Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Căsuța de pe deal

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#145
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca povestea este adevarata , eu zic doar :JustMona Posted Image

#146
SirJoker

SirJoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.09.2007
Salut, știe cineva unde se poate achiziționa un container maritim eventual scos din uz la un preț rezonabil?

#147
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSirJoker, on 24 martie 2017 - 18:07, said:

Salut, știe cineva unde se poate achiziționa un container maritim eventual scos din uz la un preț rezonabil?

Șansa unui preț mai mic o ai in Constanta. Este adevărat ca te va costa transportul de acolo.

#148
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 17 ianuarie 2017 - 23:01, said:

" Cine s-ar pricepe sa faca asa ceva in Romania? "

Iurta, in conditiile din Romania, este ori o chestie de provizorat (sau, in cel mai fericit caz, o locuinta sezoniera), ori o chestie destul de scumpa. Am o prietena obsedata de casele Mandala (varianta perena a iurtei) si o alta care viseaza la o casa rotunda. Cea din urma, nu stie unda va fi, cand si din ce material (desi, de cand cu canepa mea, cica s-a hotarat Posted Image ) dar stie ca va fi rotunda, ca o iurta, zice ea. Asa ca amandoua mi-au cerut parerea si am petrecut Posted Image multe cafele discutand pe tema.

Iurtele sau surorile lor mai "all-seasons" nu sunt deloc greu de facut. Singurele elemente, dupa parerea mea, care ar ingreuna procesul sunt faptul ca o casa dintr-asta se face pe structura de lemn si ca nu exista precedent, in Romania.
Cu structura de lemn ... m-am cam lamurit. E greu sa gasesti pe cineva deschis la minte, care sa se si priceapa la lemn si care sa nu construiasca o casa din lemn dupa modelul bunker-ului. Iar asta cu precedentul ... s-o mai gasi vreun nebun sau vreo nebuna sa-si ia visul de coarne. Din pacate, daca nu stii ce sa ceri, cele doua motive de mai sus fac sa creasca costurile.

Cu iurta e simplu. Acolo ai gresit, ti-a cazut iurta-n cap si o iei de la capat.

De ce am scris aici, pe tema asta? Fiindca imi place CASA Monei. Este o CASA. Altfel, poate, dar o CASA. Iar justmona si-a urmat visul. Azi o casa dintr-un modul de organizare de santier, maine una din canepa Posted Image , dup-aia o Mandala ... uite asa se aduna, de ici si de colo, astfel incat intrebarea despre cine sa pricepe sa fac asa ceva in Romania va fi pusa din ce in ce mai rar ... sper ...

#149
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDIY, on 24 martie 2017 - 19:24, said:

intrebarea despre cine sa pricepe sa fac asa ceva in Romania va fi pusa din ce in ce mai rar ... sper ...

Adica din ce in ce mai des ?!

#150
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Nu, din ce in ce mai rar. Adica pui intrebarea o data si primesti raspuns; nu primesti raspuns abia dupa ce ai intrebat de zece ori.

#151
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Eu speram ca din ce in ce mai multi sa puna aceasta intrebare, nu ca o singura persoana sa trebuiasca a pune de mai multe ori intrebarea (retorica deja) "a fi sau a nu fi priceput".

Chestie de optimism (incurabil), chiar daca lucrez in constructii (dezastru).

#152
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDIY, on 24 martie 2017 - 19:24, said:

Cu structura de lemn ... m-am cam lamurit. E greu sa gasesti pe cineva deschis la minte, care sa se si priceapa la lemn si care sa nu construiasca o casa din lemn dupa modelul bunker-ului.
In privinta asta, cred ca am pe cineva. Ii place lemnul (adica nu doar ca lucreaza cu lemn si in lemn...) si este ecologist. Locuieste apoximativ in Lunca Cernii, Hunedoara. E aproape vecin cu mine.

#153
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Casuta de pe deal 2017

Attached Files



#154
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Superb!

#155
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
E de vis ce ai putut sa faci acolo....felicitari!
(gradina aia e din alta lume !)

#156
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View PostJustMona, on 19 iunie 2017 - 10:15, said:

Casuta de pe deal 2017

Cum se cheama acel copacel visiniu din mijlocul acelei insulite? la ce inaltime ajunge la maturitate?

#157
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostJustMona, on 19 iunie 2017 - 10:15, said:

Casuta de pe deal 2017
La peisagistica ..amenajare exterioara - nota 10 . La arhitectura constructiei ..intre 5 si 6 ..cu parere de rau :)
Attached File  2017-2.jpg   329.55K   566 downloads

View Postkondas, on 24 iunie 2017 - 09:25, said:

Cum se cheama acel copacel visiniu din mijlocul acelei insulite? la ce inaltime ajunge la maturitate?
Probabil e un artar

#158
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
DoarUNom, ce e bunkerul ala din poza?!Posted Image Zau asa, casuta Monei mi se pare mult mai frumoasa.

Edited by cumparator, 24 June 2017 - 18:09.


#159
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Bea o gura de apa ..si cand te trezesti imi zici :D


Ps. Aia e partea din spate ..fata nu ti.o arat ca dupa aia te indragostesti de ea :D


Si inca ceva ..la asta nu sunt gata sistematizarile si amenajarile . Ti.a placut aia de mai sus pentru ca ti.a furat ochii floricelele :)



#160
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Pot sa beau si o galeata cu apa...
Gusturile nu se discuta.Posted Image

#161
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sigur ..dar imi place si sinceritate(cateodata) ..chiar daca e impartasita pe uscat :)

#162
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Colega noastră a făcut ce a putut,cum a putut și cum i-a plăcut,singură.

Așa că judecățile sunt de prisos.

S-ar putea spune că:
"Mie nu-mi place cum a făcut ea!"
Dar nu:
"Este urât/nasol/etc!"
Pentru că asta implică că ai dori să impui standardele tale tuturor ca fiind standare absolute.
Adică toți să facă cum zice X.Iar asta nu e bine.

Sunt convins că în alte condiții și cu buget mai mare ar fi făcut mai mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate