Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Tuning Octavia RS 230

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nicu_Paleriuaq

Nicu_Paleriuaq

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2017
Salut,
detin o Skoda Octavia RS 230 nou-nouta de aprox. 2 luni.
Sunt pasionat de masini in general, iar aceasta este masina mea preferata.
As vrea sa ii fac niste tuning.
As vrea sa incep prin chituning.
Intrebare, se poate mari de la 230 cp la 300cp ?
Mentionez ca motorul este 2,0l TSI.
Am auzit ca se poate face astfel de chiptuning si la reprezentata Skoda.
Daca nu este adevarat, recomandati-mi niste ateliere bune de chiptuning.
As mai vrea mici modificari sa pot face si mici drifturi cu ea (pe circuit bineinteles) .
Nu conteaza cat o sa coste, vreau doar sa stiu daca si cat se poate modifica la ea.
Va multumesc.

.

#2
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Daca faci chiptuning in afara de reprezentanta s-ar putea sa ai probleme cu garantia :)

#3
Nicu_Paleriuaq

Nicu_Paleriuaq

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2017
Se poate face chiptuning si in reprezentanta ?

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Desigur, maine mergi de dimineata la ei si explica-le cum sta treaba. Si succes la facut drifturi pe "circuit" cu tractiune fata Posted Image

#5
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 17.12.2006
inainte sa iti dau un sfat sunt curios ce masina ai mai avut, cati ani ai si de cat timp ai permis?

#6
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Din cate stiu nu se poate face chip tuning in reprezentanta. Daca ii faci tuning mare atentie ca o sa pierzi garantia.

Sfatul meu este sa actionezi cu grija cand vine vorba de tuning, si la remap de ECU ai grija daca ti se promite prea mult. La ECU remap la motorul ala 20-30 de cai e ok, mai mult n-as avea incredere fara modificari hard. Si da, mai mult ca sigur ca poti ajunge la 300 de cai dar nu doar cu software. Trebuie sa bagi ceva mai multi bani, incearca la SKN tuning e o firma internationala si au reprezentanta si in Romania. Ei sustineau ca acorda garantie daca se intampla ceva din cauza tuningului dar e cu dus si intors treaba. Nu sunt ieftini dar sunt o firma serioasa, asteapta-te la 800-1000 euro pt ECU remap de la ei. Daca ajungi la 300 de cai cu masina aia, cred ca va trebui sa investesti ceva si in suspensii pt stabilitate, iarasi vezi ca daca ai cutia DSG aia are o toleranta destul de mica la tuning, ca nu duce foarte mult cuplu.

#7
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Din ce oras esti?

#8
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Nu ai precizat dacă e cutie manuala sau DSG, pt ca una automata Îți limitează opțiunea de tuning. Caută TCM Tuning, parcă Dragos Voinea îi spune persoanei (îl găseșți pe forumul monomarca vw). Tuning din soft nu îți anulează garanția pt ca softul original poate fi rescris oricând. Pt 230cp doar din soft mergi undeva spre 260-280cp,  pt hard tuning deja tb umblat în detalîi care sigur duc la pierderea garanției (pt 300cp cred ca e suficient un filtru de aer sport, o evacuare directa, turbina mai mare, și musai alt ambreiaj sau măcar acoperirea cu kevlar a celui existent, fiind nou)

Edited by SILE802002, 08 January 2017 - 20:59.


#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
crezi ca mori altfel cu 300 de cai decat cu 230? adica mai rapid, mai fara dureri? drifturi cu rs-ul :)))))) si zici ca esti pasionat de masini, cauta-ti alta pasiune. TCM Turbo ca sa fiu la obiect si iti spune voinea cat te costa si cati cai frumosi scoti numai din soft

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Troll prost si voi si mai *** ca el. Nimeni n-a zis de frane, unul singur a precizat ceva de ambreiaj. In rest tampenii cu suspensii, filtru de aer si alte cretinatati. Da, e foarte important sa ai suspensii bune cand intri in plina viteza in parapet pt ca franele erau la plimbare... Bine ca n-au aparut aia cu coada de rechin pt 10 cai in plus.
Nu fac bine aia de la Celtic Tuning (de ei stiu sigur, ca am avut contact cu ei pt Honda mea) ca nu-ti fac Stage 2 remap fara upgrade la ambreiaj si frane? Poti sa le faci la ei sau in alta parte, nu te conditioneaza sa le faci in service-ul lor, dar trebuiesc modificate altfel nu stau la discutii cu tine. Dar na... mentalitate de tuneri adevarati din UK vs mentalitate de meltean de Dambovita cu latptop si cablu de interfata.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Puterea se poate creste, niciodata nu e destul, mai ales duap ce te obisnuiesti. Unii au 1000cp sau mai mult, nu 300cp.
Dar cand incepi ca vrei sa faci drifturi cu o masina noua (de 2 luni) cu tractiune pe fata, indiferent de costuri (daca nu erau problema costurile lua ceva cu tractiune pe spate) atunci chiar sunt 99% sanse sa fie troll.
Drift cu tractiune pe fata se face foarte greu, abia reuseau putini dintre profesionisti sa faca asa ceva si tot nu era ceva spectaculos.
Iar la tractiune spate ca o masina sa fie de drift, trebuie reglata geometria rotilor, schimbata pompa servo si frana de mana + alt diferential.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate