Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Tesla Model 3: Imaginea de ansamblu

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
5361 replies to this topic

#5329
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Le vand la ei pe site; au o gramada de vanzare si probabil au scos profit atat de pe leasing cat si revanzare: https://www.tesla.co...ventory/used/m3

#5330
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016
Da dar ma intreb de ce nu ti-ar oferi acelasi pret (ba chiar cu un discount ca nu trebuie sa mai tina masina, sa o transporte etc).

#5331
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Acum mai multi ani ziceau ca nu te lasa sa cumperi masina ca le vor ei inapoi sa faca robotaxi ca softul e dupa colt.

Probabil planul era ca le iau astia acum (2019), in 3 ani scot softul si pe urma or sa aiba mii de masini ce au fost partial achitate din lease si sunt numai bune de produs ca si robotaxi.

Edited by sirronkcuhc, 07 March 2023 - 06:07.


#5332
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Mașinile care ies din leasing sunt lai valoroase decât valoarea reziduala. Noi la firma le vindem mereu pe profit la sfârșit de contract (motiv pentru care le cumparam pe toate by default de la firma de leasing și le scoatem la vânzare a doua zi).

#5333
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
M-am uitat pe site la noi, la "Leasing" si nu specifica nimic ca nu ai dreptul sa cumperi masina, din contra, ai si o valoare reziduala.
Dar vad ca au dat in preturi la masinile aflate in stoc, unde ajungi sa iei la un pret foarte bun un LR, putin mai mult decat un SR la pretul de lista.

Pentru cei care aveti masina in Romania, ce tarife percep la Supercharger?

Edited by connectorxp, 07 March 2023 - 17:09.


#5334
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Cred ca leasingul la care ma refeream eu in Romania are numele de leasing operational.
Nu stiu care e diferenta intre "leasing-ul" asta cu valoare reziduala de 378euro si un credit auto normal.


Leasing de care vorbesc eu asta asta in care platesti doar deprecierea.


#5335
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Exact cum au in Germania si orice tara mai vestica. Macar au pastrat aceleasi preturi si nu au abuzat de prezenta programului Rabla, precum au facut-o altii.

#5336
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Da...

In Romania 934 * 36 + 5672 = 39k euro pe 3 ani iar asta de care discutam eu e 349 * 36 + 4500 = 17064 pe 3 ani dar dai masina inapoi si n-ai posibilitatea sa o cumperi dupa. (ceilalti producatori aici iti zic o valoare ca sa o pastrezi de exemplu $30k)

#5337
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La EV nici nu imi doresc sa o tin, ca sa fim realisti. Daca la Auris ma costa 9200 de lei bateria la reprezentanta (masina mai veche de 8 ani si cu piesa veche la schimb), la Tesla nu vreau sa stiu costul acelei piese.

#5338
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
15k EUR o baterie de 80kwh. Schimba taximetriștii aici la noi.

#5339
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Se schimba deja baterii la Tesla? Cati km au acele masini de taxi?

#5340
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt model S și sunt pe străzi la mine în sat incepand de prin 2015.
Băieții ăștia baga minim 500-600 km pe zi (făcând în general transport pe aeroport - căminul cultural, vreo 50km într-o direcție). La vreo 300-400k km le schimba bateriile.

#5341
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Personal as schimba masina cu totul decat sa schimb numai bateria. Dar la mine nu fac mai mult de 15k km/an asa ca multe piese s-ar degrada la masina inainte de a se degrada bateria

#5342
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Alea sunt mașini din seria cu "free supercharging for life". Merita ținute în viata mai ales pentru taximetrie.
Managerul de filiala tocmai a vândut model s 2015 cu 90k km la bord cu 75k euro (preț de nou 100k), luat de nou. De ce prețul ala de piață. Pentru ca "free supercharging for life". L-a cumparat un taximetrist.
Domnul manager acum se da cu un Plaid :D

#5343
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Aia da...masinile alea produc bani, practic echivalat la o termica in ~100000 km au recuperat costul unei baterii noi.

Ar fi bun de cultura generala cat SOH mai au bateriile alea  dupa 3-400000 regim taxi/supercharge.
Ma gandesc ca ar mai duce, sau ma rog nu-s schimbate cand nu mai misca masina

#5344
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Fata de luna trecuta cand ma uitam la Model3, au mai scazut cu inca $1k preturile.
Livrare imediata si e foarte interesant avand in vedere ca mai toti ceilalti producatori au crescut preturile.

Model3 Performance a ajuns acum la acelasi pret cu 330i xDrive-ul meu.

Edited by sirronkcuhc, 07 April 2023 - 15:33.


#5345
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Si o sa tot scada, caci au inca margine de unde scade.

#5346
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Foarte bine ca in 9 luni imi expira lease-ul la asta actuala si nu cred ca voi pastra masina.
La Model3P in jur de $50k pot sa trec peste nemultumirile de care am mai mentionat.

Edited by sirronkcuhc, 07 April 2023 - 15:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate