Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Legume si plante aromatice in scara blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Ce legume si plante aromatice recomandati a fi plantate la ghiveci, pe scara unui bloc unde nu patrunde lumina naturala iar iluminatul se face non stop cu lumina de neon !

Va multumesc !

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Orice rezista la scuipat, chistoace de tigara, praf si este planta aromatica, ce nu cere lumina. In afara de cateva ciuperci, chiar nu stiu ceva sa se multumesca cu lumina neonului si un mediu  relativ ostil de viata.

#3
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Chiar sunt curios de răspunsuri şi-am dat follow topicului !!! :)

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postkos_funny, on 08 ianuarie 2017 - 11:48, said:

Ce legume si plante aromatice recomandati a fi plantate la ghiveci, pe scara unui bloc unde nu patrunde lumina naturala iar iluminatul se face non stop cu lumina de neon !

Va multumesc !

cam toate plantele aromatice vor multă lumină naturală.

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postkos_funny, on 08 ianuarie 2017 - 11:48, said:

Ce legume si plante aromatice recomandati a fi plantate la ghiveci, pe scara unui bloc unde nu patrunde lumina naturala iar iluminatul se face non stop cu lumina de neon !
Daca nu te ocupi de droguri , poti incerca niste becuri speciale . Eu am pus provizioriu doua leduri " speciale " sa mai ajut boschetii pe perioada asta cu lumina slaba ...

Attached Files


Edited by maximg, 08 January 2017 - 13:03.


#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Cam orice plantă se pretează, unele mai bine, altele mai puțin, în funcție și de tipul becului, care trebuie să emită într-un anumit spectru. Te poți interesa de lumina artificială de creșterea plantelor, uite aici o sinteză: https://en.wikipedia...wiki/Grow_light

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Intrebarea asta cu ce plante putem cultiva pe intuneric apare mereu, mai ales iarna si are un singur raspuns scurt si cuprinzator...
Niciuna!
;)

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkos_funny, on 08 ianuarie 2017 - 11:48, said:

Ce legume si plante aromatice recomandati a fi plantate la ghiveci, pe scara unui bloc unde nu patrunde lumina naturala iar iluminatul se face non stop cu lumina de neon !
Va multumesc !

Nu e vorba numai de lumina. Anumite plante nu se acomodeaza nici moarte decat daca fereastra e in sud, altele au nevoie de o minima umiditate in aer, care poate sa nu existe in scara. Sunt tot felul de conditii specifice de cultura, dar merita incercat.

#9
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Ai putea creste lavanda, e destul de rezistenta si la frig. Legume nu stiu ce ai putea creste, au nevoie de spatiu, poate ardei iuti?

#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La el problema e una singura, casa scarii nu are lumina!!!
Ori acolo ori in beci, tot una!

Edited by subway_guru, 08 January 2017 - 18:26.


#11
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Nu are lumina naturala pt ca nu sunt geamuri  dar lumina de neon este aprinsa non stop !

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Un neon chior pus la tavan e la fel de eficient ca o frectie la un picior de lemn!
;)

#13
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Legat de bloc si plante ..eu stau la ultimul etaj (4) ..si le.am propus locatarilor sa fac pe cheltuiala mea renovarea-inlocuirea acoperisului ..doar sa.mi dea voie sa fac o mica sera (de 250 mp ) :) Dar nu prea vor ..



#14
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Da, si eu am avut initiativa asta si exact acelasi rezultat ! Cand te gandesti cata suprafata risipita te doare inima, mai ales ca ai avea acces usor la gaz , electricitate, termoficare, canalizare ...

#15
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Cauta pe tub Urban Farmer Curtis si vezi unde face ala sere in toate locurile si cotloanele posibile. E meserias tipul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate