatii de internet banking. din pacate sunt banci serioase. din uk Posted Image

Se poate din Romania?

#59
Blatman

Blatman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2016

View Postmephistotel, on 08 ianuarie 2017 - 18:49, said:


Te rugam sa ne spui in ce tara cu apa calda nu exista comisioane bancare.

In EAU

#60
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postboringboy, on 09 ianuarie 2017 - 09:24, said:

au sistem de "portare", similar cu ING.
Eu imi portez din banca la care primesc salariul

Sistemul nu este similar cu cel de la ING. La ING se ofera portarea direct in contul curent de unde poti sa-i cheltuiesti, retragi etc. La Libra se ofera portarea DOAR in contul de economii, de unde nu-i poti cheltui sau retrage in orice conditii. Acest serviciu de portare de la Libra este mult mai restrictiv si se supune unor conditii care daca sunt incalcate poate avea drept consecinta suspendarea temporara sau definitiva a serviciului.

"Serviciul este oferit gratuit de catre LIBRA INTERNET BANK S.A., cu conditia unui regim normal de utilizare. Prin regim normal de utilizare intelegem efectuarea transferurilor de portabilitate cu scopul de utilizare a produselor de economisire. Banca poate considera ca regimul normal este incalcat in situatii exemplificate in continuare, nelimitativ: transferul inapoi catre contul din care s-a efectuat portarea initiala sau un alt cont, imediat si in mod repetat, a unor sume de bani echivalente sau apropiate de suma portata; retragerea sau transferarea imediata si in mod repetat a sumelor de bani portate; utilizarea serviciului pentru a obtine alte beneficii in afara celor oferite de LIBRA INTERNET BANK S.A. prin acest produs, cum ar fi fara a se limita la situatii precum: transferul la o alta banca, in vederea obtinerii de puncte de fidelitate sau cash-back. In cazul in care se constata astfel de incalcari de la termenii si conditiile de utilizare prevazute in regim normal, banca poate decide unilateral suspendarea serviciului pentru clientii in cauza, pe o perioada temporara sau definitiva."   http://www.librapay....-portabilitate/

#61
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View PostBodCasa, on 08 ianuarie 2017 - 23:41, said:

Serios.... si tu te speli la rau???
Au 0% comision, dar dai din start 7€/luna asigurari.... si tot acolo akjungi....
Insa aia 7€ nu ii simnti "acolo" pentru ca ai salariu mai mare!
Daca semnezi ca primarul, boier esti. :)  Nu conteaza salariul, acolo ma duc si vb cu ei si pentru 3 centi care dau cu virgula. Tu chiar nu intelegi ca e totul gratis? Ma rog, cardul la fiecare 5 ani sau daca-l pierzi.

Faza cu apa calda e o expresie foarte circulata in Ro, eu doar aici am auzit-o. Ca tu nu o stii nu ma priveste pe mine.

#62
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Expresia cu "apa caldă" e potrivită în special celor care s-au spălat toată viața la lighean, și cad în extaz când văd robinet făra vreascuri de foc sub el.
Oricum, chestiunea cu "totul gratis" nu e valabilă nicăieri în lume, pe la unele bănci posibil să fie operațiunile de bază scutite, dar rămân destule alte comisionate, asta fără a lua în considerare cazurile speciale, studenți, pensionari, salarii mari bagate lunar în cont, etc.

#63
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Raiffeisen are zero la tot inclusiv la retrageri de la alte bancomate decat ale lor, cu mentiunea ca ai nevoie de minim 2000 lei primiti in cont lunar, altfel ai 15 lei comision. zero lei la tranzactii(primit sau trimis), zero comision la cont in valuta, zero internet banking

#64
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

View PostMaterium, on 08 ianuarie 2017 - 21:07, said:

Am mutat totul la Raiffeisen unde pentru că se trece de 2000 de lei rulajul e zero tot ce fac uzual.m...e BT! I-am rugat sa îmi de-a o altă soluție decât SMS ptr 3D secure iar iei nu au avut curajul să îmi zică că asta e și nu au ce face. Cum nu am tot timpul semnal GSM așa macar plătesc cu OP și costuri zero.

Esti multumit de mutarea facuta? Ma gandesc sa fac acelasi lucru mai mult pt cardul in Euro.

#65
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009
Cautam si eu sa-mi fac cont la una dintre bacile de pe aici !
In 2000 am deschis primul cont bancar, cu card atasat la BCR . Pina prin 2005-2006 cind a fost preluata de "Ș", am fost multumit, dar am abandonat BCR-ul in favoarea la Raifaissen .
Luna trecuta am incheiat contractul si cu ei, in urma unor neplaceri ... iar acum ma orientez catre o alta banca !
Rate si comisioane au cu toatele , ca doar dintr-asta traiesc !
In urma a ceea ce am citit pe aici, am dat o cautare pe net si am gasit 2 pagini care ofera informatii acceptabile ptr "persoanele fizice"
1. TOPUL COMISIOANELOR: Ce taxe iau băncile pentru administrarea unui cont curent, interogarea soldului și retragerea de numerar .
2. Topul celor mai ieftine banci .Costul lunar al unui cont curent pentru persoane fizice cu card atasat si online/mobile banking, plus serviciile oferite la ghisee de bancile romanesti se ridica lunar la o medie de 56 de lei, rezulta din analiza comisioanelor practicate de un numar de 20 de banci romanesti realizata de Bancherul.ro.

Attached Files



#66
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
eee, plati la ghiseu nu prea fac oamenii in ziua de azi, toti au robotei.
Iar la ING, de exemplu, daca ai o suma primita lunar de minim 700 lei, acel comision de 7 lei dispare.

poti deci sa-ti faci un card cu comision 0 (ex: libra) cu virament recurent de cel putin 700 lei lunar catre ING si ajungi practic sa primesti comision 0 pe ING si un card libra bun in caz de urgente.

#67
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009


View Postboringboy, on 11 iunie 2017 - 09:15, said:

poti deci sa-ti faci un card cu comision 0 (ex: libra)
Așa e !
Am intrat în urmă cu cîteva zile într-un sediu ING , unde am cerut relații de la o duduie și așa e .
Eu nu am venit, ptr că nu sînt angajat. La Raiffeisen plăteam acei 5 lei/lună ptr "întreținerea contului".
În urmă cu vreo 3 luni mi-a ras ANAF-ul toți banii ! Deși contul meu era "0" lei, valoarea se tot adăuga.
Am primit in SMS pe telefon, cum că le datorez 8 lei, parcă ! Ptr ce ?
Am reziliat contractul !
Iar acum ce fac ?
Săr din lac în puț ???
Am plecat de la Raiffeisen care-mi cereau 5 lei/lună și mă duc la ING , ca să cotizez cu 7 ?
Libra are cele mai avantajoase oferte, dar căutînd sedii bancare ... nu prea au ! Deci eu cum îmi alimentez contul ?
Atm-uri iar n-am prea văzut !? Dar, peste asta se poate trece, întrucât nu bag banii pe card azi, ca să-i scot mîine.
Cardul aș dori să-l folosesc ptr plățile on-line (curent, telefon, eBay) !
Cel mai probabil voi alege altă bancă !



Am uitat !
Vroiam să adaug niște capturi .
Attached File  Screenshot_2016-05-17-08-46-37.png   42.32K   43 downloadsAttached File  Screenshot_2016-02-01-21-32-47.png   49.97K   43 downloads
În prima captură mi-am luat un telefon de pe Ali. M-a spart la rata transferului lei-euro !
A doua captură, este cu comisionul lunar (printre altele) !

#68
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
libra are parteneriat cu euronet, iar acestea sunt cat de cat, nu stiu insa situatia in Braila.
dar, orice te avantajeaza mai mult

succes

#69
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
De ce sa deschizi un cont la libra ca sa virezi bani la ing ca sa nu ai comisioane cand poti pur si simplu sa revii la BCR? E diferit fata de ce era in 2006 ;)

https://www.bcr.ro/r...ntul-curent-bcr

#70
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
diferit, dar nu semnificativ.

*din cele 4 pachete de cont curent, doar unul are taxa lunara 0 iar acela nu are inclus internet banking.
*una din putinele banci ce inca percep comision cand primesti bani in cont (*mai putin salariul)
*una din putinele banci ce inca te taxeaza atunci cand virezi in contul altei banci

Daca platesti fiecare din cele de mai sus, depasesti cu mult cei 7 lei ceruti de ING.

#71
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009
Așa cum am scris în postarea anterioară Statul Român e in foame de Bani ! Te trezești că-ți bate, Moș Gerilă la poată cu un cadouaș de-ți pică plombele. Ca și cum nu ar fi suficient "premiul" pe care îl primești, mai vine și banca și te premiază cu un super-bonus !
Ia priviți care este taxa ptr poprire ?!?

#72
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 10.03.2005
Sunt si eu interesat sa-mi fac un card fara comisioane sau sa fie cat mai mici. Din cate am citit pe net in ultimele zile, fiecare au plusuri si minusuri, totusi cele mai accesibile mi se par astea trei:

1. Raiffeisen Bank cu ofertele ”Zero simplu” si ”Zero tot” (bineinteles daca te incadrezi in cei 1,000 sau 2,000  incasati lunar. Daca nu te incadrezi, nu merita caci platesti 180 sau 120 lei pe an taxa de administrare cont).
2. Banca Transilvania cu cadrul Visa Electron + Internet Banking cu 1 leu. Singurul lucru negativ este ”comisionul de incasare” destul de nesimtit, dar parca am citit undeva ca se va scoate din iulie/august. Poate confirma sau infirma cineva.
3. ING. Oferte bune si costuri zero daca incasezi lunar 700 lei (3 luni consecutiv) si faci o plata online cu cardul in fiecare luna. Daca nu te incadrezi, atunci platesti 7lei/luna administrare cont.

Dintre cele 3, cel mai mult parca imi surade BT unde sunt costuri zero sau aproape zero si nu sunt conditionate de incasari lunare si luna si plati cu cardul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate