Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Epilare definitiva prin limitarea hormonilor

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
That hurts :D

#38
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostAlexEn, on 14 martie 2017 - 13:09, said:

da nu sunt femeie...., dar si barbatii au probleme de genul acesta, nu numai femeile din nefericire...

Edited by July02, 18 March 2017 - 13:24.


#39
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016
Ma indoiesc ca ai incercat IPL cu un aparat performant minim 6 sedinte, cu siguranta ai fi scapat de problema pana acum.
Parul gros si inchis la culoare raspunde cel mai bine la tratament iar o sedinta la 2 luni cateva secunde nu cred ca iti ingalbeneste nimic.
Intre sedinte parul nu creste..

#40
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostShadowBroker, on 13 martie 2017 - 03:45, said:

Pilozitatea corpului la un anumit nivel de hormoni e o chestie genetica... adica, la acelasi nivel de hormoni(normal), unii indivizi sunt mai parosi, altii mai putin parosi... scazand cantitatea acestora, afectezi aparatul reproductiv(si nu numai)... mai mult, s-ar putea sa nu aiba nici efectul scontat, caci exista si femei destul de paroase... iar la polul opus, sunt culturisti care iau testosteron in mod excesiv si nu devin neaparat mai parosi(caci asa le e genetica) ... deci nu, umblatul la hormoni nu e in niciun caz o solutie pentru pilozitate, risti impotenta si alte chestii nedorite... ai atatea metode de epilare, si de scurta durata, si de lunga durata...

da cele de lunga durata sunt doar lasere si ipl, si dupa multi ani observ efectele negative, practic arde pielea , e afectata circulatia in zona pieloo sangele nemaicirculand in zonele tratate cu laser si ipl
alte metode de lunga durata nu cunosc...

View PostAuroraBoreala, on 18 martie 2017 - 13:26, said:

Ma indoiesc ca ai incercat IPL cu un aparat performant minim 6 sedinte, cu siguranta ai fi scapat de problema pana acum.
Parul gros si inchis la culoare raspunde cel mai bine la tratament iar o sedinta la 2 luni cateva secunde nu cred ca iti ingalbeneste nimic.
Intre sedinte parul nu creste..

cateva secunde....? hehe.... suficiente sa iti arda pe langa firele de par si pielea...., daca ai sta cateva minute pielea s-ar lasa total....
am incercat de mai bine de 10 ani acest IPL de care spui.....cand nu auzise nimeni de IPL eu facusem deja sedinte si am vazut ce poate si ce nu de atunci incoace...
IPL e temporar... reapare...nu este permanenta...., termenul s-a si revizuit se spune acum de lunga durata adica pana la un an maxim...nu este bun pentru sanatatea pielii
IPL emite o radiatie lumnoasa de spectru larg care arde ce intalneste in cale......nu carbonizeaza pielea , dar o arde suficient cat sa distruga vasele de sange devenind din ce in ce mai palida....
nu este adevarat pielea se ingalbeneste in timp pentru ca acele fascicole usuca zona distrug vasele capilare, practic sangele nemaicirculand in acele zone, pielea isi pierde vigoarea...

Edited by July02, 18 March 2017 - 13:39.


#41
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016
Daca spui ca ai facut acum 10 ani, aparatura s-o fi imbunatatit intre timp. Posted Image
Si eu am facut intr-un loc in care nu am avut rezultatele scontate si cu mult chin, apoi am schimbat locatia si aparatul si a fost ok, de ani de zile nu a mai crescut inapoi. Poate ar trebui sa mai incerci..
Aici nu am avut rezultate..
https://www.nomasvel...CFQE4GwodhH4F_A

Eu am facut ani de zile sedinte la 2 luni si nu am observat nimic desi am piele sensibila dar nu am facut pe fata. Poate ai nimerit un aparat prost.
Lumina merge pe firul de par si ii arde radacina, din cate stiu nu arde pielea, de exemplu daca pui pe pielea fara par nu simti nimic, te arde doar in zonele cu par, de-asta se aplica inainte un gel in strat  gros care preia din senzatii si probabil protejeaza si pielea.
Pot sa-ti spun unde am facut si a mers, daca vrei, nu vreau sa fac reclama.

Edited by AuroraBoreala, 18 March 2017 - 13:48.


#42
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostAuroraBoreala, on 18 martie 2017 - 13:37, said:


am facut cu aparate din cele mai perfomante
principiul IPL este acelasi.....,oricat de performante ar fi lumina emisa este aceeasi......
lumina care arde firele de par , arde si vasele capilare, ducand la distrugerea circulatiei ....., pielea este un organ , nu este ca pielea de la pantofi sa fie tabacita.....

crede-ma ca tehnlologia asta IPL nu face bine pielii, si asa mi-a distrus pielea si pielea aporape ca nu prea se mai reface dupa sedintele de IPL.....
numai cei care nu au conostinte tehnice si care nu au testat efectele spun ca e bun IPL-ul

degeaba se face reclama , aceasta tehnologie e bazata pe radiatie care merge pe principiul arderii firelor si implicit arde si din straturile pielii.....,clar 100% este o tehnologie ce distruge textura pielii, vascuarizatia,sanatatea pileii

Edited by July02, 18 March 2017 - 13:48.


#43
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016
Ti s-a dat cu gel inainte de a-ti pune aparatul pe fata?
Din cate imi aduc aminte, in primul loc unde am fost nu mi s-a dat cu niciun gel, ma chinuia parca cu gheata sa nu simt durerea si apoi aplica direct pe piele aparatul.
Daca ai facut acum 10 ani, sunt mari sanse sa fi mers in acelasi loc, era singura firma de pe piata care oferea aceste servicii sau ti-au luat tu acasa un aparat care nu se compara cu cele folosite la saloanele profesionale.

Edited by AuroraBoreala, 18 March 2017 - 13:52.


#44
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
normal ca m-i sa dar cu gel...., gelul protejeaza doar la supradata pielii , interiorul pielii straturille pielii nu sunt protejate de gel..

asa spune principiul comercial.... ca arde doar firele de par....
dar sa-ti spun ceva aceasta este doar in teorie.....
practic nimeni nu are pielea perfect alba ca o coala de hartie perfect alba, poate doar albinosiiii

ei acel pigment foarte mic care il are pielea absoarbe aceasta radiatie IPL si supraincalzeste capilarele....
deasemenea si in zonele in care se ard firele in acele zone iarasi pielea sufera modificari artrofice....

Edited by July02, 18 March 2017 - 13:55.


#45
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016
Daca ai pielea inchisa la culoare, probabil ca ai dreptate. De-asta nu se recomanda sedinte IPL pe pielea bronzata. Eu am pielea alba si nu am avut probleme.
Insa insist cu acel gel...este intr-un strat atat de gros incat practic aparatul nu atinge pielea si oricum nu e atat de inchisa la culoare ca si firul de par incat sa fie afectata in acelasi grad.
In ani de zile la mine nu e nicio diferenta intre pielea tratata si netratata..Posted Image

Edited by AuroraBoreala, 18 March 2017 - 13:56.


#46
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
nu am pilelea inchisa la culoare , dar nu sunt nici albinos ca sa am pielea alba ca o coala de hartie
pielea nu ete un organ transparent prin care lumina trece 100% ca prin geam, si de aceeea este absorbita de piele deci automat genereaza o mica arsura in zona...

gelul protejeaza doar la suprafata pielii, dar lumina trece prin piele prin toate straturile ei si face modificari artrofice....
gelul nu intra in piele sa protejeze straturile pielii....., capilarele , deci nu protejeaza pielea in profunzimea ei

Da si atentie:
dupa sedintele cu IPL aparent nu se vedea nimc cu ochiul liber ca a suferit pielea vro schimbare
dar in timp lumea imi spunea ca sunt palid...., si eu nu fusesem nicodata asa...

deasemena daca dupa ani o sa ai o rana sau o mica taiatura ceva asupra pielii, ei bine pielea nu va mai avea capacitatea sa se regenereze frumos in acea zona
altfel se regenereaza pielea nearsa cu IPL...

sa nu uitam ca acest aparat IPL are princpiul de functionare pe aceasta Radiatie Luminescenta care e mult mai nociva decat radiatiile UV de la soare...


PS: -IPL este o tehnoogie limitata....., a fost imbunatatita dar are limitele ei tehnologice, si nu poate fi mai mult decat este....
este ca la o masina pe benzina, ai maresti caii putere, ai pui turbina... dar pana la o limita... mai mult nu poti scoate...., e limitata.....

Edited by July02, 18 March 2017 - 14:08.


#47
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016
Cred ca exagerezi...Posted Image
Ti-am spus, se aplica gelul, pui aparatul pe o zona fara par sau cu par subtire si nu simti nicio arsura, pielea nici macar nu se inroseste deci cam dubioasa arderea pielii care are efecte  ani de zile fara niciun simptom.
E posibil ca in cazul tau sa se fi pus aparatul direct pe piele si in plus sa fi avut/ sa ai o sensibilitate crescuta a vaselor capilare..
Sau, cum ziceam, un aparat prost de acum 10 ani..
Eu de-asta nu m-as fi dus niciodata la o epilare definitiva cu laser..Posted Image

Edited by AuroraBoreala, 18 March 2017 - 14:08.


#48
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
nu am nici o sensibilitate la vasele capilare sa fie clar am fost la dermatolog...
vasele capilare sunt afectate de aceste radiatii emise de IPL , si straturile pielii sunt afectate, uiti ca pielea este iradiata cu radiatie care arde firele de par si nu numai...

nu exagerez deloc , ti-am explicat ce se intampla din punct de vedere tehnic si medical....

ti-am explicat ca gelul protejeaza doar la suprafata, lumina trecand prin toate straturile pielii , distruge vasele capilare, distruge vascularizatia..... daca vrei sa tii cont de asta....
pielea are o tenta rosiatica...., ei bine dupa sedintele cu IPL pielea isi va pierde tenta rosiatica... avand o nuanta alb -galbuie

Tehnologiile astea au si ele limitarile lor, implicatiile lor... nu sunt Dumnezeesti sa nu aibe reactii adverse....,
tehnologia are la baza ei arderea pe baza radiatiei...si nu este perfecta sa arda doar firul de par si atat....mai arde si din tesuturi ..., daca ar fi fost asa era ideala....


Stiu ca ai luat doar partea buna faptul ca arde firele de par....
Dar sa sti ca si tehnologia asta are si parti si mai putin bune.... cum ari fi ca mai arde si tesururile si nu vei observa asta cu ociul liber, asta vei simti prin nefunctionalitatea pieli in timp...
Procesul de regenrereare a pielii este afectat... caci tesururile nu mai sunt tocmai asa sanatoase dupa sedintele cu IPL....
, ti-am zis asta ca sa iti protejezi sanatatea

Edited by July02, 18 March 2017 - 14:25.


#49
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016
Sunt persoane care faceau si pe fata la acel salon si nu am auzit pe nimeni sa se planga de arsuri sau de ingalbenirea pielii. Doar la pielea bronzata e riscul asta.
Oricum, multumesc pentru grija dar chiar nu e cazul aici.Posted Image
Stiu ca nu e perfecta tehnologia dar folosita cu masura si respectand regulile da rezultate bune si rezolva o gramada de complexe.
Tot nu vrei sa spui cat timp ai facut, cat de des si de ce nu te-ai oprit la timp, cand ai vazut ca nu ai rezultate si ti se ingalbeneste pielea fiindca asta pare sa fie situatia.

Edited by AuroraBoreala, 18 March 2017 - 14:26.


#50
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
pai nu toti realizeaza ce li se intampla pe moment.... , ce crezi ca eu realizam ... abia dupa in ani am observat.....

Riscul dupa cum ti-am explicat este la toate tipurile de piele caci nimeni nu are pielea perfect alba ca si coala de hartie....
poate doar albinosii sa aibe pielea perfect 100% asa alba....

La persoanele cu pielea bronzata este si mai grav acolo se distruge pielea si mai mult si mai observabil in timp....

Am facut 5 sedinte la o luna aproximativ

Da am scapat atuncea temporar de niste complexe.... ca sa apara alte complexe.... gen piele alb-galbuie in loc de piele imbujorata sanatoasa....
Dupa care au aparut in loc de un complex doua complexe caci pilozitatea reapare in timp...., si deci piele alb-galbuie + pilozitate...., ce am rezolvat....?si am mai si platit si pierdut timpul cu IPL-ul....
Da asa este rezolva complexe cum spui, dar pretul platit cu sanatatea pielii este mult prea mare.....
Cine e dispus sa dea sanateatea pielii la schimb nu are decat sa apeleze la aceste metode.... pana la urma e ca la parlirea porcului doar ca se face la modul mai finut.... rezultatul va fi o piele fara fire de par ... gen sorici....
si soriciul daca te uiti la el asa zici ca e al fel ca o piele normala.... doar ca nu mai este functionala....


poti sa respecti toate regulile...,  dar de efectele adverse in urma arderii tesuturilor oricum nu ai cum sa scapi de ele chiar daca ai respectat regulile....,
daca respecti regulile arsurile vor fi mai mic atata tot..., dar tot vor exista desi nu le poti vedea cu ochiul liber ele vor exista...

Edited by July02, 18 March 2017 - 14:43.


#51
AuroraBoreala

AuroraBoreala

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 368
  • Înscris: 22.04.2016

View PostJuly02, on 18 martie 2017 - 14:12, said:

nu exagerez deloc , ti-am explicat ce se intampla din punct de vedere tehnic si medical....
ti-am explicat ca gelul protejeaza doar la suprafata, lumina trecand prin toate straturile pielii , distruge vasele capilare, distruge vascularizatia..... daca vrei sa tii cont de asta....
pielea are o tenta rosiatica...., ei bine dupa sedintele cu IPL pielea isi va pierde tenta rosiatica... avand o nuanta alb -galbuie

Lumina nu trece prin straturile pielii decat prin firul de par, fiind captata de culoarea lui inchisa..
Daca apar arsuri ale pielii, in anumite cazuri exceptionale, ele nu sunt decat la suprafata, nu in profunzime iar la suprafata sa nu se observe nimic.
E posibil ca dupa ani de zile de la cele 5 sedinte sa fi fost alta cauza ingalbenirii pielii.
In orice caz, inainte de un tratament cu IPL se recomanda sa-ti faci niste analize hormonale pt ca daca testosteronul nu se incadreaza in limite normale e posibil sa fie degeaba tratamentul, parul va reaparea.
In cazul tau, in continuare cred ca s-a folosit un aparat prost sau ca reactiile pe care le relatezi nu au avut legatura cu tratamentul IPL.
In legatura cu reaparitia parului, probabil ai facut tratamentul la o varsta a dezechilibrelor hormonale, de aceea a reaparut.

View PostJuly02, on 18 martie 2017 - 14:31, said:



poti sa respecti toate regulile...,  dar de efectele adverse in urma arderii tesuturilor oricum nu ai cum sa scapi de ele chiar daca ai respectat regulile....,
daca respecti regulile arsurile vor fi mai mic atata tot..., dar tot vor exista desi nu le poti vedea cu ochiul liber ele vor exista...
Nu sunt arsuri, termina..:)

#52
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostAuroraBoreala, on 18 martie 2017 - 15:53, said:


Metoda IPL - afecteaza tesuturile pielii , sunt chestii stiute dar care nu prea se spun....
poftim....? lumina nu trece prin straturile pieliiii??? gresit
eu am studiat cum modul de functionare si in plus sunt in domeniu
pot sa-ti spun clar ca lumina IPL radiata traverseaza straturirle pielii arzand in mod special firul de par caci are pigment... dar si tesuturile au un pic de pigment nu sunt albe ca si coala de hartie d
deci implicit si tesuturile si straturile pielii absorb acea radiatie care provaca daune pielii....

nu este alta cauza pielii caci doar in zonele unde s-au facut sedinte cu IPL sunt zone ingalbenite , restul care nu au fost tratate cu IPL sunt perfect sanatoase

Gresesti nu s-a folosit aparat prost, am fost acolo unde era cel mai scump si performant aparat din capitala

Au inceput sa recunoasca toti ca Metoda IPL este o metoda de lunga durata si nu permanenta....., nu mai incape loc de interpretari aici....


IPL provoaca arsuri pentru ca emite radiatii - si Medicii recunosc aceasta.....,cel putin cei care sunt cinstiti cu pacientii....
Arusrile nu sunt doar cele vizibile pot fi si in straturile de dedesubt ale pielii.care nu sunt vizibile la prima vedere dar ele exista

Edited by July02, 18 March 2017 - 17:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate