Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Nokia 6

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
858 replies to this topic

#325
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Iti vorbesc din postura unui simplu utilizator de smartphone, asa cum sunt marea majoritate a celor care folosesc asa ceva: in jurul meu, cei care se plang de android sunt mai multi fata de cei care se plang de ios. Si vorbesc de urilizatori de telefoane cu o configuratie ok, de la Galaxy S6 pana in zilele noastre vs Iphone 5C pana in prezent.
Ios imi da increderea ca telefonul poate functiona bine si peste 2-3 ani. Al meu are 1 GB RAM si ruleaza bine. Un Android cu asemenea memorie e terminat. Desi aplicatiile se gasesc pentru ambele sisteme. Faptul ca ios poate sa finctioneze la fel precum un android, care are nevoie de mai multe resurse, mie imi demonstreaza ca ios este un sistem mai bine optimizat si mai eficient. Cam asa era si WP si (poate) de-asta mi-a placut.

#326
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
PE mine n ma intereseaza cifrele de sub "capota". Ma intereseaza sa mearga. Nu mai intereseaza cum e facut OS-ul si ce procesor/ram are telefonul atata timp cat imi merge bine. Eu inca mai am un S4 care merge excelent si in ziua de azi. Cunostintele tale au instalat, probabil, toate gunoaiele de aplicatii pana au reusit sa puna in genunchi sistemul, lucru foarte posibil si cu iPhone-ul.

#327
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu chiar. Vorbesc de aplicatii uzuale.
In fine. Revenind on topic, sper ca interfata grafica sa nu fie ca la Nokia 3. Mi se pare ca seamana cu a telefoanelor branduite de operatori. Culori reci, intunecate, cam spalacite... senzatia de ieftin se simte cam tare. Parerea mea.

#328
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Interfata este aceeasi ca la Nokia 3. Asta e Androidul Stock. Il poti personaliza cum vrei tu.

#329
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Amanarea asta cred ca o sa scada mult din vanzari...

#330
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Urmaresc acest topic de ceva vreme si de curand am achizitionat un Nokia 6 de la QM. E varianta de China, dar are Gapps si pot spune ca functioneaza impecabil. Am avut dubii pana sa il butonez deoarece eram nesigur de performantele procesorului. Insa tin sa va precizez ca in utilizare zilnica este un procesor bine echilibrat. Pentru toti cei care doresc un android curat, va recomand acest telefon. Apreciez mutarea HMD de a lansa telefoane cu android si faptul ca prin aceasta cale am reusit sa revin la Nokia.

Edited by adyrafy, 26 June 2017 - 10:55.


#331
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Așteptăm să revi cu o descriere în amănunt a telefonului peste câteva zile.
Vrem sa aflam părțile atât pozitive cât și cele negative despre acest terminal.


#332
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiliemirea, on 26 iunie 2017 - 11:55, said:

Așteptăm să revi cu o descriere în amănunt a telefonului peste câteva zile.
Vrem sa aflam părțile atât pozitive cât și cele negative despre acest terminal.

Degeaba, daca e versiunea de China. Are alt soft, modificat pentru acea piata.

#333
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
In afara de booklet ce era in chineza, nu am regasit absolut nimic specific pietei din China. Telefonul il am deja de 2 saptamani si sunt super multumit de performanta si autonomie. Pozele sunt clare, desi nu se compara cu vechile terminale Nokia ce aveau lentilele Carl Zeiss. Totusi, pozele sunt mai clare decat cele facute cu camerele de 13 MP ce se regasesc pe mai toate terminalele mid-range. Nu compar cele de la Samsung 6-7-8. Totusi, vorbim de un telefon de 1200 de lei. Singurul lucru putin deranjant la inceput a fost faptul ca este un telefon rece. Intr-o incapere cu aer conditionat, telefonul devine un pic prea rece la atingere. Am rezolvat cu o husa din plastic si silicon. Bateria tine undeva la 1.5 zile sau chiar 2. Depunde si de modul de utilizare. Se simte foarte bine in mana iar ecranul este suficient de lizibil in soare.

#334
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008

View Postadyrafy, on 26 iunie 2017 - 10:55, said:

Urmaresc acest topic de ceva vreme si de curand am achizitionat un Nokia 6 de la QM.
Ce varianta? 32-3 sau 64-4Gb?

#335
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
32-4 GB. Era cea mai buna combinatie la pret de pe QM la momentul respectiv.

#336
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Cum se aude (in difuzoare si in casti)?

#337
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Sincer nu stiu cum suna castile din pachet. Eu am o pereche de Sony On-ear pe care le folosesc constant. Difuzorul se aude foarte bine si in casti volumul este suficient. De asemenea, am observat ca pe partea de semnal sta foarte bine, eu am Digi si pe telefonul vechi nu prindeam vitezele ce le am acum cu acest Nokia.

#338
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008

View Postadyrafy, on 27 iunie 2017 - 09:40, said:

Eu am o pereche de Sony On-ear pe care le folosesc constant.
Si eu folosesc astfel de casti. Ma interesa banda de frecvente, dinamica, etc. adica daca are o placa buna de sunet.

#339
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Lasand la o parte prezentarea oficiala, eu sunt multumit de calitata placii de sunet si de cip-ul integrat. Am gasit si un link cu componentele folosite: http://wilsql5/Repor...PS_Audit_report

Ma consider audiofil amator si pot spune ca pot distinge un sunet amplu fata de zgomot. Pot spune ca in convorbiri se aude clar, iar sunetul emis de difuzor este suficient cat sa il aud in aglomeratie din buzunar. Cert este ca daca te gandesti sa il poti folosi pentru a asculta muzica la un gratar sau picnic, mai bine te orientezi pentru ceva dedicat, gen JBL Go, cum am facut si eu.

#340
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 29.10.2007
Și a trecut 26.06, a trecut și 27.06, dar telefonul încă nu a apărut la operatori.

#341
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Cosmin Rafira • 4 zile în urmă
"domnilor, pe scurt. camera e ok, dar nu stralucita. am un asus zenfone max (1) de 13 mpx si face poze mai bune decat nokia. telefonul se descurca excelent in aplicatii, multitasking, web browsing, incarcarea bateriei, chiar si bateria tine destul de bine (pentru una de 3000). sunetul e tare si foarte clar, nota 10. dolby.
DAR L-AM CUMPARAT DE LA .... CU .... LEI, SI L-AM RETURNAT. SEMNAL PROST. Probabil carcasa din metal creeaza interferente, iar antenele sunt pe ea, exact unde tii mana pe telefon. asadar, cand iei telefonul in mana, vezi cum pica semnalul cu 1-2 linii. Asta e valabil doar pentru zonele cu semnal mediu si slab, in orase nu are probleme. De altfel, telefonul nu prinde 4g pe orange, unde batranul MAX o facea cu brio (aici ma refer la reteaua orange). Asadar, pe partea de multimedia si butonat este un aparat excelent... pana in momentul cand te suna cineva Posted Image
In concluzie, daca locuiesti in oras si iti desfasori activitatea in oras, merita cumparat. Daca mai umbli si pe la tara, e de evitat acest telefon Posted Image
"
Sursa.

Edited by marceltapi, 28 June 2017 - 13:23.


#342
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai asa e cand cumperi telefonul de la diversi bisnitari cu versiuni de soft pentru alte continente, in loc sa astepti versiunea oficiala.

Edited by Extinct, 28 June 2017 - 13:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate