Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Tesla Model 3: Imaginea de ansamblu

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
5361 replies to this topic

#5221
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
https://www.motortre...-collaboration/
Koenigsegg—Yes, the Swedish Hypercar Company—Is Making Aftermarket Parts for Teslas

#5222
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,274
  • Înscris: 23.07.2014

View PostMembruAnonim, on 19 ianuarie 2022 - 05:30, said:

Scump la nemti; in US pleaca de la $55k (48.000euro) eDrive40 si $65k M50.
Model3 in schimb e mai ieftin: $45k ala RWD (are autonomie mai mica in schimb decat eDrive40) si $58k Performance.
Eu nu cred ca va ajunge prea curand i4 sa se apropie de vanzari fata de Model3 :D

Pleaca de la preturile alea, dar ajungi mai departe cu cat pui pe ele. Si la nemti e-40 pleaca de pe la 58k, iar M50 de pe la 68k.
   Sunt faine I4, dar cred ca nu e rival cu Model3, nu e gandit sa fie asa, ci mai curand ceva de nise, intre Model 3 si Model S. E ca si cu zvonurile initiale de rivalitate intre Model S si Taycan, dar de fapt n-au una cu alta.

View Postwrc2007, on 19 ianuarie 2022 - 07:52, said:

https://www.motortre...-collaboration/
Koenigsegg—Yes, the Swedish Hypercar Company—Is Making Aftermarket Parts for Teslas

Exista si un kitt aftermarket de frane ceramice cu tot acaretul, cred ca e gen cum avea modelul de pe Laguna Seca. Dar e vreo 20k.

Edited by SorinGT, 19 January 2022 - 09:33.


#5223
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View PostSorinGT, on 19 ianuarie 2022 - 09:33, said:

Exista si un kitt aftermarket de frane ceramice cu tot acaretul, cred ca e gen cum avea modelul de pe Laguna Seca. Dar e vreo 20k.
as fi curios cat de plug&play sunt franele de S,..daca sunt mai mari. ca unii pe spate au pus asa ceva.

#5224
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postwrc2007, on 19 ianuarie 2022 - 07:52, said:

https://www.motortre...-collaboration/
Koenigsegg—Yes, the Swedish Hypercar Company—Is Making Aftermarket Parts for Teslas
Koenigsegg ca și valoarea reală a brandului, ar fi mult peste Tesla. Bine, mașinile lor sunt cu totul într-o altă categorie de preț, dar tipul ăla, Christian von Koenigsegg sau cum se numește, e cu mult mai pasionat decât Musk, care cam tinde să devină mai clovn așa.

Dar, evident, nu face show precum Musk, de asta e mai puțin cunoscut.

#5225
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Sa compari Koenigsegg cu Tesla e ca si cum ai compara RollsRoyce cu VW.
Nu e vorba doar de "categoria de pret".
Unul e producator manual de hypercars in numar foarte mic de unitati per model (80-100) si altul e producator de masini pentru mase, in numar de milioane de unitati. Nu au absolut nici o treaba cu cat de clown e ceo-ul lor, publicul tinta fiind complet diferit.

#5226
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 12:55, said:

Sa compari
omu poate orice...e libertate pe tarla. offtopic? da. vreo logica? nu.
n-ai vazut pe nimeni care compara Brabus cu Mercedes? Abt cu Audi? nu? imagine why...
ca n-are treaba departamentul de productie auto cu ce fac ei pt Tesla, doar ca nume si eventual resurse aerodinamice.
dar na..cand te plictisesti si vanezi posturi.. putin hate si aroganta ajuta. nici nu stie cum il cheama (google e departe) dar stie cat de pasionat e fata de Musk.

#5227
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postwrc2007, on 19 ianuarie 2022 - 13:01, said:


omu poate orice...e libertate pe tarla. offtopic? da. vreo logica? nu.
n-ai vazut pe nimeni care compara Brabus cu Mercedes? Abt cu Audi? nu? imagine why...
ca n-are treaba departamentul de productie auto cu ce fac ei pt Tesla, doar ca nume si eventual resurse aerodinamice.
dar na..cand te plictisesti si vanezi posturi.. putin hate si aroganta ajuta. nici nu stie cum il cheama (google e departe) dar stie cat de pasionat e fata de Musk.
Exact asta e numele.

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 12:55, said:

Sa compari Koenigsegg cu Tesla e ca si cum ai compara RollsRoyce cu VW.
Nu e vorba doar de "categoria de pret".
Unul e producator manual de hypercars in numar foarte mic de unitati per model (80-100) si altul e producator de masini pentru mase, in numar de milioane de unitati. Nu au absolut nici o treaba cu cat de clown e ceo-ul lor, publicul tinta fiind complet diferit.
Nu, ca imagine de ansamblu, nu mă refer la producție, public etc. Unul are impresia că le știe pe toate, asta e ideea.
Știu că Koenigsegg produce foarte puține unități, anual.

Edited by Vlad_22, 19 January 2022 - 13:29.


#5228
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostVlad_22, on 19 ianuarie 2022 - 13:29, said:

Nu, ca imagine de ansamblu, nu mă refer la producție, public etc. Unul are impresia că le știe pe toate, asta e ideea.
Ca imagine de ansamblu unul e super pasionat de motoare si si-a pus banii in visul de a face hypercars, altul e pasionat de tehnologie in general si si-a pus banii in visul de a face diverse chestii tehnologice (cum ar fi cea mai buna masina electrica din lume si un nou mod de a zbura in spatiu, cu rackere reutilizabile - plus partea de cercetare in AI si interfata computer-creier).
Ambii s-au dedicat cu trup si suflet pasiunilor lor (se si vede ca amandoi s-au ingrasat ca porcii, probabil ca nu mai au timp de ei insisi). Am tot respectul pentru ambii.

Edited by ro_explorer, 19 January 2022 - 13:32.


#5229
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View PostVlad_22, on 19 ianuarie 2022 - 12:16, said:

Koenigsegg ca și valoarea reală a brandului, ar fi mult peste Tesla. Bine, mașinile lor sunt cu totul într-o altă categorie de preț, dar tipul ăla, Christian von Koenigsegg sau cum se numește, e cu mult mai pasionat decât Musk, care cam tinde să devină mai clovn așa.

Dar, evident, nu face show precum Musk, de asta e mai puțin cunoscut.
Asta e din categoria Van Damme versus Chuck Norris pe aria de Model 3.
Asa trolez si eu, clovnul ala a trimis in spatiu un Roadster cu rachetele construite de el, deci?
Cat despre ,,valoarea reala a brandului" in ce o masori, in dolari, cepe sau castraveti? La Tesla valoarea in USD am gasit-o https://interbrand.c...l-brands/tesla/ poate o gasesti si tu la Koenigsegg.
Nu ca ar avea vreo relevanta sau vreun sens comparatia asta, pentru absolut nimeni decat cei doritori de flame.

#5230
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 13:31, said:

eh, nu stiai ca pe softpedia lumea stie mai bine dupa monitor si taste ca aia 2?
un user name de care n-a auzit nimeni emite opinii despre Musk, despre nivelul de pasiune, ceva atat de subiectiv si ne-masurabil.

#5231
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Si totusi, dincolo de inteligenta unuia sau altuia, doar unul dintre ei se comporta uneori ca un clovn. Ala care:
- vine cu un submarin sa salveze niste copii dintr-o pestera, dupa care il face pedofil pe un scafandru
- se drogheaza in direct la TV
- isi boteaza copilul precum vin-ul unei masini
- isi da cu parerea despre subiecte mult peste competenta sa, gen ca pandemia de COVID e o mica gripa care dispare imediat, ca nu-si face vaccin ca e imun
- isi trimite propria masina in cosmos sa se intalneasca cu extraterestrii

#5232
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, scuze, sunt muritor eu, nu-mi permit să vorbesc despre Musk, cum îmi permit.
Chiar îl admir pe Elon, însă incepe să o ia pe ulei. Oricum, de călătoriile spațiale, printre altele, dacă le va prinde și el, vor beneficia doar ăia înstăriți, nu noi, ăștia de-alde de pe forum.

Edited by Vlad_22, 19 January 2022 - 13:54.


#5233
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postwrc2007, on 19 ianuarie 2022 - 13:46, said:

un user name de care n-a auzit nimeni emite opinii despre Musk, despre nivelul de pasiune, ceva atat de subiectiv si ne-masurabil.
Oricine poate emite opinii despre oricine. Tocmai enuntul tau, ca nu e in regula sa discuti despre cineva ca Musk denota idolatrizare

#5234
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postwrc2007, on 19 ianuarie 2022 - 13:46, said:


eh, nu stiai ca pe softpedia lumea stie mai bine dupa monitor si taste ca aia 2?
un user name de care n-a auzit nimeni emite opinii despre Musk, despre nivelul de pasiune, ceva atat de subiectiv si ne-masurabil.
Nu e vorba dacă ești cunoscut sau nu. Nici nu-mi doresc să fiu, sincer.

#5235
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvalitudor, on 19 ianuarie 2022 - 13:52, said:

Si totusi, dincolo de inteligenta unuia sau altuia, doar unul dintre ei se comporta uneori ca un clovn. Ala care:
- vine cu un submarin sa salveze niste copii dintr-o pestera, dupa care il face pedofil pe un scafandru
- se drogheaza in direct la TV
- isi boteaza copilul precum vin-ul unei masini
- isi da cu parerea despre subiecte mult peste competenta sa, gen ca pandemia de COVID e o mica gripa care dispare imediat, ca nu-si face vaccin ca e imun
- isi trimite propria masina in cosmos sa se intalneasca cu extraterestrii
Omul isi traieste viata. Sincer, il admir pentru ca se distreaza.
Faza cu "se drogheaza" banuiesc ca e referinta cand a fumat un joint la ala in direct - dar aia e emisiunea. Cine se duce acolo la interviu trebuie sa fumeze :D ... fun.

#5236
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Pai si ce am zis eu ca nu se distreaza?
Discutia la care am intervenit e aia legata de clovni. Dupa parerea mea, Musk e un clovn din motivele de mai sus (sunt mult mai multe, nu le enumar pe toate).
Da, se distreaza, isi traieste viata, dar... ca un clovn. Eu nu-l admir cand se comporta ca un clovn, il admir cand se comporta responsabil. In rest, e treaba lui ce face si cum se distreaza in privat... daca nu-i afecteaza pe altii

Da, la joint-ul ala ma refeream

#5237
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postvalitudor, on 19 ianuarie 2022 - 13:55, said:

Oricine poate emite opinii despre oricine. Tocmai enuntul tau, ca nu e in regula sa discuti despre cineva ca Musk denota idolatrizare
cred ca ai mai citit posturi d-ale mele in trecut :)) si stii mai multe de atat. dar macar eu ma abtin sa-i judec si sa emit pareri despre pasiunile unuia sau altuia.
dar nu neg ce a realizat fiecare, si ce aport si-a adus.

#5238
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View Postvalitudor, on 19 ianuarie 2022 - 14:07, said:

Da, la joint-ul ala ma refeream
Ai avut macar curiozitatea sa vezi ce spune legat de marijuana dupa ce trage acel fum? min 1:12
Nu parea deloc unul pasionat de subiect...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Nael8xcSus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate