Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dureri insuportabile de maxilar și urechi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
g_muresan

g_muresan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016
Bună ziua,
O întrebare... Sper ca am pus întrebarea unde trebuie.
De vreo 4 zile am niște dureri insuportabile de ureche și partea stânga a maxilarului(practic de la caninul de jos, și pana la maxilar și de acolo o simt pana în interiorul urechii).
Am luat amoxicilina, ibuprofen de 600,si dureri tot nu trece. Practic ma lasă durerea vreo jumate de ora, și revine.
Aveam înainte un molar pe partea stânga jos care era stricat și punga de puroi, l-a scos dentistul și a tratat puroiul, oare sa fie de acolo?
Va mulțumesc anticipat

#2
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014

 g_muresan, on 08 ianuarie 2017 - 08:47, said:

Bună ziua,
O întrebare... Sper ca am pus întrebarea unde trebuie.
De vreo 4 zile am niște dureri insuportabile de ureche și partea stânga a maxilarului(practic de la caninul de jos, și pana la maxilar și de acolo o simt pana în interiorul urechii).
Am luat amoxicilina, ibuprofen de 600,si dureri tot nu trece. Practic ma lasă durerea vreo jumate de ora, și revine.
Aveam înainte un molar pe partea stânga jos care era stricat și punga de puroi, l-a scos dentistul și a tratat puroiul, oare sa fie de acolo?
Va mulțumesc anticipat

  de ce nu intrebi mai bine un medic??

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 g_muresan, on 08 ianuarie 2017 - 08:47, said:

....
Mergi la stomatolog, iti face examenul clinic, te trimite la radiografie etc.
Asa merge treaba, nu pe pareri...

#4
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Cred ca te-a prins curentul...varianta cu tigara in ureche functioneaza de minune pana ajungi la un medic. :D

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Un molar de minte? Ce varsta ai?

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Pana ajungi la medic, poti incerca sa tamponezi gingia cu tinctura de propolis. Sau sa incerci cu un catel de usturoi. Cu usturoi mi-am tratat eu durerile de dinti cand faceam armata, daca cereai sa te vada un medic erai luat drept chiulangiu. Singurul tratament recomandat de plutonierul.cadru medical era: "aspirina si piramidon", Asa ca am scris acasa si am cerut usturoi.

#7
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Am avut o astfel de problemă cu ani în urmă.
Nici o carie,dar dureri pe o parte ce păreau a proveni de la dantură,și se "întindeau" până la ureche.
Soluția?
Vidan,la recomandarea medicului!

Mergi la stomatolog,explică-i problema,spunei de Vidan,și vezi dacă-l recomandă.
Pentru că nu este pentru toată lumea,are ceva în compoziție ce ar face rău unor persoane.

Deci,nu-l folosi "după ureche",că-ți poate face rău!

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Tort, on 08 ianuarie 2017 - 09:33, said:

Cred ca te-a prins curentul...varianta cu tigara in ureche functioneaza de minune pana ajungi la un medic. Posted Image
Si un deget in cur, musai.

Du-te la dentist!

#9
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 Tort, on 08 ianuarie 2017 - 09:33, said:

Cred ca te-a prins curentul...varianta cu tigara in ureche functioneaza de minune pana ajungi la un medic. Posted Image
tigara in ureche?? asta e vreun truc babesc?? ce se intampla daca bagi tigara in ureche ?? tragi fum pe ureche:))??

#10
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Da, este un truc babesc dar al 3:) de eficient. Aprinzi o tigara si o bagi cu filtrul in ureche. Dupa ce o sa pufuie de 2-3 ori o sa dispara de tot durerea aia. Si eu radeam la fel cand ma uitam pe net dupa remedii, ca bagasem in mine la Aulin, antibiotice, Ketonal si Algocalmin de am zis ca-mi sta inima. De aspirina saracului nu mai zic. Ma lasa la fel, maxim o ora dupa care ma lua iar. In ultima instanta am zis sa incerc si faza cu tigara...si radeam ca prostul ca nu-mi venea sa cred :))

#11
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 Tort, on 08 ianuarie 2017 - 10:14, said:

Da, este un truc babesc dar al 3:) de eficient. Aprinzi o tigara si o bagi cu filtrul in ureche. Dupa ce o sa pufuie de 2-3 ori o sa dispara de tot durerea aia. Si eu radeam la fel cand ma uitam pe net dupa remedii, ca bagasem in mine la Aulin, antibiotice, Ketonal si Algocalmin de am zis ca-mi sta inima. De aspirina saracului nu mai zic. Ma lasa la fel, maxim o ora dupa care ma lua iar. In ultima instanta am zis sa incerc si faza cu tigara...si radeam ca prostul ca nu-mi venea sa cred Posted Image)

am mai auzit de asa ceva, dar niciodata nu am incercat, desi sunt fumator:)).. poate o fi efectul placebo:)..poate doar crezi ca te ajuta:)

#12
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
nu stiu de ce am impresia ca 95% din topicurile deschise aici ar trebui incheiate cu "du-te la dentist" :)

#13
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Sunt mai multe "leacuri băbești",care în anumite cazuri au efect.
Mai este vata cu spirt,aprins un pic,apoi stins și băgat în ureche(un ghemotoc mic).
Mai este vata înfășurată pe un băț(fără a fi înmuiată în ceva),aprinsă puțin,apoi stinsă,iar fumul care va rezulta inspirat pe nara cu durerea.
Dar sunt soluții de moment.
Folosirea lor intensă nu are efect pe termen lung.
Iar în cazul durerilor de dantură,și o zi înseamnă termen lung.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
@tort
Nu cumva invers, nu cu filtrul in ureche ci cu jarul.
Durerea pricinuita de arsura e mai mare ca durerea de dinti pe care o uiti in acel moment.
Si pui pe unul care sa traga chiar 10 fumuri din tigara sa fie mai "tare".

#15
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

 jamesbond91, on 08 ianuarie 2017 - 10:23, said:

am mai auzit de asa ceva, dar niciodata nu am incercat, desi sunt fumator:)).. poate o fi efectul placebo:)..poate doar crezi ca te ajuta:)

Nu este chiar placebo...o sa vezi daca o sa incerci, la un moment dat o sa "vajaie" cate putin tigara de zici ca-ti iese aer comprimat din ureche Posted Image)
Fix dupa cateva pufuri de genul o sa te lase durerea.



 dorin_2k, on 08 ianuarie 2017 - 10:29, said:

@tort
Nu cumva invers, nu cu filtrul in ureche ci cu jarul.
Durerea pricinuita de arsura e mai mare ca durerea de dinti pe care o uiti in acel moment.
Si pui pe unul care sa traga chiar 10 fumuri din tigara sa fie mai "tare".



Mai bine incearca asa :))

Edited by Tort, 08 January 2017 - 10:43.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am scris mesajul la misto, dar vad ca tu chiar crezi.

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Posibil sa ai vreo sinuzita maxilara si durerea sa iradieze - posibil sa ai otita.......doar un medic va fi in masura sa-ti dea ce trebuie.

Poti incerca cu 2 cp de parasinus, vezi daca se amelioreaza durerea - dar nu amesteca cu alte produse care contin paracetamol.

#18
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Stai linistit, nici eu n-am pus clipul ala pe bune. Intr-adevar, sunt si ceva conuri pentru asta, dar nu din ziar si nu le dai foc in halul ala.
Uite aici

Edited by Tort, 08 January 2017 - 11:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate