Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Epilare definitiva prin limitarea hormonilor

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

Quote

limitarea hormonilor ? cu anumite medicamente care nu fac rau ?


Draga mea, asa ceva nu exista.

Si sfatul meu e sa stai departe cat poti de orice tratament hormonal. Nu-i deloc de joaca cu ele si deregrarile hormonale au efecte pe termen foarte indelungat.

Nu o murit nimeni secole cu lama, apoi decenii cu epilatoare si ceara, apoi acum cu IPL-ul ma-sii.

Quote

limitarea hormonilor ? cu anumite medicamente care nu fac rau ?


Draga mea, asa ceva nu exista.

Si sfatul meu e sa stai departe cat poti de orice tratament hormonal. Nu-i deloc de joaca cu ele si deregrarile hormonale au efecte pe termen foarte indelungat.

Nu o murit nimeni secole cu lama, apoi decenii cu epilatoare si ceara, apoi acum cu IPL-ul ma-sii.

View PostJuly02, on 08 ianuarie 2017 - 00:10, said:

sau epilarea definitiva cu radiofrecventa e mai blanda pentru piele nu provoaca arsuri ?



sunt baiat distrusule nu stiu ce cauti pe forum, du-te si agata in bar dar nu incurca lumea care incerca sa-si recastige sanatatea
Dar tu cu limbajul asta ce cauti?

Ai intrat pe o arie numita GIRLS at play.


Sau, esti vre-o fetita cu cuc?


Meh...epilari hormonale :facepalm:

#20
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Nu te mai juca cu hormanii din corpul tau...s-ar putea sa-ti dispara parul dintr-o parte si sa-ti apara in alta parte.

Edited by arbuneaionut, 08 January 2017 - 08:02.


#21
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 14.08.2006
in niciun caz tratamente hormonale..este joaca cu focul.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJuly02, on 07 ianuarie 2017 - 23:43, said:

salutare,
exista epilare definitiva prin limitarea hormonilor ? cu anumite medicamente care nu fac rau ?

Nu am auzit sa existe asa ceva si nu se intervine hormonal in astfel de probleme dintr-un motiv simplu: hormonii sunt facuti cu un rol, nu sa fie limitati chimic prin medicamente.

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostJuly02, on 08 ianuarie 2017 - 00:25, said:

nu este chiar asa, eu am probleme imi creste par pe pometi nu este ceva de fitze ci de necesitate vreau sa tratez sa nu mai am probleme inestetice
stiu ca multi nu au probleme de genul acesta si deasta nici nu inteleg situatia

cauta un salon de infrumusetare unde se practica epilarea cu atza.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dTbn6HGXoKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau poti folosi benzile epilatoare cu ceara rece.
sau poti folosi crema depilatoare pentru piele sensibila.
sau epilare cu zahar.
sunt atatea metode la indemana, totul e sa vrei.
n-are sens sa te gandesti la tratamente hormonale, ar insemna sa te efeminezi cu tratamentul hormonal. adica, pe langa disparitia (partiala) a pilozitatii faciale si de pe corp, ti se va subtia vocea, iti vor creste sanii, iti intra la apa si "partile moi"....

#24
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
epilarea cu ata nu este definitiva....

Edited by althea, 11 January 2017 - 05:12.
citatul mesajului anterior


#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Dar nici nu am afirmat ca ar fi definitiva ! Doar ca, in timp, prin smulgerea constanta a firelor de par nedorite, unele nu mai cresc deloc, altele se subtiaza. Cam asa se intampla in cazul sprancenelor pensate prost si excesiv, sunt o gramada de femei cu sprancene distruse definitiv ca forma, nu se mai pot corecta decat prin machiaj, tatuare sau implant de fire de par.

#26
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Daca esti fata - poti incerca un bleaching usor, banuiesc ca nu arata ca firele din cap cele de pe fata, si atunci vor fi doar un puf blond
Daca esti baiat - nu stiu ce tratament hormonal visezi, sa prespunem ceva care sa scada secretia de testosteron, atunci ti-ar afecta partea sexuala. Deci e cam nasol. Tot IPL as recomanda

Edited by crank_, 11 January 2017 - 11:33.


#27
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postcorinadaniela, on 11 ianuarie 2017 - 06:58, said:

Dar nici nu am afirmat ca ar fi definitiva ! Doar ca, in timp, prin smulgerea constanta a firelor de par nedorite, unele nu mai cresc deloc, altele se subtiaza. Cam asa se intampla in cazul sprancenelor pensate prost si excesiv, sunt o gramada de femei cu sprancene distruse definitiv ca forma, nu se mai pot corecta decat prin machiaj, tatuare sau implant de fire de par.

stiu dar daca ar fi asa toate epilarile care le fac femeile pe picioare repetate prin smulgere ar insemna ca dispare pilozitatea ar fi simplu doar ca nu am auzit sa se intample asa ceva

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostJuly02, on 20 ianuarie 2017 - 14:14, said:


stiu dar daca ar fi asa toate epilarile care le fac femeile pe picioare repetate prin smulgere ar insemna ca dispare pilozitatea ar fi simplu doar ca nu am auzit sa se intample asa ceva

mey, dar ai facut tu un sondaj de opinie, o statistica, ceva ? iti garantez ca la majoritatea femeilor care se epileaza pe picioare, in timp, parul se rareste, firul devine mai subtire, mai anemic. nu vorbim aici despre nefericitele care au ghinionul sa le inzestreze natura cu pilozitate ca a unui barbat.
sper ca te-ai lamurit ca hormonal n-ai cum sa scapi de parul de pe pometi. epilare ipl nu vrei, pai ce altceva iti mai ramane la dispozitie ? ras, epilat clasic, decolorat. alege tu ce consideri ca e mai simplu de facut pentru tine si cu rezultate satisfacatoare.

#29
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postcorinadaniela, on 20 ianuarie 2017 - 14:25, said:

iti garantez ca la majoritatea femeilor care se epileaza pe picioare, in timp, parul se rareste, firul devine mai subtire, mai anemic. nu vorbim aici despre nefericitele care au ghinionul sa le inzestreze natura cu pilozitate ca a unui barbat.
multumesc

am gaist si eu ceva in sensul acesta
"Singura situaţie ĂŽn care metodele de ĂŽndepărtare a părului influenţează ĂŽn timp aspectul şi creşterea lui este epilarea repetată. Din cauza traumelor repetate, unii foliculi nu vor mai creşte, astfel că părul va deveni mai rar." http://www.descopera...un-cercetatorii

se pare ca sti tu ceva..., sti din practica....?sau tot asa din ce ai citit sau observat...?

Edited by July02, 11 March 2017 - 17:21.


#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
July, din practica stiu/am observat acest aspect.

#31
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Aia e castrare chimica, nu epilare... da hey, poate sunt si amatori de asa ceva!

#32
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostShadowBroker, on 12 martie 2017 - 18:59, said:

Aia e castrare chimica, nu epilare... da hey, poate sunt si amatori de asa ceva!

la ce te referi cand zici castrare chimica....? eu ma refeream la aducerea la normal a hormonilor nu la suprimarea lor in totalitate....

#33
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostJuly02, on 13 martie 2017 - 01:55, said:


la ce te referi cand zici castrare chimica....? eu ma refeream la aducerea la normal a hormonilor nu la suprimarea lor in totalitate....
Pilozitatea corpului la un anumit nivel de hormoni e o chestie genetica... adica, la acelasi nivel de hormoni(normal), unii indivizi sunt mai parosi, altii mai putin parosi... scazand cantitatea acestora, afectezi aparatul reproductiv(si nu numai)... mai mult, s-ar putea sa nu aiba nici efectul scontat, caci exista si femei destul de paroase... iar la polul opus, sunt culturisti care iau testosteron in mod excesiv si nu devin neaparat mai parosi(caci asa le e genetica) ... deci nu, umblatul la hormoni nu e in niciun caz o solutie pentru pilozitate, risti impotenta si alte chestii nedorite... ai atatea metode de epilare, si de scurta durata, si de lunga durata...

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View PostJuly02, on 11 martie 2017 - 17:19, said:

multumesc

am gaist si eu ceva in sensul acesta
"Singura situaţie ĂŽn care metodele de ĂŽndepărtare a părului influenţează ĂŽn timp aspectul şi creşterea lui este epilarea repetată. Din cauza traumelor repetate, unii foliculi nu vor mai creşte, astfel că părul va deveni mai rar." http://www.descopera...un-cercetatorii

se pare ca sti tu ceva..., sti din practica....?sau tot asa din ce ai citit sau observat...?

Iti pot confirma ca se subtiaza si rareste parul epilat cu ceara, verificat pe pielea mea. Dar nu imediat, ci in timp, adica ani buni.
Fa-ti analize hormonale, vezi sa nu ai SOPC (sindromul ovarelor polichistice), acela duce la pilozitate excesiva.

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlexEn, on 14 martie 2017 - 12:32, said:

Fa-ti analize hormonale, vezi sa nu ai SOPC (sindromul ovarelor polichistice), acela duce la pilozitate excesiva.
E bărbat Posted Image

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Sigur? :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate