Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Magnetofon pentru auto

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Gomez21

Gomez21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.01.2014
Salutare tuturor si La multi ani ! Dupa cum am scris si in titlu, as dori sa pun pe masina un magnetofon. Detin un e46, vreau sa pastrez casetofonul original al masini, nu vreau sa adaug nimic momentan.
Magnetofonul este un Tesla cm130 pe care l'am folosit foarte mult timp. Ceea ce as dori eu ar fi sa il dezmembrez complet, si sa il asez intr'o noua cutie ma mica (o voi construi eu din lemn), si sa o montez acolo doar ca sa stiu ce trebuie sa indepartez din el ce componente ar fi inutile( pentru ca vreau doar ca statie ). Si cum fac conversia din 220 in 12V. Astept raspunsuri.

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016
Exista amplificatoare auto la preturi rezonabile, de ce sa te complici?

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu are nici un sens ceea ce vrei tu. Daca vrei amplificare atunci cumpara un amplificator. Insa vezi ca in ambele cazuri (improvizatia cu demontarea magnetofonului sau statie moderna) vei avea nevoie de boxe mai puternice.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
http://magazin-non-s...CFYYW0wodPBwAUQ

asa trebuie facut de la 12 la 220
cum schimbi benzile in mers ?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001

View PostGomez21, on 07 ianuarie 2017 - 20:35, said:

Si cum fac conversia din 220 in 12V.
Invers: din 12V in 230V (asta daca vrei sa il folosesti ca magnetofon).
Tu vrei chiar sa se invarta benzile in fata ta cand conduci? ;)

Daca vrei doar amplificarea, o scoti si vezi cat ii trebuie. Poate chiar 12 V ii trebuie.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
[ https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2013/mar/26/5a694a4fa4a458e6798feec8beb32435-6313716-1000_1000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

deci asta il vrei in masina ?

baga si niste boxe deastea
[ http://s.cel.ro/images/Products/boxe-genius-sp-hf1800a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca ai si un Ford ka iese belea de masina

pimp my ride

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu as merge pe casetofon ca e mai usor de schimbat caseta si te scapi si de boxe
[ http://pic.boio.ro/images/2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://stirile.rol.ro/images/dublu-casetofon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by petre69, 07 January 2017 - 21:10.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
OMFG.

Macar daca era cine stie ce scula ca amplificator. Se gasesc amplificatoare gata facute pe ebay la 5-10$ mult mai bune.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostTehnicianul1970, on 07 ianuarie 2017 - 20:53, said:

Bine ca nu pui un gramofon... Mare ti-e gradina,Doamne! Mai bine cumpara-ti catea cu funda si pune-o pe bordul masinii!

Tehniciene, de ce nu ? Au existat si masini cu pick-up-uri, nu e gluma.

#10
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pai da, au existat. Toate la vremea lor.
Masinile alea ori sunt casate/reciclate ori pe google!

Edited by pustiu_22, 07 January 2017 - 21:45.


#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostIon_de_la_Raion, on 07 ianuarie 2017 - 21:42, said:

Tehniciene, de ce nu ? Au existat si masini cu pick-up-uri, nu e gluma.

Fara misto,stiu asta! Erau prin anii '60 - '70 astfel de gadgeturi dar una este sa prevada constructorul asa ceva (care este si demodat astazi) si alta este sa te apuci in secolul digitalului,cand muzica este pe stick-uri si carduri de memorie,sa instalezi magnetofoane sau amplifuri din ele... facute in cutii din lemn,in fundu' curtii!
Ca o paranteza,am vazut si utilizat magnetofoane din 1955 (fabricate) si pana in prezent,casetofoane... de toate natiile,CD-playere... am avut pe vremea lui Ceausescu,cand altii se uitau numai in poze la ele.Asa ca,iti dau dreptate dar ceea ce vrea initiatorul,este complet deplasat.Are amplifuri auto... cate vrea de cumparat!

Edited by Tehnicianul1970, 07 January 2017 - 21:54.


#12
Gomez21

Gomez21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.01.2014
Se pare ca nu am ce raspuns sa primesc de la voi, sunteti numai pe glumite. Sau raspundeti doar cand sunt topicuri de ultima generatie, ca de restul nu ne intereseaza. Am intrebat simplu, deaia este forum pentru orice, improvizatii, idei.... etc.  Pentru f300000 sa inteleg ca pentru tine "sculele" adevarate sunt  la 10$.

#13
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu mai radeti, mah, ca omu chiar are ceva in cap. Magnetofoanele alea vechi "sunau" destul de decent.

Initiator, e totusi mai mare daraua decat ocaua. Zau ca nu merita. Ia-ti un kit ampli bridge si o sa ai putere bunicica (2x12W RMS, adica 2x3...4W termici, cam cat scoate si ampliful magului mentionat) cu sub 100 lei.

Daca vrei putere chiar mai mare, cauta ceva cu TDA1562Q, asta e mai mult decat decent. Specifica 70W, deci te poti baza pt o putere reala audio de 12W termici pe canal (asta iti poate impusca lejer niste boxe marisoare de usa, deci nici sa nu te-ncurci cu asa ceva, iti trebuiesc boxe puternice, de minim 20-25W reali.)

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostTehnicianul1970, on 07 ianuarie 2017 - 21:52, said:

Fara misto,stiu asta! Erau prin anii '60 - '70 astfel de gadgeturi dar una este sa prevada constructorul asa ceva (care este si demodat astazi) si alta este sa te apuci in secolul digitalului,cand muzica este pe stick-uri si carduri de memorie,sa instalezi magnetofoane sau amplifuri din ele... facute in cutii din lemn,in fundu' curtii!
Ca o paranteza,am vazut si utilizat magnetofoane din 1955 (fabricate) si pana in prezent,casetofoane... de toate natiile,CD-playere... am avut pe vremea lui Ceausescu,cand altii se uitau numai in poze la ele.Asa ca,iti dau dreptate dar ceea ce vrea initiatorul,este complet deplasat.Are amplifuri auto... cate vrea de cumparat!

Stiu, trebuia sa fi pus un emoticon. Dar, oricum, nu e ceva mai deplasat de ce fac aia la Pimp My Ride.

Edited by Ion_de_la_Raion, 07 January 2017 - 21:58.


#15
Gomez21

Gomez21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.01.2014

View PostBombalurina, on 07 ianuarie 2017 - 20:48, said:

Exista amplificatoare auto la preturi rezonabile, de ce sa te complici?
Am zis ca e pacat de el sa il arunc, si macar sa incerc daca pot face din el ce m'am gandit.

#16
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pt ce ai cerut in postul initial: iti vei cumpara un invertor auto (de-ala "de la bricheta") de cca 100W (e suficient de puternic) si te vei lupta cu zgomotul produs de el... pt ca produce armonici ale fundamentalei de 50Hz, fiind cu unda dreptunghiulara
Pt a iti putea da indicatii cu ce sa demolezi de pe mag, tre sa pui poze. N-o sa cautam noi si poze pe net, ca nu asa se fac treburile :D

#17
Gomez21

Gomez21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.01.2014

View Postaddysoftware, on 07 ianuarie 2017 - 22:01, said:

Pt a iti putea da indicatii cu ce sa demolezi de pe mag, tre sa pui poze. N-o sa cautam noi si poze pe net, ca nu asa se fac treburile
https://goo.gl/images/24UQSG Asta e mag'ul. Sunt la munca si nu pot pune poze mai detaliate. Oricum, iti multumesc ca incerci sa ma ajuti, si intelegi ceea ce vreau sa fac, am primit si alt raspuns de pe fb, si e mult de munca la modificarea asta. Am sa ma las pagubas ��.
Petrica, m'am prins de ironia ta slaba

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 07 ianuarie 2017 - 21:03, said:

Daca vrei doar amplificarea, o scoti si vezi cat ii trebuie. Poate chiar 12 V ii trebuie.
Asta nu ai citit? Scoti doar etajul final. Cauti schema si vezi ce tensiune ii trebuie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate