Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tesla Model 3: Imaginea de ansamblu

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
5361 replies to this topic

#5239
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

 valitudor, on 19 ianuarie 2022 - 14:07, said:

Pai si ce am zis eu ca nu se distreaza?
Discutia la care am intervenit e aia legata de clovni. Dupa parerea mea, Musk e un clovn din motivele de mai sus (sunt mult mai multe, nu le enumar pe toate).
Da, se distreaza, isi traieste viata, dar... ca un clovn. Eu nu-l admir cand se comporta ca un clovn, il admir cand se comporta responsabil. In rest, e treaba lui ce face si cum se distreaza in privat... daca nu-i afecteaza pe altii
Nu ma pot abtine (asta e). Dupa tine inteleg ca sapca e importanta.
Nu sunt de acord nici cu ce a spus ro_explorer, eu unul n-as vrea sa ma ,,distrez" ca el cu saptamana de lucru de 80-120 ore, la volumul ala nu prea mai ai timp de viata personala.
Evident, nu poti lucra atat daca nu esti pasionat si tratezi cu umor pe cei care sunt speriati de ,,clovni" https://www.inc.com/...management.html
Adica aia pentru care sunt mai importante tweet-urile si articolele decat realizarile.

Edited by Hansolo, 19 January 2022 - 17:57.


#5240
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Era să zic ceva, dar angajații Tesla, Space X etc. sunt plătiți bine, cel mai probabil.

#5241
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,020
  • Înscris: 23.07.2014

 Hansolo, on 19 ianuarie 2022 - 17:56, said:

eu unul n-as vrea sa ma ,,distrez" ca el cu saptamana de lucru de 80-120 ore, la volumul ala nu prea mai ai timp de viata personala.

  80 e enorm, mult prea exagerat deja, dar 120 parca mi se pare o cifra absolut imposibila. Inseamna 6 zile pe saptamana a 20 de ore pe zi. Chiar si 80 mi se pare aproape imposibil de crezut, 6 zile x 13 ore. Nu-ti ramane nimeni mai mult de jumate de an si sa arunci cu placinte dupa ei. Nu rezisti fizic, pur si simplu. Or avea, probabil, nu stiu ce perioade limitate de "pushing", imi aduc si eu aminte de reviziile din Neckarwestheim, de la 7 dimineata la 6-7 seara, cu o duminica libera la doua saptamani. Dar dura o luna -5 saptamani. Oricat de buni erau banii, mai mult nu rezistai nici daca erai drogat sau super-fanatic, workoholic.
Nu cred ca ala poate fi ritmul de lucru al vreunei companii.

Edited by SorinGT, 20 January 2022 - 09:45.


#5242
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
@SorinGT, ala era programul lui Elon, nu al tuturor. Evident, nu era permanent/tot anul si e voba de 7 zile/saptamana, nu 6.
Dar si la Tesla/SpaceX e un program de pushing similar, au fost destul de multe prezentari/interviuri.
Si da, ai dreptate, nu rezisti mult si de fapt nu banii sunt solutia ci sa-ti placa ce faci si sa ai un mediu corect. Si eu am intalnit in IT genul asta de pushing.

Edited by Hansolo, 20 January 2022 - 10:55.


#5243
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 Hansolo, on 20 ianuarie 2022 - 10:54, said:

Dar si la Tesla/SpaceX e un program de pushing similar, au fost destul de multe prezentari/interviuri.
Toate companiile de tehnologie au program de pushing. Eu am intr-un an vreo 4-6 saptamani distribuite oarecum uniform in care pontez cate 80-100 de ore. Dar si restul de 40 de saptamani am program care compenseaza valurile respective. Fac asta de peste 20 de ani si inca sunt pe aici Posted Image

Edited by ro_explorer, 20 January 2022 - 11:03.


#5244
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,020
  • Înscris: 23.07.2014

 Hansolo, on 20 ianuarie 2022 - 10:54, said:

@SorinGT, ala era programul lui Elon,

Aia e altceva. Tesla, SpaceX sunt viziunile lui Musk, le traieste, le respira, doarme cu ele, moare cu ele de gat.

 ro_explorer, on 20 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Toate companiile de tehnologie au program de pushing. Eu am intr-un an vreo 4-6 saptamani distribuite oarecum uniform in care pontez cate 80-100 de ore. Dar si restul de 40 de saptamani am program care compenseaza valurile respective. Fac asta de peste 20 de ani si inca sunt pe aici Posted Image

Pe durata limitata merge. Si la actualul loc de munca (in proiectare), am perioade cand merg cu 2,3, chiar 4 proiecte in paralel, ai senzatia ca bolunzesti de cap, n-ai timp nici sa te pishi, lucri in timp ce iti mananci pranzul, vii in weekend, dar trece o etapa din asta de vreo 3 saptamani, dupa care reintri in normal, ba cateodata e de-a dreptul prea lejer.

#5245
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
La Space X, ar trebui să fim contra poluării orbitei... Devine aglomerata cu mulți sateliți. Astronomii, pasionații etc. se plâng că unele planete, stele sunt ceva mai greu de văzut, în prezent.

Edited by Vlad_22, 20 January 2022 - 12:01.


#5246
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am facut sportul asta cand eram doctorant, si nici macar nu-mi aducea nimic in plus la bani, puteam sa muncesc 20 sau 120h salariul tot ala era. Insa era interesant. SI nici macar nu eram singurul, sambata sau duminica seara la 6 cand decideam s-o las totusi mai moale erau suficienti colegi la laborator ca sa punem de-un turneu de unreal in retea sau un meci de fotbal Posted Image

Am facut-o si la job insa perioade scurte (1 satapama) si rare. Nici nu mai tin minte cand a fost ultima, insa mi-a adus o promovare :D  Atunci insa cand asta e ritmul "normal" de fapt e o problema structurala undeva, sau de management. Intr-o companie nu e normal ca lumea sa faca in mod constant ore suplimentare, se poate intampla ocazional insa daca devine rutina atunci manajerii merita luati la suturi.

Edited by KiloW, 20 January 2022 - 12:16.


#5247
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Daca ar fi rutina de overhours ar fi nasol. Eu ma uit la altceva: ponderea anuala de opre muncite pe saptamana. Daca impingi puternic 2 saptamani dar apoi o fluturi cate 3 ore pe zi in restul trimestrului eu unul zic ca asta e un avantaj la final.
Eu unul apreciez si promovez oamenii care sunt flexibili si se dedica proiectului. Nu ma intereseaza daca o arzi hipstereste in mod normal daca atunci cand este nevoie de tine dai 120% fara sa te plangi si scoti si rezultate pe masura. Cam asa e in toate companiile de tehnologie, mai ales spre sfarsit de proiect, cand dead-line-ul este f aproape dar descoperi noi probleme ce trebuie rezolvate muuuult mai repede si eficient decat ritmul considerat normal. In start-up-uri este cel mai frecvent sa vezi scenariile astea.

Consider ca cei care nu pot sa fie suficienti de maleabili pentru asa ceva nu au ce cauta in domeniu.

#5248
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Adica se ingrase porcul in a junul Craciunului... Posted Image
Tipic romanesc adoptat si la altii!
Nu lucram in 2 luni cit lucram intre Craciun si Anul Nou cind eram la stat, tot ce nu se facea pina atunci trebuia terminat pina a sfirsitul anului.
Basca atunci ramineau bani pentru alte proiecte deci decembrie era an de an full cu ore cit casa overtime si deplasari asijderea.

#5249
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Vlad_22, on 20 ianuarie 2022 - 12:01, said:

La Space X, ar trebui să fim contra poluării orbitei... Devine aglomerata cu mulți sateliți. Astronomii, pasionații etc. se plâng că unele planete, stele sunt ceva mai greu de văzut, în prezent.
Eu cred ca SpaceX va aduce un mare beneficiu prin a asigura conectivitate populatiei care in prezent nu au broadband; daca tot vrei sa boicotezi, boicoteaza-i pe toti, nu doar pe SpaceX (e.g. Amazon ca si ei lanseaza un serviciu similar).

Edited by MembruAnonim, 20 January 2022 - 17:24.


#5250
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Păi nu îi boicotează nimeni, ideea e că sunt un exemplu bun, fiindcă lansează mulți sateliți și încă vor mai lansa. Ei, probabil și Amazon, chinezii etc. Mai lansează și americanii, rușii, probabil și ESA.
Oricum, în Africa nu știu câți vor beneficia de Starlink, de exemplu.

Edited by Vlad_22, 20 January 2022 - 17:37.


#5251
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
In America in general si in Silicon Valley in particular se muncește mult. Țin minte ca am plecat o data de la munca in noaptea din simbata spre duminica pe la 2 și era parcarea plină. Ora standard de plecat acasa era 11 noaptea, e drept ca veneam pe la 10 dimineața la serviciu, si măcar jumătate din weekenduri le munceam.
Acum muncesc pentru o companie europeană, ăștia sint lmult mai rai ca americanii, coreenii, chinezii. Sint zgirciti (de la salarii, nu oferă mincare, ceea ce complica viața semnificativ, clădirea de birouri e nasoala, de cite ori organizează un eveniment e cel mai ieftin lucru posibil), si programul e nasol ca des sint ședințe dimineața la 7 cu unii din Franța ca aia nu au voie sa treaba de program se seara la 10 cu alții din India.

Edited by vrajitoruldinoz, 20 January 2022 - 17:37.


#5252
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
La cine te referi?

Și salariile, bonificațiile și alte beneficii, gen vouchere, acces la sală, transport etc. sunt pe masura muncii, totuși. De partea cealaltă, în Iobagland aka România, mai greu.

Edited by Vlad_22, 20 January 2022 - 17:40.


#5253
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,020
  • Înscris: 23.07.2014

 Ion_Bumbu, on 20 ianuarie 2022 - 13:35, said:

Tipic romanesc adoptat si la altii!

Toate popoarele se trag din daci

#5254
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
In decembrie Model 3 a fost cea mai vândută mașină din Europa, indiferent de motorizare. Asta spune multe.

Attached Files


Edited by inuendo0, 26 January 2022 - 02:06.


#5255
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Majoritatea au fost luate cu voucher-uri aka Rabla, leasing etc. cum e la noi, de pildă, altfel câți români își permit să de-a cca. 40k pe o mașină?
De văzut și unde s-au vândut atâtea Tesla? Tind să cred că în puține țări.

Edited by Vlad_22, 26 January 2022 - 03:10.


#5256
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 Vlad_22, on 26 ianuarie 2022 - 03:08, said:

Majoritatea au fost luate cu voucher-uri aka Rabla, leasing etc. cum e la noi, de pildă, altfel câți români își permit să de-a cca. 40k pe o mașină?
De văzut și unde s-au vândut atâtea Tesla? Tind să cred că în puține țări.
"Iepurasule, de ce nu ai sapca?"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate