Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tesla Model 3: Imaginea de ansamblu

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
5361 replies to this topic

#55
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
La 30k before taxes nu mi se pare chiar o masina 'affordable' pe cum a prezentat-o Musk.

#56
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postdanaciu, on 09 ianuarie 2017 - 02:41, said:

Si in general toata treaba asta cu energiile eoliene si solare e o mare teapa, un fel haiduceala moderna in care se ia de la saraci ca sa se dea la bogati.
Ca subventiile la masini electrice sau la instalatii solare sau eoliene vin de la cei care au si ei doua camere la bloc dar platesc impozite care se duc la subventii de masini de fite sau instalatii de fite solare la unii care-si incalzesc piscina din curtea vilei.

Hai sa te lamuresc, ca vad ca nu prea stii, sau daca ai ceva cifre si surse credibile, lamureste-ne tu.
Sectorul carbunelui a primit subventii in valoare de 3,76 miliarde de lei in perioada 2005-2013, de aproape patru ori mai mari decat producatorii de energie regenerabila, potrivit unui studiu realizat de compania de consultanta Condole Partners pentru organizatia non-guvernamentala de mediu Greenpeace
link: http://www.business2...abilele-1545134

"Estimam ca in perioada 2008-2012, companiile care fac parte din CE Oltenia au primit prin alocarea de certificate gratuite de emisii o suma intre 300 de milioane de euro si doua miliarde de euro, daca luam in calcul un pret minim al dioxidului de carbon de 4 euro pe tona si un pret maxim de 30 de euro pe tona".

DOAR din banii pt subventii DOAR pt carbune si DOAR pt CE Oltenia se puteau cumpara intre 20.000 si 135.000 de instalatii eoliene COMPLETE de 2.5KW. Asta ar insemna, (dupa recensamantul gospodariilor din Romania din 2011), ca pana la 2% din gospodariile din Romania ar fi putut fi independente energetic.
Din cifrele alea, cum poti sa zici ca treaba asta cu energiile eoliene Posted Image  e haiduceala moderna. Pai mai mult iti baga mana in buzunar pentru a subventiona carbunele, stii tu pe cine, pe nenea aia din Valea Jiului. Sa iti mai zic de subventiile pentru petrol?

Si daca tot ai spirit civic, ceea ce e de admirat, de ce nu denunti cazurile in care aia care au primit subventii si le folosesc ca sa isi incalzeasca ilegal piscina? Si da, masina electrica e de fite, dar sigur ai vrea si tu una.

Edited by inuendo0, 09 January 2017 - 14:10.


#57
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011

View PostNenea Zap, on 09 ianuarie 2017 - 13:36, said:

La 30k before taxes nu mi se pare chiar o masina 'affordable' pe cum a prezentat-o Musk.

30k  e ca Logan-ul de 5k(utopic si chel de chel).  Tesla estimeaza ca va vinde average Model 3 cu  43k  in diferite variante.  

@initiator :  vezi ca e si pe la noi un nene care la fel cheama ziaristii si explica cum si-a riscat el toti banii lui, sa duca la glorie o echipa de mare traditie...

Edited by calinkgb, 09 January 2017 - 19:52.
Politica o discuti pe poiana!


#58
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postvalitudor, on 08 ianuarie 2017 - 13:42, said:

O sa ignor restul scris de tine pentru ca imi pare o polemica fara cap si coada, in stilul Apples.
Tu ignori oricum realitatea ce se desfasoara in fata ta, esti Blue Pilled complet, inca visezi la utopia petroliera tocmai cand se termina distractia petrolistilor care ataca furibund orice schimbare de paradigma care nu-i baga in seama, propaganda si atacul pentru oprirea masinii electrice este mai vie ca oricand si in vazul tuturor, avem teorii ale conspiratiei care ne arunca studii facute la comanda ca nu exista incalzire globala, ca fumul e mai sanatos ca aerul si ca motorina e buna si de baut.

Este destul de clar si pentru orice "ecotard" sau cum va place voua sa numiti adevaratii pioneri ai noii paradigme, ca nici macar la producerea energiei electrice nu trebuie folositi combustibili fosili, tocmai de aceea in paralel cu introducerea masinii electrice trebuie sa scapam si de centralele cu carbuni si alte hidrocarburi, daca aveai cu adevarat o atitudine proactiva in loc sa critici neconstructiv trecerea la masina electrica puteai sa propui ca mai intai sa se faca tot posibilul sa scapam si de centralele poluante, iar cu asta era toata lumea deacord, dar nu cred ca asta ai vrut sa propui, mai degraba ai vrut sa propui sa ne scaldam ca si pana acum in petrolul si fumul mult iubit atat de la centrale cat si de la multimea de conducatori auto iresponsabili fata de nimic.

Sa nu uitam ca o centrala chiar si pe carbuni poate fi controlata mult mai bine la filtre si eficienta si la o adica poate fi mult mai usor inchisa, in timp ce multimea dezlantuita de soferi iresponsabili nu pot fi fugariti si prinsi la fel de usor cu masina care nu respecta nicio norma de poluare ca a facut Dorel experimente cu Filtrul de Particule si alte nebunii si tinand cont ca o masina care lasa fum pe toata strada nu ridica prea multe sprancene in Romania este clar ca toti fac ce ii duce capu cu aerul pe care il respiri, ceea ce este minunat si foarte frumos.

Sunt deacord ca Musk in final este doar un alt capitalist care la o adica nu il doare de planeta, incalziri globale ci doar de profit si poate unele vise homoerotice cu rachete si masini autonome si probabil automatizari prin gigafactory care vor duce la mai putine locuri de munca sau la o competitie mai mare pe locurile existente.

Las si un link cu propaganda petrolista demascata: https://cleantechnic...rough-response/

Edited by _-AppleS-_, 24 January 2017 - 18:32.


#59
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Au anuntat datele tehnice pt Tesla Model 3. Din pacate, doar 350 km autonomie. Foarte putin dpmdv...

#60
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postedi10000, on 25 mai 2017 - 23:13, said:

Au anuntat datele tehnice pt Tesla Model 3. Din pacate, doar 350 km autonomie. Foarte putin dpmdv...

0.100 in 5.6 este ok sau irelevant. Nu asta e principalul. Putea sa faca si in 7 sau 8s. Dar autonomia si mai mica, e naspa. Nu mi se pare asta nici un progres.

#61
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Progresul e ca Model 3 arata a masina, nu a cutie de chibrite. Posted Image

#62
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ce sunt alea chibrite? E prima oara cand aud cuvantul acesta.

#63
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Chibrite cred ca vine din daneza. Andersen cred ca i-a spus "Fetita cu chibrite" in loc de "fetita cu chibrituri". :)

View Post_-AppleS-_, on 24 ianuarie 2017 - 18:28, said:

daca aveai cu adevarat o atitudine proactiva in loc sa critici neconstructiv trecerea la masina electrica puteai sa propui ca mai intai sa se faca tot posibilul sa scapam si de centralele poluante, iar cu asta era toata lumea deacord, dar nu cred ca asta ai vrut sa propui, mai degraba ai vrut sa propui sa ne scaldam ca si pana acum in petrolul si fumul mult iubit atat de la centrale cat si de la multimea de conducatori auto iresponsabili fata de nimic.

Ok, eu propun atunci ca tu sa-ti iei o electrica, ba chiar doua, dar din banii tai. Fac si eu ce pot pentru sprijinirea noii paradigme. E ok, sau astepti mai mult de la mine?
P.S. Pai eu tocmai asta am propus: ca mai intai sa scapam de centralele poluante care produc energie in proportie de 99,99% pentru utilizatorii casnici si industriali si apoi sa scapam de masinile traditionale.

#64
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Postvalitudor, on 26 mai 2017 - 09:39, said:


P.S. Pai eu tocmai asta am propus: ca mai intai sa scapam de centralele poluante care produc energie in proportie de 99,99% pentru utilizatorii casnici si industriali si apoi sa scapam de masinile traditionale.

Nope, centralele au filtre si sunt mai usor controlabile in privinta emisiilor, in timp ce utilizatorii auto au doar grija la cum sa dezactiveze acele filtre si sunt si mai greu de controlat. Asa ca sa se inceapa cu motoarele traditionale.
Parerea mea, moncher Posted Image !

#65
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ok, suntem absolut offtopic aici. E pacat sa poluam topicul asta aiurea. Nu vreau sa-i stric topicul lui inuendo0. Am vazut abia dupa ce am scris, asa ca pun in spoiler

Spoiler

Edited by valitudor, 26 May 2017 - 10:12.


#66
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostTorquemada-666, on 26 mai 2017 - 02:04, said:

0.100 in 5.6 este ok sau irelevant. Nu asta e principalul. Putea sa faca si in 7 sau 8s. Dar autonomia si mai mica, e naspa. Nu mi se pare asta nici un progres.
Se poate rezolva din soft, unii stiu cumPosted Image

#67
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postcata, on 26 mai 2017 - 10:23, said:


Se poate rezolva din soft, unii stiu cumPosted Image

Poate asa sa vanda si ei cu milioanele macar.

#68
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
milioane sa fie, restul sunt detalii

#69
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
http://www.automarke...e-de-77681.html

#70
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postedi10000, on 07 iunie 2017 - 14:08, said:


Cam sarac pt.atata entuziasm. Sa vedem ce vor spune clientii de aceste diferentieri intre ei.

#71
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Aia cu doar 2 culori e vrajeala a la jurnalistica romaneasca

#72
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
De data asta si sursa Autonews a dat-o in bara, noroc ca aia sunt totusi jurnalisti si au corectat http://www.autonews....uration-options
Editor's note: An earlier version of this report incorrectly stated the Model 3's color and wheel configuration options. It has been corrected.

Nu ma astept ca astia de la noi sa corecteze ceva...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate